ببر آپارتمانی چند؟

09:41 ۱۱۰ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 1,132 0

«هر پرنده و خزنده و حیوان وحشی بخواهی دارم. بیعانه بده یک ساعت دیگر تحویل بگیر!»

ایسنا

به گزارش ایسنا، یوسف حیدری، گزارش‌نویس، در روزنامه ایران نوشت: «بساط کوچه مرغی سال‌ها پیش جمع شد. اهالی و کسبه به‌ خاطر بوی بد پرنده‌ها و ماکیان و انواع و اقسام سگ و گربه و مار و ملخی که در گاراژها و انبارهای اطراف نگهداری می‌شد، شکایت داشتند تا این که بازار پرنده فروش‌ها با سر و شکلی تمیز و امروزی به بزرگراه آزادگان منتقل شد. اما هنوز هم می‌شود در حاشیه این بازار حیوانات عجیب و غریب سفارش داد؛ از مار بوآ گرفته تا توله روباه و پلنگ. یکی از پرنده فروش‌ها می‌گوید: «هر پرنده و خزنده و حیوان وحشی بخواهی دارم. بیعانه بده یک ساعت دیگر تحویل بگیر!» موبایلش را درمی‌آورد و عکس توله خرس‌ها و توله‌های روباه و ببر را نشانم می‌دهد. خارپشت و مار بوآ هم دارد و البته انواع و اقسام سگ که خیلی‌هایشان را تا به حال ندیده‌ام: «اگر الان می‌خواهی، بپر پشت موتور برویم از نزدیک ببین خوشت می‌آید. اگر عجله نداری قرار بگذاریم فردا برایت بیاورم!» می‌گوید به من اعتماد کرده و این طور نیست که به هر کسی اطلاعات بدهد. هرازگاهی هم چشم می‌چرخاند تا سرو کله مأمور پیدا نشود.
از دور با دیدن شلوغی و صف یکی دو کیلومتری ماشین‌هایی که در صف پارکینگ هستند، می‌توان حدس زد که قرار است وارد شلوغ‌ترین بازار تهران شوم. خیلی‌ها که حوصله ترافیک ندارند، پرنده به دست پیاده راهی تنها مرکز مجاز فروش پرنده تهران هستند. پلاک ماشین‌ها نشان می‌دهد اینجا از شهرهای دور و نزدیک هم علاقه‌مند زیادی دارد. از صندوق عقب خیلی از ماشین‌ها صدای مرغ و خروس، کبک و بوقلمون شنیده می‌شود.
علی که دستفروش پرنده است، می‌گوید: «اگر عاشق پرنده باشی محال است سر و کله‌ات اینجا پیدا نشود. اینجا همه دنبال عشق گمشده خودشان می‌گردند؛ کبوتر، مرغ عشق، قناری، طوطی، مرغ مینا و هر چیزی که فکرش را بکنی.» کبوترها را یکی‌یکی از کارتن بیرون‌ می‌آورد و می‌گوید اینها هم عشق من‌ هستند. هر کدامش را که می‌فروشم، دلم هم می‌رود. هفته پیش ۳۵ تا کبوتر را توی نیم‌ساعت فروختم. درآمدش بد نیست؛ یک جفت کبوتر نر و ماده می‌خواهد که جوجه کشی کنی و بیاوری اینجا بفروشی.» با دست به قفسی که دو مرغ عشق در آن کنار هم نشسته‌اند اشاره می‌کند و می‌گوید: بیا ۱۰۰ تومن بده این دو تا پرنده را با قفس ببر. آن قدر سروصدا دارند که دیگه نمی‌توانم تحمل کنم.»
کمی این طرف و آن طرف را نگاه می‌کند و انگار که فهمیده باشد کبوترباز نیستم، می‌گوید: «حالا شما دنبال چی هستی؛ اهلی، وحشی، شکاری؟ شاهین دست‌آموز دارم بردار با خودت ببر شکار. خیلی زیباست.» عکس‌های شاهین را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «بیشتر توی کار پرنده شکاری هستم. جوجه عقاب هم بخواهی می‌توانم دست و پا کنم. بیشتر این پرنده‌ها را خودم توی جنگل و مرتع می‌گیرم. البته اگر بشود لانه‌های‌شان را پیدا کنی می‌توانی جوجه‌ها را‌ برداری خودت بزرگ کنی؛ البته پرنده شکاری هم داریم که قاچاقی وارد می‌شود. کشورهای حاشیه خلیج فارس از مشتری‌های اصلی این پرنده‌ها هستند و خیلی‌ها اینجا می‌خرند و برای فروش می‌برند امارات و دور و بر.»
انتهای پارکینگ شلوغ تر از همه جاست؛ جایی که میدان نبرد خروس‌های لاری است. مبارز برنده با قیمت خیلی بالا فروخته می‌شود. خروس‌های لاری با گردن‌های افراشته و پنجه‌های کشیده آماده نبرد می‌شوند و چند نفری هم مراقب هستند تا به محض رسیدن مأموران به بقیه اطلاع دهند. هر کدام قیمت خودش را دارد از ۵۰۰ هزار تومان بگیر تا سه چهار میلیون و گاهی بالاتر. خروس لاری‌های جعفر اینجا شهره است. خودش می‌گوید: «خروس لاری که من پرورش می‌دهم در هر جنگی پیروز می‌شود. چند سالی است که جوجه لاری می‌کشم و برای جنگ آموزش می‌دهم. حیوان وحشی و اهلی هرچی بخواهی دارم.»
عکس‌های چند توله روباه و توله خرس را نشانم می‌دهد که در حیاط خانه‌اش نگهداری می‌کند: «با وجود این که این حیوانات وحشی هستند اما با آموزش‌های من اهلی شده‌اند؛ حتی می‌توانی ببری توی آپارتمان نگهداری کنی. خرج‌شان روزی یک کیلو گوشت است. خیلی بی‌آزارند و همبازی‌های خوبی هستند.» بعد سنجابی را از داخل جعبه بیرون می‌آورد و می‌گوید: «این سنجاب را دیروز از یک خانم خریدم. اهلی است ولی اگر بترسد گاز می‌گیرد. باید باهاش کنار بیایی تا عادت کند. ببین چقدر زیباست!»
از بازار فروش مثلاً پرنده‌های زینتی بیرون می‌زنم تا آن طرف اتوبان خودم را به بازار خرید و فروش سگ برسانم. بازاری غیر قانونی که مشتری‌های پر و پا قرص خودش را دارد. روی پل هوایی صدای پارس درهم برهم سگ‌ها را می‌شود شنید. سگ‌های بزرگ با قلاده‌ای که در دست صاحب‌شان است این طرف و آن طرف می‌روند و سگ‌های کوچک تر توی صندوق عقب خودروها بیرون را نگاه می‌کنند.
پسر جوانی توله سگ‌های صندوق عقب ماشینش را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «سگ آپارتمانی، عروسک رنگی می‌خواهی بیا، کادوی شب عید می‌خواهی بیا. دشت اول باهات راه می‌آیم. اینها میکس تریر هستند و هیچ سر و صدایی ندارند. همه این سگ‌ها پرورشی خودم هستند و شناسنامه دارند.»
گوشی‌اش را طرفم می‌گیرد و فیلمی از حیاط خانه‌اش نشانم می‌دهد با انبوهی از توله سگ که در حال جست و خیز هستند. دو تا از سگ‌ها بی‌حال توی صندوق عقب افتاده‌اند اما فروشنده می‌گوید اینها خواب هستند. می‌گوید هرکدام ۲ میلیون قیمت دارد اما با من راه می‌آید و هر کدام را که دلم خواست یک میلیون می‌فروشد.
فروشنده دیگری که قلاده سگی را در دست دارد می‌گوید: «این سگ چاو‌چاو است و ۷ میلیون تومان قیمت دارد. ۹ماهه است. خودم بزرگش کرده‌ام. نگاه به جثه بزرگ این سگ نکن، خیلی آرام است، شناسنامه هم دارد. کارهای بامزه‌ای هم بلد است.»
آن طرف دو توله سگ از شدت ضعف بیهوش در قفس افتاده‌اند. دختر خردسالی که معلوم است پدر و مادر را به زور به این بازار کشانده، می‌خواهد یکی از آنها را برایش بخرند. پدر با وسواس زیادی مشغول بررسی است. می‌گوید باید اول از سلامت‌شان مطمئن شوم.
فروشنده‌ها می‌گویند اگر خواستی سگ بخری، برای اطمینان از سلامتش می‌توانی به چادر دامپزشکی مراجعه کنی. آنها می‌گویند می‌شود اینجا چند دقیقه‌ای برای حیوان شناسنامه هم گرفت. سری به چادر سفید دامپزشکی می‌زنم اما اینجا انواع و اقسام قلاده می‌فروشند و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید.
کنار چادر دامپزشکی زن میانسالی را می بینم که چند سگ و گربه را برای فروش آورده برای جلب نظر مشتری؛ می‌گوید این گربه‌ها را به شرط بغلی ۲ میلیون تومان می‌دهم. واکسن‌شان را هم زده‌ام، می‌بینید از بغلم پایین نمی‌آیند. سگ‌هایی که به درختان حاشیه اتوبان بسته شده‌اند بشدت عصبی هستند و مدام پارس می‌کنند. امیر گودرزی فعال حقوق حیوانات می‌گوید این سگ‌ها را از بیابان‌ها و باغ‌های مردم می‌دزدند و به شکلی غیر اصولی و غیر بهداشتی توله کشی می‌کنند و به بازار می‌آورند.
او توضیح می‌دهد: «بعد از قاچاق سلاح و مواد مخدر، قاچاق حیوانات سومین قاچاق پرسود دنیاست. بسیاری از شکارچیان با کشتن خرس و ببر توله‌های آنها را برای فروش به این بازار می‌آورند. نظارت مناسبی بر بازار پرنده فروش‌ها نمی‌شود و قاچاقچیان در پوشش فروش پرنده زینتی، پرنده‌های شکاری و حیوانات وحشی می‌فروشند: «سال‌ها قبل این بازار در منطقه مولوی قرار داشت ولی بعد از انتقال به اتوبان آزادگان و دسترسی بهتر به بیابان‌های اطراف، فروش انواع و اقسام حیوانات بویژه در حاشیه بازار رونق گرفت. اینجا فروش پرنده‌های وحشی رو به انقراض مثل شاهین، هوبره، قرقاول و انواع خزندگان مثل مار، سمندر لرستان، بزمجه و انواع مارمولک بومی، بچه میمون و بچه خرس و روباه رونق دارد. قیمتی هم آنها پیشنهاد می‌دهند اغلب بر اساس تیپ و قیافه مشتری است و هیچ قاعده خاصی ندارد.»
سرم گیج می‌رود از این همه جیک جیک و قار قار و چهچه و میاو میاو و عوعو و بغ بغو؛ جمعه‌ها اتوبان، طبیعتی می‌شود ناموزون و نازیبا و غیر قابل تحمل.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

همزیستی با یک بیماری تهدیدکننده
چند روز اولی که چین درگیر بیماری کووید-۱۹ شد، به‌عنوان یک پزشک چندان احساس خطر نمی‌کردم. در آن گوشه دنیا یک بیماری عفونی آمده بود و فکر می‌کردم مثل بسیاری دیگر از بیماری‌های عفونی کنترل خواهد شد. بعد از چند روز خبر رسید که سروکله این ویروس در ایران نیز پیدا شده است...
پاسخ اتلتیکو به آرسنال
اتلتیکو مادرید برای فروش هافبک خود به آرسنال ۵۰ میلیون یوور می‌خواهد.
تست کرونای مجدد بازیکنان استقلال منفی شد
تست کرونای دوم بازیکنان تیم فوتبال استقلال منفی اعلام شد.
۹۰ روز تا ورود سرخابی ها به بورس؟
وزیر ورزش و جوانان مدعی است طی ۲ تا ۳ ماه آینده پای باشگاه های استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه باز می شود.
کره‌شمالی اظهارنظر پامپئو درباره چین را یاوه‌گویی خواند
کره شمالی از اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره چین انتقاد کرد.
اوباما خطاب به سیاه‌پوستان:‌ شما باارزش هستید
باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا با استقبال از تغییر ذهنیت تظاهرکنندگان آمریکایی علیه نژادپرستی و خشونت‌های پلیس اظهار کرد که این شرایط می‌تواند به اصلاحات در سطح ملی منجر شود.
پارلمان تونس لایحه‌ای درباره دخالت نظامی در لیبی را تصویب نکرد- تظاهرات علیه راشد الغنوشی
پارلمان تونس لایحه‌ای درباره الزام به اعلام مخالفت با دخالت نظامی در لیبی و نیز پایبندی این کشور به اصل بی‌طرفی را تصویب نکرد.
رئیس پنتاگون از مخالفت با اعزام نیرو به واشنگتن صرف‌نظر کرد- کاخ سفید: اسپر در سمتش باقی است
به نظر می‌رسد وزیر دفاع آمریکا که در پنتاگون اعلام کرده بود با اعزام نیروهای ارتش و گارد ملی به شهرهای بزرگ مخالف است از موضعش عقب‌نشینی کرده، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، او بعد از دیدار با ترامپ موضعش درباره استقرار نیروهای ارتش در خیابان‌های واشنگتن را تغییر داده است.
سفیر لبنان در آمریکا از اهمیت تحریم‌های قانون ˮسزارˮ کاست
سفیر لبنان در آمریکا اعلام کرد: تحریم‌های قانون "سزار" مستقیما بر لبنان تاثیر نمی‌گذارند و نمی‌دانم علت بزرگ‌نمایی آنها چیست؟
کره‌شمالی همسایه جنوبی را به خروج از توافقنامه نظامی تهدید کرد
کره شمالی تهدید کرد که اگر سئول از ارسال بروشورها توسط مردم به این طرف مرز جلوگیری نکند، از توافق‌نامه نظامی با کره جنوبی خارج می‌شود و دفتر ارتباط مرزی را تعطیل خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.
همزیستی با یک بیماری تهدیدکننده
چرا حزب توده از قیام ۱۵خرداد حمایت نکرد
ماجرای قرائت وصیتنامه امام توسط رهبر انقلاب
۷ نشانه وقتی کرونا به مغز می‌زند!
امام دل‌ها و اخلاق معلمانه
در بر کدام پاشنه می‌چرخد
کفاشیان: فکر کرده‌اند فیفا با ایران شوخی دارد
دغدغه‌های سیدحسن در ۴۸ سالگی
بازخوانی روایت بی‌خانمانی با مرگ آسیه پناهی
میراث سیاسی و مذهبی امام و انقلاب