از سیر تا پیاز درمان و روش های پیشگیری از تنگی نفس

00:01 ۳۲ روز و ۳ ساعت پیش مشرق نیوز 181 0
از سیر تا پیاز درمان و روش های پیشگیری از  تنگی نفس

“تنگی نفس” انواع مختلفی دارد و در افزایش تعداد و عمق تنفس، خمیازه کشیدن، احساس سنگینی روی سینه و یا خستگی زودرس در بالا رفتن از پله و سر بالایی خود را نشان می دهد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، برخی از افراد مبتلا به مشکلات تنفسی ،می توانند فقط با انجام فعالیت های عادی ،مانند بلند شدن از صندلی یا راه رفتن به اتاق دیگر، احساس تنگی نفس کنند.
   اگر علائم تنفسی زیر را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید:    تورم در پا و مچ پا    مشکل تنفس هنگامی دراز کشیدن    تب بالا، لرز و سرفه    کبود شدن لب ها یا نوک انگشتان    صدای ویز_ شنیدن صدای غیر طبیعی ویز هنگام تنفس    استریودس - سر و صدای بلند در بینی که با تنفس رخ می دهد    بدتر شدن تنگی نفس، قبل از استفاده از استنشاقها    نفس نفس زدن، که بعد از ۳۰ دقیقه استراحت هم رفع نشود علت تنگی نفس چیست؟مشکلات قلبی :اغلب، علل تنگی نفس به شرایط قلب و ریه بر میگردد قلب و ریه، در حمل اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن از بدن، دخالت دارند و مشکلات مربوط به هر یک از این بخش ها ،تنفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد. تنفس، توسط مغز تنظیم میشود و تعامل پیچیده بین مواد شیمیایی مختلف که در خون و در هوا موجود است، دارد سطوح اکسیژن، دی اکسید کربن و میزان هموگلوبین خون، نقش مهمی در تنفس دارند. اگر سطح دی اکسید کربن خون افزایش یابد، مغز بدن را به افزایش میزان تنفس هدایت میکند، که می تواند باعث نفس عمیق تر یا سریعتر شود این، ممکن است منجر به احساس سختی در تنفس شود به همین ترتیب، وجود بیش از حد اسید در خون، که ناشی از عفونت است،یا وجود اسید لاکتیک و یا سایر علل ،می تواند منجر به افزایش میزان تنفس و احساس تنگی نفس شود.
  علل تنگی نفس حاد    آسم    شعله ور شدن COPD    واکنش آلرژیک، (مانند نیش زنبور)    مسمومیت با مونوکسید کربن    حمله قلبی    فشار خون پایین    ذات الریه    آنمی (تعداد گلبول های قرمز کم)    انسداد مجاری هوایی، (انسداد در گلو)    نارسایی قلبی    قلب بزرگ شده    ضربان قلب غیر طبیعی    سندرم سندرم گیلن باره    میاستنی گراویس    آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه ها)    در مورد ضعف مزمن تنفسی، این وضعیت به دلیل موارد زیر است:    آسم    (بیماری مزمن انسدادی ریه)COPD    عملکرد غیر عادی قلب    چاقی    سایر بیماری های ریه    کروپ    سرطان ریه    پلیریست    فیبروز ریوی و سایر بیماریهای ریوی    پرفشاری خون ریوی    سارکوئیدوز    بیماری سل  علائم خطر در تنگی نفس چیست؟ چه وقت، به پزشک مراجعه کنید؟!بعضی نمونه هایی از قبیل بیماری های ریوی، ضعف عضلانی، هموگلوبین پایین، بی تحرکی ، چاقی شدید و همچنین ابتلا به آسم است. سیگار کشیدن ،یکی از عوامل مهم است، زیرا باعث بیماری هایی می شود ،که موجب تنگی نفس می شوند.
اگر دچار ضعف تنفسی هستید، که مربوط به فعالیت و وضعیت کنونی تناسب اندام یا سلامتی شما نیست، باید با پزشک خود ملاقات کنید ، دشواری تنفس ،که به طور ناگهانی اتفاق می افتد، مانع فعالیت های روزمره شما می شود، باید توسط یک پزشک ارزیابی شود. تنگی نفسی که با درمان کاهش نمی یابد، و یا با علائم دیگری همچون، درد قفسه سینه همراه است ، نیاز به درمان فوری دارد.
تشخیص و درمان تنگی نفس:تنگی نفس، نیاز به تشخیص سریع و مدیریت علت و علائم دارد ؛ تاریخچه پزشکی و همچنین معاینه ،اغلب می تواند برای پزشک شما کافی باشد اما گاهی اوقات، آزمون های خاص مورد نیاز است.
   چطور تنگی نفس تشخیص داده می شود؟اطلاعات افرادی که، به این بیماری مبتلا هستند و علائم گزارش شده توسط آنها معمولا برای تشخیص تنگی نفس کافی است آزمون های بیشتری که در بالا ذکر شد، ممکن است مورد نیاز باشد. برخی از بیماران، ممکن است نیاز به آزمایش پیچیده تر، از جمله :CT اسکن با وضوح بالا و یا تست ورزش داشته باشند.
روش های رفع و کاهش تنگی نفس نحوه مدیریت و راههای کنترل تنگی نفس با تمرینات تنفسی۱.تنفس دیافراگم:
همچنین به نام تنفس شکم یا تنفس عمیق نام برده میشوددراز بکشید، دستان خود را روی شکم بگذارید و ماهیچه هایتان را آرام کنید.
نفس عمیق را ،از طریق بینی خود بکشید.
شکم خود را به داخل بکشید و سپس ریه ها را با هوا پر کنید.
نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.
از طریق دهان ،به آرامی تنفس کنید و ریه ها را به طور کامل خالی کنید.
تکرار ۵ تا ۱۰ دقیقه.
این تمرین تنفس را ۲ یا ۳ بار در روز انجام دهید.
۲. تنفس لب غنچه ای :
این می تواند سرعت تنفس شما را کاهش دهد، به شما کمک می کند ،تا تنفس طبیعی خود را بازیابی کنید همچنین به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.
راحت بشینید و عضلات گردن و شانه را آرام کنید.
لب های خود را غنچه کنید.
چند ثانیه از طریق بینی نفس بکشید.
در حالی که تا ۴ میشمارید، به آرامی و از طریق لب های غنچه شده خود، هوا را بیرون دهید.
برای ۱۰ دقیقه دیگر، این روش را ادامه دهید.
هر زمانی که احساس تنگی نفس دارید، این روش تنفس را امتحان کنید.
در عرض چند دقیقه، احساس خوبی خواهید داشت.
نسخه های خانگی درمان " تنگی نفس "۳. نوشیدن قهوه سیاه:
نوشیدن ۱ یا ۲ فنجان قهوه ، برای از بین بردن تنگی نفس و بازگرداندن تنفس به روال عادی خود قهوه را بیش از حد مصرف نکنید، زیرا ممکن است ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش دهد.
۴. استنشاق بخور:
اگر مشکل تنگی نفس دارید، استنشاق بخار، یک گزینه خوب است و کمک خواهد کرد که منافذ بینی باز شود علاوه بر این، گرما و رطوبت بخار، کمک می کند تا موکوس ها شکسته شوند و تنفس راحت تر انجام شود.
یک کاسه را ،با آب گرم پر کنید چند قطره روغن به آن اضافه کنید، مانند اکالیپتوس یا روغن اسانس نعناع.
صورت خود را روی کاسه و یک حوله بر روی سر خود قرار دهید بخار را استنشاق ، و چندین دقیقه نفس عمیق بکشید ؛ هر زمان که شما دچار گرفتگی بینی شدید، این روش ساده را دنبال کنید.
به محض این که منافذ بینی باز شود، تنفس برایتان آسان میشود.
۵. زنجبیل:
هر روز ۲ تا ۳ فنجان چای زنجبیل مصرف کنید.
برای تهیه چای، یک قاشق غذاخوری زنجبیل را به آب جوش اضافه کنید.
بعد از حدود ۱۰ دقیقه، از صافی استفاده کنید و کمی عسل به آن اضافه کرده و سپس به آرامی مصرف کنید همچنین، ممکن است برخی از تکه های زنجبیل یا آب نبات با طعم زنجبیل برای جویدن و رفع مشکل استفاده کنند.
 ۶. چغندر قند:
آب یک عدد چغندر متوسط همراه با ۳ عدد هویج، و مقداری اسفناج و نصف سیب زمینی شیرین را بگیرید سپس هر روز مصرف کنید.
راه دیگر استفاده، کباب کردن ۱ یا ۲ عدد چغندر است بعد از خنک شدن پوست، آن را جدا کرده و با فلفل و نمک مصرف کنید.
همچنین مهم است ،غذاهایی مصرف کنیدک که غنی از آهن هستند.
۷. رازیانه:
یک قاشق چای خوری از دانه های رازیانه را در مقداری آب گرم بریزید و در حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید سپس، آن را صاف کرده مقداری عسل اضافه و مصرف کنید.
همچنین میتوان دانه های رازیانه را برای جویدن بخورید.
۸. ترک سیگار
درمان تنگی نفسعامل ویرانگر و خطرناک تنگی نفس "سیگار کشیدن"۹. لذت بردن از پیاده روی:
این روش، یک درمان باور نکردنی از لیست درمان های خانگی برای تنگی نفس است، مخصوصا افرادی که اضافه وزن دارند.
۱۰. روغن اوکالیپتوس:
روغن اوکالیپتوس، موکوس هوا را پاک می کند ،تا فضای انتقال هوا را افزایش دهد، بنابراین روند تنفسی را کاهش می دهد از این روغن، برای کاهش درد هم میتوان استفاده کرد. در مواجهه با اسپاسم عضلات، قابل استفاده است ،که موجب تنگی نفس میشود.
 ۱۱. روغن کافور:
یکی دیگر از اسانس های شگفت انگیز از لیست داروهای خانگی برای تنگی نفس، روغن کافور است علاوه بر داشتن مکانیسم مشابه با روغن اوکالیپتوس، می تواند حتی التهاب و درد شدید را تسکین دهد. شما می توانید عطر آن را استنشاق و یا از روغن آن برای ماساژ منطقه سینه استفاده کنید.
۱۲. سیر:
در مورد برونشیت و آسم، عوامل اصلی که موجب تنگی نفس می شوند، سیر از آن داروهای خانگی ایده آل برای درمان تنگی نفس است سیر ،حاوی روغن آلیسین است، به همین علت میتواند هوا را تمیز کرده و حجم ریه را افزایش بدهد و در نتیجه تنفس را به حالت طبیعی برمیگرداند علاوه بر این، تنگی نفس، ممکن است ناشی از عملکرد قلب باشد با این حال، سیر میتواند مشکل را رفع کند، زیرا برای مشکلات قلب مفید است.
از سیر خام، در وعده های غذایی خود استفاده کنید اگر شما علاقه مند به سیر هستید، حتما فواید و مزایای سیر را در نمناک بخوانید.
 ۱۳. عسل:
یکی دیگر از تحریک کننده ها در لیست داروهای خانگی محبوب ما برای تنگی نفس، قطعا عسل است با داشتن خواص ضد انعقاد برای باز کردن مجاری تنفسی استفاده میشود که در اینجا چگونگی مصرف آن را بیان میکنیم:یک قاشق غذاخوری عسل را قبل از مصرف، به ۶-۸ اونس آب گرم، اضافه کنید اگر میخواهید همانند شربت سرفه ،تاثیر سریع داشته باشد، کمی دارچین به آن اضافه کنید.
این مراحل را، تا جایی که نیاز است ، تکرار کنید.
  ۱۴. پیاز:
  در اینجا چگونگی مصرف آن را بیان میکنیم:آب پیاز را گرفته و آن را با یک قاشق غذاخوری عسل، در ۶ تا ۸ اونس آب گرم، مخلوط کنید چند بار در روز بنوشید تا مسیر های هوایی خود را باز کنید.
۱۵. اتاق خود را خنک کنید:
دمای محیط اطراف خود را کاهش دهید، اما نه خیلی یک اتاق بسیار گرم ،باعث می شود که شما احساس تنگی نفس بکنید.
توصیه های دیگران برای مبتلایان به تنگی نفس:    به علائم تنگی نفس خود اهمیت دهید.
    در صورت داشتن مشکل در خواب؛ شما می توانید از بالش استفاده کنید.
    به پهلو دراز بکشید یک بالش بین پا، و زیر سر خود قرار دهید.
    در اتاق که خیلی گرم است، نخوابید تنگی نفس را شدت میدهد.
    برای تنفس بهتر، موقعیت خود را عوض کنید.
    وقتی دچار تنگی نفس می شوید، روش های زیر را انجام دهید.
    ذهن خود را منحرف کنید، زیرا ذهن ناخودآگاه، به کنترل نفس نفوذ می کند.
    به خاطر داشته باشید، که در هنگام انجام فعالیت های شدید، به خود استراحت بدهید.
    از مواد شیمیایی سمی، در محیط کار یا خانه خودداری کنید.
    رژیم غذایی سبزیجات و میوه های کامل را مصرف کنید.
    مصرف آب کافی، برای حفظ هیدراتاسیون و رقیق کردن مخاط بینی، مفید است .
    به یاد داشته باشید ،قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل، با پزشک مشورت کنید.
    افرادی که مبتلا به آسم هستند، قبل از انجام تمرین، باید استنشاق کنند.
    از یک مرطوب کننده مخصوصا برای فصل زمستان استفاده کنید زیرا هوای خشک زمستان باعث ضخیم شدن مخاط بینی و در نتیجه تنگی نفس میشود.
منبع: نمناک


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

چرا مشارکت؟
انتخابات در ایران دستاورد بسیار مهم انقلاب اسلامی است. هنگامی که در سال‌های ۵۶ و ۵۷ مردم در اعتراض به نظام شاهنشاهی به خیابان‌ها آمده و اعتراضات خود را علنی کردند، شعار محوری آنان بر دو پایه «استقلال» و «آزادی» استوار بود.
واعظی: پای امنیت ایران در میان است
به اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
پای ایرانیان چه شکلی است؟ + عکس
طبق یک تحقیق، پای شبهه رومی و پای مصری بیش از ۸۰ درصد جامعه آماری پای ایرانیان را تشکیل می دهد، ‌علاوه بر این شکل پای نامتعارف در خانم ها حدود ۲۲ درصد در هر دو پا و در آقایان حدود ۴ درصد در هر دو پا بود.
شکست لیورپول و پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان
با برگزاری دو دیدار مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا در قاره سبز آغاز شد.
انصاری‌فرد: ایمان دارم با دانش گل‌محمدی نتایج خوبی خواهیم گرفت
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید که به توان سرمربی و بازیکنان تیمش ایمان دارد.
جمشیدیان: مصدومیت پورقاز و ولسیانی به سپاهان آسیب زد- مصلح و منصوری عملکرد ضعیفی داشتند
بازیکن سابق سپاهان می‌گوید این تیم توانایی صعود از گروهش را کماکان دارد.
حیدری: پرسپولیس تمرکز ندارد- اوساگونا شبیه جونیور می‌شود
بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس این تیم به خاطر نداشتن تمرکز لازم نتوانست برابر شارجه به برتری برسد.
اولین اقدام پیشگیرانه برای کاهش سرعت شیوع بیماری‌های مسری
پزشکان حفظ بهداشت دست‌ها را برای پیشگیری از عفونت‌های ویروسی ضروری می‌دانند و با توجه به شیوع کروناویروس جدید، دستورالعمل‌های بهداشت عمومی هم‌چنان بر این توصیه تأکید دارند.
ماجرای ˮکروناˮ و ماهی قرمز چینی عید
عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
نحوه واگذاری مسکن ملی در تهرانسر
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که پروژه طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر به پیشرفت بالای ۳۰ درصد رسیده است، گفت: شاید زمانی که پروژه به پیشرفت حدود ۷۰ درصد برسد امکان تعیین سهم دولت فراهم شود و می‌توانیم در آن زمان از متقاضیان ثبت نام کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چرا مشارکت؟
انتخابات در ایران دستاورد بسیار مهم انقلاب اسلامی است. هنگامی که در سال‌های ۵۶ و ۵۷ مردم در اعتراض به نظام شاهنشاهی به خیابان‌ها آمده و اعتراضات خود را علنی کردند، شعار محوری آنان بر دو پایه «استقلال» و «آزادی» استوار بود.
واعظی: پای امنیت ایران در میان است
به اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
پای ایرانیان چه شکلی است؟ + عکس
طبق یک تحقیق، پای شبهه رومی و پای مصری بیش از ۸۰ درصد جامعه آماری پای ایرانیان را تشکیل می دهد، ‌علاوه بر این شکل پای نامتعارف در خانم ها حدود ۲۲ درصد در هر دو پا و در آقایان حدود ۴ درصد در هر دو پا بود.
شکست لیورپول و پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان
با برگزاری دو دیدار مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا در قاره سبز آغاز شد.
انصاری‌فرد: ایمان دارم با دانش گل‌محمدی نتایج خوبی خواهیم گرفت
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید که به توان سرمربی و بازیکنان تیمش ایمان دارد.
با چای سبز دندان‌هایتان را بشویید
سرانجام ازدواج‌های آنلاین؛ به نام ازدواج به کام طلاق
خوراکی‌هایی که برای کاهش کلسترول بسیار مفیدند
خوردنی‌هایی که مصرف آن‌ها پس از ساعت ۱۶ توصیه نمی‌شود
غذاهای ضد اضطراب را بشناسید
آیا داروهای گیاهی برای لاغری عوارض دارند؟
ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی چه شرایطی دارد؟
پشه‌ها زمستان‌ به کجا می‌روند؟
راستی آزمایی ادعاها درباره منشا ویروس کرونا
موفق ترین تولیدکنندگان خودروی الکتریکی در جهان-سهم قابل توجه چین در 10 رتبه اول(+تصاویر)