آمریکا به دنبال همراه کردن جهان با خود در موضوع خروج از برجام است

15:37 ۲۵۷ روز و ۱۵ ساعت پیش قدس 297 0
آمریکا به دنبال همراه کردن جهان با خود در موضوع خروج از برجام است

علی بیدگلی گفت: هر چند سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه موضوع فعال سازی مکانیسم ماشه را مطرح کرده‌اند اما رئیس اتحادیه اروپا در اظهار نظری عنوان کرده که قصد اروپا خروج از برجام نیست یعنی ایشان برخلاف اظهار نظر سه کشور یاد شده سخن گفته‌اند و به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا در برابر ایران احساس بلاتکلیفی می‌کند.

قدس

علی بیگدلی کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با قدس آنلاین در خصوص فعال شدن مکانیسم ماشه گفت: خروج آمریکا از برجام و عدم حمایت اروپا از ایران در به کارگیری راه‌هایی برای عمل به مفاد برجام، راه دیگری جز برداشتن گام های عبور از تعهدات برجامی برای ایران باقی نگذاشت. بنده از از همان روزهای اول در مصاحبه‌های مختلف به این موضوع اشاره کردم که اگر راهی غیر از این موضوع نداریم اما نباید با تندروی گامهای اشتباهی برخلاف منافع ملی برداریم چراکه ما نباید این موضوع را در اذهان دنیا جا بیاندازیم که به دنبال خروج از برجام هستیم تا آخرین مفر ما یعنی اروپا نیز با توسل به این مساله مقابل ما قرار بگیرد. بنده همواره براین موضوع تأکید کرده‌ام که باید اتحادیه اروپا را به انحای مختلف برای خودمان نگاه داریم چرا که از دست دادن اروپا به منزله اضافه شدن وزنه به نفع آمریکا خواهد بود.
 وی دراین باره بیان داشت: یکی از موضوعات مورد نظر آقای ترامپ و مسؤولان آمریکایی راه انداختن ائتلاف علیه جمهوری اسلامی است. اگر اروپا نیز از ایران دور شود قطعاً آمریکا در ایجاد این ائتلاف بین‌المللی علیه ایران موفق می‌شود بنابراین ضمن اینکه ما گام پنجم را برداشتیم باید به دنیا اعلام کنیم که برداشتن این گام به معنای خروج ایران از برجام نیست چراکه ما همچنان در «ان پی تی» عضو هستیم و هنوز از عضویت در سازمان بین المللی انرژی اتمی خارج نشده‌ایم.
کارشناس مسائل اروپا و بین الملل خاطر نشان کرد: قطعا مسوولان جمهوری اسلامی با هوشمندی و راهبردهای خاص نباید به نقطه صفر پیش از برجام برگردند چرا که آمریکا به دنبال این موضوع و دور کردن اروپا از ایران است تا به بهانه‌های مختلف از قبیل افزایش تعداد سانترفیوژها و افزایش غنی سازی دنیا را برعلیه ایران همراه خود کند. دو شرط خرید نفت و برداشتن تحریم های بانکی که آقای رئیس جمهور برای اروپا گذاشته است را باید از دریچه معقولانه ای مورد بررسی قرار دهیم چرا که این دو تحریم در حقیقت تمام موارد نقض برجامی است که ازسوی آمریکا به سایر کشورها تحمیل شده است بنابراین ارکان اصلی این دو موضوع لغو برجام از طرف آمریکایی‌ها است و اروپایی‌ها قادر به عبور از آن تا زمان خواست آمریکا نیستند. قطعاً درخواست‌های عدم دخالت ایران در منطقه، مسأله موشکی و خارج کردن برجام از محدودیت‌های زمانی مورد قبول ما نیست واین مسأله است که آمریکا با تحمیل آن به ما منجر به بی‌تفاوتی وبی‌انگیزگی اروپا در رویکرد به ایران شده است.
وی با اشاره به سخنان رئیس اتحادیه اروپا تصریح نمود: هر چند سه کشور آلمان؛ انگلیس و فرانسه موضوع فعال سازی مکانیسم ماشه را مطرح کرده‌اند اما رئیس اتحادیه اروپا در اظهار نظری عنوان کرده که قصد اروپا خروج از برجام نیست یعنی ایشان برخلاف اظهار نظر سه کشور یاد شده سخن گفته‌اند؛ به نظر می‌رسد اتجادیه اروپا در برابر ایران احساس بلاتکلیفی می‌کند و راهکاری جز استفاده از مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن ایران به برجام پیش روی خود نمی‌بیند.
علی بیگدلی خاطر نشان کرد: مرحله اول بعد از فعال سازی مکانیسم ماشه این است که براساس مندرجات برجام، هر یک از اعضا می‌توانند با شکایت به  کمیسیون مشترک نسبت به عدم رعایت مفاد برجام به کمیسیون مشترک شکایت کنند؛ کمیسیون مشترک پانزده روز و دوباره پانزده روز دیگر در صورت عدم رسیدن به نتیجه تمدید می‌شود و بعد از آن در نشست وزرای خارجه چهار به علاوه یک مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر در این جلسه اختلاف نظرها نیز مانع نتیجه‌گیری شود؛ بعد از دو ماه پرونده به شورای امنیت و شورای امنیت به ایران برای گرفتن آخرین تصمیم جواب می دهد که اگر ایران نتواند جواب بدهد شورای امنیت می‌تواند شش قطعنامه‌ای که تا سال 2015 قبل از امضای برجام به ایران تحمیل شده بود را دوباره علیه ایران وضع کند؛  محصول این شش قطعنامه چهار کانال تحریمی بود که از سوی  کنگره آمریکا، شورای امنیت، کاخ سفید و اتحادیه اروپا برایران تحمیل شده بود.
وی دراین باره توضیح داد: تحریم‌های کنونی از سوی کاخ سفید به ایران تحمیل شده است به اضافه تحریمهای درجه دوم که کشورهای دیگر را از ارتباط با ایران منع می‌کند لذا بهتر است قبل از رسیدن این موضوع به شورای امنیت ما همچنان بر باقی ماندن در برجام تاکید داشته باشیم تا طبق مندرجات برجام تحریمها خود به خود و به صورت اتوماتیک باز نگردد؛ اجرای تحریم ها به گونه‌ای است که کشورهایی چون چین و روسیه نیز نمی‌توانند قطعنامه‌های احتمالی علیه ایران را وتو کنند. متأسفانه اگر شورای امنیت قطعنامه جدیدی علیه ما صادر کند همه کشورهای دنیا موطف به رعایت قطعنامه هستند؛ اگر پرونده هر کشوری از سوی شورای امنیت به ذیل  فصل هفتم منشور سازمان ملل برود آن کشور به عنوان کشور یاغی شناخته می شود که امکان حمله نظامی درباره او محتمل است لذا هوشمندی مسؤولان ما برای دور شدن از توطئه‌های جدید علیه ایران با موضع گیریهای مناسب بسیار الزامی است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

گلایه وزنه برداران از دانشگاه آزاد: مطالباتمان کامل پرداخت نشد
وزنه برداران تیم دانشگاه آزاد عنوان می کنند که باشگاه مطالباتشان را کامل پرداخت نکرده است.
مسئول سازمان لیگ واترپلو: برگزاری لیگ برتر مشخص نیست
هادی بیک گفت: هیچ چیز درخصوص برگزاری لیگ مشخص نیست و تا وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی مجوز ندهند نمی توان کاری کرد.
خوشحالیم کاری کردیم ذهن مردم ٢ ساعت از مشکلات اقتصادی دور باشد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید: خوشحال است با عملکرد تیمش مردم برای دو ساعت مشکلات اقتصادی را فراموش کردند.
پورعلی‌گنجی اردوی تیم ملی را از دست داد- وضعیت جهانبخش در هاله‌ای از ابهام
مدافع ایرانی شنزن چین به علت مصدومیت اردوی تیم ملی در روزهای آینده را از دست داد.
سید جلال حسینی: با انگیزه مضاعف به مصاف النصر می‌رویم
کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید این تیم با انگیزه مضاعف به مصاف النصر عربستان خواهد رفت.
حال ناخوش رفاه سالمندان-جمعیت سالمندان تا۲۰۵۰ و بحرانهای آن دهه
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه سالمندان امروز در بسیاری از شاخص‌های رفاه تامین اجتماعی حال و روز خوبی ندارند، گفت: براساس برآوردهای صورت گرفته تا سال ۲۰۵۰ به ازای هر سه نفر، یک نفر بالای ۶۰ سال سن دارد و اگر در این زمینه تدبیر نشود، جمعیت بالای سالمندی می‌تواند بحران‌های خاص خودش را برای کشور ایجاد کند.
روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک
متخصصان اطفال به تازگی دریافته‌اند که تغذیه نوزاد با خوراکی‌های جامد حاوی گندم در ماه‌های اولیه پس از تولد می‌تواند از ابتلا به بیماری "سلیاک" پیشگیری کند.
راه‌های محافطت از کودکان در برابر کووید۱۹
با شیوع بیماری کووید۱۹ در جهان یکی از موضوعاتی که در ابتدا به آن تاکید می‌شد عدم ابتلای کودکان به بیماری بود، موضوعی که به زودی با شواهد به دست آمده زیر سوال رفت و دریافتیم اگرچه شاید کودکان به اندازه بزرگسالان درگیر بیماری نشوند اما نمی‌توان گفت در برابر کرونا مصون هستند.
شیوه آموزش دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان ایرانی است
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تمام آموزش‌ها و نحوه ارائه خوابگاه یا اسکان به دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان ایرانی انجام می‌شود.
از بازنگری طرح تفصیلی تهران چه خبر؟
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران از بررسی بازنگری طرح تفصیلی تهران توسط متخصصان دانشگاه تربیت مدرس خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیدصالحی: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد- النصر قوی‌تر از پاختاکور نیست
بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد و آن خطایی که ماشاریپوف انجام داد کار را برای پرسپولیس راحت کرد.
گلایه وزنه برداران از دانشگاه آزاد: مطالباتمان کامل پرداخت نشد
وزنه برداران تیم دانشگاه آزاد عنوان می کنند که باشگاه مطالباتشان را کامل پرداخت نکرده است.
مسئول سازمان لیگ واترپلو: برگزاری لیگ برتر مشخص نیست
هادی بیک گفت: هیچ چیز درخصوص برگزاری لیگ مشخص نیست و تا وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی مجوز ندهند نمی توان کاری کرد.
خوشحالیم کاری کردیم ذهن مردم ٢ ساعت از مشکلات اقتصادی دور باشد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید: خوشحال است با عملکرد تیمش مردم برای دو ساعت مشکلات اقتصادی را فراموش کردند.
پورعلی‌گنجی اردوی تیم ملی را از دست داد- وضعیت جهانبخش در هاله‌ای از ابهام
مدافع ایرانی شنزن چین به علت مصدومیت اردوی تیم ملی در روزهای آینده را از دست داد.
سنای آمریکا لایحه بودجه موقت دولت را تصویب کرد
درخواست پوتین و ماکرون برای توقف فوری آتش‌بس در «قره‌باغ»
حشد شعبی: حمله به اربیل هیچ ارتباطی به ما ندارد
حملات خمپاره‌ای مزدوران سعودی به یمن
نیازی به استفاده از مزدوران خارجی نداریم
درخواست «لاوروف» و «بورل» برای آتش‎ بس فوری در قره باغ
واکنش اقلیم کردستان عراق به حمله راکتی در نزدیکی فرودگاه اربیل
نماینده پارلمان عراق: اخراج نیروهای آمریکایی تصمیم ملت است
رئیس سابق کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه: به بایدن رأی می‌دهم
تونس و آمریکا ˮطرح نقشه راهˮ همکاری نظامی را امضا کردند