استفتاء از رهبر انقلاب درباره «حکم ازدواج سفید»

13:35 ۳۸ روز و ۲۰ ساعت پیش افکار نیوز 166 0
استفتاء از رهبر انقلاب درباره «حکم ازدواج سفید»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (اسفند ماه) از حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (اسفند ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را به شرح زیر منتشر کرد: کیفیت خواندن نماز نافله در حال حرکت اخبار مذهبی- سؤال۱: خواندن نماز نافله در حال حرکت چگونه است؟ رکوع و سجود و تکبیرةالاحرام آن چگونه ادا می‌شود؟جواب: بدون نیاز به رعایت قبله، پس از تکبیرة الاحرام و قرائت حمد و سوره، رکوع و سجود با اشاره سر یا چشم، انجام می‌شود.
تصرف در هدیه با علم به بدهکار بودن هدیه دهندهسؤال۲: فردی فرشی را به شخصی هدیه داد و بعد از هدیه فوت کرد. شخصی که هدیه گرفته، می‌داند که هدیه دهنده پول هدیه را به مغازه دار نداده است، تکلیف چیست؟
جواب: اگر هدیه را قبل از فوت هدیه دهنده تحویل گرفته است، تکلیفی ندارد و بدهی بابت هدیه از اصل مال میت پرداخت می‌شود.
قسم خوردن به غیر خداوندسؤال۳: آیا قسم خوردن به قرآن یا امام حسین یا حضرت عباس (علیهم السلام) حکم قسم به الله را دارد؟جواب: قسم به غیر اسماء خداوند تبارک و تعالی، قسم شرعی محسوب نمی‌شود و الزام آور نیست و تخلف از آن کفاره ندارد؛ ولی در هر صورت اگر قسم دروغ بخورد، حرام است.
اداء نماز قضا به صورت نشسته برای میتسؤال۴: زنی هستم ۵۰ ساله، درد زانو دارم. آیا می‌توانم برای مادرم که از دنیا رفته است، به صورت نشسته نماز قضا بخوانم؟
جواب: بنا بر احتیاط واجب خواندن نماز قضا برای میت به صورت نشسته کافی نیست و باید به صورت ایستاده خوانده شود.
مس میتسؤال۵: شخصی سال‌ها قبل میتی را لمس کرده باشد و بر وجوب غسل علم نداشته و غسل نکرده،۱-در حال حاضر غسل بر او واجب است؟۲-حکم نماز‌های او در این سال‌ها به چه صورت است؟۳- حکم روزه‌های او چیست؟ج ۱  و ۲) مس بدن میت، اگر قبل از سرد شدن بدن باشد، غسل واجب نمی‌شود و اگر بعد از سرد شدن تمام بدن و قبل از تمام شدن غسل میّت باشد، غسل مس میت واجب می‌شود و بدون غسل میت، نماز باطل است و باید قضای نماز‌هایی که بدون غسل خوانده شده است، خوانده شود، اما اگر بعد از آن شخص جنب شده و غسل جنابت انجام شده باشد، کفایت از غسل مس میت می‌کند و نماز صحیح است، اما بقیه غسل‌ها بنا بر احتیاط واجب کفایت از غسل مس میت نمی‌کند.
ج۳) روزه بدون غسل مس میت، صحیح است.
افطار روزه استیجاری بعد از اذان ظهرسؤال۶: فردی که روزه استیجاری گرفته است، آیا می‌تواند بعد از اذان ظهر اختیاراً افطار کند؟جواب: بنا بر احتیاط واجب، جایز نیست.
ازدواج سفیدسؤال۷: ازدواج سفید ـ زندگی مشترک زن و مرد همچون زن و شوهر، بدون اجرای صیغه عقد ازدواج ـ چه حکمی دارد؟جواب: ازدواج بدون اجرای صیغه شرعی عقد ازدواج، باطل و روابط زن و مرد در آن حرام است.
هبه معوض از ارثسؤال۸: اگر شخصی مقداری از اموالش را به عوض ارث به یکی از ورثه ببخشد، آیا این هبه و وصیت نافذ است؟ آیا پس از فوت، این وارث می‌تواند ادعای ارث کند؟جواب: انسان می‌تواند با بخشیدن و تحویل مقداری از اموال خود به یکی از ورثه، وصیت کند که وارث مذکور از اموال او ارث نبرد و سهم او به سایر ورثه برسد، در صورتی که این وصیت توسط همه ورثه تأیید شود، عمل به آن واجب است و بعد از فوت وصیت کننده، هیچ یک از ورثه حق ردّ آن را ندارند.
درآمد‌های قبل از بلوغسؤال۹: شخصی که درآمد‌هایی از قبل از بلوغ داشته است، شروع و مبدأ سال خمسی او هنگام اولین درآمد این شخص است یا درآمد‌های قبل از بلوغ ملاک نمی‌باشد؟جواب: مبدأ سال خمسی، اولین درآمد ـ هر چند قبل از بلوغ ـ است.
مسح مجدد سر یا پاسؤال۱۰: هنگام مسح سر یا پا، اگر اطمینان حاصل نکنیم که عمل مسح به خصوص مسح سر به صورت درست و کامل انجام شده است و مجدد مسح بکشیم وضو صحیح است؟جواب: اگر شک از روی وسواس نباشد مسح را دوباره بکشید، ولی باید توجه داشته باشید که محل مسح باید خشک باشد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جدال خونین ۴ بچه محل
سرهنگ کارآگاه علی گودرزی در توضیح خبر گفت: ساعت یک بامداد نهم دی ماه سال گذشته، ماموران کلانتری ۱۷۷ خاور شهر از طریق تماس مردمی در جریان نزاع خونینی قرار گرفتند.
پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد +عکس
با شروع ویروس کرونا شبانه‌روز در بیمارستان ماند تا بتواند کمبود پزشکان را جبران کند. او حین ویزیت بیماران، سرُم به دست داشت و این تصویر او در شبکه‌های جهانی دست‌به‌دست شد.
تولد نخستین نوزاد مبتلا به کرونا در مشهد
در تاریخ هشتم فروردین ماه ۹۹ در بیمارستان امام رضا(ع) نوزادی با وزن ۹۰۰ گرم به دنیا می‌آید که به‌علت خفگی زایمان، نوزاد دچار مشکل می‌شود.
مراقب باشید عادات این روزهایتان سیستم ایمنی‌تان را تضعیف نکند
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: متأسفانه در زمان خانه‌نشینی، شب بیداری‌ها افزایش پیدا کرده است که این رفتار صبحانه نخوردن را در پی دارد.
چگونه اثرات روحی سوگ بر اثر کرونا را کاهش دهیم؟
یک متخصص روانشناسی بالینی گفت: در افرادی که مراحل سوگواری را کامل پشت‌سر نگذاشته‌اند، نشانه‌های خلقی خفیف تا شدیدی رخ می‌دهد که به آن سوگ حل نشده می‌گویند.
قرنطینه رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در دفتر کارش
سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد رئیس ستاد ارتش این رژیم در دفتر کارش قرنطینه می‌شود.
آموزش آشپزی؛ از آبگوشت کلم قمری تا کاناپس قارچ با نان تست
در گزارش زیر طرز تهیه چند نوع غذای خوشمزه و مقوی را به شما آموزش می‌دهیم.
قیمت کنسول پلی استیشن ۵ فاش شد
ساعاتی پیش برای اولین بار قیمت PS5 سونی توسط یکی از فروشگاه بازی فاش شد و به قدری کم است که باور کردن صحت این اطلاعات کار آسانی نیست.
گام اول مدیرعامل جدید استقلال
با حضور مدیرعامل جدید استقلال، ساختار و نظام اجرایی این باشگاه با اصلاحات و نوسازی جدی مواجه خواهد شد.
کرونا در کمین دورهمی‌های سیزده به‌در-روز طبیعت در خانه بمانیم
درحالی هرسال سیزدهمین روز از فروردین ماه طبق آداب و رسوم ایرانی مشغول برنامه‌ریزی برای دل به طبیعت سپردن بودیم امسال باید مدنظر داشته باشیم که بیماری کرونا این رسم قدیمی را با چالشی جدی روبرو کرده و خطر در کمین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تدابیر جدید روسیه برای مقابله با کرونا
مجلس دومای روسیه قوانین جدید مقابله با شیوع ویروس کرونا را با اکثریت آرا تصویب کرد.
جدال خونین ۴ بچه محل
سرهنگ کارآگاه علی گودرزی در توضیح خبر گفت: ساعت یک بامداد نهم دی ماه سال گذشته، ماموران کلانتری ۱۷۷ خاور شهر از طریق تماس مردمی در جریان نزاع خونینی قرار گرفتند.
پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد +عکس
با شروع ویروس کرونا شبانه‌روز در بیمارستان ماند تا بتواند کمبود پزشکان را جبران کند. او حین ویزیت بیماران، سرُم به دست داشت و این تصویر او در شبکه‌های جهانی دست‌به‌دست شد.
تولد نخستین نوزاد مبتلا به کرونا در مشهد
در تاریخ هشتم فروردین ماه ۹۹ در بیمارستان امام رضا(ع) نوزادی با وزن ۹۰۰ گرم به دنیا می‌آید که به‌علت خفگی زایمان، نوزاد دچار مشکل می‌شود.
برنامه‌های نیمه شعبان امسال، با رویکرد استفاده بیشتر از فضای فرهنگی و رسانه‌ای
پیشنهاد یک جامعه‌شناس به طلابِ داوطلبِ کمک به سالمندان غربی
پیام سازمان اوقاف و امور خیریه به مناسبت فرا رسیدن روز جمهوری اسلامی
دعایی از امام سجاد (ع) برای برآورده شدن حاجت‌ها
ویژه نامه شهید حاج قاسم سلمیانی درمجله‌ انگلیسی «دی لیدرس»
منفورترین مردم چه کسانی هستند؟
دعا ابزاری برای آرامش انسان است
آیت‌الله سیدجعفر کریمی فقیهی دقیق النظر، متضلّع و مسلط به مبانی فقهی بود
رونمایی مجازی از «صحیفه سجادیه» صفوی‌ها در موزه ملی ایران
اگر حرم اهل بیت(ع) درالشفا است، چرا امروز بسته شده است؟