بررسی تاسیس هنرستان‌ زبان‌های خارجی-برای همه زبان‌های خارجی، کتاب درسی داریم؟

02:03 ۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 197 0
بررسی تاسیس هنرستان‌ زبان‌های خارجی-برای همه زبان‌های خارجی، کتاب درسی داریم؟

توجه به تنوع در آموزش زبان‌های خارجی از جمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری بود که در دیدار با فرهنگیان در سال ۹۵ به آن اشاره فرمودند. رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی و توجه به سایر زبان‌ها به لحاظ مجموعه نیازهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی متنوعی که در کشور وجود دارد از جمله دغدغه‌های مهمی است که تا کنون پاسخ مناسبی در آموزش و پرورش به آن داده نشده است. هرچند زبان‌های غیرانگلیسی مصوب می‌توانند به عنوان زبان خارجی از سوی دانش‌اموزان متقاضی انتخاب شوند و منعی برای آن وجود ندارد اما عملا به علت اقبال جامعه به زبان انگلیسی، زبان‌های خارجی دیگر مغفول واقع می‌شوند.

ایسنا

رضا خیرآبادی، سرپرست حوزه تربیت و یادگیری زبانهای خارجی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ضرورت‌های آموزش زبان‌های خارجی غیرانگلیسی مواردی را مطرح و پیشنهادات جدیدی برای تقویت انگیزه فراگیران زبان‌های خارجی داشت که اکنون در مرحله بررسی‌های کارشناسانه قرار دارند.
وی در ابتدا با اشاره به ماموریت‌ها و وظایف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: وظیفه سازمان پژوهش چندبعدی است؛ یک بعد آن که بیشتر شناخته شده، تالیف و تولید کتاب‌های درسی است البته باید توجه داشت که در رویکرد جدید وزارت آموزش و پرورش و در راستای تحول بنیادین، از ابتدای دهه ۱۳۹۰ به جای "کتاب" از "بسته آموزشی" صحبت می‌کنیم. تفاوت در این است که رسانه‌های آموزشی و تالیف‌های مکمل هم به بسته آموزشی افزوده می‌شود.
وی افزود: به عنوان مثال در حوزه زبان‌های خارجی بسته آموزشی شامل کتاب دانش‌آموز، کتاب کار، راهنمای معلم، فایل صوتی یا کتاب گویا و فلش کارت آموزشی (برای پایه‌های هفتم تا نهم) می‌شود.
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری زبانهای خارجی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه یک وظیفه دیگر سازمان، تولید راهنمای حوزه‌های یادگیری است گفت: بسته آموزشی باید مبتنی بر یکسری برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های کلان تولید شود. ما علاوه بر تولید محتوا، سیاست گذاری را نیز انجام می‌دهیم تا مولفان بر مبنای آن تولید محتوا کنند.
خیرآبادی افزود: وظیفه سوم سازمان پژوهش، نظارت است. به عنوان مثال اگر قرار باشد کتب کمک آموزشی و مکمل وارد مدارس بشوند سازمان باید به لحاظ محتوایی آنها را بررسی کند. طرح سامانبخشی منابع کمک آموزشی در همین راستا اجرا می‌شود. سازمان پژوهش ماموریت‌های دیگری چون چاپ و توزیع کتاب‌های درسی، برگزاری برخی جشنواره‌ها مانند جشنواره بین‌المللی فیلم رشد و  ... را نیز برعهده دارد.
صرفا متولی آموزش زبان انگلیسی نیستیم/ ۶ زبان خارجی مصوب داریم زبان عربی به عنوان زبان خارجی دیده نشده است وی با بیان اینکه برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران دارای ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری است که یکی از آنها زبان‌های خارجی است گفت: ما صرفا متولی آموزش زبان انگلیسی نیستیم. از دو دهه قبل شورای عالی آموزش و پرورش که نهاد اصلی سیاست گذار در عرصه آموزش و پرورش است، آموزش زبان‌های دیگری غیر از زبان انگلیسی را هم به تصویب رسانده است.
در برنامه درسی ملی و مصوبات شورای عالی، تدریس زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و روسی تصویب و به رسمیت شناخته شده است.
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری زبانهای خارجی سازمان پژوهش و برنامهریزی آموزشی ادامه داد: زبان عربی به عنوان زبان خارجی دیده نشده است و حوزه مستقلی به نام حوزه تربیت و یادگیری قرآن و عربی در برنامه درسی ملی دیده شده است.
عملکردی که از زبان آموزی عربی انتظار داریم، گفت‌وگو و محاوره نیست بلکه دانش آموزان باید توانایی پیدا کنند منابع و کتب دینی و مذهبی را بخوانند و به قرآن مسلط شوند. در واقع عربی در خدمت فهم منابع دینی است. البته برخی کارشناسان بر این باورند که با توجه به جغرافیای خاص ایران و همسایگان عرب زبانی که داریم می‌توانیم زبان عربی را هم به عنوان زبان خارجی در مدارس تدریس کنیم.
برای همه زبان‌های خارجی، کتاب درسی تولید شده است؟ خیرآبادی در پاسخ به اینکه آیا برای همه زبان‌های خارجی نام برده شده کتب و محتوای آموزشی تولید شده است؟ اظهار کرد: تولید و تدوین کتاب، حلقه آخر فرآیند آموزش است. زمانی کتاب تولید می‌کنیم که این موضوع در اسناد بالادستی دیده و نیازسنجی انجام شده باشد
. فی نفسه نوشتن کتاب کار سختی نیست. اما این کتاب قرار است تدریس شود که الزاماتی می‌خواهد. دغدغه اصلی ما تولید کتاب نیست بلکه میزان بازخورد آن در میان دانش‌آموزان است.
عضو هیئت علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: اینکه یک کتاب چگونه تدریس بشود و این تدریس استمرار داشته باشد حائز اهمیت است. این تجربه را از دهه ۷۰ داریم. سالهاست که دو درس فرانسه و آلمانی به عنوان زبان خارجی انتخابی در مدارس قابل ارائه است و سال‌هاست که دانش آموزان ما می‌توانند در امتحان نهایی یا  کنکور زبان خارجی خود را زبان آلمانی یا فرانسه انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه مسئله اصلی ما در آموزش زبان‌های خارجی این است که استقبال چندانی از زبان‌های غیرانگلیسی به عمل نمی‌آید عنوان کرد: این موضوع نیازمند آسیب شناسی است. بنابراین همانطور که گفته شد مشکل اصلی ما تولید کتاب و حتی تربیت دبیر هم نیست. وقتی یک عنوان درسی به عنوان زبان خارجی می‌تواند بالنده باشد که نیاز از سمت مخاطب و اولیاء نیز وجود داشته باشد درغیراین‌صورت طبیعی است که وقتی در یک سبد دروس ۹۹ درصد دانش آموزان انگلیسی را انتخاب می‌کنند به تدریج سایر زبان‌ها کنار گذاشته شود.
تعداد ناچیز دانش‌آموزان غیر انگلیسی زبان در نظام آموزش رسمی  خیرآبادی درباره تعداد دانش‌آموزان غیر انگلیسی زبان در نظام آموزش رسمی اظهار کرد: تقریبا می‌توان گفت شمار این دانش آموزان با توجه به جمعیت دانش‌آموزی ناچیز و قابل اغماض است البته زبان‌های غیرانگلیسی در برخی مدارس تدریس می‌شوند که البته بیشتر مدارس تطبیقی هستند. گروهی از دانش آموزانی که زبان‌های فرانسه و آلمانی را انتخاب می‌کنند به صورت خودخوان و داوطلب آزاد این زبانها را مطالعه می‌کنند و بخشی هم در مدارس این زبانها را می‌آموزند. البته باید به این نکته توجه داشت که در مجموع در جامعه ما اقبال نسبت به زبان انگلیسی نسبت به سایر زبان‌های خارجی حتی در موسسات آزاد هم بیشتر است که این موضوع ریشه در نوع نگرش جامعه و مجموعه‌ای از متغیرهای فرهنگی و اجتماعی دارد.
وی در پاسخ به اینکه چرا باید زبان‌های غیر انگلیسی را آموزش دهیم؟ اظهار کرد: تنها با بازارهای انگلیسی زبان سروکار نداریم. به عنوان مثال با کشورهای حوزه شرق، روسیه، چین و ... نیز ارتباط داریم و در مجموع نیازهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی متنوعی وجود دارد و ضروری است که برای تامین نیازهای کشور مترجمان و افراد زبان‌دان مسلط و توانمندی تربیت کنیم.
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری زبان‌های خارجی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به شروع آموزش زبان‌های خارجی غیرانگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر زبانهای خارجی مختلفی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا در گرایشهای مترجمی،‌ادبیات و آموزش در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود.  وقتی به عنوان مثال دانش‌آموزی در دبیرستان زبان انگلیسی بخواند و در دانشگاه رشته زبان ایتالیایی را انتخاب کند ما به نوعی دچار هدررفت منابع شده‌ایم. شخصی که می‌خواهد مترجمی زبان ایتالیایی بخواند چه بهتر که از دوره متوسطه شروع به مطالعه آن کند و در دانشگاه استمرار دهد.
پیشنهادهای جدید برای تقویت انگیزه فراگیران زبان‌های خارجی غیرانگلیسی:  از ایجاد و معرفی ارزش افزوده زبان‌های غیرانگلیسی تا تاسیس هنرستان‌های زبان‌های خارجی خیرآبادی ادامه داد: گام نخست ما این است که یک راهنمای حوزه تربیت و یادگیری منسجم و جامع تدوین کنیم و پس از تصویب آن در مراجع ذی‌صلاح فرایند تالیف بسته‌های آموزشی زبانهای خارجی غیرانگلیسی هم آغاز می‌شود. پیشنهادهای خوبی ارائه داده‌ایم و به دنبال ایجاد و معرفی ارزش افزوده برای زبان‌های خارجی غیرانگلیسی هستیم.
جامعه ما به درست یا غلط بر این باور است که زبان خارجی یعنی زبان انگلیسی. اگر والدین و دانش‌آموزان بدانند مثلا مترجمی آلمانی بازار کار مناسبی دارد حتما از آن استقبال می‌کنند.
وی تاکید کرد: باید این رشته‌ها و زمینه‌های رشد آن‌ها را معرفی و سازوکاری در قالب هدایت تحصیلی فراهم کنیم که اگر دانش آموزی قصد تحصیل در یک زبان خارجی را در دانشگاه داشت در دوره دبیرستان نیز همان زبان را بخواند.
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری زبان‌های خارجی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: پیشنهادهای مختلفی برای تقویت انگیزه فراگیران زبان‌های خارجی غیرانگلیسی بررسی شده است از جمله بررسی احتمال تاسیس هنرستان‌ها یا زبانکده‌هایی برای تدریس زبان‌های خارجی در استان‌های مختلف که البته این پیشنهادات فعلاً در مرحله بررسی کارشناسانه است. در ضمن می‌توانیم در آموزش زبان‌های خارجی از بسترهای فناورانه مانند آموزش مجازی و برخط هم استفاده کنیم
که ضمن صرفه‌جویی مالی می‌تواند باعث گسترش دسترسی دانش‌آموزان مناطق مختلف به زبان‌های خارجی غیرانگلیسی  شده و عدالت آموزشی را در سراسر کشور تعمیق کند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
جدال بی‌پول ها و دوئل برادران در بازی‌های عقب افتاده لیگ برتر فوتسال
طی روزهای پنجشنبه و جمعه سه بازی عقب افتاده هفته هفدهم لیگ برتر فوتسال برگزار می‌شود.
۸ گیاهی که حکم مسکن و آرامبخش را دارند
در این گزارش با ۸ گیاهی که تسکین‌دهنده درد و آرام بخش اعصاب هستند، آشنا می‌شوید.
پرسپولیس به دنبال فرار از بحران- استقلال در رویای صدر نشینی
هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال ایران عصر امروز (پنجشنبه) با برگزاری شش دیدار ادامه پیدا می‌کند.
مفیدترین نوشیدنی‌ها برای درمان آنفلوانزا
داوود محمدخانی محقق و پژوهشگر طب سنتی اظهار کرد: بهتر است در زمان ابتلا به بیماری آنفلوانزا به دلیل کاهش ویتامین‌های بدن از نوشیدنی‌هایی مانند آب پرتقال، آب گریپ فروت، ترکیب آب پرتقال و آب لیمو شیرین که سرشار از انواع ویتامین‌ها هستند، استفاده کنید.
چند توصیه به دانش‌آموزان برای پیشگیری از آنفلوآنزا
انتصاب رئیس روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش
۲میلیون و ۶۰۰ هزار بی سواد در کشور وجود دارد-۴۰۰هزار بیسواد اتباع خارجی هستند
642 دانش‌آموز استان مرکزی در مدارس کانکسی تحصیل می‌کنند
۹۲.۷درصد جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال کهگیلویه و بویراحمد باسواد هستند
صدور مجوز ۱۲ هزار متر تجاری‌سازی در فضاهای آموزش‌وپرورش استان مرکزی
کاهش کیفیت آموزش در ایران بر اساس آزمون‌های تیمز و پرلز
احتمال افزایش میزان وام مسکن فرهنگیان
تخمین میزان انواع ناهنجاری‌های وضعیتی دانش آموزان ایران- ۴۳.۲ درصد دارای نابرابری شانه!
آنفلوآنزا برخی مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد را تعطیل کرد