پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!

21:39 ۵ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 43 0

توصیف محبوبیت مهدی هاشمی نسب در اواخر دهه 70 دشوار است؛ یک استادیوم نام او را فریاد می زد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،شاید بازیکنان دهه 70 آخرین نسلی بودند که فوتبالرا نه با پا و سر، بلکه با قلب شان بازی می کردند و مهدی هاشمی نسب را می توان نماد آن روزها خطاب کرد. بعد از مهار درخشان علی دایی با لباس سبز رنگ کوپتداق ترکمنستان در سال 1375، نام مهدی هاشمی نسب وارد ادبیات فوتبال ایران شد و چند ماه بعد، تصویری از او با لباس پرسپولیس منتشر شد.
اخبار ورزشی-هاشمی نسب از ابتدای سال 76 راهی جمع بازیکنان قرمزپوش شد و در دربی خداحافظی فرشاد پیوسدر اواخر بازی جای یحیی گل محمدی را در ترکیب گرفت. مدافع شماره 28 در فصلی که پرسپولیس انصراف داد تبدیل به بازیکن ثابت این تیم شد و از سال 77، درخشش او در ترکیب این تیم کلید خورد.
پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
در فصل 78-77، مدافع سرزن پرسپولیس که از آن سال شش می پوشید، در هر دو دیدار رفت و برگشت دروازه استقلال را باز کرد تا جاده محبوبیت را سریع تر از حد انتظار طی کند. در 20 تیر 78، مهدی هاشمی نسب این بار از روی نقطه پنالتی دروازه پرویز برومند را گشود تا طی 9 ماه، رکورد سه بار گلزنی مقابل رقیب دیرینه را در کارنامه اش ثبت کند.
این روند فصل بعد نیز ادامه یافت و هشت اسفند 78، یک بار دیگر دروازه استقلال به دست هاشمی نسب فتح شد. شعار "مهدیِ طبق معمول" طعنه بزرگ هواداران پرسپولیس به رقیب بعد از گلزنی های پیاپی هاشمی نسب به استقلال بود و سالها پیش از فرهاد مجیدی، عدد "4" توسط او به نماد هواداران پرسپولیس تبدیل شده بود.
پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
  هفته بعد از زدن گل چهارم به استقلال در اسفند 78؛ نماد 4 آن وقت ها به مهدی هاشمی نسب و پرسپولیس تعلق داشتاما یک شوخی عجیب با وحید قلیج در بهمن 78 و در خلال مرحله گروه جام باشگاه های آسیا، سناریو جدایی یکی از کاریزماتیک ترین مدافعان تاریخ ایران را از پرسپولیس رقم زد. البته خود هاشمی نسب بعدها مدعی شد به جز احمدرضا عابدزاده، تمام بازیکنان در آن شوخی نقش آفرینی کرده اند، اما همه چیز گردن او افتاد و اینگونه پایان مدافع سرزن پرسپولیس در این تیم رقم خورد.
در همان روزها تک گل صعودبخش پرسپولیس مقابل ایرتیش نیز تنها دقایقی بعد از ورود هاشمی نسب به میدان و توسط خود او به ثمر رسید. اما در این میان یک چیز تغییر نکرده بود؛ او همچنان دروازه استقلال را باز می کرد و روز به روز محبوبیت او افزایش می یافت. با بازگشت علی کریمی از محرومیت یک ساله، تیم علی پروین بی رقیب شده بود و به راحتی رقیب دیرینه را مغلوب می کرد.
پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
علیرغم نیمکت نشینی های متوالی در اواخر فصل 79-78، مهدی هاشمی نسب تنها 2 گل کمتر با مهند المهدی برای تبدیل شدن به اولین و آخرین مدافعی که آقای گل فصل فوتبال ایران می شد فاصله داشت و حضور مکرر در محوطه جریمه رقیب، از او یک گلزن تمام عیار ساخته بود.
در همان روزها بود که پرتیراژترین نشریه کشور تیتر یک خود را به عبارت "مهدی هاشمی نسب، مرد 70 میلیونی استقلال" اختصاص داد و دیگر به نظر می رسید انتقال او به اردوی رقیب قطعی شده باشد.
اما سکانس پایانی روزهای حضور مهدی هاشمی نسب در جمع قرمزپوشان دقیقا 20 سال پیش و در چنین روزی رقم خورد. پرسپولیس در دیداری تشریفاتی و در حالیکه چند هفته قبل قهرمانی اش را مسجل کرده بود، در آزادی پذیرای فولاد بود و تصمیم عجیب سرطلایی حکم جدایی اش از پرسپولیس را رقم زد.
پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
هشت اسفند 78؛ آخرین بازی که آقای شماره هشت با حضور در محوطه جریمه در دقیقه هشت دروازه استقلال را باز کرد، پایانی با اسم رمز هشت!مهدی هاشمی نسب پیش از آغاز بازی و بر خلاف دیگر بازیکنان، دسته گل خود را به معدود هواداران آبی پوش در استادیوم پرتاب کرد و این تصمیم خشم علی پروین را برانگیخت. در همان 10 دقیقه ابتدایی بازی او دچار مصدومیتی شدید از ناحیه سر شده و سراپا غرق خون جایش را به حسین عبدی داد.
مهدی هاشمی نسب با سر بانداژ شده و لباس غرق خون در حال راهی شدن به سمت نیمکت بود که علی پروین با آن هیمنه منحصر به فرد، اجازه نشستن روی نیمکت را به او نداد و هاشمی نسب با تغییر مسیر به رختکن رفت؛ پایانی خونین برای یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس.
مهدی هاشمی نسب محبوبیتی فراتر از تصور داشت؛ در کارگران و آزادی نام او بیش از دیگران از روی سکوها شنیده می شد و شاید همین محبوبیت در نهایت سند جدایی او از پرسپولیس را امضا کرد.
 پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
 یکی از بهترین بازی های فصل پرسپولیس؛ شب عید قرمزپوشان 2-5 تراکتور را در آزادی مغلوب کردند.
کمتر از یک هفته بعد، تصویری از مهدی هاشمی نسب با قراردادی 99 میلیونی با استقلالمنتشر شد و او گرانقیمت ترین بازیکن تاریخ ایران لقب گرفت. علی فتح الله زاده جمله قصار زیاد دارد، اما شاید یکی از ماندگارترین هایش در مورد این انتقال باشد: "نتوانستیم مهدی هاشمی نسب را در زمین مهار کنیم، کاری کردیم به استقلال بیاید".
بعد از گذشت این همه سال، ممکن است برخی از هوادارانی که قضاوت های آتشین شان را با چاشنی توهین همراه کردند و نه فقط در استادیوم، بلکه در سطح جامعه نیز زندگی را بر هاشمی نسب تلخ کرده بودند، بپذیرند گذشتن از دریافت چنین رقمی در روزهایی که بهترین قرارداد 20 میلیون بود کار آسانی نبوده است. حالا درک تصمیم هاشمی نسب بر مقدم دانستن زندگی شخصی بر آنچه هواداران نامش را تعصب و عشق به لباس می دانند دشوار نیست.
بدین ترتیب، دوران سه ساله و فراموش نشدنی یکی از بهترین و البته جنجالی ترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران در پرسپولیسبه اتمام رسید. مهدی هاشمی نسب بعدها بارها مدعی شد با نصف رقم استقلال نیز علاقمند به ماندن در پرسپولیس بوده، اما سیستم خاص مدیریتی علی پروین گاهی قربانیانی هم داشت که شاید مهم ترین آنها امثال هاشمی نسب و احمدرضا
عابدزادهبودند.
پایان خونین جنجالی ترین مدافع تاریخ پرسپولیس!
تلخ ترین سکانس برای سکوهای قرمز؛ قاتل استقلال حالا بلای جان آنها شده بود.
اگرچه شاید برخی از هواداران پرسپولیس هنوز هم به خاطر انتقال به استقلال و خصوصا شادی بعد از گل دربی 9 دی 79 از مهدی هاشمی نسب عصبانی باشند، اما بی شک درخشش این مدافع بلندقامت نقش مهمی در روزهای طلایی دهه 70 این تیم داشته است.
پرسپولیساز سال 74 تا 79، یکی از موفق ترین ادوار تاریخ خود را سپری کرد، چهار بار قهرمان لیگ شد و یک فصل هم انصراف داد، چهار بار به نیمه نهایی جام باشگاه های آسیا رسید و هرگز مغلوب استقلال نشد؛ در این مقطع درخشان، بی شک رد پای نمایش های فوق العاده مهدی هاشمی نسب تا ابد نمایان خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

تمجید پولادگر از درخشش میرهاشم حسینی در کسب سهمیه المپیک
رییس فدراسیون تکواندو با تمجید از افتخار آفرینی میرهاشم حسینی در کسب سهمیه المپیک، گفت: علی رغم اینکه او با اقدام زشت انگلیس نتوانست ویزای حضور در رقابت های جهانی را بدست بیاورد اما در ادامه با جدیت و تلاش به سهمیه المپیک رسید.
نتیجه تست کرونای دو سپاهانی مثبت اعلام شد
پزشک تیم فوتبال سپاهان از مثبت شدن تست کرونای دو بازیکن این تیم خبر داد.
آمار عجیب کرونا در لیگ یک؛ ۱۲ بادرانی کرونایی شدند
۱۲ نفر از اعضای کادر فنی و بازیکنان بادران تهران در لیگ لیگ یک به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
محور کندوان مسدود شد
رئیس پلیس راه مازندران اعلام کرد: محور کندوان به دلیل سیلاب تا اطلاع ثانوی مسدود است.
ربیعی: خیلی‌ها فکر می‌کردند در ماجرای کرونا زمین می‌خوریم اما بیماری را کنترل کردیم
سخنگوی دولت ضمن تقدیر از کادر درمانی کشور به عنوان مدافعان سلامت در برابر کرونا و خانواده های ۱۱۰ شهید سلامت، گفت: خیلی‌ها فکر می‌کردند که ما زمین می‌خوریم و بلند نمی‌شویم، بیمارستان هایمان پر از کشته می‌شود و تخت‌هایمان خالی نخواهد بود، سالمندان‌مان خواهند مرد اما خوشبختانه هیچ یک از این‌ها رخ نداد و داریم بیماری را مهار می کنیم.
پیام تبریک رییس دیوان عالی کشور به رییس مجلس یازدهم
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور طی پیامی به محمدباقر قالیباف رییس مجلس یازدهم تبریک گفت.
پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به ˮهوکˮ
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به اظهارات اخیر «برایان هوک» علیه ایران پاسخ گفت.
روسیه عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران را محکوم کرد
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اقدام آمریکا در عدم تمدید معافیت‌ همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را خطرناک توصیف کرد.
واعظی انتخاب قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت
رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پیامی با تبریک انتخاب محمد باقر قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که در این فصل نوین همکاری مشترک دولت و مجلس، بیش از پیش شاهد همکاری و پیشرفت و آبادانی کشور و آرامش و رفاه مردم فهیم ایران عزیز باشیم.
جزئیات ساخت سریال سنجرخان از زبان کارگردان
محمد حسین لطیفی عصر امروز در آئین پیش تولید سریال فاخر سنجرخان در سنندج اظهار کرد: در برابر حکمت الهی همه گردن خم می کنیم و امروز گرچه ضیاء الدین دری در میان ما نیست اما قلم ایشان و آثارش ماندگار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعترافات- رنه هیگوئتا
دروازه‌بان کلمبیایی به خاطر حرکت عقربی‌اش مشهور شد اما دوستی‌اش با پابلو اسکوبار و مصرف مواد مخدر برایش حواشی به دنبال داشت.
موسوی: شروع لیگ برای بازیکن سم است- باید برای فصل بعدی آماده شد
بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال می‌گوید با توجه به شروع ویروس کرونا باید لیگ برتر تعطیل شود و برای فصل بعد این رقابت‌ها آماده شد.
کاهش تلفات غیرنظامی طی روزهای آتش‌بس در افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که طی آتش‌بس سه روزه تلفات غیرنظامیان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یافته است.
مصرف‌کنندگان دخانیات؛ ناقلان بالقوه کرونا
بیش از ۱.۱ میلیارد نفر از جمعیت بالای ۱۵ سال جهان محصولات تنباکو را به صورت کشیدنی مصرف می‌کنند؛ این درحالیست که مصرف تنباکو و انواع آن تقریبا به تمام دستگاه‌های بدن آسیب رسانده و یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است و سالانه ۸ میلیون نفر در اثر مصرف مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند.
چند نکته درخصوص ایمنی‌ هودها
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه سالانه عدم توجه به سلامت هودها برخی از حوادث را رقم می‌زند گفت: لزوم رعایت فاصله مناسب میان گاز و هود یکی از نکات بسیار مهم است.
چهارمین تست کرونای طارمی و همبازیانش
همکاری روسیه با قطر برای جام جهانی
صحبت‌های جنجالی بازیکن سابق تراکتور
مدافع سابق استقلال: پرسپولیسی‌ها از قهرمانی مطمئن نباشند
استراحت مجیدی به بازیکنان استقلال ‌
تمرین پرسپولیس زیرنظر بازرس فدراسیون پزشکی ورزشی
بهترین ورزشگاه از نگاه AFC
فشار برای از سرگیری لیگ برتر انگلیس
فشار برای آغاز  لیگ برتر
آزادی بهترین ورزشگاه از نگاه AFC