۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد

01:00 ۱۱ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 650 0
۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد

جهان ورزش المپیک را بزرگترین رویداد ورزشی قلمداد می‌کند؛ بازی‌هایی که هر ورزشکاری آرزوی حضور و رقابت در آن را دارد. دختران ورزشکار ایران نیز بارها حضور در این رویداد را تجربه کرده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سوم تیرماه ۹۹ و روز دختر بهانه‌ای شد تا به وضعیت ورزش دختران ایران و حضور آنها در بازیهای المپیک نگاهی بیندازیم. آنها هر چند حرکت خود را دیرتر از مردان شروع کردند اما بالاخره گام در این مسیر گذاشتند و با وجود نگاه منفی در جامعه سنتی و روبه رو شدن با این سوال که "دختر را چه به ورزش" محکم ادامه دادند تا جایی که پا به المپیک، بزرگترین رویداد ورزشی گذاشتند. آنها برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ المپیکی شدند و بعد از انقلاب حضورشان پررنگ‌تر شد تا جایی که کیمیا علیزاده در تکواندو نخستین مدال دختران ایران را کسب کرد.

اولین دوره بازی‌های المپیک در سال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن برگزار شد که در پایان ایالات متحده آمریکا با کسب ۱۱ طلا، ‌۷ نفره و ۲ برنز در جایگاه نخست قرار گرفت، یونان با ۱۰ طلا، ۱۷ نقره و ۱۹ برنز دوم شد و آلمان با ۶ طلا، ۵ نفره و ۲ برنز در جایگاه سوم قرار گرفت. ورزش جهان تاکنون ۳۱ المپیک را برگزار کرده است که ایران در ۱۷ دور آن حضور داشته است. در واقع اولین حضور ورزشکاران ایران در این بازی‌ها به ۱۹۰۰ لندن برمی‌گردد که ایران یک نماینده داشت و سپس در المپیک 48 لندن برای اولین بار ایران یک کاروان متشکل از ورزشکاران چند رشته را اعزام کرد اما دختران ورزشکار ایران در چند المپیک حضور داشتند؟ در این گزارش حضور دختران ایران در دوره‌های مختلف المپیک بررسی می‌شود.

المپیک ۱۹۶۴ توکیو

چهار ورزشکار در رشته‌های دوومیدانی و ژیمناستیک نام خود را به عنوان نخستین زنان ایران در المپیک ثبت کردند؛ نازلی بیا ماکو، ژولیت گفرکف و سیمین صفامهر سه دوومیدانی کاری بودند که به ترتیب در پرش ارتفاع، پرتاب دیسک و دوی ۱۰۰متر به همراه پرش طول رقابت کردند. هیچ کدام از این سه تن به فینال رقابت ماده‌های خود نرسیدند اما گفرکف در پرتاب وزنه شانزدهم شد و بهترین نتیجه را کسب کرد.

جمیله سروری هم اولین ژیمناست زن ایران است که حضور در بازی‌های المپیک را تجربه کرد و تاکنون هیچ زن دیگری در این رشته المپیکی نشده است.

المپیک ۱۹۷۶ مونترال

بعد از چند دوره وقفه بالاخره در سال ۱۹۷۶ چهار شمشیرباز المپیکی شدند تا زنان ایران هم در این بازی‌ها نماینده داشته باشد. به این ترتیب ژیلا الماسی، گیتی محبان، مهوش صفایی و مریم آچاک در دو بخش انفرادی و تیمی مقابل رقبای خود قرار گرفتند که بهترین نتیجه، کسب عنوان نهمی در بخش تیمی بود.

المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا

پس از وقفه ای 20 ساله، لیدا فریمان تنها زن ایرانی حاضر در المپیک 96 آتلانتا بود که در رشته تیراندازی به رقابت با حریفان خود پرداخت. نکته قابل توجه این بود که برای اولین بار پرچمداری کاروان ایران به یک زن سپرده شد و فریمان اولین زن پرچمدار کاروان ایران است. او همچنین اولین زن المپیکی ورزش ایران پس از انقلاب اسلامی لقب گرفت.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
لیدا فریمان

المپیک ۲۰۰۰ سیدنی

برای اولین بار زنان ورزشکار ایران در دو دوره پیاپی این بازی‌ها حاضر شدند. در واقع از این تاریخ به بعد روند مقطعی حضور در المپیک شکسته شد و منیژه کاظمی در تیراندازی تنها نماینده‌ زنان بود. او در خط آتش تپانچه ۱۰ متر بادی قرار گرفت اما به فینال نرسید.

المپیک ۲۰۰۴ آتن

باز هم یک تیرانداز المپیکی شد تا برای سه دوره پیاپی تیراندازان تنها نمایندگان زن ایران در این بازی‌ها باشند. این بار نسیم حسن پور در تپانچه ۱۰ متر بادی رقابت کرد و به فینال نرسید.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
نسیم حسن پور

المپیک  ۲۰۰۸ پکن

حضور مستمر تیراندازان پس از سه دوره متوقف شد و این بار سه زن در رشته‌های تیروکمان، قایقرانی و تکواندو المپیکی شدند. نجمه آبتین در مرحله اول تیروکمان حذف شد، هما حسینی در قایقرانی در جایگاه ۲۶ قرار گرفت و سارا خوش جمال فکری به نیمه نهایی تکواندو نرسید. در این دوره برای دومین بار زنان پرچمدار کاروان ایران بودند و نام حسینی در لیست پرچمداران قرار گرفت.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
هما حسینی

المپیک ۲۰۱۲ لندن

برای اولین بار در تاریخ بیش از ۴ زن ورزشکار المپیکی شدند. زهرا دهقان در تیروکمان، لیلا رجبی در دوومیدانی، آرزو حکیمی و سولماز عباسی در قایقرانی، مه لقا جام بزرگ و الهه احمدی در تیراندازی، سوسن حاجی‌پور در تکواندو و نداشهسواری در تنیس روی میز هشت زن ایران در لندن بودند.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
لیلا رجبی

 المپیک ۲۰۱۶ ریو

۹ زن در ۶ رشته به المپیک راه پیدا کردند. زهرا نعمتی در تیروکمان برای اولین بار المپیکی شد و پرچمداری کاروان ایران را هم بر عهده گرفت. لیلا رجبی باز هم تنها نماینده دوومیدانی بود. کیمیا علیزاده در تکواندو، مهسا جاور در قایقرانی، ندا شهسواری در تنیس روی میز، الهه احمدی، نجمه خدمتی، مه لقا جام بزرگ و گلنوش سبقت‌اللهی هم دیگر نمایندگان ایران در تیراندازی بودند.

در این دوره یک اتفاق تاریخی رقم خورد و علیزاده با کسب مدال برنز، اولین مدال زنان ایران در تاریخ المپیک را به دست آورد.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
کیمیا علیزاده

المپیک ۲۰۲۰ توکیو

توزیع سهمیه این دوره از بازی‌ها همچنان ادامه دارد. با این حال زنان ایران تاکنون ۶ سهمیه در رشته‌های تیراندازی (نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، فاطمه کرم زاده و هانیه رستیمان) و کاراته( حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار) کسب کرده‌اند. با توجه به تعویق یک ساله المپیک این امیدواری وجود دارد که علاوه بر افزایش کمی سهمیه‌ها، حضور زنان در بازی‌ها نیز کیفی‌تر شود. با این حال شیوع ویروس کرونا در جهان برگزاری این دوره از بازی‌ها را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

۱۹۶۴؛ وقتی رویای المپیک برای دختران ایران واقعی شد
حمیده عباسعلی


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سایت پیک خودرو، مرجع تخصصی معرفی مشاغل مربوط به خودرو
با توجه به نیاز وجود مرجع اینترنتی برای یافتن مشاغل خودرویی و مورد نیاز صاحبان خودرو، سایت تخصصی و بی رقیب پیک خودر به عنوان بانک مشاغل خودرویی در سطح کشور فعالیت خود را به صورت گسترده و به نحو احسن انجام می‌دهد.
پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به فرهیختگان
بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.
لذت سفرهای هوایی خود را دوچندان کنید
سفر با هواپیما لذت‌بخش و شیرین است زمانی که بر فراز آسمان‌ها ساختمان‌های قد و نیم قد را به‌اندازه یک نقطه می‌بینید.
راهنمای خرید سیستم اعلام حریق آریاک
امروزه استفاده از سیستم اعلام حریق گسترش زیادی یافته است. این سیستم تا حد زیادی امنیت ساختمان را در برابر آتش‌سوزی تأمین می‌کند.
نکات محاسبه قیمت و استعلام بیمه بدنه البرز+ خرید آنلاین
در چند سال اخیر، شاهد رشد چند برابری قیمت خودرو بوده‌ایم. در این شرایط لازم است دارندگان خودرو بیش از پیش از این دارایی خود محافظت کنند.
اسرار کاخ کرملین، آنسوی دیوار سرخ چه می‌گذرد؟
بزرگترین قلعه قرون وسطایی روسیه و بزرگترین کاخ سرپا و زنده سراسر اروپا، اسرار بسیاری برای فاش کردن دارد. کاخی مرموز، در قلب میدان سرخ مسکو، با تاریخ غنی، که در طول تاریخ، آبستن ماجراهای سیاسی و نظامی و فرهنگی بسیاری بوده است.
دیزل ژنراتور و تأمین برق اضطراری ساختمان
اگر تابه‌حال به فکر تأمین برق اضطراری برای ساختمان خود نبوده‌اید فرصت را از دست ندهید.
گوشی‌های شیائومی که با قیمت مناسب در بازار ایران می‌توانید پیدا کنید
در حال حاضر و با بالا رفتن قیمت‌های گوشی تلفن همراه، یکی از دغدغه‌های کاربران هنگام خرید گوشی‌های هوشمند، قیمت آن است.
ابزار لازم برای نصب تاسیسات برقی
ساختمان سازی مراحل مختلفی را شامل می شود و از مرحله سفت کاری تا نازک کاری فعالیت‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. اجرای تاسیسات نیز مرحله‌ای در فرآیند کلی ساختمان سازی است.
استعلام قیمت و شرایط بیمه تکمیلی پاسارگاد انفرادی و گروهی
این روزها بیمه درمان تکمیلی یکی از ضروری‌ترین بیمه‌هایی است که هر فرد به آن نیاز دارد؛ به این دلیل که متاسفانه هزینه‌های درمانی به شدت افزایش پیدا کرده است و بیمه‌های پایه (بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و.) پاسخگوی بخش اعظم این هزینه‌ها نیستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سخنگوی وزارت خارجه: حضرت آقا از یک موضع بنده درباره مذاکره تعریف کردند
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در برنامه بدون تعارف حضور یافت.
تدوین طرح دو فوریتی برای ساماندهی خانه های خالی در مجلس
نماینده ساری در مجلس از تدوین طرح دو فوریتی برای ساماندهی خانه های خالی در پارلمان خبر داد.
بیانیه رسمی آژانس انرژی اتمی درباره حادثه نطنز
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای به صورت رسمی اعلام کرد که در محل حادثه اخیر در تأسیسات هسته‌ای نطنز، آثاری از مواد هسته‌ای و پرتوزا یافت نشده است.
باختی دیگر برای یاران حامد حدادی
تیم بسکتبال نانجینگ، پنجمین باخت خود را در پلی‌آف لیگ بسکتبال چین تجربه کرد.
زور روسیه به ایران و آمریکا چربید-برگزاری رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
علی رغم مخالفت کشورهای ایران و آمریکا برای برگزاری رقابت های جهانی بزرگسالان طی سال جاری میلادی، اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد قصد برگزاری این رقابت ها در صربستان را دارد.
چالشِ بی‌مربی!
«من چطور می‌توانم ضد زن باشم؟»
مهسا جاور: من و همسرم می‌خواهیم یک بازیهای آسیایی دیگر با هم باشیم