کرامپ‌های عضلانی چیست؟

02:50 ۵ روز و ۱۴ ساعت پیش مشرق نیوز 207 0
کرامپ‌های عضلانی چیست؟

یک کرامپ عضلانی به واسطه انقباض ناگهانی و غیرقابل کنترل در عضله ایجاد می‌شود. زمانی که عضلات منقبض می‌شوند، فیبرهای عضلانی کوتاه شده و تنش در عضله افزایش می‌یابد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، یک کرامپ عضلانی به واسطه انقباض ناگهانی و غیرقابل کنترل در عضله ایجاد می‌شود. زمانی که عضلات منقبض می‌شوند، فیبرهای عضلانی کوتاه شده و تنش در عضله افزایش می‌یابد.
بیشتر افراد احتمالا تجربه ناخوشایندی از کرامپ یا گرفتگی عضله داشته اند که به نام اسپاسم عضلانی یا اسب چارلی نیز شناخته می‌شود.
در شرایطی که بیشتر کرامپ‌ها به سرعت و خودبخود بهبود می‌یابند، برخی راهبردهای مفید نیز وجود دارند که می‌توانید در خانه برای پیشگیری و درمان آن‌ها مد نظر قرار دهید.
دلایل کرامپ‌های عضلانی چه چیزهای هستند؟یک کرامپ عضلانی به واسطه انقباض ناگهانی و غیرقابل کنترل در عضله ایجاد می‌شود. زمانی که عضلات منقبض می‌شوند، فیبرهای عضلانی کوتاه شده و تنش در عضله افزایش می‌یابد. طی یک کرامپ، عضلات به جای این که شل و منبسط باشند، سفت و منقبض باقی می‌مانند.
به عنوان مثال، عضلات ساق پا می‌توانند هنگام خواب به راحتی کوتاه و منقبض شوند، زیرا قسمت کف پا دیگر در زاویه درست با قسمت بالای پا، همانند زمانی که ایستاده اید، قرار ندارد.
به همین دلیل، حتی اگر فردی باشید که به سرعت به خواب می‌رود، ممکن است در میانه شب بروز کرامپ‌های عضلانی در پا را تجربه کنید. اما کرامپ‌ها می‌توانند در هر جایی که عضله وجود دارد، رخ دهند و دست ها، پاها، شکم و قفسه سینه از بخش‌هایی هستند که بروز کرامپ‌های عضلانی در آن‌ها شایع‌تر است.
عوامل بسیاری می‌توانند خطر کرامپ‌های عضلانی را افزایش دهند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کم آبی بدناگر روزانه به میزان کافی آب مصرف نکنید، سلول‌های عضلات شما مایعاتی که برای انقباض و انبساط درست نیاز دارند را در اختیار نخواهند داشت.
کم آبی بدن شایع‌ترین دلیل کرامپ‌های عضلانی است. برای پیشگیری از این شرایط می‌توانید نوشیدن هشت لیوان آب در روز را مد نظر قرار دهید.
سطوح پایین الکترولیت‌هاالکترولیت‌ها مواد معدنی هستند که نقش مهمی در هیدراته نگه داشتن بدن ایفا می‌کنند. آن‌ها عبارتند از:
- سدیم- کلسیم- پتاسیمدر حقیقت، سطوح پایین سدیم و پتاسیم از دلایل کلیدی بروز کرامپ‌های عضلانی است. اگر به طور مرتب کرامپ‌های عضلانی را تجربه می‌کنید، شاید به شما نیز مصرف موز که سرشار از پتاسیم است توصیه شده باشد.
اعمال فشار بیش از حد بر عضلهاعمال فشار بیش از حد بر عضله می‌تواند به کرامپ‌های عضلانی حین یا پس از تمرینات ورزشی منجر شود.
این شرایط به ویژه در آب و هوای گرم شایع است، زیرا تعریق و از دست دادن مایعات سریع‌تر رخ می‌دهد و به کم آبی بدن و افزایش هرچه بیشتر خطر مواجهه با کرامپ‌های عضلانی منجر می‌شود.
اعمال فشار بیش از حد بر عضلات مساله‌ای رایج برای افراد مسن نیز است. با افزایش سن، توده عضلانی در بدن کاهش می‌یابد. این روندی اجتناب ناپذیر است حتی اگر همواره ورزش کنید.
در نتیجه، عضلات باقیمانده طی فعالیت بدنی می‌توانند زیر فشار بیشتری قرار بگیرند که احتمال تجربه کرامپ‌های عضلانی را افزایش می‌دهد.
برای پیشگیری از کرامپ‌های عضلانی، پیش از هر فعالیت بدنی باید حرکات کششی و گرم کردن بدن را انجام دهید.
شرایط سلامت یا داروهابرخی مسائل پزشکی یا داروها نیز می‌توانند خطر بروز کرامپ‌های عضلانی را افزایش دهند:بارداری. به دلیل فشار مضاعف بر پاها و همچنین تغییرات هورمونی، بارداری می‌تواند احتمال کرامپ‌های عضلانی را افزایش دهد.
شرایط پزشکی. مشکلات تیروئید، مانند کم کاری تیروئید - ترشح کمتر از حد عادی هورمون‌ها توسط غده تیروئید - با کرامپ‌های عضلانی مکرر پیوند خورده اند.
داروها. کرامپ‌های عضلانی یکی از عوارض جانبی شایع استاتین‌ها هستند که این داروها برای درمان کلسترول بالا تجویز می‌شوند.
چگونگی بهبود کرامپ‌های عضلانیکرامپ‌های عضلانی به طور معمول طی چند ثانیه یا چند دقیقه و بی نیاز از دخالتی خاص بهبود می‌یابند. اما لازم نیست همواره منتظر رفع این شرایط باشید. در ادامه با چند اقدام که می‌توانند به تسکین گرفتگی و درد همراه آن کمک کنند بیشتر آشنا می‌شویم.
ایجاد کشش یا ماساژ دادن بخش تحت تاثیر قرار گرفتهابتدا، بخشی از بدن که تحت تاثیر کرامپ عضلانی قرار گرفته است را به آرامی ماساژ دهید، زیرا این کار به آرامش و شل شدن عضله کمک می‌کند.
اگر کرامپ در عضله ساق پا رخ داده است، حرکت کششی زیر می‌تواند به تسکین انقباض کمک کند:در حالت نشسته، به سمت جلو خم شده و پنجه پایی که گرفتگی عضله در آن رخ داده است را با هر دو دست خود بگیرید.
پای خود را صاف نگه داشته و به آرامی پنجه پا را به سمت صورت خود بکشید. شما باید کشش جزئی در عضله تحت تاثیر قرار گرفته را احساس کنید.
همچنین برای تسکین کرامپ عضلانی در ساق پا می‌توانید تمرین زیر را در حالت ایستاده انجام دهید:زانوی پای مخالف (نه پایی که تحت تاثیر قرار گرفته است) را به آرامی به سمت آورده و روی زمین قرار دهید.
مقداری به سمت جلو خم شوید و پاشنه پای دچار گرفتگی عضله را روی زمین نگه دارید. شما باید کشش جزئی در ساق پای تحت تاثیر قرار گرفته را احساس کنید. برای تعادل بهتر می‌توانید این تمرین را روبروی دیوار انجام داده و دست‌های خود را روی آن قرار دهید.
حرکات کششی افزون بر درمان کرامپ‌های عضلانی می‌توانند به پیشگیری از آن‌ها نیز کمک کنند. از این رو، گرم کردن و سرد کردن بدن پیش و پس از ورزش را فراموش نکنید.
به طور خاص، فوم رولینگ می‌تواند از کرامپ‌های عضلانی پیشگیری کند و همچنین یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود عضلات دردناک است.
اگر به طور مرتب کرامپ‌های عضلانی شبانه را تجربه می‌کنید، پیش از خواب چند حرکت کششی ساده را انجام دهید.
نوشیدن مایعات بیشترراهبردی دیگر برای پیشگیری از کرامپ‌های عضلانی مصرف مایعات و الکترولیت‌ها به میزان کافی است.
اگر ورزش می‌کنید، مصرف یک نوشیدنی ورزشی ممکن است مفید باشد، زیرا هم به هیدراته نگه داشتن بدن و هم تامین الکترولیت‌ها کمک می‌کند.
اگر نگران بروز کرامپ‌های عضلانی در میانه شب هستید، با نوشیدن یک لیوان آب پیش از خواب می‌توان از تامین آب مورد نیاز بدن اطمینان حاصل کرد.
استفاده از گرما یا سرمااگر کرامپ عضلانی حین ورزش یا در نتیجه یک فعالیت بدنی رخ داده است، ابتدا، فعالیتی که انجام می‌دهید را متوقف کنید.
سپس، استفاده از یک پد گرمایی که به شل شدن و آرامش عضلات کمک کرده و درد را تسکین می‌دهد، ممکن است مفید باشد. افزون بر این، شما می‌توانید ماساژ موضع با یخ را مد نظر قرار دهید که ممکن است به تسکین هرگونه درد کمک کند.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟برای بیشتر کرامپ‌های عضلانی مراقبت خانگی به تنهایی کفایت می‌کند.
اگر با کرامپ‌های عضلانی مکرر مواجه هستید، این شرایط می‌تواند به یک مشکل سلامت زمینه ای، مانند آترواسکلروز (تصلب شرایین) یا سخت شدن سرخرگ‌ها اشاره داشته باشد که به توجه پزشکی نیاز دارد.
اگر قصد دارید راه بروید، اما متوجه می‌شوید چنان ضعیف هستید که حتی نمی‌توانید روی پای خود بایستید، مراجعه به پزشک اهمیت دارد، زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی جدی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری ام‌اس باشد.
افزون بر این، اگر کرامپ‌های عضلانی بسیار دردناک هستند، به طور مکرر رخ می‌دهند یا متوجه تورم - نشانه‌ای از وجود یک لخته خون - در قسمت تحت تاثیر قرار گرفته شده اید باید به پزشک مراجعه کنید.
منبع: عصر ایران


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

دستورالعمل سلامت فوتبال در حال اصلاح است- فعلا دیدار تدارکاتی ممنوع
سخنگوی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش با اشاره به اینکه تیم‌های فوتبال در فاز تمرین قرار دارند، گفت: نباید دیدارهای تدارکاتی برگزار می شد.
عکس روز- لک‌لک عشق گلف
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
فولادی‌ها برای سومین بار تست کرونا دادند
اعضای تیم فوتبال فولاد خوزستان برای سومین بار تست کرونا دادند.
دیکتاتورها شام چه می‌خورند!
یک نویسنده لهستانی در کتابی تحت عنوان یک دیکتاتور چه می‌خورد؟ به عادات غذایی برخی سیاستمداران از جمله فیدل کاسترو و صدام از دید سرآشپزهای آن‌ها پرداخته است.
چاک هاگل: اوضاع کنونی خاورمیانه ریشه در حمله آمریکا به عراق دارد
وزیر دفاع پیشین آمریکا معتقد است آنچه آمریکا امروز از سردرگمی در سیاست یا بی‌سیاستی در منطقه خاورمیانه شاهد آن است، ریشه در تهاجم غیرقابل توجیه، بی پروا و خطرناک این کشور به عراق در سال ۲۰۰۳ دارد.
وعده‌های تایوان به هنگ‌کنگی‌های فراری؛ از اسکان تا خدمات مشاوره‌ای
همزمان با تحمیل قانون امنیتی جدید چین که اعتراضات تازه‌ای را به راه انداخته، تایوان امروز قول داد هنگ‌کنگی‌هایی را که به دلایل سیاسی از شهر تحت حاکمیت چین گریخته‌اند، اسکان داده و به آن‌ها کمک‌هایی نظیر اشتغال و خدمات مشاوره‌ای ارائه دهد.
اظهار تأسف گوترش از عدم حمایت کشورها از آتش‌بس
دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به عدم حمایت از خواسته او مبنی بر آتش‌بس جهانی برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا، اظهار ناراحتی کرد.
نخست‌وزیر چین: قانون امنیت ملی به نفع ثبات هنگ‌کنگ است
نخست‌وزیر جمهوری خلق چین، قانون جدید امنیت ملی را به نفع ثبات و کامیابی بلندمدت هنگ‌کنگ توصیف کرد.
برنامه تایوان برای خرید موشک‌ از آمریکا
وزارت دفاع تایوان اعلام کرد این دولت‌شهر در تلاش برای مدرن‌سازی ارتش خود، قصد دارد موشک‌های زمینی ضد کشتی هارپون ساخت بویینگ بخرد. این خرید از آمریکا انجام شده و اقدامی برای مقابله با تهدیدهای فزاینده چین است.
کابل: آتش‌بس با طالبان همچنان برقرار است
تنش‌ها میان شبه‌نظامیان طالبان و نیروهای امنیتی افغان با پایان سه روز آتش‌بس دوباره آغاز شده است اما مقام های دولت افغانستان امروز (پنج‌شنبه) گفتند، این حوادث کوچک هستند و همچنان می‌توان آتش‌بس را حفظ کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعترافات- رنه هیگوئتا
دروازه‌بان کلمبیایی به خاطر حرکت عقربی‌اش مشهور شد اما دوستی‌اش با پابلو اسکوبار و مصرف مواد مخدر برایش حواشی به دنبال داشت.
موسوی: شروع لیگ برای بازیکن سم است- باید برای فصل بعدی آماده شد
بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال می‌گوید با توجه به شروع ویروس کرونا باید لیگ برتر تعطیل شود و برای فصل بعد این رقابت‌ها آماده شد.
کاهش تلفات غیرنظامی طی روزهای آتش‌بس در افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که طی آتش‌بس سه روزه تلفات غیرنظامیان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یافته است.
مصرف‌کنندگان دخانیات؛ ناقلان بالقوه کرونا
بیش از ۱.۱ میلیارد نفر از جمعیت بالای ۱۵ سال جهان محصولات تنباکو را به صورت کشیدنی مصرف می‌کنند؛ این درحالیست که مصرف تنباکو و انواع آن تقریبا به تمام دستگاه‌های بدن آسیب رسانده و یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است و سالانه ۸ میلیون نفر در اثر مصرف مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند.
چند نکته درخصوص ایمنی‌ هودها
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه سالانه عدم توجه به سلامت هودها برخی از حوادث را رقم می‌زند گفت: لزوم رعایت فاصله مناسب میان گاز و هود یکی از نکات بسیار مهم است.
افزایش حقوق بازنشستگان در واریزی ماه خرداد اعمال می‌شود
پیش‌بینی وضعیت بارش برای برخی استان‌ها
حضور گاوچرانک در ابرکوه+ عکس
شناسایی ۲۲۵۸ مورد مبتلای جدید به کرونا در کشور- تعداد  کل مبتلایان به ۱۴۳ هزار و ۸۴۹ نفر رسید
غیزانیه؛ مطالبه گری به سبک ایرانی
توضیح ناجا درباره اخبار منتشر شده درباره تراشه کارگذاری شده روی گذرنامه‌ها
8 عادت برای تقویت اعتماد به نفس
شناسایی ۲۲۵۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور
وقتی بی بی سی علمی حرف می‌زند+ عکس
تالارهای پذیرایی همچنان تعطیل است