انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!

17:57 ۲۰۸ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 1,544 0
 انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!

جشنواره فیلم فجر انقلاب اسلامی چه شاخصه‌هایی دارد؟ آیا انصراف هنرمندان از حضور در جشنواره فیلم فجر کار درستی است؟ پیامدهای این انصراف چیست؟ 5 منتقد سینما به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،در روزهای اخیر برخی سینماگران ضمن ادعای همدلی با خانواده‌های شهدای پرواز تهران اوکراین، از حضور در جشنواره فیلم فجرانصراف داده‌اند. این در حالی است که از میان انصراف‌دهندگان، جمع کثیری هیچ اثری در جشنواره نداشتند و صرفاً از حضور در جشنواره به عنوان تماشاچی انصراف دادند! اما این واکنش‌ها چقدر روی جشنواره تأثیرگذار است؟ آیا به جایگاه
جشنواره فجرانقلاب اسلامی لطمه می‌زند یا برعکس، جایگاه آن را ـ به واسطه نبودن سینماگران زاویه‌دار با انقلاب ـ ارتقا می‌بخشد؟ در این باره با چند تن از منتقدان گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید: انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!
اخبار فرهنگ وهنر- سعید مستغاثیمنتقد سینما معتقد است: غیر از دو ـ سه سینماگر که آن‌ها هم نسبت چندانی با انقلاب  و فجر ندارند و هیچ‌وقت هم کنار مردم نبوده‌اند، باقی سینماگران اصلا جایی در فجر ندارند و این اقدامشان موج‌سواری است. نماینده آن دو سه نفر هم در ۴۰ - ۵۰ سال قبل فریز شده‌ و فیلم‌هایش معمولاً فاقد استاندارد سینما بوده است، پس چگونه می‌تواند کنار مردم باشد؟
وی افزود: هنرمندان ما از برخی هنرمندان غربی ضد سیاست‌های استعماری هم عقب‌تر هستند، بنابراین خروج آن‌ها از جشنواره اتفاقی مبارک است.
* انصراف از جشنواره چه دردی دوا می‌کند؟در مقابل، اما امیررضا مافیمنتقد سینما و دانش‌آموخته فلسفه غرب معتقد است نباید از تحریم بودن جشنواره ملی کشور توسط هنرمندان خوشحال باشیم. باید یاد بگیریم گفت‌وگو و تعامل کنیم.
وی تأکید کرد: معتقدم هنرمندان باید با سعه صدر بیشتری برخورد می‌کردند، چون حادثه سقوط هواپیما، حادثه تلخی است و بخشی از ابعاد آن هنوز روشن نشده،‌ضمن اینکه نیروهای نظامی هم بابت این خطای سهوی عذرخواهی کرده‌اند.
 انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!
مافی افزود: وقتی همه مردم درباره یک واقعه ناراحت هستند و حاکمیت هم بابت آن عذرخواهی کرده است، انصراف از جشنواره چه معنایی می‌خواهد متبادر کند؟ منظورم این است که همه دچار ناراحتی و هیجانات می‌شویم اما نباید سویه ناراحتی و اعتراضمان را گم کنیم. هنرمندان می‌توانند این مطالبه را داشته باشند که همه زوایای موضوع بررسی شود اما انصراف از جشنواره نمی‌دانم با چه هدفی است؟ آیا در جشنواره شرکت نکردن چه دردی از مردم دوا می‌کند؟
این منتقد سینما گفت: جشنواره فیلم فجر علیرغم همه مشکلاتی که دارد، اما هنرمندان را گرد هم جمع می‌کند و هر چقدر بتوانیم همه طیف‌ها و آد‌م‌ها با عقاید مختلف را به گفت‌‌وگو دعوت کنیم، جشنواره ملی‌تر برگزار می‌شود. خود سردار شهید سلیمانی هم چنین بود. بنابراین بهتر است هنرمندان ضمن حضور در جشنواره، به اتفاق تلخی که رخ داده است ادای احترام کنند. چون این اتفاق یک سوگ اجتماعی است و قابل مصادره نیست. کشور با دامن‌زدن به دوقطبی‌ها اصلاح نمی‌شود، بجای تحریم کردن جشنواره، باید اتحاد داشته باشیم و یاد بگیریم در ۴۰ سال دوم انقلاب با هم تلاش کنیم.
 انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!
* هنرمند فعال سیاسی نیست«جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای نیست که با انصراف چند هنرمند برگزار نشود.»
محمدتقی فهیممنتقد پیشکسوت سینما این را می‌گوید و ادامه می‌دهد: طبیعی است هر هنرمندی حق دارد محصولش را در جشنواره‌ای شرکت دهد یا ندهد، اما وقتی کسی در جشنواره اثری ندارد و حتی کارت دعوتی هم به او تعلق نگرفته است، دقیقاً چگونه ادعای تحریم جشنواره را دارد؟!وی اظهار داشت: جشنواره فیلم فجر راه خودش را می‌رود، اما هنرمندان نباید برخورد سیاسی داشته باشند، باید انسانی با موضوعات مواجه شوند. اگر واقعاً واکنش آن‌ها مبنای انسانی دارد، چرا روز اولی که هواپیما سقوط کرد، اعلام انصراف نکردند؟
به گفته فهیم؛ هنرمند فعال سیاسی نیست که در رویارویی‌های سیاسی از هنرش مایه بگذارد. هنرمندان باید از اینکه خود را به یک فعال سیاسی تبدیل کنند؛ خود را کنار بکشند و حرفه هنر را پیگیری کنند. مخصوصا در این دوره که مرزبندی‌ها شناخته‌تر شده و محور شرارت (آمریکا) مشخص است.
* هنرمندان، اسیر موج رسانه‌های بیگانهکیوان امجدیان کارشناس رسانه از زاویه دیگری به موضوع انصراف هنرمندان نگاه کرده است. او می‌گوید: آمریکا برای حمله انتقام عین‌الاسد، نه از جبهه نظامی که از جبهه رسانه ورود کرد. رسانه‌ای که حالا دیگر همه می‌دانیم  ضعف مفرط‌مان در آن قابل انکار نیست. رسانه‌ای که برای ما هنوز فقط یک معاونت کوچک در وزارت ارشاد است و همین. رسانه‌ای که هنوز برای ما فقط چند خبرگزاری و سایت است. رسانه‌ای که بعضاً با رابطه و رانت و رفاقت اداره می‌شود... غافل از آنکه در همین بخش است که ضربه خواهیم خورد. هر چقدر هم که در جبهه نظامی قوی باشیم تا وقتی بازوی رسانه‌ای‌مان  بد عمل کند موفق نمی‌شویم.
وی اضافه کرد: حکایت ما مثل تیم فوتبالی است که ۹ نفر در این تیم، عالی و با تکنیک و کاربلدی بازی می‌کنند اما دروازه‌بان و نوک حمله ما ناتوان است و در این شرایط به سادگی گل می خوریم و به سختی گل می زنیم. با این اوصاف، آمریکا بعد از شکستش به فاصله ۳ روز کاری کرد که ما حتی نتوانیم  پیروزیمان را  جشن بگیریم.
 انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!
این منتقد سینما درباره تحریم جشنواره فیلم فجر از سوی برخی هنرمندان افزود: هنرمند متخصص کار خود است؛ او نه علم رسانه را می‌داند و نه سیاست را. طبیعی است که وقتی یک جبهه رسانه‌ای بسیار قوی‌تر از ما ـ هرچند نسبت به ما در موقعیت متضاد یا معاند قرار داشته باشد ـ می‌تواند کاری کند که بعضی هنرمندان به سادگی اسیر فضای ترسیم شده و موج‌هایی شوند که توسط این رسانه‌ها ایجاد می‌شود. جبهه رسانه‌ای پرقدرت به سادگی میتواند هنرمند را روی موج‌هایش بالا و پایین ببرد.
وی صریح کرد: جبهه رسانه‌ای ما اگر درست کار می‌کرد و اگر هنرمند را در مسیر درست  قرار می‌داد و او را در خود نگه می‌داشت، او هیچوقت با موج رسانه‌ای دیگری همراه و همسو نمی‌شد. البته این را هم بگویم که بسیاری از هنرمندان اعلام کرده‌اند که با قدرت در جشنواره حاضر خواهند بود اما حتی همان‌ها که نمی‌آیند را هم ما باید در مسیر درست قرار می‌دادیم. فکر می‌کنم باید دوباره با تجدید قوای رسانه‌ای و ایجاد تغییرات کلان و بزرگ در جبهه رسانه‌ای کاری کنیم که همین هنرمندان هم با اعتماد به مهندسی رسانه‌ای کشور، از این پس در مقابل تهدیدات خارجی علمدار باشند و در صف مقدم حمایت از مردم خود قرار گیرند نه اینکه اسیر موج رسانه‌های بیگانه شده و مقابل مردمشان صف‌آرایی کنند.
 انصراف از جشنواره، اتفاقی که مبارک است!
* جشنواره فجر مانیفست مختص خود را ندارد سیدمحمد حسینیمدیر مرکز تولید متن سازمان سینمایی حوزه هنری درباره انصراف هنرمندان از جشنواره فیلم فجر می‌گوید: آنچه دارد اتفاق می‌افتد، آنارشی هنری است. کار عاقلانه‌ای نیست و کمکی هم به کسی نمی‌کند. آدم‌های ناراحتی که حرف‌های ناراحت‌کننده‌تری می‌زنند و نمک روی زخم می‌پاشند.
وی ادامه داد: با واکنش‌هایی روبه‌رو هستیم که باعث می‌شود پنجه روی صورت خودمان بکشیم و این واکنش جز کمک به دشمنان، دردی دوا نمی‌کند. 
این منتقد سینما گفت: جشنواره فیلم فجر از اساس اتفاق عاقلانه‌ای نیست و مدیریت عاقلانه‌ای هم بر آن استوار نیست، چون از هر دری در آن می‌توان سخن گفت؛ در حالی که جشنواره باید مانیفست خود را داشته باشد اما اکنون قصد نقد جشنواره را نداریم، بلکه نقد این رفتار (انصراف هنرمندان از جشنواره) مدنظر است.
حسینی در باره واقعه رخ‌داده اخیر گفت: وظیفه مردم مطالبه‌گری است و باید شفافیت را مطالبه کنند. اما وظیفه مسئولان این است که به سرخط برگردند و مردم را درک کنند و صداقت داشته باشند که دستوری دینی است. همچنین باید درباره عملکرد خود گزارش دهند و همت کنند که چنین اتفاق‌هایی دیگر تکرار نشود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

کلاه ایمنی، انواع و کاربردها
در فرآیند اجرایی بسیاری از فعالیت‌های تولیدی و اجرایی و حتی فعالیت‌های روزانه، امکان آسیب‌دیدگی سر وجود دارد.
راهنمای خرید محصولات هوشمند شیائومی
امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت علم، هر روز شاهد محصولات جدیدتری هستیم که پای در زندگی روزمره ما باز می‌کنند و در نهایت باعث ساده‌تر شدن و البته مدرن‌تر شدن آن می‌شوند.
کارخانه تولید ماسک آریا سلامت کاسپین آغاز به کار می‌کند
کارخانه تولید ماسک و مواد بهداشتی آریا سلامت کاسپین با ظرفیت تولید 2 میلیون قطعه ماسک در روز آغاز به کار خواهد کرد.
در تهیه قالب بتن و قالب بتن فلزی و چوبی چه نکاتی را باید دقت کنیم؟
یکی از اساسی‌ترین بخش در صنعت ساختمان سازی قالب بتن می‌باشد.
نخستین بانک خصوصی ایران
در بهمن ۱۳۲۸ مصطفی تجدد که در رشته اقتصاد و حقوق در آلمان تحصیل کرده بود و سابقه فعالیت در بانک ملی و بانک صنعتی و معدنی ایران را داشت، با همکاری محمدعلی مفرح، نخستین بانک خصوصی ایرانی را به‌ نام «بانک بازرگانی ایران» با سرمایه‌ای حدود ۵۰ میلیون ریال تأسیس کردند؛ بانکی که با استناد به قانون تجارت و به شکل شرکت سهامی عام تأسیس و خیلی زود تبدیل به رقیبی جدی برای بانک‌های دولتی شد.
سه میراث شوم کرونا برای ورزش جهان
کرونا بسیاری از تعاریف و مفاهیم را در تمامی حوزه‌ها دستخوش تغییر کرد و صدالبته عرصه ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در حال‌ حاضر دست‌کم سه پیامد یا به تعبیر درست‌تر «میراث» شوم برای کرونا در حوزه ورزش قابل تصور است.
در ستایش روشنایی روز و تاریکی شب
نتایج تحقیقات دانشمندان، رنگ تازه‌ای به اهمیت تابش نور طبیعی برای بهبود حال روحی و جسمی انسان بخشیده است
«کردیت‌کارت» ایرانی
اعطای این کارت‌های اعتباری در شرایط ناخوش احوال فعلی اقتصاد ایران که بخش قابل توجهی از اقشار مردم و نه‌تنها فرودستان در تنگناهای عدیده اقتصادی به سر می‌برند می‌تواند تا حدودی قدرت خرید از دست رفته را برای سهامداران سهام عدالت به ارمغان بیاورد؛ هرچند که نرخ سود بالای این سهام‌ها هم موضوعی است که محل انتقاد بسیاری قرار دارد.
ویدئو - وزیر ورزش: همه شاخص‌های دموکراسی‌های شناخته‌شده را پیاده کرده‌ایم
مسعود سلطانی‌فر - وزیر ورزش و جوانان - در نشست مشترک با وزیر کشور که صبح دوشنبه (۲۰ مرداد) با موضوع سازمان‌های مردم‌نهاد در وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه "در سایه یک حکومت دینی زمینه فعالیت احزاب فراهم شده و رسانه‌ها آزادانه فعالیت می‌کنند"، گفت: امروز با افتخار و سربلندی می‌گوییم که در سایه یک حکومت دینی موفق شده‌ایم همه شاخص‌های کشورهای مختلف و دموکراسی‌های شناخته‌شده را پیاده کنیم.
افشین داوری کاندیدای ریاست دوومیدانی شد
سرپرست سابقه فدراسیون والیبال در روز پایانی ثبت نام انتخابات ریاست دوومیدانی، کاندیدا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طول تحصیل کدام دانشجویان علوم پزشکی افزایش می یابد؟
معاون آموزشی وزارت بهداشت از افزایش طول تحصیل دانشجویان پزشکی سال 3 تا 5 به دلیل ادامه دار شدن شیوع کرونا ویروس و تاثیرگذاری این ویروس بر فعالیت عملی دانشجویان در بخش های بیمارستانی خبر داد.
وقوع حریق در بیمارستانی در خیابان حافظ تهران -نجات ٢٠ تن
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع حریق در یک بیمارستان در خیابان حافظ خبر داد.
توییتر خواستار خرید اپلیکیشن «تیک تاک» شد
بعد از ضرب‌الاجل 40 روزه ترامپ برای واگذاری برنامه چینی «تیک‌ تاک» به شرکت آمریکایی، شرکت توییتر برای خرید این اپلیکشن ابراز تمایل کرد.
ملی‌پوش واترپلو: باید برای انجام تمرینات تصمیم جدی گرفته شود-امیدوارم باشگاه‌ها پولمان را بدهند
امیرحسین رهبر گفت: تیم ملی واترپلوی ایران شانس کسب سهمیه المپیک و مدال آسیا را دارد اما تمرینات روی هواست.
جانفشان: انگیزه ای برای انجام تمرینات حرفه ای ندارم
دارنده مدال برنز بازی های پاراآسیایی جاکارتا در تنیس روی میز معلولان گفت: هر چند تمرینات انفرادی خود را در منزل پیگیری می کنم اما چون تا پایان ۲۰۲۰ هیچ رویدادی برگزار نمی شود و معلوم نیست بازی های پارالمپیک توکیو برگزار شود، فعلا انگیزه ای برای انجام تمرینات حرفه ای ندارم.
«الناز حبیبی» و «بهرام افشاری» نامزد شدند-معرفی نامزدهای بخش تلویزیون جشن حافظ 99
ویژه‌برنامه‌های عیدانه تلویزیون با مهمانان تکراری
فیلم توقیفی «رستاخیز» آنلاین اکران می شود؟
آخرین وضعیت ساخت سریال تاریخی «ایل دا»- عکس
دکور ۱۴ هزار متری فصل دوم «دست‌فرمون» آماده شد
سیروان خسروی باز هم ملودی کپی کرد!- ادامه دار بودن کپی‌کاری خوانندگان موسیقی
آلبوم «تا تو با منی» منتشر شد
کارگردان «آقازاده» برای شبکه 1 سریال می‌سازد
علی مسعودی از ساخت «نوروز رنگی» می گوید
پای سرخ پوستان به فیلم جدید «اسکورسیزی» باز شد