سینمای کشورها در چه تاریخی بازگشایی می‌شوند؟

04:07 ۵ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 146 0
سینمای کشورها در چه تاریخی بازگشایی می‌شوند؟

پس از تعطیلی شمار قابل توجهی از سینماهای جهان به سبب شیوع ویروس کرونا، کشورهای محتلف به تدریج برنامه زمانی بازگشایی سالن‌های سینمایی را تحت شرایط ویژه اعلام می‌کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، آمریکا به عنوان بزگترین بازار سینمایی جهان از اواسط ماه مارس و در پی شیوع ویروس کرونا، سالن‌هایی سینمایی خود را تعطیل کرد و اکران همه فیلم‌های مهم هم به تعویق افتاد و حالا جورجیا به عنوان اولین ایالت آمریکا سالن‌های سینمایی خود را از تاریخ ۲۷ آوریل (۸ اردیبهشت) بازگشایی کرده و ایالت تگزاس نیز هم از اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) درهای سینما را بار دیگر به روی مخاطبان باز کرده است. فرآیند بازگشایی سینماها در آمریکا به صورت ایالت به ایالت در حال انجام است. 
اما چین که کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در جهان بود دستور تعطیلی سینماها را از ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) صادر کرد اما  پس از کنترل این بیماری همه‌گیر، ۵۰۰ سالن سینمایی در آخر هفته ۲۰ تا ۲۲ مارس (۱ تا ۳ فروردین) فعالیت خود را به صورت آزمایشی از سر گرفتند اما تنها چند روز بعد در ۲۸ مارس (۹ اردیبهشت) و با دستور اداره ملی فیلم این کشور تعطیل شدند. هنوز تاریخ جدید بازگشایی سینماهای چین اعلام نشده است. 
برنامه بازگشایی سینماها در سایر کشورها بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده به شرح زیر است:  *فرانسه: تاریخ بازگشایی: حداقل ۲ ژوئن- ۱۳ خرداد (دولت فرانسه اعلام کرده سینماها به همراه دیگر محوطه‌های هنری حداقل تا ۲ ژوئن تعطیل باقی خواهند ماند. ۶ هزار سالن سینمایی فرانسه از ۱۴ مارس تعطیل شدند و رویدادهای فرهنگی شامل حضور بیش از ۵ هزار نفر حداقل تا سپتامبر اجازه برگزاری ندارند و جشنواره فیلم کن نیز به دلیل این قانون سرانجام تصمیم به عدم برگزاری دوره هفتاد وسوم خود گرفت)
*اسپانیا: تاریخ بازگشایی/ ۲۵ می تا ۸ ژوئن- ۵ تا ۱۹ خرداد (بر اساس طرح چهار مرحله‌ای بازگشایی کسب و کارها در اسپانیا، اغلب فعالیت‌ها چون سالن‌های سینما از تاریخ ۲۵ می می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. از تاریخ ۸ ژوئن ظرفیت سینماها افزایش و سینماهای مراکز تجاری نیز فعال خواهند شد. هنوز طرحی در سطح استانی اعلام نشده و انتظار می‌رود سالن‌های سینما در شهرهای مهم مادرید و بارسلون حداقل تا ۸ ژوئن- ۱۹ خرداد تعطیل هستند)
*ایتالیا: تاریخ بازگشایی/ ۱۵ ژوئن - ۱۶ خرداد (سینماهای ایتالیا در تاریخ اشاره شده می‌توانند با ظرفیت حداکثر ۲۰۰ نفر فعالیت خود را از سر بگیرند. استفاده از ماسک اجباری است و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی چون فاصله میان مخاطبان و رزرو آنلاین نیز اعمال خواهد شد. ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که شرایط قرطینه اعلام کرد)
*آلمان: تاریخ بازگشایی/ ۱۵ می تا اول ژوئن- ۲۶ اردیبهشت تا ۱۲ خرداد (بازگشایی سینماها در آلمان به صورت ایالتی انجام می‌شود و از میان ۱۶ ایالت، ۸ ایالت تاریخ ۱۹ می را به این منظور اعلام کرده‌اند) *سوئد: بر اساس سیاست کلی سوئد، سینماهای این کشور تاکنون دستوری برای تعطیلی دریافت نکرده‌اند. هرچند مجموعه سینماهای زنجیره‌ای Filmstaden که ۳۵ درصد از سهم بازار سینمایی این کشور را در دست دارد به تاسی از سیاست جهانی مالک خود یعنی کمپانی AMC، از ۱۲ مارس برابر با ۲۲ اسفند فعالیت خود را متوقف کردند. با این وجود برخی سینماهای مستقل در سوئد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وقفه‌ای در فعالیت خود ایجاد نکردند.
*اتریش: تاریخ بازگشایی/ ۱ جولای-۱۱ تیر (حداکثر ظرفیت سینماها ۲۵۰ نفر خواهد بود و از تاریخ اول اوت (۱۱ مرداد) این ظرفیت به ۵۰۰ نفر با اعمال قوانین فاصله گذاری اجتماعی افزایش خواهد یافت) * کرواسی / تاریخ بازگشایی: ۱ می -۱۲ اردیبهشت (مجوز فعالیت مجدد سینماها در کرواسی از اول می صادر شده اما سینماهای واقع در مراکز بزرگ خرید باید تا تاریخ ۵ ژوئن (۱۶ خرداد) برای از سرگیری فعالیتشان صبر کنند) *قبرس:  تاریخ بازگشایی/ ۱۴ جولای- ۲۴ تیر (سینماها در فضای آزاد به عنوان بخشی از فاز سوم این  کشور بین ۹ تا ۱۳ جولای (۱۹ تا ۲۳ تیر) مجددا فعال خواهند شد و سینماها در فضاهای بسته نیز ۱۴ جولای (۲۴ تیر) بازگشایی می‌شوند) *جمهوری چک: تاریخ بازگشایی/ ۱۱ می -۲۲ اردیبهشت (سینماها در فاز پنجم و پایانی بازگشایی کسب و کارها در کشور جمهوری چک و با حداکثر ظرفیت ۱۰۰ نفر فعال شدند) *دانمارک:  تاریخ بازگشایی/ ۸ ژوئن -۱۹ خرداد (تمامی ۱۶۹ مجموعه سینمایی در دانمارک از ۱۲ مارس و همزمان با اعلام قرنطینه نسبی در این کشور تعطیل شدند و می‌توانند به همراه سایر موسسات فرهنگی از ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) آغاز به کار کنند) *استونی:  تاریخ بازگشایی/ ۱ جولای- ۱۱ تیر (تجمعات بزرگ عمومی از اول جولای با حداکثر ظرفیت هزار نفر در فصای باز و حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت تا ۵۰۰ نفر در فضاهای بسته شامل سالن‌های سینما مجاز است) *فنلاند: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲خرداد (تجمعات در فضاهای داخلی محدود به حداکثر ۵۰۰ نفر است. بنیاد فیلم فنلاند مبلغ یک میلیون یورو برای ایجاد فضایی ایمن در سینماها از دولت این کشور دریافت کرده است)
*یونان: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد *هنگ کنگ: تاریخ بازگشایی/ ۸ می- ۱۹ اردیبهشت *ایسلند: تاریخ بارگشایی / ۴ می- ۱۵ اردیبهشت *ایرلند: تاریخ بازگشایی / ۱۰ اوت - ۲۰ مرداد *لتونی: تاریخ بازگشایی/ ۱۲ می- ۲۳ اردیبهشت *لیتوانی: تاریخ بازگشایی/ ۳۱ می- ۱۱ خرداد * هلند: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن - ۱۲ خرداد *نروژ: تاریخ بازگشایی/ ۷ می-۱۸ اردیبهشت *لهستان: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد *پرتغال: تاریخ بازگشایی/ ژوئن- خردادماه *رومانی: تاریخ بازگشایی/ حداقل ۱۵ ژوئن- ۲۶ خرداد *اسلواکی: تاریخ بازگشایی/ ۱ می- ۱۲ اردیبهشت *بوسنی و هرزگوین:   تاریخ بازگشایی/ ۱۴ می -۲۵ اردیبهشت * بلغارستان:   تاریخ بازگشایی/ ۱۱ می-۲۲ اردیبهشت * کره جنوبی: تاریخ بازگشایی/۲۹ آوریل - ۱۰ اردیبهشت *سوئیس: تاریخ بازگشایی/ ۸ژوئن-۱۹ خرداد *بریتانیا: تاریخ بازگشایی/ ۴ جولای- ۱۴ تیر (دولت بریتانیا بر اساس اعلام پیشین ۴ جولای را به عنوان تاریخ موقت بازگشایی سینماها درنظر گرفته اما هنوز اطلاعات بیشتری در این باره اعلام نکرده است) *اوکراین: تاریخ بازگشایی/ ۱۰ ژوئن-۲۱ خرداد  


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

همکاری طالبان با دولت افغانستان برای آزادی زندانیان
شورای امنیت ملی افغانستان از همکاری هیأتی از گروه طالبان با تیم فنی دولت در کابل بر روی آزادی زندانیان خبر داد.
مجوز نمایش برای «قتل عمد» و «کشتارگاه»
دو فیلم «قتل عمد» و «کشتارگاه» پروانه نمایش گرفتند.
شناسایی ۲۲۵۸ مورد مبتلای جدید به کرونا در کشور- تعداد  کل مبتلایان به ۱۴۳ هزار و ۸۴۹ نفر رسید
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
علی علیپور جانشین مهدی طارمی در پرتغال می شود؟
علی علیپور، مهاجم پرسپولیس در تیررس باشگاه ریوآوه پرتغال است. این، اما به منزله انتقال قطعی او به آن باشگاه نیست.
پیام تبریک رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم
نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی آغاز به کار مجلس یازدهم و انتخاب محمدباقر قالیباف را به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت.
پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی درگذشت مولوی قیام الدین کشّاف
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتشار پیامی در گذشت مولوی قیام الدین کشّاف عضو فقید مجمع عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رییس شورای سراسری علمای افغانستان را تسلیت گفت.
جواب دندان شکن یحیی گل محمدی به فرهاد مجیدی
یحیی گل محمدی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در هر شغلی‌ امکان ابتلا به ویروس بالاست و فوتبال هم یکی از این مشاغل است. نمی‌توانیم فوتبال را تعطیل کنیم. در این شرایط باید با این ویروس کنار بیاییم.
تصمیمی برای بازگشایی ضریح حرم مطهر رضوی اتخاد نشده است
مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی گفت: هیچ تصمیمی در خصوص بازگشایی فضاهای سرپوشیده و ضریح مطهر حرم رضوی اتخاذ نشده است.
اظهارت جنجالی بازیکن سابق تراکتور در فرانسه
بازیکن تیم فوتبال تراکتورسازی می‌گوید مصطفی دنیزلی سرمربی سابق این تیم از سمتش اخراج شده و بعد از آن، شرایط برای بازیکنان خارجی سخت‌تر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعترافات- رنه هیگوئتا
دروازه‌بان کلمبیایی به خاطر حرکت عقربی‌اش مشهور شد اما دوستی‌اش با پابلو اسکوبار و مصرف مواد مخدر برایش حواشی به دنبال داشت.
موسوی: شروع لیگ برای بازیکن سم است- باید برای فصل بعدی آماده شد
بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال می‌گوید با توجه به شروع ویروس کرونا باید لیگ برتر تعطیل شود و برای فصل بعد این رقابت‌ها آماده شد.
کاهش تلفات غیرنظامی طی روزهای آتش‌بس در افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که طی آتش‌بس سه روزه تلفات غیرنظامیان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یافته است.
مصرف‌کنندگان دخانیات؛ ناقلان بالقوه کرونا
بیش از ۱.۱ میلیارد نفر از جمعیت بالای ۱۵ سال جهان محصولات تنباکو را به صورت کشیدنی مصرف می‌کنند؛ این درحالیست که مصرف تنباکو و انواع آن تقریبا به تمام دستگاه‌های بدن آسیب رسانده و یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است و سالانه ۸ میلیون نفر در اثر مصرف مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند.
چند نکته درخصوص ایمنی‌ هودها
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه سالانه عدم توجه به سلامت هودها برخی از حوادث را رقم می‌زند گفت: لزوم رعایت فاصله مناسب میان گاز و هود یکی از نکات بسیار مهم است.
مجوز نمایش برای «قتل عمد» و «کشتارگاه»
واکنش محمد یعقوبی به ماجرای فیلم - تئاترها
معرفی فیلم‌هایی که وام ۳۰۰ میلیونی می‌گیرند
اپل سرمایه‌گذار فیلم جدید اسکورسیزی شد
گزارش فیلم‌های سینمایی در روزهای پایانی هفته
یک تفاهم نامه در جهت حمایت از مالکان فیلم‌های زیان دیده از کرونا
پاسخی به اعتراض چند کارگردان تئاتر- «همه چیز براساس قرارداد است»
یک برنامه تئاتری در انتظار چراغ سبز ستاد کرونا است
فرش قرمز آسمان برای صدیقه کیانفر +‌ فیلم
نیم میلیون بلیت‌فروشی در طرح سینماآنلاین