تغذیه مناسب ورزشی در تابستان چیست؟

04:04 ۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 437 0
تغذیه مناسب ورزشی در تابستان چیست؟

مایعات و مواد غذایی مناسب تاثیر بسزایی در عملکرد ورزشی و تمرینات بدنی دارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در فصل تابستان بسیاری از ورزشکاران دو تا سه بار در روز تمرین می‌کنند، مسئله‌ای که باعث تخلیه مواد مغذی از بدن می‌شود و نیاز به حمایت تغذیه ای دارد، بنابراین برای کسب موفقیت در ورزش باید از تغذیه کافی و مناسبی برخوردار شد، در عین حال باید بدانیم که فصل تابستان در صورت رعایت شرایطی، زمان مناسبی را جهت تمرینات بدن در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد.
ورزش کردن، یک نوع استرس طبیعی است که به بدن وارد و باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود؛ رادیکال‌های آزاد، سلول‌های بدن را تخریب می کنند و سرعت بهبود و ترمیم عضلات را کاهش می دهند. همچنین آنتی اکسیدان‌ها به عنوان یک مکانیزم طبیعی از بدن در برابر حمله رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کنند و سرعت ترمیم را افزایش خواهند داد.
علاوه بر این، میوه‌ها و سبزی‌ها نیز منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها هستند و به همین دلیل مصرف فراوان آن‌ها توصیه و ورزش کردن به خصوص در آب و هوای گرم، باعث دفع آب و الکترولیت زیادی از بدن به وسیله تعریق می‌شود و پتاسیم وسدیم ۲ الکترولیت مهم موجود در بدن هستند که تعادل مایعات بدن را حفظ می کنند و میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از پتاسیم هستند.
سدیم نیز در نمک و بسیاری از غذاهای آماده و فرآیند شده وجود دارد و به دلیل این که این الکترولیت‌ها به آسانی و به مقدار زیاد از طریق تعریق از بدن دفع می‌شوند، بنابراین جایگزینی این مواد مغذی برای ورزشکاران در اولویت قرار دارد. نان و غلات و برنج نیز حاوی کربوهیدرات و ویتامین B زیادی بوده که برای سوخت و ساز انرژی در بدن نیز لازم هستند؛ همچنین غذاهای کربوهیدراتی، مهم‌ترین منبع تولید انرژی در یک ورزش طولانی و شدید به شمار می‌آیند و بدون دریافت کافی آن‌ها، بدن قدرت و توان کافی برای اجرای تمرین ورزشی را نخواهد داشت.
لزوم مصرف زیاد مایعات در طول روز اگر بدن دچار کم آبی شود، دیگر نمی‌توانید با توان کافی به ورزش خود ادامه دهید. حتی کاهش یک تا ۲ درصد از آب بدن، روی بازدهی ورزشکار موثر است و بیشتر ورزشکاران روزانه به ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ کالری نیاز دارند، بنابراین میزان آب مورد نیازشان نیز ۲.۵ تا ۴.۵ لیتر در روز است و باید قبل، بعد و در حین انجام تمرین، آب و مایعات بنوشند.
میزان مصرف مایعات در طول روز اینگونه است که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از ورزش به میزان ۳۶۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر آب، در حین ورزش هر ۱۵ دقیقه یک بار ۲۴۰ میلی لیتر و بعد از ورزش به ازای هر نیم کیلوگرم کاهش وزن ۳۶۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر آب باید مصرف کرد.
توصیه‌های لازم برای تامین مایعات مورد نیاز بدن بر اساس این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است توصیه می‌شود قبل از تشنه شدن، آب بنوشید، هر کجا می روید یک بطری آب همراه خود داشته باشید، مقدار زیادی میوه و سبزی بخورید زیرا حاوی آب زیادی هستند، به مقدار کافی غذا مصرف کنید تا انرژی لازم را برای ورزش کردن داشته باشید.
 اثر نوشیدنی‌های ورزشی بر عمکلرد آب و الکترولیت موجود در اکثر نوشیدنی های ورزشی می‌تواند اثرات کم آبی و خطرات ناشی از کمبود سدیم در زمان ورزش طولانی مدت را کاهش دهد. علاوه بر این، کربوهیدرات موجود در نوشیدنی‌ها انرژی و سوخت اضافی برای ادامه تمرین به ورزشکار می‌دهد تا مدت زمان بیشتری به تمرین بدنی بپردازد.
اخیرا مطالعات نشان داده که ورزشکاران می‌توانند عملکرد استقامتی خود را با مصرف نوشیدنی ورزشی در طی ورزش به ویژه در فعالیت‌های طولانی مدت (بیش از دو ساعت) با شدت متوسط (زیر بیشینه) بهبود بخشند و اکثر دستورالعمل‌های توصیه مصرف نوشیدنی ورزشی را با چهار الی هشت درصد کربوهیدرات در فواصل منظم در طول ورزش و تحت شرایط آزمایشگاهی، ۶۰۰ الی ۱۴۰۰ میلی لیتر مایع و ۳۰ الی۶۰ گرم کربوهیدرات در هر ساعت کارایی اجرایی ورزشی را به حداکثر می‌رساند.
نیاز به مواد غذایی نیاز به مواد غذایی در فصل تابستان نسبت به دیگر فصول افزایش می‌یابد و بالا بودن سطح فعالیت بدنی و مقدار عضلات بدن در ورزشکاران باعث می‌شود نسبت به دیگر افراد، انرژی بیشتری را مصرف کنند.
 نکات مهم برای تعیین کالری مورد نیاز وعده‌های غذایی را به طور پیوسته، منظم و سر ساعت مصرف کنید و هیچ وعده‌ای را حذف نکنید، در عین حال میان وعده مصرف کرده و غذاهای انرژی‌زا مثل کشمش، آجیل، پنیر، شیر، ماکارونی، برنج، نان و غلات را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
همچنین در تمام وعده‌های غذایی خود نوشیدنی‌های پر انرژی مثل شیر، نوشیدنی‌های مخصوص ورزش، آب پرتقال و سایر آب میوه ها را مصرف کرده و بعد از یک تا ۲ ساعت تمرین ورزشی، یک وعده غذایی که حاوی کربوهیدرات، پروتئین و مایعات فراوان است را مصرف کنید، چراکه وعده غذایی بعد از تمرین، مواد مغذی لازم برای ترمیم و بازیافت عضلات بدن ورزشکار را تامین می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد یک تا دو ساعت بعد از تمرین، بدن آماده دریافت مواد غذایی است و در این زمان باید مایعات، کربوهیدرات و پروتئین کافی به بدن فرد برسد تا ذخایر گلیکوژنی عضلات پر شده و فرآیند سنتز پروتئین برای ساخت عضلات شروع شود.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سایت پیک خودرو، مرجع تخصصی معرفی مشاغل مربوط به خودرو
با توجه به نیاز وجود مرجع اینترنتی برای یافتن مشاغل خودرویی و مورد نیاز صاحبان خودرو، سایت تخصصی و بی رقیب پیک خودر به عنوان بانک مشاغل خودرویی در سطح کشور فعالیت خود را به صورت گسترده و به نحو احسن انجام می‌دهد.
پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به فرهیختگان
بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.
لذت سفرهای هوایی خود را دوچندان کنید
سفر با هواپیما لذت‌بخش و شیرین است زمانی که بر فراز آسمان‌ها ساختمان‌های قد و نیم قد را به‌اندازه یک نقطه می‌بینید.
راهنمای خرید سیستم اعلام حریق آریاک
امروزه استفاده از سیستم اعلام حریق گسترش زیادی یافته است. این سیستم تا حد زیادی امنیت ساختمان را در برابر آتش‌سوزی تأمین می‌کند.
نکات محاسبه قیمت و استعلام بیمه بدنه البرز+ خرید آنلاین
در چند سال اخیر، شاهد رشد چند برابری قیمت خودرو بوده‌ایم. در این شرایط لازم است دارندگان خودرو بیش از پیش از این دارایی خود محافظت کنند.
اسرار کاخ کرملین، آنسوی دیوار سرخ چه می‌گذرد؟
بزرگترین قلعه قرون وسطایی روسیه و بزرگترین کاخ سرپا و زنده سراسر اروپا، اسرار بسیاری برای فاش کردن دارد. کاخی مرموز، در قلب میدان سرخ مسکو، با تاریخ غنی، که در طول تاریخ، آبستن ماجراهای سیاسی و نظامی و فرهنگی بسیاری بوده است.
دیزل ژنراتور و تأمین برق اضطراری ساختمان
اگر تابه‌حال به فکر تأمین برق اضطراری برای ساختمان خود نبوده‌اید فرصت را از دست ندهید.
گوشی‌های شیائومی که با قیمت مناسب در بازار ایران می‌توانید پیدا کنید
در حال حاضر و با بالا رفتن قیمت‌های گوشی تلفن همراه، یکی از دغدغه‌های کاربران هنگام خرید گوشی‌های هوشمند، قیمت آن است.
ابزار لازم برای نصب تاسیسات برقی
ساختمان سازی مراحل مختلفی را شامل می شود و از مرحله سفت کاری تا نازک کاری فعالیت‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. اجرای تاسیسات نیز مرحله‌ای در فرآیند کلی ساختمان سازی است.
استعلام قیمت و شرایط بیمه تکمیلی پاسارگاد انفرادی و گروهی
این روزها بیمه درمان تکمیلی یکی از ضروری‌ترین بیمه‌هایی است که هر فرد به آن نیاز دارد؛ به این دلیل که متاسفانه هزینه‌های درمانی به شدت افزایش پیدا کرده است و بیمه‌های پایه (بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و.) پاسخگوی بخش اعظم این هزینه‌ها نیستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سخنگوی وزارت خارجه: حضرت آقا از یک موضع بنده درباره مذاکره تعریف کردند
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در برنامه بدون تعارف حضور یافت.
تدوین طرح دو فوریتی برای ساماندهی خانه های خالی در مجلس
نماینده ساری در مجلس از تدوین طرح دو فوریتی برای ساماندهی خانه های خالی در پارلمان خبر داد.
بیانیه رسمی آژانس انرژی اتمی درباره حادثه نطنز
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای به صورت رسمی اعلام کرد که در محل حادثه اخیر در تأسیسات هسته‌ای نطنز، آثاری از مواد هسته‌ای و پرتوزا یافت نشده است.
باختی دیگر برای یاران حامد حدادی
تیم بسکتبال نانجینگ، پنجمین باخت خود را در پلی‌آف لیگ بسکتبال چین تجربه کرد.
زور روسیه به ایران و آمریکا چربید-برگزاری رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
علی رغم مخالفت کشورهای ایران و آمریکا برای برگزاری رقابت های جهانی بزرگسالان طی سال جاری میلادی، اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد قصد برگزاری این رقابت ها در صربستان را دارد.
افراد چاق خواب را دست کم نگیرند
برخی ورزش‌ها قد کودکان را کوتاه می‌کنند؟
تغذیه مناسب ورزشی در تابستان چیست؟