جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟

06:00 ۶۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 332 0
جهش تولید در بخش کشاورزی چگونه محقق می شود؟

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران استفاده از دانش روز دنیا، حذف بروکراسی اداری و رفع موانع تولید، مبارزه با فساد، ارائه تسهیلات و مشوقات به تولیدکنندگان بخش کشاورزی، نوسازی ماشین آلات کشاورزی و بهبود زیرساختهای حمل و نقلی جهت صادرات را لازمه تحقق شعار سال در بخش کشاورزی دانست.

ایسنا

سید رضا نورانی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه شعار سال ۱۳۹۹ یعنی "جهش تولید" می تواند همچون شتاب دهنده  سرعت تولید را بالا ببرد، اظهار کرد: تولید به مثابه یک زنجیره است که از تولید کننده آغاز و به مصرف کننده ختم می شود. اگریکی از حلقه های این زنجیره شکننده باشد زنجیره به طور کل از بین می رود؛ بنابراین برای دستیابی به جهش تولید باید برنامه ریزی درستی در همه  زمینه ها داشته باشیم.
وی ادامه داد: در سال های گذشته که محصولات استراتژیکی مانند گندم، جو، غلات، غذای دام و طیور وارد کشور می شد همیشه نگران بودیم که این شیوه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و تا کی قرار است پول نفت را برای واردات محصولات استراتژیک بدهیم؛ در حالی که می توان این محصولات را در داخل تولید کرد. اگرچه تحریم ها این تصور را ایجاد می کرد که روزی چنین اتفاقی روی دهد و مرزها بسته شود اما شیوع ویروس کرونا به آن جامه عمل پوشاند و با ممنوعیت  واردات فرصت خوبی ایجاد شد تا به فکر تولید بیشتر باشیم. اگرچه کلید حرکت به سمت تولید از سال گذشته زده شده بود.
رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه کشور ما پتانسیل های خوبی در بخش کشاورزی دارد که سال گذشته از آنها کم استفاده شد ، گفت: از حدود ۳۸ میلیون هکتار سطح قابل کشت تنها از ۱۶ میلیون هکتار آن استفاده می شود و باقی بدون استفاده مانده است.  
اقداماتی که باید در راستای تحقق شعار سال صورت گیرد وی با اشاره به اینکه سالانه ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می شود، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهمی که می توان در راستای رسیدن به جهش تولید انجام داد، استفاده از دانش وعلم روز دنیا است. در این راستا نیز می توان از ظرفیت شرکت های دانش بنیانی که در این زمینه فعالیت دارند، بهره مند شد.
 نورانی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که باید در راستای  تحقق شعار سال صورت گیرد، حذف بروکراسی های اداری است. در حقیقت نهادهای تصمیم گیر در بخش تولید و صادرات کشور همه باید زیر یک سقف باشند و تصمیم بگیرند تا از هدر رفت وقت و سرمایه تولید کنندگان جلوگیری شود. تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، صنایع غذایی فعال، صنایع تبدیلی و جانبی نباید درگیر فرآیند طولانی مدت اداری برای دریافت مجوز باشند و اتلاف وقت درنهایت برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و منصرف خواهند شد. 
او با تاکید براینکه بایستی فضای کسب و کار بهبود یابد، گفت: مبارزه با رانت خواری و فساد و رفع موانع تولید و صادرات از دیگراقداماتی است که برای دستیابی به جهش تولید باید به آن توجه شود. همچنین باید بررسی شود شهرک های صنعتی که با هزینه های بسیار احداث شده اند چه موانعی برسر راه دارند که تولیداتشان کامل نیست.
رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران همچنین هدفمند کردن مشوقات و تسهیلات برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان را یکی دیگر از اقدامات لازم در مسیر جهش تولید و صادرات دانست و گفت: این تسهیلات می تواند انگیزه ای برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان در راستای افزایش تولید و صادرات باشد.
به گفته وی سازمان برنامه و بودجه، سازمان پژوهش ها و تحقیقات مجلس و قوه قضاییه بایستی حضور جدی تری در این مسیر داشته باشند و هدف گذاری های لازم نیز صورت گیرد.
او همچنین به اهمیت و جایگاه آبخیزداری دربخش کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: درگذشته این تفکر وجود داشت که منابع آبی در کشور کم است و دچارخشکسالی شده ایم اما دو سالی است که به تر سالی رسیدیم و باید از این نزولات استفاده بهینه کنیم. به عبارت دیگر باید از نزولات برای ذخیره منابع آبی به درستی  استفاده کرد.
تصمیمات تخصصی زیر یک سقف گرفته شود نورانی در بخش دیگری از صحبت هایش به شیوع ویروس کرونا و تاثیراتش بر کشور اشاره کرد و گفت: ویروس کرونا حدود یکماه است  وارد کشور شده و اگر مدیریت بحران تخصصی تر و جدی تر عمل می کرد و تحت مدیریت واحد انجام وظیفه می کرد خسارت کمتر از این می شد. از طرفی بسته شدن مرزها هم به اقتصاد کشور لطمه زد. البته این خسارت به همه تولیدکنندگان در دنیا وارد شده است، ولی اگر تصمیمات تخصصی زیر یک سقف گرفته شود قطعا فشار کمتری به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان وارد می شود.
 اقداماتی که باید بر کاهش خسارت کشاورزان انجام شو د او با بیان اینکه دولت باید بخشی از خسارت و ضرر و زیان کشاورزان و تولید کنندگان استان‌های جنوبی و گلخانه داران را متحمل شود و بایستی در این مقطع بیمه ها وارد عمل شوند، گفت: هیچ کدام از محصولات کشاورزی ما بیمه واقعی ندارند و بیمه گذاران با ارزش واقعی محصولات کشاورزی کشاورزان را بیمه نمی کنند، زیرا برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و همین امر باعث می شود تولید کنندگان و کشاورزان همواره با ریسک مواجه  باشند.
وی همچنین پیشنهاد داد که کالاهای استراتژیک قدری گرانتر از تولیدکنندگان داخلی خریداری شوند تا هم ارز هدر نرود و هم تولیدکنندگان تشویق به تولید شوند. از طرفی یارانه ها به سمت روستاها سوق داده شوند و  بخشی از هزینه آب ، برق و گاز بخش روستایی کشور که نقش عمده ای در تولید محصولات کشاورزی دارند، از این محل پرداخت شود. 
توجه ویژه به زیرساخت های تولید وصادرات بخش کشاورزی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان با بیان اینکه بایستی زیر ساخت های تولید و صادرات فراهم شود، گفت: زیرساخت های حمل و نقل محصولات کشاورزی در حوزه های جاده ای ، ریلی و دریا مناسب نیست. همچنین در بخش صادرات محصولات کشاورزی با کمبود کانتینریخچالی و سردخانه و سرتینگ و فرسودگی ماشین آلات کشاورزی مواجهیم که این بخش نیز نیازمند توجه ویژه ای است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

رونالدو با آمادگی‌اش همه را شگفت زده کرد!
مهاجم یوونتوس نسبت به سه ماه پیش آماده‌تر است و این موضوع باعث شگفتی باشگاه و مائوریتسیو ساری شد.
نگرانی مسوولان بهداشت انگلیس از عادت بد بازیکنان
پس از بازدید مسوولان بهداشت لیگ برتر انگلیس از تمرینات تیم‌ها، یک عادت بد هم‌چنان باعث نگرانی است و آن هم پرتاب آب دهان است.
آبی‌پوشان پایتخت امروز در کمپ ناصر حجازی تمرین می‌کنند
تمرین تیم فوتبال استقلال امروز (پنج‌شنبه) در کمپ ناصر حجازی برگزار می‌شود.
ابهام عجیب در پروتکل سلامت فیفا- تعداد تست کرونا در زمان مسابقات مشخص نیست!
پروتکل سلامت فیفا در حالی که دفعات انجام تست کرونا قبل از شروع مسابقات را تعیین کرده، اما در مورد تعداد تست‌های کرونا پس از آغاز مجدد مسابقات با ابهام روبه‌رو است!
فریبا: بهتر است که مسابقات تعطیل شود- ۹ سال است از استقلال طلب دارم!
یک پیشکسوت تیم فوتبال استقلال عملکرد احمد سعادتمند را مثبت و امیدوار کننده قلمداد کرد.
تاریخ جدید انتخابات ریاست جمهوری لهستان مشخص شد
رئیس پارلمان لهستان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، انتخابات ریاست جمهوری این کشور 28 ژوئن (8 تیر) برگزار می‌شود.
دعوت روسیه از وزیر دفاع آمریکا برای شرکت در رژه نظامی میدان سرخ
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، وزیر دفاع در تماسی تلفنی با وزیر دفاع آمریکا از وی دعوت کرد تا در رژه نظامی ۲۴ ژوئن میدان سرخ مسکو شرکت کند.
چاووش‌اوغلو: به مذاکره با روسیه ادامه می‌دهیم- السراج فردا در ترکیه و معاونش امروز در روسیه
چاووش‌اوغلو اعلام کرد: خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی هرگز نمی‌تواند در جنگ کنونی لیبی پیروز شود.
پیروزی بایدن در انتخابات درون حزبی پنسیلوانیا
جو بایدن موفق شد تا در انتخابات درون حزبی پنسیلوانیا پیروز شود و جایگاهش را برای انتخاب به عنوان نامزد نهایی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ محکم کند.
اکثر آمریکایی‌ها از اعتراضات حمایت می‌کنند و از واکنش ترامپ ناراضی‌اند
بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط خبرگزاری رویترز و پایگاه نظرسنجی ایپسوس، اکثر آمریکایی‌ها از اعتراضات سراسری نسبت به مرگ یک مرد سیاه‌ پوست غیرمسلح توسط پلیس حمایت می‌کنند و از واکنش رئیس جمهور کشورشان به این ناآرامی ناراضی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم مصطفی الکاظمی برای کاهش حقوق رؤسای سه گانه عراق
نخست وزیر عراق از تصمیم خود برای کاهش حقوق رؤسای سه‌گانه (ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) این کشور خبر داد.
توصیه کرونایی فدراسیون جهانی به وزنه‌برداران: از پودر مشترک استفاده نکنید
فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای ابتلا نشدن وزنه‌برداران به ویروس کرونا نکاتی را اعلام کرد.
امام دل‌ها و اخلاق معلمانه
ای کاش عادت‌های عیب‌جویانه از رفتار نخبگان و فعالان جامعه ایرانی دور می‌شد و به راحتی تمام خوبی‌ها را با خط‌کش سلیقه شخصی نمی‌سنجیدند تا مردم نیز به رفتار و گفتار آنها استناد نمی‌کردند هر چند در دهنه اخیر و به دلایل گوناگون طرز فکر مستقل در مردم ایجاد شده است اما تاثیر نخبگان و فرهیختگان در اندیشه مردم غیر قابل انکار است.
ویدئو - از سفر مادورو به ایران تا شیوع دوباره ابولا در کنگو
در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی دربارۀ ادامه ناآرامی‌ها در آمریکا در اعتراض به کشته‌شدن جورج فلوید توسط پلیس این کشور، اعلام برنامه سفر رئیس‌جمهور ونزوئلا به ایران، شیوع دوباره ابولا در کنگو و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
تهدید ستاره اسنوکر جهان به ترک مسابقات
رونی اُ سالیوان، ستاره اسنوکر جهان می‌گوید که اگر سلامتی‌اش در مسابقات لیگ قهرمانان اسنوکر به دلیل شیوع کرونا تهدید شود مسابقات را ترک خواهد کرد.
آیا اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده قیمت‌ها را تغییر می‌دهد؟
دو منبع برای تخصیص ارز به قطعه‌سازان مشخص شد
روند صعودی قیمت طلا متوقف شد
کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار- فرمول ۱۰درصد بالاتر از قیمت مصوب هنوز انجام نمی‌شود
وابستگی معیشت یک ونیم میلیون نفر به جنگل های زاگرس
مناطق آزاد؛ سکوی صادرات یا لنگرگاه واردات!؟
جدیدترین قیمت مرغ و تخم‌مرغ
راه‌اندازی مرکز نوآوری دیجیتال در فولاد راه آشتی دانشگاه و صنعت
قیمت جوجه یک روزه به بیش از ۲۰۰۰ تومان رسید- افزایش۲۶ درصدی واردات نهاده‌های دامی
خودروسازان موظف به رعایت قیمت‌های شورای رقابت هستند