هشدار اشتاین‌مایر درباره سیاست‌های مخرب قدرت‌های جهانی

09:10 ۱۱۰ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 254 0
هشدار اشتاین‌مایر درباره سیاست‌های مخرب قدرت‌های جهانی

رییس‌جمهوری آلمان در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ به شدت از سیاست خارجی حاکم بر جامعه بین‌المللی انتقاد کرد. او همچنین خواهان حفظ یک اروپای متحد شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رییس‌جمهوری آلمان در سخنرانی‌اش در اولین روز کنفرانس امنیتی مونیخ، انتقادات تندی علیه سیاست قدرت‌های جهانی مطرح کرد.
اشتاین‌مایر، وظیفه اصلی آلمان در این میانه را "حفظ یک اروپای متحد" دانست.
او که سخنران افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ بود از شرکت‌کنندگان در این کنفرانس خواست تا مسئولیت بیشتری در زمینه سیاست خارجی بر عهده بگیرند.
به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور آلمان هشدار داد: «ما در حال بازگشت به معضل امنیتی کلاسیک هستیم؛ بی‌اعتمادی بیشتر، تسلیحات بیشتر، ناامنی بیشتر» رییس‌جمهوری آلمان در سخنانش از رییس‌جمهوری پیشین آلمان، یوآخیم گائوک یاد کرد که شش سال پیش در همین مکان خواسته بود آلمان در سیاست خارجی  با اعتماد به نفس بیشتری عمل کند.
اشتاین‌مایر سپس به "تغییرات اندوهباری" که دنیا در عرض این شش سال داشته اشاره کرد و گفت: ما امروز شاهد یک "دینامیزم مخرب" در سیاست جهانی هستیم. به گفته او رسیدن به هدف "همکاری بین‌المللی" برای دستیابی به صلح جهانی، سال به سال از دسترس دورتر می‌شود و به جای آن هرروز بیشتر از پیش ایده "رقابت قدرت‌های بزرگ" به واقعیت جهان تبدیل می‌شود.
او سپس مثال‌هایی را با ذکر نام کشورها در این زمینه برشمرد: روسیه تغییر متکی به اعمال قهر مرزهای اروپا را بار دیگر به ابزاری سیاسی بدل کرده و از این رهگذر به "ناامنی و غیرقابل پیش‌بینی بودن، تقابل و مترلزل‌سازی اعتماد در سیاست بین‌المللی"  دامن زده است.
به گفته اشتاین‌مایر «چین حقوق بین‌الملل را تنها به صورت گزینشی قبول دارد. این کشور همسایگانش را با اقدامات خود در دریای جنوبی چین نگران کرده و با انجام اقدامات مشابه علیه اقلیت‌های خود همه ما را نگران می‌کند.»
رییس‌جمهوری آلمان سپس به "نزدیک‌ترین متحد آلمان"، یعنی آمریکا اشاره کرد و سیاست خارجی این کشور را "خودخواهانه" دانست که مدتهاست دیگر در پی عملی کردن ایده "یک جامعه جهانی" نیست.
اشتاین‌مایر به صدماتی اشاره کرد که اجرای این سیاست‌ها در ساختار بین‌المللی ایجاد کرده است: «شورای امنیت سازمان ملل در پاسخ به اساسی‌ترین پرسش‌ها درمانده است،  سایر نهادها و مراجعی که باید به ما کمک کنند تا پلی بین سنت‌های گوناگون، منافع و اولویت‌های‌مان بزنیم و آنها را تبدیل به توافق‌های قابل اجرا کنیم نیز به گونه‌ای عامدانه تضعیف شده‌اند.»
رییس‌جمهوری آلمان هشدار داد که این طرز تفکر، جدید نیست بلکه بازگشتی است به طرز تفکری متعلق به گذشته و "این به شدت خطرناک است".
اشتاین‌مایر تصریح کرد که آلمان در برابر این روند خطرناک در مناسبات بین‌المللی وارد یک آزمون شده است. او مهمترین وظیفه کشورش را حفاظت از اروپای متحد دانست و گفت: «اروپا چارچوبی ضروری برای ابراز وجود ما در دنیاست.در صورتی که پروژه اروپایی شکست بخورد، آنگاه آموزه‌های تاریخ آلمان زیر سوال خواهند رفت» و به اندیشه‌هایی میدان خواهد داد که ادغام آلمان در اروپا را زیر سوال می‌برند.
رئیس جمهور آلمان  "واقع‌گرایی، دوری از تعصب و نوجویی" توام با برآمدی امنیتی و دفاعی را به عنوان قاعده کلی سیاست خارجی عنوان کرد.
 اشتاین‌مایر در سخنرانی‌اش تمایلی به دیدگاه امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نشان نداد که خواهان یک سیاست خارجی مستقل و قائم به خود برای اروپا شده است. او ولی تاکید کرد که توسعه یک "فرهنگ استراتژیک مشترک" با فرانسه را ضروری می‌داند تا بتوان اروپا را به عنوان یک بازیگر مستقل در عرصه سیاسی و امنیتی تثبیت کرد.
در کنار تقویت توانایی‌های سیاست امنیتی و خارجی، به عقیده اشتاین مایر، آلمان باید به لحاظ نظامی برای تقویت مولفه اروپایی ناتو تلاش کند.
رییس‌جمهوری آلمان به روشنی این هدف ناتو را که آلمان مانند تمامی شرکای این قرارداد بایستی دو درصد تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف هزینه‌های نظامی کند نه تنها "درست بلکه ضروری" دانست.
اشتاین‌مایر تصریح کرد که "ابزار نظامی برای امنیت ما غیر قابل چشم‌پوشی هستند". او افزود که آمریکا را تنها در صورتی می‌توان در ناتو ثابت و مستحکم نگه داشت  که اروپا سهم خود را  در ناتو بیشتر کند.
با این حال اشتاین‌مایر تاکید کرد که افزایش توان نظامی اروپا نمی‌تواند جایگزینی برای کاهش امنیتی باشد که از رهگذر تخریب تعاملات و مناسبات دیپلماتیک به عنوان "ستون‌های ساختارهای امنیتی ما"، و نقض و فنای قراردادهای کنترل تسلیحات و توافقات بین‌المللی رقم می‌خورند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا حزب توده از قیام ۱۵خرداد حمایت نکرد
حزب توده به‌دنبال آزادی زندانیان سیاسی کم‌خطر پس از کناره‌گیری رضاشاه، توسط ۲۷نفر از ۵۳ مارکسیست زندانی‌شده در سال۱۳۱۶، در مهرماه۱۳۲۰ شکل گرفت. با وجود اینکه بنیان‌گذاران حزب توده مارکسیست و طرفدار شوروی بودند، خود را کمونیست نمی‌خواندند. واهمه از علما و ممنوعیت مرام اشتراکی در قانون اساسی و نگرش منفی مردم نسبت به این موضوع به دلیل تبلیغات ۲۵ساله حکومت از دلایل این امر بود.
ناواس: قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را می‌خواهیم
سنگربان پاری سن ژرمن از انگیزه بالای این تیم برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا سخن به میان آورد.
مارسلو: رئال مبارزه کردن را به من آموخت
هافبک برزیلی رئال مادرید از روزهای خوب خود با این تیم سخن به میان آورد.
سیدورف: خشونت هیچ‌گاه چیزی را حل نکرده است
هافبک سابق تیم ملی فوتبال هلند به بیان دیدگاه خود درباره نژادپرستی در آمریکا پرداخت.
سارابیا: ام‌باپه اسپانیایی یاد گرفته و مادرید را هم دوست دارد!
هافبک اسپانیایی پاری سن ژرمن اعتراف کرد که همبازی جوان این تیم زبان اسپانیایی را یاد گرفته و دوست دارد در رئال مادرید بازی کند.
پاسخ منفی گریزمان به PSG
مهاجم فرانسوی بارسلونا دوست ندارد با نیمار در تابستان معاوضه و راهی پاری سن ژرمن شود.
کاسیاس: چندین بازیکن اسپانیا شایستگی توپ طلا را داشتند
سنگربان سابق تیم ملی فوتبال اسپانیا بر این باور است که توپ طلا به چند بازیکن لاروخا ظلم کرده است.
آنری: چرا نژادپرستی از بین نمی‌رود؟
مهاجم سابق تیم ملی فوتبال فرانسه به جوان سیاه پوست توسط پلیس آمریکا واکنش نشان داد.
مسی مصدوم است؟
تمرین انفرادی ستاره آرژانتینی بارسلونا گمانه زنی هایی را درباره احتمال آسیب دیدگی او به وجود آورده است.
سرمربی داماش: ۳ کرونایی داریم- شرایط بدنی‌ تیم‌های لیگ یک مثل هم است
مازیار ربیعی‌فر می‌گوید ۳ تن از اعضای باشگاه داماش به کرونا مبتلا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.
روسیه در مناطق تحت نفوذ آمریکایی‌ها در شمال سوریه یک پایگاه نظامی احداث کرد
تاکید وزیر دفاع عراق بر لزوم فعال‌سازی اقدامات اطلاعاتی علیه داعش
حملات شبانه جنگنده‌های سوریه به مواضع تروریست‌ها در حومه حماة
حمایت ترامپ از بازگشت روسیه به گروه هفت
کشته شدن ۹ غیرنظامی در انفجار قندهار
اتحادیه اروپا: هنگ‌کنگ باید آزادانه مراسم سالروز سرکوب تیان‌آن‌مِن را برگزار کند
عربستان و آمریکا شمال یمن را از کمک‌های انسانی خود مستثنی کردند
طالبان گزارش سازمان ملل درباره ادامه همکاری با القاعده را رد کرد
چین در آستانه سالروز اعتراضات تیان‌آن‌مِن، از آمریکا انتقاد کرد
غنی: حملات تروریستی بر مساجد، تکایا، بیمارستان‌ها و غیرنظامیان جنایت جنگی است