از سیر تا پیاز درمان و روش های پیشگیری از تنگی نفس

00:01 ۲۵۷ روز و ۸ ساعت پیش مشرق نیوز 406 0
از سیر تا پیاز درمان و روش های پیشگیری از  تنگی نفس

“تنگی نفس” انواع مختلفی دارد و در افزایش تعداد و عمق تنفس، خمیازه کشیدن، احساس سنگینی روی سینه و یا خستگی زودرس در بالا رفتن از پله و سر بالایی خود را نشان می دهد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، برخی از افراد مبتلا به مشکلات تنفسی ،می توانند فقط با انجام فعالیت های عادی ،مانند بلند شدن از صندلی یا راه رفتن به اتاق دیگر، احساس تنگی نفس کنند.
   اگر علائم تنفسی زیر را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید:    تورم در پا و مچ پا    مشکل تنفس هنگامی دراز کشیدن    تب بالا، لرز و سرفه    کبود شدن لب ها یا نوک انگشتان    صدای ویز_ شنیدن صدای غیر طبیعی ویز هنگام تنفس    استریودس - سر و صدای بلند در بینی که با تنفس رخ می دهد    بدتر شدن تنگی نفس، قبل از استفاده از استنشاقها    نفس نفس زدن، که بعد از ۳۰ دقیقه استراحت هم رفع نشود علت تنگی نفس چیست؟مشکلات قلبی :اغلب، علل تنگی نفس به شرایط قلب و ریه بر میگردد قلب و ریه، در حمل اکسیژن به بدن و خارج کردن دی اکسید کربن از بدن، دخالت دارند و مشکلات مربوط به هر یک از این بخش ها ،تنفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد. تنفس، توسط مغز تنظیم میشود و تعامل پیچیده بین مواد شیمیایی مختلف که در خون و در هوا موجود است، دارد سطوح اکسیژن، دی اکسید کربن و میزان هموگلوبین خون، نقش مهمی در تنفس دارند. اگر سطح دی اکسید کربن خون افزایش یابد، مغز بدن را به افزایش میزان تنفس هدایت میکند، که می تواند باعث نفس عمیق تر یا سریعتر شود این، ممکن است منجر به احساس سختی در تنفس شود به همین ترتیب، وجود بیش از حد اسید در خون، که ناشی از عفونت است،یا وجود اسید لاکتیک و یا سایر علل ،می تواند منجر به افزایش میزان تنفس و احساس تنگی نفس شود.
  علل تنگی نفس حاد    آسم    شعله ور شدن COPD    واکنش آلرژیک، (مانند نیش زنبور)    مسمومیت با مونوکسید کربن    حمله قلبی    فشار خون پایین    ذات الریه    آنمی (تعداد گلبول های قرمز کم)    انسداد مجاری هوایی، (انسداد در گلو)    نارسایی قلبی    قلب بزرگ شده    ضربان قلب غیر طبیعی    سندرم سندرم گیلن باره    میاستنی گراویس    آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه ها)    در مورد ضعف مزمن تنفسی، این وضعیت به دلیل موارد زیر است:    آسم    (بیماری مزمن انسدادی ریه)COPD    عملکرد غیر عادی قلب    چاقی    سایر بیماری های ریه    کروپ    سرطان ریه    پلیریست    فیبروز ریوی و سایر بیماریهای ریوی    پرفشاری خون ریوی    سارکوئیدوز    بیماری سل  علائم خطر در تنگی نفس چیست؟ چه وقت، به پزشک مراجعه کنید؟!بعضی نمونه هایی از قبیل بیماری های ریوی، ضعف عضلانی، هموگلوبین پایین، بی تحرکی ، چاقی شدید و همچنین ابتلا به آسم است. سیگار کشیدن ،یکی از عوامل مهم است، زیرا باعث بیماری هایی می شود ،که موجب تنگی نفس می شوند.
اگر دچار ضعف تنفسی هستید، که مربوط به فعالیت و وضعیت کنونی تناسب اندام یا سلامتی شما نیست، باید با پزشک خود ملاقات کنید ، دشواری تنفس ،که به طور ناگهانی اتفاق می افتد، مانع فعالیت های روزمره شما می شود، باید توسط یک پزشک ارزیابی شود. تنگی نفسی که با درمان کاهش نمی یابد، و یا با علائم دیگری همچون، درد قفسه سینه همراه است ، نیاز به درمان فوری دارد.
تشخیص و درمان تنگی نفس:تنگی نفس، نیاز به تشخیص سریع و مدیریت علت و علائم دارد ؛ تاریخچه پزشکی و همچنین معاینه ،اغلب می تواند برای پزشک شما کافی باشد اما گاهی اوقات، آزمون های خاص مورد نیاز است.
   چطور تنگی نفس تشخیص داده می شود؟اطلاعات افرادی که، به این بیماری مبتلا هستند و علائم گزارش شده توسط آنها معمولا برای تشخیص تنگی نفس کافی است آزمون های بیشتری که در بالا ذکر شد، ممکن است مورد نیاز باشد. برخی از بیماران، ممکن است نیاز به آزمایش پیچیده تر، از جمله :CT اسکن با وضوح بالا و یا تست ورزش داشته باشند.
روش های رفع و کاهش تنگی نفس نحوه مدیریت و راههای کنترل تنگی نفس با تمرینات تنفسی۱.تنفس دیافراگم:
همچنین به نام تنفس شکم یا تنفس عمیق نام برده میشوددراز بکشید، دستان خود را روی شکم بگذارید و ماهیچه هایتان را آرام کنید.
نفس عمیق را ،از طریق بینی خود بکشید.
شکم خود را به داخل بکشید و سپس ریه ها را با هوا پر کنید.
نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.
از طریق دهان ،به آرامی تنفس کنید و ریه ها را به طور کامل خالی کنید.
تکرار ۵ تا ۱۰ دقیقه.
این تمرین تنفس را ۲ یا ۳ بار در روز انجام دهید.
۲. تنفس لب غنچه ای :
این می تواند سرعت تنفس شما را کاهش دهد، به شما کمک می کند ،تا تنفس طبیعی خود را بازیابی کنید همچنین به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.
راحت بشینید و عضلات گردن و شانه را آرام کنید.
لب های خود را غنچه کنید.
چند ثانیه از طریق بینی نفس بکشید.
در حالی که تا ۴ میشمارید، به آرامی و از طریق لب های غنچه شده خود، هوا را بیرون دهید.
برای ۱۰ دقیقه دیگر، این روش را ادامه دهید.
هر زمانی که احساس تنگی نفس دارید، این روش تنفس را امتحان کنید.
در عرض چند دقیقه، احساس خوبی خواهید داشت.
نسخه های خانگی درمان " تنگی نفس "۳. نوشیدن قهوه سیاه:
نوشیدن ۱ یا ۲ فنجان قهوه ، برای از بین بردن تنگی نفس و بازگرداندن تنفس به روال عادی خود قهوه را بیش از حد مصرف نکنید، زیرا ممکن است ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش دهد.
۴. استنشاق بخور:
اگر مشکل تنگی نفس دارید، استنشاق بخار، یک گزینه خوب است و کمک خواهد کرد که منافذ بینی باز شود علاوه بر این، گرما و رطوبت بخار، کمک می کند تا موکوس ها شکسته شوند و تنفس راحت تر انجام شود.
یک کاسه را ،با آب گرم پر کنید چند قطره روغن به آن اضافه کنید، مانند اکالیپتوس یا روغن اسانس نعناع.
صورت خود را روی کاسه و یک حوله بر روی سر خود قرار دهید بخار را استنشاق ، و چندین دقیقه نفس عمیق بکشید ؛ هر زمان که شما دچار گرفتگی بینی شدید، این روش ساده را دنبال کنید.
به محض این که منافذ بینی باز شود، تنفس برایتان آسان میشود.
۵. زنجبیل:
هر روز ۲ تا ۳ فنجان چای زنجبیل مصرف کنید.
برای تهیه چای، یک قاشق غذاخوری زنجبیل را به آب جوش اضافه کنید.
بعد از حدود ۱۰ دقیقه، از صافی استفاده کنید و کمی عسل به آن اضافه کرده و سپس به آرامی مصرف کنید همچنین، ممکن است برخی از تکه های زنجبیل یا آب نبات با طعم زنجبیل برای جویدن و رفع مشکل استفاده کنند.
 ۶. چغندر قند:
آب یک عدد چغندر متوسط همراه با ۳ عدد هویج، و مقداری اسفناج و نصف سیب زمینی شیرین را بگیرید سپس هر روز مصرف کنید.
راه دیگر استفاده، کباب کردن ۱ یا ۲ عدد چغندر است بعد از خنک شدن پوست، آن را جدا کرده و با فلفل و نمک مصرف کنید.
همچنین مهم است ،غذاهایی مصرف کنیدک که غنی از آهن هستند.
۷. رازیانه:
یک قاشق چای خوری از دانه های رازیانه را در مقداری آب گرم بریزید و در حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید سپس، آن را صاف کرده مقداری عسل اضافه و مصرف کنید.
همچنین میتوان دانه های رازیانه را برای جویدن بخورید.
۸. ترک سیگار
درمان تنگی نفسعامل ویرانگر و خطرناک تنگی نفس "سیگار کشیدن"۹. لذت بردن از پیاده روی:
این روش، یک درمان باور نکردنی از لیست درمان های خانگی برای تنگی نفس است، مخصوصا افرادی که اضافه وزن دارند.
۱۰. روغن اوکالیپتوس:
روغن اوکالیپتوس، موکوس هوا را پاک می کند ،تا فضای انتقال هوا را افزایش دهد، بنابراین روند تنفسی را کاهش می دهد از این روغن، برای کاهش درد هم میتوان استفاده کرد. در مواجهه با اسپاسم عضلات، قابل استفاده است ،که موجب تنگی نفس میشود.
 ۱۱. روغن کافور:
یکی دیگر از اسانس های شگفت انگیز از لیست داروهای خانگی برای تنگی نفس، روغن کافور است علاوه بر داشتن مکانیسم مشابه با روغن اوکالیپتوس، می تواند حتی التهاب و درد شدید را تسکین دهد. شما می توانید عطر آن را استنشاق و یا از روغن آن برای ماساژ منطقه سینه استفاده کنید.
۱۲. سیر:
در مورد برونشیت و آسم، عوامل اصلی که موجب تنگی نفس می شوند، سیر از آن داروهای خانگی ایده آل برای درمان تنگی نفس است سیر ،حاوی روغن آلیسین است، به همین علت میتواند هوا را تمیز کرده و حجم ریه را افزایش بدهد و در نتیجه تنفس را به حالت طبیعی برمیگرداند علاوه بر این، تنگی نفس، ممکن است ناشی از عملکرد قلب باشد با این حال، سیر میتواند مشکل را رفع کند، زیرا برای مشکلات قلب مفید است.
از سیر خام، در وعده های غذایی خود استفاده کنید اگر شما علاقه مند به سیر هستید، حتما فواید و مزایای سیر را در نمناک بخوانید.
 ۱۳. عسل:
یکی دیگر از تحریک کننده ها در لیست داروهای خانگی محبوب ما برای تنگی نفس، قطعا عسل است با داشتن خواص ضد انعقاد برای باز کردن مجاری تنفسی استفاده میشود که در اینجا چگونگی مصرف آن را بیان میکنیم:یک قاشق غذاخوری عسل را قبل از مصرف، به ۶-۸ اونس آب گرم، اضافه کنید اگر میخواهید همانند شربت سرفه ،تاثیر سریع داشته باشد، کمی دارچین به آن اضافه کنید.
این مراحل را، تا جایی که نیاز است ، تکرار کنید.
  ۱۴. پیاز:
  در اینجا چگونگی مصرف آن را بیان میکنیم:آب پیاز را گرفته و آن را با یک قاشق غذاخوری عسل، در ۶ تا ۸ اونس آب گرم، مخلوط کنید چند بار در روز بنوشید تا مسیر های هوایی خود را باز کنید.
۱۵. اتاق خود را خنک کنید:
دمای محیط اطراف خود را کاهش دهید، اما نه خیلی یک اتاق بسیار گرم ،باعث می شود که شما احساس تنگی نفس بکنید.
توصیه های دیگران برای مبتلایان به تنگی نفس:    به علائم تنگی نفس خود اهمیت دهید.
    در صورت داشتن مشکل در خواب؛ شما می توانید از بالش استفاده کنید.
    به پهلو دراز بکشید یک بالش بین پا، و زیر سر خود قرار دهید.
    در اتاق که خیلی گرم است، نخوابید تنگی نفس را شدت میدهد.
    برای تنفس بهتر، موقعیت خود را عوض کنید.
    وقتی دچار تنگی نفس می شوید، روش های زیر را انجام دهید.
    ذهن خود را منحرف کنید، زیرا ذهن ناخودآگاه، به کنترل نفس نفوذ می کند.
    به خاطر داشته باشید، که در هنگام انجام فعالیت های شدید، به خود استراحت بدهید.
    از مواد شیمیایی سمی، در محیط کار یا خانه خودداری کنید.
    رژیم غذایی سبزیجات و میوه های کامل را مصرف کنید.
    مصرف آب کافی، برای حفظ هیدراتاسیون و رقیق کردن مخاط بینی، مفید است .
    به یاد داشته باشید ،قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل، با پزشک مشورت کنید.
    افرادی که مبتلا به آسم هستند، قبل از انجام تمرین، باید استنشاق کنند.
    از یک مرطوب کننده مخصوصا برای فصل زمستان استفاده کنید زیرا هوای خشک زمستان باعث ضخیم شدن مخاط بینی و در نتیجه تنگی نفس میشود.
منبع: نمناک


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عزتی: پیگیر پخش لیگ برتر هندبال هستیم
دبیر فدراسیون هندبال گفت: هنوز میزبان مرحله نخست مسابقات لیگ برتر بانوان مشخص نشده و باید در کمیته مسابقات به جمع بندی برسیم.
تحلیل وضعیت ترافیکی پایتخت-اوج ترافیک چه ساعتی است؟
رئیس پلیس راهور پایتخت با تشریح وضعیت ترافیکی معابر گفت: ‌در حال حاضر با توجه به باز نبودن مدارس و مراکز آموزشی، ترافیک صبحگاهی نسبت به مدت مشابه در‌سال گذشته کاهش 30 درصدی داشته است.
توزیع هدایای «جشن عاطفه ها» بین دانش آموزان نیازمند ظرف یک هفته
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره‌ جمع آوری کمک‌های مردمی در پویش ملی همبازی اظهار کرد: با توجه به استقبالی که در رزمایش‌های گذشته صورت گرفت است برآورد می‌کنیم ۴۵۰ میلیارد تومان کمک های نقدی و اجناس از طرف مردم برای دانش آموزان بی بضاعت جمع‌آوری شود.
غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده، ارتباط مستقیمی‌ میان رژیم غذایی و بیماریهای قلبی وجود دارد، گفت: با دریافت یک رژیم غذایی سالم می‌توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرده و ارتقا داد.
زمان آغاز غربالگری پیش دبستانی ها فعلا معلوم نیست
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران ضمن تشریح روند سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان شهر تهران گفت: پیش بینی ما این است که تا نیمه مهر امر سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان به اتمام برسد.
افزایش معنی‌دار میانگین حداکثر و حداقل دما در بیشتر مناطق کشور
تغییرات مکانی شاخص‌های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر، در پژوهش مشترک عضو هیئت دانشگاه حکیم سبزواری و عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان تحلیل و بررسی شد.
تدوین دستورالعمل های مواجهه با آسیب های فضای مجازی
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امروز داشتن سواد رسانه ای در خط مقدم، یک تکلیف است و هرچقدر به صف نزدیک تر می شویم باید این مهارت ها خودش را بیشتر نشان دهد گفت: ضمن کسب مهارت های سواد رسانه ای لازم است به آسیب هایی که دانش آموزان در فضای مجازی با آن مواجه هستند نیز توجه کنیم.
تخریب ۲۸۰۰ بنای غیرقانونی در شهریار-متخلفین حاشیه امن نخواهند داشت
فرماندار شهرستان شهریار با تاکید بر عظم جدی فرمانداری شهریار برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و نبود حاشیه امن برای متخلفین گفت: در مقابله با ساخت و ساز های غیر مجاز خط قرمزی جز قانون نداریم و در راستای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز ظرف یک سال گذشته ۲۸۰۰ بنای غیرمجاز در سطح شهرستان تخریب شده است.
شگرد‌های رایج کلاهبرداری در سایت‌های فروش کالا
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به تشریح شگرد‌های رایج کلاهبرداری در سایت‌های فروش کالا پرداخت.
فرونشست زمین مشکل مهم «ورامین»
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین با بیان اینکه یکی از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین فرونشست زمین است، گفت: برداشت‌ بی‌رویه و غیرمجاز از منابع آب‌های زیرزمینی که منجربه فرونشست زمین می‌شوند دهه‌ها است که اتفاق می‌افتد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیدصالحی: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد- النصر قوی‌تر از پاختاکور نیست
بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد و آن خطایی که ماشاریپوف انجام داد کار را برای پرسپولیس راحت کرد.
عزتی: پیگیر پخش لیگ برتر هندبال هستیم
دبیر فدراسیون هندبال گفت: هنوز میزبان مرحله نخست مسابقات لیگ برتر بانوان مشخص نشده و باید در کمیته مسابقات به جمع بندی برسیم.
تحلیل وضعیت ترافیکی پایتخت-اوج ترافیک چه ساعتی است؟
رئیس پلیس راهور پایتخت با تشریح وضعیت ترافیکی معابر گفت: ‌در حال حاضر با توجه به باز نبودن مدارس و مراکز آموزشی، ترافیک صبحگاهی نسبت به مدت مشابه در‌سال گذشته کاهش 30 درصدی داشته است.
توزیع هدایای «جشن عاطفه ها» بین دانش آموزان نیازمند ظرف یک هفته
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) درباره‌ جمع آوری کمک‌های مردمی در پویش ملی همبازی اظهار کرد: با توجه به استقبالی که در رزمایش‌های گذشته صورت گرفت است برآورد می‌کنیم ۴۵۰ میلیارد تومان کمک های نقدی و اجناس از طرف مردم برای دانش آموزان بی بضاعت جمع‌آوری شود.
غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده، ارتباط مستقیمی‌ میان رژیم غذایی و بیماریهای قلبی وجود دارد، گفت: با دریافت یک رژیم غذایی سالم می‌توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرده و ارتقا داد.
تحلیل وضعیت ترافیکی پایتخت-اوج ترافیک چه ساعتی است؟
توزیع هدایای «جشن عاطفه ها» بین دانش آموزان نیازمند ظرف یک هفته
زمان آغاز غربالگری پیش دبستانی ها فعلا معلوم نیست
افزایش معنی‌دار میانگین حداکثر و حداقل دما در بیشتر مناطق کشور
تدوین دستورالعمل های مواجهه با آسیب های فضای مجازی
شگرد‌های رایج کلاهبرداری در سایت‌های فروش کالا
ظرفیت جابه‌جایی مسافر در خط 3 مترو تهران ۲ برابر می‌شود
شیوه آموزش دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان ایرانی است
۵ نکته جهت بهبود یادگیری کودکان در دوران شیوع کرونا
مجبور کردن کودکان به شجاع بودن چه آسیب‌هایی دارد؟