واکنش جشنواره فجر به غیبت جنجالی سعید ملکان چه خواهد بود؟

09:05 ۱۱۰ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 278 0

واکنش جشنواره فجر به غیبت جنجالی سعید ملکان چه خواهد بود؟

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر درباره حواشی انتخاب و داوری فیلم‌ها و غیبت جنجالی سعید ملکان و عوامل فیلم سینمایی «روز صفر» در آیین اختتامیه توضیحاتی ارائه کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجردرباره دبیری این جشنواره برای سومین دوره پیاپی عنوان کرد: من امسال نمی‌خواستم دبیری جشنواره را بپذیرم و با آقای انتظامی هم صحبت کرده بودم که این کار را قبول نکنم اما بحث‌های تحریم که پیش آمد انگیزه‌ای برایم به وجود آورد که حضور داشته باشم.
اخبار فرهنگ و هنر- داروغه‌زاده درباره توهین‌آمیز بودن اقدام سعید ملکاندر آئین اختتامیه و غیبت عوامل روز صفرهم گفت: توهینی نشده است، سعید ملکان از تهیه‌کنندگان خوب سینماست و در سه دوره‌ای که من دبیر بودم سه فیلم خوب به جشنواره آورده است. او فیلم‌های «تنگه ابوقریب» و «تختی» را داشته است و امسال هم «روز صفر» را به جشنواره رساند که داوران خوششان آمد و در میان بهترین فیلم آرای مردمی نیز حضور داشت.
بهروز افخمی کارگردان سینما و مجری برنامه تلویزیونی «نقد سینما» که جمعه شب ۲۵ بهمن‌ماه میزبان دبیر جشنواره فیلم فجر بود، خطاب به داروغه‌زاده عنوان کرد: امسال به من پیشنهاد داوری جشنواره شد و نتوانستم در تیم داوران باشم اما اگر عکس‌العمل درستی برای این حرکت ملکان وجود نداشته نباشد، داوری جشنواره را هیچ گاه قبول نمی‌کنم چون دبیر جشنواره باید از حیثیت داوران دفاع کند.
اعتراض ملکان به دبیر بود نه داورانداروغه‌زاده نیز پاسخ داد: ملکان در بیانیه‌اش گفته بود به رأی داوران احترام می‌گذارد و ایرادش مشخصاً به دبیر بود. او به رأی داوران اعتراض نداشت بلکه اعتراض به دبیر بود که چرا مثلاً فردی که گفته است به جشنواره نمی‌آید داوری شده است.
افخمی نیز در واکنش بیان کرد: اگر منظور پیمان معادیاست که چنین حرفی نزده بود و اینها به نظرم برای توجیه است.
داروغه‌زاده در ادامه درباره اینکه چطور خبر ترکیب جوایز پیش از آئین اختتامیه به ملکان رسیده بود، اظهار کرد: فیلمسازان همیشه سعی می‌کنند از جوایز مطلع شوند. چیزی که باید خود بچه‌های سینما رعایت کنند این است که حتی اگر جوایزی به آنها تعلق نمی‌گیرد برای همکاران و دوستانشان بیایند و آنها را تشویق کنند. سال گذشته
حامد بهداد، نوید محمدزاده و امین حیایی آمده بودند و برای هوتن شکیبا کف زدند.
تغییر رأی داوران صحیح نیستوی درباره نظر فرشته طائرپور که ممکن است جوایز دوباره رأی گیری شود و به فیلم دیگری برسد، گفت: رأی داور نهایی است ممکن است جوایز نقدی را پرداخت نکنند یا درباره سیمرغ بگویند تا نامه‌ای نوشته نشود و رسماً عذرخواهی نکند، سیمرغ داده نمی‌شود اما تغییر رأی درست نیست.
دبیر جشنواره همچنین در پاسخ به سوال دیگر افخمی درباره فیلم‌های بخش نگاه نو و کم توجهی به آنها عنوان کرد: امسال برای اولین بار چهار فیلم از بخش نگاه نو به بخش اصلی راه یافت برخلاف سال‌های پیش که دو فیلم راه پیدا می‌کرد. فیلم اولی‌ها، فیلم‌های خوبی هستند و این احتمال هست که سال دیگر فیلم‌های بیشتری در بخش اصلی داوری شود.
وی درباره داوری‌ها و اهدای سیمرغ توضیح داد: وقتی ما کاندیداها را اعلام کردیم نود درصد رسانه‌ها می‌گفتند نظر داوران درست بوده است و حتی بعد از جوایز خیلی‌ها می‌گفتند خوب بوده است و امسال حتی فیلم‌های لوباجت هم جایزه گرفتند و خیلی‌ها دوست دارند این فیلم‌ها را هم ببینند.
آتابای فیلم خوبی بود که سیمرغ نگرفتداروغه‌زاده درباره آتابایکه هیچ جایزه‌ای دریافت نکرد نیز گفت: فیلم «آتابای» فیلم خوبی بود که در برخی از رشته‌ها کاندیدا شد اما اتفاق لازم در هیچ یک از رشته‌ها برایش رخ نداد.
وی درباره جایزه فیلمنامه اقتباسی که قرار بود امسال در نظر گرفته شود نیز پاسخ داد: چنین نکته‌ای مطرح شده بود اما امسال فیلم اقتباسی نداشتیم در آئین نامه قید کرده بودیم اما هیچ یک از فیلمنامه‌ها اقتباسی نبود.
فیلمسازان حاضر در فجر، برای تحریم تحت فشار بودنددبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: امسال شرایط سختی داشتیم چون اتفاقاتی در جامعه رخ داد و فیلمسازان که احساسی و عاطفی هستند واکنش‌هایی داشتند. رسانه‌های خارجی هم روی این مساله کار کردند تا جشنواره‌های فجر در حوزه‌های مختلف سینما، موسیقی، تئاتر، تجسمی و… برگزار نشود. برخی از فیلمسازان می‌گفتند با آنها تماس گرفته می‌شود و می‌گویند اگر در جشنواره شرکت کنند خائن هستند! حتی با برخی گزینه‌های ما برای داوری نیز چنین تماس‌هایی گرفته شده بود. من تشکر می‌کنم که فیلمسازان فیلم‌هایشان را شرکت دادند.
وی اضافه کرد: تمام نشست‌های ما به جز یک فیلم برگزار شد و عوامل علی رغم جوسازی‌ها حضور داشتند. حتی به خیلی از سینماگران فشار آوردند تا داوری را هم قبول نکنند اما خدا را شکر امسال ۹ داور داشتیم.
داروغه‌زاده درباره تنوع فیلم‌ها نیز گفت: معمولاً گفته می‌شود هر دو سال یک بار فیلم‌ها خوب هستند اما امسال هم فیلم‌ها خوب بود هم متنوع و ژانرهای مختلفی در فیلم‌ها وجود داشت.
انتقاد دبیر فجر از ضبطی شدن ویژه‌برنامه‌های سیماوی در پایان با اشاره به ضبطی شدن برنامه‌های سینمایی نیز تصریح کرد: تلویزیون همراهی خوبی با جشنواره فجرداشت اما نمی‌دانم چه نگرانی وجود داشت که برنامه‌ها را ضبطی پخش کردند و دیروقت هم پخش می‌شد که مخاطب را کاهش می‌داد.
در واکنش به این انتقاد داروغه‌زاده، بهروز افخمی هم گفت: با وجود اینکه شخصاً طرفدار برنامه‌های غیرزنده در تلویزیون هستم اما معتقدم برای پوشش جشنواره فیلم فجر باید برنامه‌های به‌صورت زنده روی آنتن می‌رفت.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

چرا حزب توده از قیام ۱۵خرداد حمایت نکرد
حزب توده به‌دنبال آزادی زندانیان سیاسی کم‌خطر پس از کناره‌گیری رضاشاه، توسط ۲۷نفر از ۵۳ مارکسیست زندانی‌شده در سال۱۳۱۶، در مهرماه۱۳۲۰ شکل گرفت. با وجود اینکه بنیان‌گذاران حزب توده مارکسیست و طرفدار شوروی بودند، خود را کمونیست نمی‌خواندند. واهمه از علما و ممنوعیت مرام اشتراکی در قانون اساسی و نگرش منفی مردم نسبت به این موضوع به دلیل تبلیغات ۲۵ساله حکومت از دلایل این امر بود.
ناواس: قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را می‌خواهیم
سنگربان پاری سن ژرمن از انگیزه بالای این تیم برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا سخن به میان آورد.
مارسلو: رئال مبارزه کردن را به من آموخت
هافبک برزیلی رئال مادرید از روزهای خوب خود با این تیم سخن به میان آورد.
سیدورف: خشونت هیچ‌گاه چیزی را حل نکرده است
هافبک سابق تیم ملی فوتبال هلند به بیان دیدگاه خود درباره نژادپرستی در آمریکا پرداخت.
سارابیا: ام‌باپه اسپانیایی یاد گرفته و مادرید را هم دوست دارد!
هافبک اسپانیایی پاری سن ژرمن اعتراف کرد که همبازی جوان این تیم زبان اسپانیایی را یاد گرفته و دوست دارد در رئال مادرید بازی کند.
پاسخ منفی گریزمان به PSG
مهاجم فرانسوی بارسلونا دوست ندارد با نیمار در تابستان معاوضه و راهی پاری سن ژرمن شود.
کاسیاس: چندین بازیکن اسپانیا شایستگی توپ طلا را داشتند
سنگربان سابق تیم ملی فوتبال اسپانیا بر این باور است که توپ طلا به چند بازیکن لاروخا ظلم کرده است.
آنری: چرا نژادپرستی از بین نمی‌رود؟
مهاجم سابق تیم ملی فوتبال فرانسه به جوان سیاه پوست توسط پلیس آمریکا واکنش نشان داد.
مسی مصدوم است؟
تمرین انفرادی ستاره آرژانتینی بارسلونا گمانه زنی هایی را درباره احتمال آسیب دیدگی او به وجود آورده است.
سرمربی داماش: ۳ کرونایی داریم- شرایط بدنی‌ تیم‌های لیگ یک مثل هم است
مازیار ربیعی‌فر می‌گوید ۳ تن از اعضای باشگاه داماش به کرونا مبتلا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.
راه استجابت دعاهای انسان به روایت رهبر انقلاب
سکانس ماندگار ارتحال امام خمینی (ره) در فیلم «از کرخه تا راین»
این داستان: مبارزه «بروس لی» با نژادپرستی+عکس
جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنج‌شنبه ۱۵ خرداد
ورزی: ساختن سریال درباره امام خمینی توفیق الهی بود
سریال از کار انداختن برنامه اتمی ایران توسط موساد ساخته شد+فیلم
ماهیت و محور اصلی مجموعه گنجعلی‌خان
رهبرانقلاب امروز شعر چه کسی را خواندند؟
حضور سینماگران در مرقد مطهر امام (ره) و مزار شهدا+فیلم
تخریب شخصیت امام (ره) توسط دشمنان