سرطان هایی که در مردان رایج تر است

04:30 ۲۴۵ روز و ۸ ساعت پیش مشرق نیوز 939 0
سرطان هایی که در مردان رایج تر است

چند نوع سرطان در مردان بیشتر از زنان است بهتر است با علائم و عوامل خطر آن ها آشنایی داشته باشید تا دچار آن ها نشوید.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، در سال ۲۰۱۵، تخمین زده شد که از هر ۳۱۲ نفر، ۱۵۰ مرد جانشان را به خاطر سرطان از دست داده اند.میزان مرگ و میر ناشی از سرطان مردان بیش تر از زنان است.بر اساس آمار سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ میزان مرگ و میر ناشی از سرطان به ترتیب ۲۰۷ نفر در بین ۱۰۰۰۰۰ مرد و ۱۴۵ نفر در بین ۱۰۰۰۰۰ زن بوده است و به طور کلی ۳۹/۶ درصد مردان و زنان در طول زندگی خود به سرطان مبتلا میشوند.
خوشبختانه میزان زنده ماندن آنها به طور کلی بیشتر شده است و حتی برای برخی از مشکلات و درمان سرطان ها راه حل ارائه میشود.
از حدود ۱۵ سال پیش، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در بین مردان حدود ۱/۸ درصد کاهش یافته است، اگر چه برای برخی از سرطان های خاص میزان افزایش وجود داشته است.
بهترین درمان و بیشتر زنده ماندن، با پیشگیری و تشخیص به موقع و زود هنگام سرطان است.به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض گاز رادون در خانه، علت اصلی سرطان ریه در افراد غیر سیگاری است. که این علت کاملا قابل پیشگیری است.
  چه سرطانی در مردان بیشتر از خانم هاست؟در ادامه بخش سلامت نمناک به معرفی سرطان های رایج در مردان میپردازیم:۱. سرطان ریه شایع در مردان:
سرطان ریه یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است.علائم سرطان ریه در مردان ممکن است سرفه مداوم ،خونریزی و ضعف تنفسی باشد.
درحال حاضر یک آزمایش غربال گری برای سرطان ریه وجود دارد که میتواند میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان ریه را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.
این تست برای افراد بین سن ۵۵ تا ۸۰ که حداقل به مدت ۳۰ سال سابقه سیگار کشیدن داشته اند، توصیه میشود.عوامل خطر برای سرطان ریه عبارتند از:سیگار کشیدن ، اما عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد.
به عنوان مثال پیش بینی میشود که در سال های جاری، ۲۱۰۰۰ نفر جان خود را در اثر سرطان ریه ناشی از گاز رادون از دست بدهند.
 ۲. سرطان پروستات مردان:
سرطان پروستات دومین علت مرگ و میر در میان مردان است، که در سال ۲۰۱۵ ،۲۷۵۳۰ نفر به دلیل این سرطان جان خود را از دست داده اند.
در اکثر مردان مبتلا به سرطان پروستات قبل از تشخیص، علائم ممکن است شامل نیاز به ادرار بیشتر و نیاز به تکرر ادرار در شب و وجود مقداری خون در ادرار و یا اسپرم و یا درد استخوان باشد.
سابقه خانوادگی سرطان پروستات نیز خطر ابتلا به آن را افزایش میدهد.در کل تشخیص زود هنگام این بیماری میتواند جان افراد را نجات دهد که با آزمایش PSA و چکاب متداول امکان پذیر است.
 ۳.سرطان روده بزرگ در مردان:
این سرطان، سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بین مردان است. برخلاف دیگر سرطان ها ، غربال گری سرطان روده بزرگ، میتواند به وضوح زندگی افراد را نجات دهد. غربال گری آن برخلاغف برخی آزمایش های دیگر در مردان دو هدف را دنبال میکند.
این ممکن است فرصتی برای پیشگیری اولیه از سرطان روده بزرگ و تشخیص زود هنگام سرطان در ابتدایی ترین مراحل درمان میزان زنده ماندن و زندگی مجدد را افزایش میدهد.برای درک بهتر، باید بدانید که تعداد زیادی از سرطان های روده بزرگ در پلیپ ها بوجود می آیند.
در حالی که رشد سرطان در پلیپ های هایپرپلاستیک بعید است، پولیپ های آدنوماتوز می توانند از مرحله پیش سرطانی به تومر سرطانی پیشرفت کنند و این پروسه ممکن است حتی بیشتر از ۱۰ یا ۲۰ سال هم طول بکشد.
ممکن است که با برداشتن پولیپی که باعث گسترش سرطان شده است، بتوان سرطان را متوقف کرد. تست ها و آزمایش هایی مانند کونولوسکوپی هم ممکن است سرطان های اولیه در روده بزرگ را شناسایی کنند که می توان قبل از رشد و تکثیر آن را برداشت.
به اکثر مردم توصیه می شود که از سن ۵۰ سالگی به بعد، غربالگری سرطان روده بزرگ را شروع کنند.اما اگر سابقه خانوادگی چنین بیماری را دارید، این غربالگری را باید در سن جوانتر شروع کنید.
برخی از علائم اولیه ابتلا به سرطان روده بزرگ، عبارتند از:    تغییر در حرکات روده ، هر نوع تغییری مانند وجود خون در مدفوع (قرمز یا سیاه)    مدفوع باریک و مداد مانند    ناراحتی زیر شکمهمانند سرطان ریه، درمان های جدید برای مراحل پیشرفته سرطان روده بزرگ برای افراد با زندگی های مختلف، متفاوت است.
 ۴.سرطان پانکراس در مردان:
سرطان پانکراس یا لوزالمعده، چهارمین سرطان مرگبار در مردان است. عوامل خطر عبارتند از:سیگار کشیدن، قومیت، آماس مزمن پانکراس و دیابت.
هیچ تست غربالگری برای عموم وجود ندارد. فقط ممکن است که برای افراد با داشتن ارث این بیماری، انجام شود.یک عامل شگفت انگیزی که به تازگی کشف شده است، ارتباط بین بیماری های لثه و سرطان پانکراس است.
سرطان پانکراس یک بیماری «خاموش» نامیده می شود، زیرا علائم معمولا در مراحل اولیه ظاهر نمی شوند. اما همانگونه که سرطان رشد و گسترش می یابد، درد اغلب در بخش بالایی شکم ایجاد می شود و گاهی به کمر هم می رسد.
درد ممکن است پس از این که شخص غذا می خورد و یا دراز می کشد، بدتر شود. علائم دیگر شامل زردی، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی و ضعف می باشد.
 ۵.سرطان کبد و مجرای صفراوی داخل کبدی در مردان:
اگر سرطان از دیگر نقاط بدن به کبد گسترش یابد، آن را متاستاز کبد مینامند و اگر سرطان از خود کبد شروع شود، آن را سرطان اولیه کبد می نامند.
بسیاری از سرطان های رایج در مردان مانند سرطان ریه، سرطان پانکراس و روده بزرگ ممکن است به کبد گسترش یابد.
عوامل خطر سرطان کبد شامل مصرف بیش از اندازه الکل، عفونت هپاتیت B مزمن، هپاتیت C ، قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین ( که ممکن است در بادام زمینی ، ذرت بیشتر یافت شود) ، میشود.
علائم سرطان کبد شبیه به سرطان پانکراس است و ممکن است شامل زرد شدن پوست یا سفید شدن چشم، از دست دادن اشتها و درد شکم شود.
در حال حاضر هیچ آزمایش غربال گری عمومی برای دسترسی به سرطان کبد وجود ندارد، اما ممکن است برای بعضی از افراد که در خطر بیشتری قرار دارند مانند عفونت مزمن هپاتیت B یا سیروز توصیه شود.
 ۶. سرطان خون یا لوکمی در مردان:
سرطان لوکمی تنها یک بیماری نیست ، بلکه شامل لوکمی های میلوئید حاد ،لوکمی لنفوسیتی مزمن و سایر انواع لوکمی است. به عنوان یک سرطان مرتبط با خون، علائم معمولا در یک منطقه از بدن نیستند.
علاوه بر این، علائم لوکمی اغلب با بسیاری از شرایط تطابق دارند و ممکن است شامل خستگی، احساس ضعف، کبودی،درد مفاصل و استخوان و عفونت های مکرر باشد.
علل لوکمی با توجه به نوع آن متفاوت است. اما میتوانند به طور گسترده ای از اثرات زیست محیطی به بیماری های ژنتیکی مانند سندروم داون متفاوت باشند.
در چندین سال اخیر چندین نوع از لوکمی با درمان به طور گسترده ای بهبود یافته است. نوعی از لوکمی که در کودکان رایج است و به سرعت باعث مرگ آنها میشود، حدود ۸۰ درصد زندگی آنها را طولانی تر کرده است.
 ۷.سرطان مری در مردان:
سرطان مری، هفتمین سرطان مرگبار در میان مردان است. دو نوع سرطان اولیه مری وجود دارد که عبارتند از :آدنوکارسینوم و سرطان سلولی فلسی که با انواع سلول های که باعث سرطان میشوند، متفاوت است.
در حالی که در گذشته سرطان سلولی فلسی شایع تر بوده است، اما در حال حاضر آدنوکارسینوم شایع ترین شکل این نوع بیماری است.
علائم سرطان مری ممکن است شامل:بلع مشکل ، بلع دردناک ، احساس وجود چیزی در گلو یا نشانه هایی مانند خفگی، کاهش وزن ناگهانی یا سرفه مداوم باشد. از آنجایی که علائم این بیماری با بسیاری از شرایط دیگر مشترک و یکسان است، سرطان مری معمولا در مراحل بعدی تشخیص داده میشود.
عوامل خطر بر حسب نوع سرطان مری متفاوت است. آزمایش غربال گری عمومی ای برای سرطان مری وجود ندارد. اما چندین مرحله از غربال گری برای افرادی که در معرض خطر قرار دارند، وجود دارد.
مانند افرادی که مبتلا به بیماری رفلاکس اسید معده به مری به صورت خانوادگی و ارثی هستند. مردان و زنان مبتلا به بیماری رفلاکس اسید معده به مری، علائم هشدار دهنده ای مانند:بلع دشوار ، خونریزی، کم خونی، کاهش وزن و استفراغ مکرر دارند.
و این حالات آنها حتی پس از ۴ تا ۸ هفته درمان، همچنان ادامه خواهد داشت.
مردان بالای ۵۰ سال با این بیماری به مدت حداقل ۵ سال، ممکن است دچار عوارضی مانند چاقی بیش از حد نشانه های رفلاکس شبانه، مصرف دخانیات و بزرگ شدن شکم شوند.
میزان زنده ماندن افراد با وجود سرطان مری بیشتر از ۵ سال است که به تازگی ۱۸ درصد افزایش یافته است و به طور قابل توجه ای با توجه به مرحله تشخیص آن متفاوت است.
میزان زنده ماندن آنها با توجه به تشخیص اولیه ۴۰ درصد بیشتر است.
 ۸.سرطان مثانه در مردان:
سرطان مثانه هشتمین علت مرگ و میر مردان بر اثر سرطان است. چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید انواع مختلفی از سرطان مثانه وجود دارد که شایع ترین آنها از سلول کارسینوم آغاز میشود.
در حدود ۵۰ درصد از مردان مبتلا سرطان مثانه در مراحل ابتدایی تشخیص داده میشود، زمانی که آنها غیر تهاجمی هستند و تنها لایه داخلی سلول های مثانه را شامل میشود.
در ۳۵ درصد مابقی مردان زمانی تشخیص داده میشود که این بیماری عمیق تر شده است و به بافت های مثانه نیز گسترش یافته است و تنها ۱۵ درصد آنها زمانی متوجه این سرطان میشوند که به تمام اندام های بدن گسترش یافته است.
به همین دلیل مهم است که از علائم ابتدایی این سرطان آگاهی داشته باشید. که عبارتند از:وجود خون در ادرار ،ادرار دردناک،یا تکرر ادرار.
عوامل خطر متعددی برای سرطان مثانه وجود دارد، از جمله قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به خصوص در صنعت رنگ، سیگار کشیدن، مصرف برخی از دارو ها و مکمل های گیاهی، داشتن یک سابقه خانوادگی مربوط به این بیماری، ۹. سرطان لنفوم غیر هوچکین در مردان:
این سرطان در لنفوسید ها شروع میشود( یک نوع سلول خونی سفید است که نهمین سرطان کشنده در مردان محسوب میشود)بیش از ۳۰ نوع از این سرطان وجود دارد که با توجه به نوع لنفوسیت تحت تاثیر، به دو دسته عمده تقسیم میشوند( سلول های B یا سلول های T )عملکرد و رفتار های این تومور ها به طور گسترده ای متفاوت است. برخی از لنفوم ها بسیاری آهسته رشد میکنند، در حالی که برخی دیگر بسیار تهاجمی هستند.
علائم نیز با توجه به این که کدام گره های لنفاوی تحت تاثیر قرار میگیرند، متفاوت است. اما شایع ترین علائم آن، عبارتند از:تنگی نفس و فشار در قفسه سینه (با لنفوم در قفسه سینه)
احساس کاملا پر بعد از یک وعده غذایی کوچک ( با لنفوم در شکم) یا گره های لنفاوی بزرگ در گردن که به وضوح قابل رویت هستند . برخی علائم غیر اختصاصی بسیار شایع وجود دارند، که عبارتند از:عرق شبانه، خستگی بیش از حد و کاهش وزن ناگهانی و غیر قابل توضیح.
با این حال در کل، میزان زنده ماندن بیشتر از ۵ سال، تقریبا ۶۹ درصد است.
 ۱۰.سرطان کلیه در مردان:
سرطان کلیه در سلول های کلیه و اندامهای مفصلی دو جانبه که در پشت بدن ما و شکم قرار دارند، رشد می کنند. شایع ترین نوع سرطان کلیه،که تقریبا ۹۰ درصد از این سرطان ها را تشکیل می دهد، کارسینوم سلولی کلیه است.
انواع دیگر عبارتند از:کارسینوم سلول انتقالی، تومور ویلمز و سارکوم کلیوی.
علائم و نشانه ها می تواند شامل:خون در ادرار ، درد یا وجود یک توده در یک طرف شکم یا علائم غیراختصاصی، مانند:خستگی بیش از حد، تب یا کاهش وزن ناگهانی است.
سیگار کشیدن و چاقی بیش از حد، هر دو به سرطان کلیه مرتبط هستند. اما وراثت نیز در این باره نقش مهمی ایفا می کند.
اختلال ژنتیکی Von Hippel-Lindau ، سابقه خانوادگی سرطان کلیه در یک خواهر یا برادر، سابقه داشتن فشار خون بالا یا استفاده از داروهای مخصوص آن ، قرار گرفتن در معرض برخی عوامل شیمیایی ، خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد.
منبع: نمناک


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

پرینت ارزان و ارتباط آن با رونق کسب وکارهای کوچک
صاحبان کسب و کارهای کوچک برای رونق بخشیدن به کار خود از پیشنهادهای هوشمندانه‌ای که هزینه‌های آنها را کاهش دهد استقبال می‌کنند و پرینت ارزان یکی از این پیشنهادهای هوشمندانه است.
تفاوت اختلال اُتیسم و بیش فعالی؛ علائم، تشخیص و راه‌های بهبود
اختلالات عصب تحولی، گروهی از اختلال‌ها است که در دوره اول رشد کودک نشانه‌های خود را نشان می‌دهد.
شناخت شهر اصفهان و بیشترین آگاهی از هتل های اصفهان
اصفهان به شهری باستانی و قدیمی در ایران شهرت دارد. این شهر بسیار زیبا با توجه به اماکن تاریخی و تفریحی خود، به نصف جهان نیز معروف است.
پذیره نویسی واحدهای دومین صندوق سرمایه گذاری دولت
حداقل مبلغ پذیره نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰۰ هزار ریال و حداکثر مبلغ پذیره نویسی معادل ۵۰ میلیون ریال است.
برداشت خودکار حق اشتراک از حساب مشتریان
در این نوشته ابزار برداشت خودکار حق اشتراک وندار و مزایای آن برای کسب ‌و کارهای گوناگون معرفی شده است.
پشتیبانی بانک پارسیان از طرح های زیر بنایی و مولد اقتصاد با هدف جهش تولید
در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.
تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم از درگاه‌های بانک تجارت
سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.
شرکت مشاوره و طراحی دکوراسیون داخلی
شرکت طراحی دکوراسیون داخلی رامسین افتخار دارد با بیست سال سابقه درخشان در زمینه دکوراسیون داخلی پروژه های زیادی را تحویل و به سامان برساند.
مجازات مفسدان و محاربان اقتصادی از نگاه قرآن
رشد اقتصادی نیازمند تحقق لوازم و ملزوماتی است که از جمله آنها مبارزه و مجازات قانونی مفسدان اقتصادی است که در عمل مانع اصلی تولید و رشد و شکوفایی اقتصادی هستند.
تنها حرف حسابی که ترامپ زد!
«سه‌شنبه شبی که گذشت، ریزکشورهای امارات و بحرین طی مراسمی ‌در کاخ سفید یک توافق صلح برای عادی‌سازی روابط بین خود و رژیم صهیونیستی امضاء و با سر و صدای زیاد آن را منتشر کردند و به کشورهای خود بازگشتند. در این مراسم، «سران» آمریکا و رژیم صهیونیستی و از طرف آن دو کشور عربی، وزرای خارجه شرکت داشتند. این اتفاق جزو آن دسته از اتفاقاتی بود که، حاشیه‌هایش، مهم‌تر از متن بود.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

ستاره الدحیل بازی با پرسپولیس را از دست داد
مهدی بن عطیه به دلیل اخراج در بازی برابر شارجه نمی تواند تیمش را در بازی با پرسپولیس همراهی کند.
تولید؛ قربانی لجبازی مجلس با دولت!
وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بیش از چهار ماه است که با سرپرست اداره می‌شود و این موضوع باعث معطلی و افزایش مشکلات تولیدکنندگان و بلاتکلیفی مدیران و کارشناسان و اخلال در فعالیت‌های مهم این وزارتخانه شده است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه‌های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می‌کنیم
۲۶ ام شهریور ماه سال ۱۳۶۴ و یازده روز بعد از درخواست محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر تأسیس سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی در سپاه امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران طی حکمی موافقت خود را با این درخواست اعلام کردند.
تحریم‌های ما و قصه مورچه‌ها
کشوری که اکنون خود را با درآمد اندک نفت اداره می کند چرا در روزهایی که 5 برابر الان درآمد فروش نفت داشت به فکر اقتصاد بدون نفت نبود؟
آغاز بوندسلیگا با شروع توفانی بایرن؛ باواریایی‌ها شالکه را گلباران کردند
بایرن مونیخ در آغاز فصل جدید بوندسلیگا توانست شالکه را در آلیانس آره نا با ۸ گل در هم بکوبد.
گودزیلای پرند به دام ماموران افتاد
آمار فوت پایتخت نشینان در موج سوم کرونا
احتمال ابتلا به آلرژی در متولدین کدام فصل بیشتر است؟
تمهیدات آموزش و پرورش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه در ایام کرونا
آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌ها
آخرین آمار ثبت نام کنندگان در هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی
دهمین زنگ دانش آموز شهید نواخته می شود
تعیین تکلیف شدن 2 هزار ملک شهرداری تهران
وضعیت آب و هوا در ۲۹ شهریور- کاهش نسبی دما در نوار شمالی کشور
کیفیت هوای تهران قابل قبول است