در شرایط فعلی مهمترین مساله، اصلاح فرهنگ جامعه برای رعایت بهداشت است

05:15 ۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 295 0
در شرایط فعلی مهمترین مساله، اصلاح فرهنگ جامعه برای رعایت بهداشت است

یک وکیل دادگستری گفت: به جای اینکه همیشه به دنبال برخورد قانونی و مجازات باشیم باید فرهنگ جامعه را درست کنیم تا مردم به این مرحله برسند که اگر کسی کاری خلاف فرهنگ عمومی انجام داد، خودش خجالت بکشد و دیگر جرات نکند که مسائل بهداشت عمومی و سلامت مردم را زیر پا بگذارد.

ایسنا

عباس برزگر در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با اهمیت در خانه ماندن شهروندان در خانه‌هایشان و تاثیر آن بر شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در این خصوص  به یک اصل مسلم اخلاقی و دینی که در فرهنگ ائمه (ع) و در دین اسلام داریم برمی‌گردیم که حدیث معروف "النظافه من الایمان" است و پاکیزگی و رعایت بهداشت را از ایمان دانسته و اهمیت این موضوع را می‌رساند.
وی گفت: در آموزه‌های دینی‌مان توصیه شده که قبل از خوردن غذا دست‌هایمان را بشوییم و این تاکیدات نشان دهنده اهمیت دادن دین اسلام به مسایل بهداشتی و نظافت است.
این وکیل دادگستری با بیان اینکه "در شرایط فعلی مهمترین مساله اصلاح فرهنگ جامعه است" تصریح کرد: فرهنگ جامعه باید به سمتی حرکت کند که وقتی مسئولان کشور و مسئولان بهداشت و سلامت جامعه توصیه‌هایی می‌کنند واجب باشد که به آن عمل شود. ما در اسلام این مساله را داریم که حفظ جان از واجبات است، انسان اگر جانش را به خطر بیاندازد بزرگترین گناه را مرتکب شده است، بنابراین هم حفظ جان خود انسان و هم حفظ جان دیگران مهم است و اگر کسی رعایت نکند و باعث شود که جان انسان‌های دیگر به خطر بیفتد این مساله مسئولیت دنیوی، اخروی و شرعی دارد.
برزگر اضافه کرد: عدم رعایت این مسایل نوعی تجاوز به حق الناس است، بنابراین رعایت توصیه‌های بهداشتی نه تنها لازم است بلکه واجب بوده و بهترین کار هم این است که اگر کسی کار ضروری ندارد در شرایط فعلی در منزل بماند.
وی گفت: قطعا هر کسی در خانه خود راحت‌تر می‌تواند سلامتی و بهداشت را رعایت کند چون ممکن است در بیرون و جامعه افرادی باشند که مسائل را رعایت نکنند، ولی اگر همه این مسایل را رعایت کنیم ان‌شاءالله موضوع حل خواهد شد و از این ویروس منحوس هم گذر خواهیم کرد.
این وکیل دادگستری سیاست گذاری در رابطه با پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا را مساله‌ای دانست که باید در آن حال و آینده را در نظر گرفت‌ و گفت: در دوران‌های گذشته نیز خانواده این ویروس به شکل‌های دیگری مانند سارس و... وجود داشته و امروز با نام کرونا مطرح است که در آینده نیز ممکن است به شکل دیگری به وجود آید، اما برای چنین مواقعی باید دولت و حکومت برنامه و دستورالعمل‌های جدی‌تری چه در مورد باز بودن بازار، ادارات و دستگاه‌های دولتی و چه در مورد مردم داشته باشند و همچنین باید مقرراتی وجود داشته باشد که رعایت شود.
برزگر خاطرنشان کرد: به مردم توصیه می‌شود که به جایی مانند استان‌های شمالی سفر نکنند، ولی برخی با زور با فرماندار و مامور انتظامی که هدفی جز حفظ جان مردم ندارد رفتار می‌کنند و فکر می‌کنند به هر قیمتی قانون را زیر پا بگذارند، اما باید گفت این کار هنر نیست.
وی با بیان اینکه "تمرد از دستور مامورین جرم است و مجازات دارد"، عنوان کرد: با توجه به قوانین فعلی که در بحث تمرد از دستور مامور دولت داریم، این اقدامات جرم است و می‌توان با آن برخورد کرد.
این وکیل دادگستری تاکید کرد: به جای اینکه همیشه به دنبال برخورد قانونی و مجازات باشیم باید فرهنگ جامعه را درست کنیم و مردم به این فرهنگ برسند که اگر کسی کاری خلاف فرهنگ و اخلاق عمومی انجام می‌دهد، خودش خجالت بکشد و مردم با دید دیگری به او نگاه کنند تا دیگر جرات نکند که مسائل بهداشت عمومی و سلامت مردم را زیر پا بگذارد.
برزگر همچنین ابراز امیدواری کرد که مردم به حساسیت موضوع با توجه به آمار تصاعدی که ارائه می‌شود پی ببرند.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم به این موضوع پی ببرند که این مسایل برای حفظ جان خود آنهاست. به طور مثال وقتی کسی می‌تواند کارش را اینترنتی انجام دهد لزومی ندارد که در این شرایط از خانه خارج شود و خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهد.
این وکیل دادگستری در خصوص لزوم فرهنگ سازی در رابطه با در خانه ماندن مردم در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا یادآور شد: در وهله اول باید مسئولین فرهنگی جامعه اعم از صداوسیما، مطبوعات و موسسات فرهنگی بر روی فرهنگ جامعه کار کنند و به جای بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌هایی که بدآموزی داشته و مسایلی خلاف حفظ کیان خانواده و جامعه دارد، در فرهنگ سازی برای موضوعاتی مانند محبت، دلسوزی خانواده و جامعه برای هم بیشتر کار کنند.
برزگر گفت: در وهله بعدی اعمال قدرت قانونی مطرح است، چون قانون این اقتدار را به مراکز قانونی داده است که قاطع برخورد کنند.
وی در پایان گفت: موضوع فعلی مانند موضوع قایقی است که فردی بگوید من زیر صندلی خودم را سوراخ می‌کنم، اما در واقع با این کار کل قایق غرق می‌شود. این مساله هم اینگونه است که اگر کسی رعایت نمی‌کند باید با وی به طور جدی برخورد شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

ویتامین C و ۶ دلیل برای مصرف منظم آن
وقتی نام ویتامین C را می شنوید، آن چه احتمالا در ذهن شما نقش می بندد پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند اسکوربوت و سرماخوردگی است. اما آیا می دانستید که این ماده مغذی می تواند برای سلامت کلی انسان مفید باشد؟
همکاری بیش از ۴۲ هزار داوطلب با هلال‌احمر برای مقابله با کرونا
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از همکاری بیش از ۴۲ هزار داوطلب با هلال‌احمر در حوزه مقابله با ویروس کرونا خبر داد.
جو آرام و ترافیک روان در اکثر محورهای مواصلاتی کشور
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از جو آرام و ترافیک روان در اکثر محورهای مواصلاتی کشور خبر داد.
غربالگری بیش از ۶۹ میلیون نفر در بسیج ملی مقابله با کرونا
معاون بهداشت وزارت بهداشت از غربالگری بیش از ۶۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان در بسیج ملی مقابله با کرونا تا بعد از ظهر امروز خبر داد.
تقدیر وزیر بهداشت از وزارت اطلاعات برای همکاری با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
وزیر بهداشت در پیامی از حمایت های دکتر علوی وزیر اطلاعات و همکاران وی در وزارت اطلاعات در همکاری با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تقدیر کرد.
غربالگری حدود ۱۲۰هزار شهروند منطقه ۱۷ به خاطر کرونا
شهردار و رییس ستاد بحران منطقه۱۷ از غربالگری نزدیک به ۱۲۰هزارنفر از شهروندان این منطقه خبر داد و گفت: تیم ۵۰نفره در قالب این ستاد و در تماس با شهروندان جویای حال و وضعیت آنها شده اند تا نزدیک به ۴۰درصد از جمعیت ۲۸۰هزارنفری این منطقه نسبت به بیماری کویید۱۹ آگاه شوند.
آغاز طرح غربالگری شهروندان منطقه ۹ از فردا
جلسه هماهنگی مجموعه شهری منطقه۹ با مرکز بهداشت غرب و پایگاه حمزه سید الشهدا برگزار شد.
جدول زمانی آموزش تلویزیونی روز شنبه ۱۶ فروردین
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان از طریق شبکه آموزش و چهار سیما برای روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ اعلام شد.
پیش بینی وضع هوا در هفته پیش رو +عکس
سازمان فضایی ایران بر مبنای پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور، پیش بینی کرد که هفته نسبتا آرامی را از لحاظ جوی در پیش رو داشته باشیم.
محدوده میدان شوش ضدعفونی می‌شود
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به انتشار ویدئویی در فضای مجازی درباره تجمع تعداد قابل توجهی از معتادان در میدان شوش و مراوده آنان بدون رعایت هیچ یک از نکات ایمنی، گفت: محدوده میدان شوش ضدعفونی می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آرزوی بازی در استقلال یا پرسپولیس را داشتم!
دروازه‌بان ملی پوش پرسپولیس روایت جالبی از نحوه انتقال‌اش به جمع سرخ‌پوشان و جلوگیری از قهرمانی این تیم مطرح کرد.
هشدار وزیر بهداشت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار
وزیر بهداشت در نامه ای به رئیس جمهور درباره دستورالعمل ابلاغی وزارت صمت برای بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار هشدار داد.
جزئیات طرح اختصاص کارت اعتباری به اقشار آسیب‌پذیر
بر اساس مصوبه هیئت دولت، دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر ابلاغ شد.
تاثیر مخرب استرس بر عملکرد مغز
پژوهشگران "انجمن علوم اعصاب" آمریکا اخیرا اعلام کرده‌اند استرس بیش از آن چیزی که افراد تصور می‌کنند بر عملکرد مغز آنها تاثیر می‌گذارد.
از همه نمایندگان مجلس تست کرونا گرفته می‌شود
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از برگزاری جلسات علنی آن‌لاین پارلمان را تشریح کرد.
انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط  وارد نیست
ˮسایه کرونا در زندان هاˮ پربازدیدهای حقوقی در هفته ای که گذشت
مروری بر پرونده جنجالی محمدهادی رضوی
جریمه ۱.۳ میلیاردی متهم پرونده قاچاق لوازم یدکی در فارس
تعطیلی کارگاه تولید ژل ضدعفونی تقلبی در مشهد
مجازات سخت منتظر اخلالگران در نظام توزیع مواد بهداشتی
پایش سلامت زندانیان با استقرار تیم پزشکی متخصص در زندان‌های گلستان
عابربانک فوتبال ایران و سوءاستفاده از سرمایه
رییسی درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت
مهم‌ترین اخبار حقوقی قضایی در سال 1398