اشاره ویژه رهبر انقلاب به بمباران شیمیایی بانه

04:15 ۵ روز و ۱۲ ساعت پیش مشرق نیوز 182 0
اشاره ویژه رهبر انقلاب به بمباران شیمیایی بانه

رهبر انقلاب در سخنرانی امروز بمناسبت روز قدس به بمباران شیمیایی روستاهای بانه در دوران دفاع مقدس اشاره کردند. جنایتی که کمتر در طول این سالها درباره آن سخن گفته شده است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، رهبر انقلاب پیش از ظهر امروز در سخنانی به مناسبت روز قدس، به بمباران شیمیایی بانه در دوران جنگ تحمیلی و نقش دولت‌های اروپایی در تجهیز رژیم بعث عراق به تسلیحات شیمیایی اشاره کرده و فرمودند: "بگذار فلان دولت اروپایی که باید به خاطر فروش موادّ شیمیایی به رژیم صدّام تا ابد شرمسار باشد، حزب‌اللّهِ مجاهدِ سرافراز را غیر قانونی بداند. غیر قانونی، رژیمی مثل آمریکا است که داعش را تولید می‌کند و رژیمی مثل آن دولتِ اروپایی است که هزاران نفر در بانه‌ی ایران و حلبچه‌ی عراق بر اثر موادّ شیمیایی‌اش به کام مرگ می‌روند."
بمباران شیمیایی بانه از جمله اتفاقات دوران دفاع مقدس است که کمتر در خصوص آن گفته و شنیده شده است و اشاره ویژه رهبر انقلاب به این حادثه و قرار دادن نام بانه در کنار جنایت حلبچه، کمک به از مظلومیت خارج شدن یکی دیگر از صفحات تاریخ دفاع مقدس بود.
رژیم بعث عراق در آخرین روز ماه مهر و روزهای نخست ماه آبان سال ۶۲ و همزمان با اجرای عملیات والفجر ۴ توسط رزمندگان ایرانی، اقدام به بمباران شیمیایی بانه کرد. البته گفته می‌شود که نخستین بار در ۱۹ شهریور سال ۶۲ مناطقی از بانه را با گازهای شیمیایی بمباران کرد.
صدام در روز ۳۰ مهر ۶۲ مناطقی را در شرق بانه و پنجوین با گلوله‌های شیمیایی هدف قرار داد. هواپیماهای عراقی در ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه آن روز، روستای مجسه و سبدلو در شمال‌شرقی شهر بانه را بمباران کردند. در این حملات ۱۳ تن از اهالی این روستاها زخمی شدند.
علاوه بر این توپخانه‌های عراقی با گلوله‌های شیمیایی ارتفاعت شرق پنجوین را گلوله‌باران کردند که بر اثر آن ۲۲ نفر از نیروهای نظامی دچار مصدومیت شیمیایی شدند. سوزش و آب‌ریزش چشم‌ها، تاری دید، خارش پوست، تنگی نفس، سرفه و بی‌اشتهایی و تغییر رنگ پوست در نواحی چین‌دار بدن از عوارض عمومی این مصدومیت‌ها بود. در بررسی‌های اولیه پزشکان اعلام کردند که ماده استفاده‌شده در گلوله‌های شیمیایی "نیتروژن موستارد" بوده است.
روز بعد (یکم آبان ۶۲) نیز هواپیماها و توپخانه‌های عراق در اقدامی غیرانسانی یک روستا در حوالی بانه و اطراف دریاچه زریوار مریوان را با بمب و گلوله‌های شیمیایی مورد حمله قرار دادند. البته در برخی اسناد تاریخ این حمله روز ۳ آبان ۶۲ ذکر شده است.
هواپیماهای عراقی در ساعت ۵ صبح آن روز با تجاوز به آسمان منطقه شرق بانه روستای باینجان را با چندین بمب شیمیایی خفه‌کننده و تاول‌زا هدف قرار دادند. به دلیل خاصیت گازهای سمی متصاعدشده از این بمب‌ها، بخارهای شیمیایی به منازل مردم نفوذ کرد و بر اثر غلظت گازهای سمی و طولانی بودن توقف افراد در محیط منازل، ۹ تن از اهالی روستا شهید و ۳۱ تن مصدوم شدند که به بیمارستان سینا در تبریز انتقال پیدا کردند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی در این‌باره به وضعیت عمومی روستا، نوع آسیب‌دیدگی اهالی آن و نظر پزشکان درباره تاثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت این مواد و نوع درمان و ترکیبات شیمیایی به‌کاررفته در بمب‌های شیمیایی اشاره کرد و آورد: در بمباران شیمیایی روستای باینجان گروهی از روستائیان که عموماً کارگر و کشاورز بودند و اعضای چندین خانواده در بین آن‌ها دیده می‌شدند، بر اثر گازهای متصاعدشده از بمب‌های شیمیایی دچار سوختگی‌های شدید شدند، به طوری که ۹ تن از آن‌ها به شهادت رسیده‌اند. همچنین تعدادی از روستائیان بر اثر تماس با اجساد شهدا دچار سوختگی شده‌اند و در برخی از نقاط بدن این مجروحان تاول‌هایی ایجاد شده که بعضاً در حدود یک لیتر مایع در آن جمع شده است. همچنین براثر استنشاق گازهای شیمیایی زخم‌هایی مشابه زخم‌های سطح بدن مجروحان در ریه آن‌ها به وجود آمده است و همین عامل تا به حال موجب شهادت گروهی از این مصدومان شده است.
از سوی دیگر در آن روز توپخانه‌های عراقی در ساعت ۹:۳۰ دقیقه، ارتفاعات قوچ سلطان و اطراف دریاچه زریوار مریوان را با گلوله‌های شیمیایی زیر آتش گرفتند. در این حملات ۴ تن از افراد نظامی شهید و ۱۱ نفر نیز دچار آسیب‌دیدگی شدند. گزارش‌های اولیه از مشاهدات بالینی مصدومان در این منطقه حاکی از این بود که در بدن افرادی که در معرض حملات شیمیایی قرار گرفته‌اند، تاول‌های بزرگ و دردناکی به وجود آمده و تعدادی نیز نابینا شده‌اند و تنفس آن‌ها هم بسیار دشوار است. شدت آسیب‌دیدگی افراد به حدی بود که ۴ نفر از آن‌ها در همان ساعات اولیه به شهادت رسیدند.
اشاره ویژه رهبر انقلاب به بمباران شیمیایی بانه
جنگنده‌های عراقی در روز دوم آبان نیز چندین روستا در عقبه منطقه عملیاتی والفجر ۴ را بمباران و در یک مورد نیز از گلوله‌های شیمیایی استفاده کردند که بر اثر آن ۲۰ تن شهید یا مصدوم شدند.
هواپیماهای عراقی ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه، روستای بیان‌دره در ۶ کیلومتری شرق بانه را با بمب‌های شیمیایی هدف قرار دادند که بر اثر آن ۲ تن شهید و ۱۸ نفر نیز که اغلب آنان زن و کودک بودند، مصدوم و چند نفر هم نابینا شدند.
در روز ۱۶ آبان ۶۲ نیز چهار فروند هواپیمای دشمن منطقه‌ای بین رودخانه شیلر و ارتفاعات لری را هدف حملات شیمیایی قرار دادند که منجر به تحریکات چشمی شدید در مجروحان شد. خبرگزاری آلمان غربی اخبار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بمباران شیمیایی مناطق بانه را اتهام دانست و عنوان کرد: «تاکنون پاسخی از جانب عراق به این اتهامات داده نشده است.»
آلمان کشوری بود که نقش مهمی در واگذاری تسلیحات و مواد شیمیایی به رژیم بعث عراق داشت. فناوری آلمان‌ها در زمینه تولید سلاح‌های شیمیایی و موشکی بیش از سایر بخش‌ها به کار گرفته شد.
همچنین برابر گزارش‌های موثق و محرمانه، آلمان‌ها اطلاعات به دست‌آمده از مجروحان شیمیایی ایرانی در بیمارستان‌های آلمانی را در اختیار عراق قرار می‌دادند تا از آن‌ها برای اصلاح ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در سلاح‌های خود بهره‌برداری کند.
بانه در سال‌های ۶۴ و ۶۶ نیز مورد حملات شیمیایی صدام قرار گرفت. با شروع عملیات والفجر هشت در منطقه فاو عراق بار دیگر استفاده از سلاح شیمیایی را تشدید کرد. در این حملات، بانه و سردشت نیز در کنار مناطق جبهه جنوبی مورد حملات شیمیایی قرار گرفت.
در مهر ماه سال ۶۶ نیز بانه مورد حملات شیمیایی جنگنده‌های عراقی قرار گرفت. در این حملات که به روستاهای آلوت، بادمجان و بولحسن شهرستان بانه و ۱۰ منطقه دیگر در کردستان ایران و عراق انجام گرفت، ۹۷ نفر به شهادت رسیدند و حدود ۵۲۰۰ نفر مجروح شدند. در این حملات از عناصر گاز اعصاب و خردل استفاده شده بود.
در روز چهارم اردیبهشت سال ۶۷ و زمانی که حملات شیمیایی ارتش عراق به اوج خود رسیده بود نیز یک روستای بانه توسط هواپیماهای عراقی بمباران شیمیایی شدند.
همچنین نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه روز چهار خرداد ماه سال ۱۳۶۷ به دبیر کل، در گزارش تکمیلی درباره حملات عراق در روزهای ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ‌ماه ۶۷ نوشت: در ۲۷ اردیبهشت، بمباران شیمیایی روستاهای اطراف بانه با گاز خردل، ۲۶۰ تلفات داشته است.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

ویدئو - رزمایش کمک مؤمنانه در اراک
سومین مرحله رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه در استان مرکزی، هفتم خرداد در مصلای بیت‌المقدس اراک آغاز شد. در این مرحله ۴۰ هزار بسته معیشتی تهیه شده و در مناطق مختلف استان مرکزی توزیع می‌شود.
ستایش مسی از ستاره جوان چلسی
کاپیتان آبی اناری ها به ستایش از ستاره جوان چلسی پرداخت و پیش بینی کرد که به یکی از ستاره های بزرگ فوتبال جهان تبدیل شود.
بیشترین تکل روی پای نیمار
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن بیشتر از هر بازیکنی در لیگ فرانسه مورد خشونت واقع می شود.
روابط با چین و آمریکا، اولویت آلمان در دوران ریاست بر اتحادیه اروپا
صدراعظم آلمان اظهار کرد: روابط با چین و آمریکا، در کنار همکاری‌های وسیع‌تر فراتر از اقیانوس اطلس، اولویت آلمان در دوران نشستن بر کرسی ریاست اتحادیه اروپا خواهد بود.
ارتش خلیفه حفتر ترکیه را ˮتهدید خطرناکˮ برای لیبی خواند
ارتش شرق لیبی به رهبری خلیفه حفتر با تاکید بر اینکه مداخله ترکیه بیشتر و تهدیدی خطرناک شده است گفت: ما آماده‌ایم تا با این مداخله مقابله کنیم.
اعلام آمادگی الجزایر برای میزبانی از مذاکرات لیبیایی
وزیر امور خارجه الجزایر ضمن ابراز نگرانی نسبت به تحولات خطرناک لیبی طی هفته‌های اخیر بر آمادگی کشورش جهت میزبانی از مذاکرات لیبیایی‌ها تاکید کرد.
حاشیه‌های مصاحبه با دبیرکل حزب‌الله- خبرنگاری که 20 سال برای صحبت با نصرالله انتظار کشید
خبرنگار زن لبنانی که ۲۰ سال برای صحبت با سید حسن نصرالله انتظار کشیده بود در گفتگو با پایگاه خبری العهد از حواشی مصاحبه با وی گفت.
امیر کویت برای پادشاه عربستان نامه نوشت
سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی نامه شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت را دریافت کرد.
جان باختن 100 هزار عراقی در حملات تروریست‌های سعودی- گشودن پرونده قضایی داخلی و بین‌المللی
یک گزارش جدید نشان می‌دهد که یکصد هزار عراقی در جریان عملیات تروریست‌های انتحاری سعودی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق جان خود را از دست داده‌اند.
کشف محموله ˮتریاک‌زمینیˮ در بیراهه
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت از کشف ۸۷ کیلو و ۳۰۰ گرم تریاک در پوشش محموله سیب‌زمینی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعترافات- رنه هیگوئتا
دروازه‌بان کلمبیایی به خاطر حرکت عقربی‌اش مشهور شد اما دوستی‌اش با پابلو اسکوبار و مصرف مواد مخدر برایش حواشی به دنبال داشت.
موسوی: شروع لیگ برای بازیکن سم است- باید برای فصل بعدی آماده شد
بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال می‌گوید با توجه به شروع ویروس کرونا باید لیگ برتر تعطیل شود و برای فصل بعد این رقابت‌ها آماده شد.
کاهش تلفات غیرنظامی طی روزهای آتش‌بس در افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که طی آتش‌بس سه روزه تلفات غیرنظامیان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یافته است.
مصرف‌کنندگان دخانیات؛ ناقلان بالقوه کرونا
بیش از ۱.۱ میلیارد نفر از جمعیت بالای ۱۵ سال جهان محصولات تنباکو را به صورت کشیدنی مصرف می‌کنند؛ این درحالیست که مصرف تنباکو و انواع آن تقریبا به تمام دستگاه‌های بدن آسیب رسانده و یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است و سالانه ۸ میلیون نفر در اثر مصرف مواد دخانی جان خود را از دست می‌دهند.
چند نکته درخصوص ایمنی‌ هودها
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه سالانه عدم توجه به سلامت هودها برخی از حوادث را رقم می‌زند گفت: لزوم رعایت فاصله مناسب میان گاز و هود یکی از نکات بسیار مهم است.
تبریک رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به قالیباف
روحانی: گردش چرخ اقتصاد کشور با میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی ارتباط کاملی دارد
یزدی‌خواه: تجربه گرانسنگ قالیباف به او در مدیریت مجلس کمک می‌کند
با مدیریت قالیباف شاهد مجلسی تحول خواه خواهیم بود
پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس به قالیباف
روحانی: با شیوه‌های سنتی نمی‌توان با فساد مبارزه کرد- سهم 6.5 درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی کشور
فرمانده کل ارتش با سردار حاجی زاده دیدار کرد
تبریک لاریجانی به قالیباف
انتصاب «لاریجانی» به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت
اولین نطق قالیباف به عنوان رئیس مجلس یازدهم