برخورد متفاوت «کرزی» با سفر سرزده «اوباما»

02:05 ۱۸۷ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 1,502 0
برخورد متفاوت «کرزی» با سفر سرزده «اوباما»

«باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2010 نیز به گونه‌ای به این کشور سفر کرده بود که همتای افغان وی «حامد کرزی» فقط یک ساعت قبل از ورودش در جریان قرار گرفت اما کرزی از ملاقات با وی در پایگاه بگرام سر باز زد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،طی 18 سال لشکرکشی آمریکا به افغانستان مقامات زیادی از «واشنگتن» به «کابل» سفر کردند ولی سفر مخفیانه اخیر دونالدترامپبه این کشور کاملا اقدامی خارج از عرف دیپلماتیک و بی احترامی به استقلال و حق حاکمیت ملی افغانستان بود.
اخبار بین‌الملل-اگرترامپبه استقلال ملی افغانستاناحترام می گذاشت باید به دیدار «اشرف غنی» به کاخ ریاست جمهوری این کشور می‌رفت اما جسارت رئیس جمهور آمریکا به جایی رسیده که خود را در افغانستان صاحب خانه احساس کرده و از همتای افغان خود در پایگاه نظامی «بگرام» در 60 کیلومتری کابل پذیرایی می‌کند.
البته انجام سفرهای از قبل اعلام نشده روسای جمهور آمریکا به افغانستان اتفاق جدیدی نیست.
«باراکاوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکادر سال 2010 نیز به گونه‌ای به این کشور سفر کرده بود که همتای افغان وی «حامد کرزی» فقط یک ساعت قبل از ورودش در جریان قرار گرفت.
در آن موقع ملاقات روسای جمهور 2 کشور در محل کاخ ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته بود و همچنین در سال 2014 اوباما بدون اطلاع قبلی در پایگاه نظامیبگرامحضور یافت و کرزی از پیشنهاد ملاقات با وی در این پایگاه سر باز زد.
این اقدام رئیس جمهور پیشین افغانستان مورد تائید مردم این کشور قرار گرفت و بر افزایش محبوبیتش در میان جامعه کمک کرد.
اما اشرف غنی خواسته یا نخواسته با پذیرش حضور در پایگاهبگرامخود را در وضعیت مدعو قرار داد که رفتارترامپو به خصوص پشت سر خود در ردیف نظامیان آمریکایی قرار دادن اشرف غنی تائید بر اصطلاحصاحب‌خانگیآمریکایی‌ها بود.
این حرکت رئیس جمهور افغانستان احتمالا هزینه‌های ناگوار سیاسی و کاهش اعتبار وی در میان مردم افغانستان را به همراه خواهد داشت.
به نظر نمی‌رسد وضعیت پیچیده افغانستان و به خصوص ادامه اقدامات تروریستی در این کشور موجب نگرانی‌ آمریکا باشد.
هدفترامپاز سفر به افغانستان و مشارکت در مراسم مذهبی شکرگزاری با نظامیان کشورش در پایگاهبگرام، تلاش در جهت تغییر افکار عمومی در داخل آمریکا نسبت به خود و همچنین مقابله با فشارهای دموکرات‌ها در کنگره و به ویژه موضوع استیضاح می‌باشد.
از سوی دیگرترامپیکه در برنامه انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل خود بحث خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان را قرار داده بود، با این سفر سرزده و مخفیانه خود این پیام را به افغانستان و منطقه داد که با وجود مذاکرات صلح با طالبان قصد خروج کامل از این کشور را ندارد.
به عبارت دیگر نباید به بازگشت صلح و ثبات کامل به افغانستان امید بست، زیرا در این صورت به حضور نظامی واشنگتن نیازی باقی نخواهد ماند زیرا وجود بی ثباتی و تهدیدات امنیتی در افغانستان است که حضور نظامیان آمریکایی و شرکت‌های «خصوصی» امنیتی آن را توجیه می‌کند.
بنابراین موضوع «صلح خواهی» آمریکا برای افغانستان فقط در چارچوب منافع آمریکا در این کشور و منطقه قابل تعریف بوده و واقعیت این است که با توجه به شرایط موجود رویارویی‌های ژئوپلیتیکی و به خصوص همسایگی افغانستان با کشورهای رقیب آمریکا نظیر روسیه، چین و ایران، منافع واشنگتن در شرایط عدم ثبات بهتر برآورد می‌شوند.
به این دلیل آغاز مجدد گفت‌وگوهایواشنگتن با طالبانرا نمی‌توان تضمین قطعی بازگشت صلح و ثبات به افغانستان ارزیابی کرد.
در چنین شرایطی گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی افغانستان باید با احساس مسئولیت در برابر ملت و سرنوشت کشورشان ابتکار عمل را به دست گیرند و به هیچ کشور خارجی اجازه مداخله در امور داخلی خود را ندهند.
اگر همانگونه که مشاهده می‌شود، ناخدای کشتی صلح افغانستان آمریکایی‌ها یا هر کشور خارجی دیگری باشد، برای مردم این کشور رسیدن به منزل امید همچنان مشکل و حتی احتمالا غیر ممکن خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تعیین تکلیف لیگ شنا و واترپلوی سال ۹۸ در این هفته
فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو قرار است در این هفته در خصوص ادامه یا پایان لیگ‌های شنا و واترپلوی سال ۹۸ تعیین تکلیف کند.
لشگری: هنوز برای برگزاری اردوی پاراتکواندو منتظر مجوزیم
رئیس انجمن پاراتکواندو گفت: هنوز مجوز کتبی از سوی ستاد مقابله با کرونای وزارت ورزش برای برگزاری اردوی پارالمپین به فدراسیون تکواندو صادر نشده است.
ملاک تعلق گرفتن فرزند به مادر ایرانی چیست؟
عضو شورای فقهی و حقوقی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشریح علت تاخیر در تدوین آئین‌نامه اجرایی قانون «اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادران ایرانی با پدران خارجی»، به برخی از سوالات رایجی که درباره این قانون وجود دارد، پاسخ داد.
وقتی سهم عوارض آلایندگی عسلویه یک شبه کم می‌شود!
نحوه توزیع عوارض آلایندگی صنایع مستقر در شهرستان عسلویه، سال‌هاست محل بحث و مناقشه مسئولین محلی عسلویه با مسئولین استانی و کشور است و در طول این سال ها تفسیرهای سلیقه ای برخی مسئولین از قانون، اعمال نفوذ، لابی‌گری های سیاسی و... باعث شده عسلویه به حق واقعی خود از این اعتبارات نرسد.
تشخیص کیفیت روغن زیتون با تکنیک های طلایی
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: روغن زیتون خوب باید بوی چمن تازه زده شده و یا بوی میوه بدهد. همچنین بایستی هنگام چشیدن آن در انتهای زبان احساس تلخی و تندی داشته باشید.
موج دوم کرونا در راه است
رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه موج دوم کرونا فرا نرسیده است، گفت: 2 میلیون و 500 هزار صنف شب عید به خاطر کنترل بیماری کرونا تعطیل شدند.
آخرین قیمت لپ‌تاپ‌های شرکت لنوو
آخرین قیمت لپ‌تاپ‌های شرکت لنوو در بازار را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.
مصدومیت مسی تایید شد
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای مصدومیت فوق ستاره خود را تایید کرد.
خیال هواداران پرسپولیس بیرانوند تا آخر فصل جایی نمی رود!
مربی گلر‌های پرسپولیس توضیح داد دروازبان ملی‌پوش این باشگاه برخلاف شایعات در ادامه فصل کنار آن‌ها خواهد بود.
سرخو: هیچ‌ یک از قوا فرصت توسعه کشور را از دست ندهند
یک فعال سیاسی گفت: هیچ یک از قوا نباید حتی یک روز را برای توسعه کشور از دست بدهند. برای تحقق شعار سال به همکاری تمام قوا و سازمان ها نیاز داریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

AFC معطل ترکمنستان برای فوتسال قهرمانی آسیا
کنفدراسیون فوتبال آسیا منتظر نظر ترکمنستان برای تعویق دوباره مسابقات فوتسال قهرمانی آسیاست.
شوخی اینستاگرامی دو ستاره استقلال+عکس
میلاد زکی پور با انتشار تصویری از کاپیتان تیم درخواست کرده در تمرین کمی شل تر بگیرد!
ضدونقیض‌گویی‌های تاج درباره دولتی بودن یا نبودن فوتبال
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در حالی از نقش دولت در ماجرای ویلموتس حرف زده که در گذشته صحبت‌های متفاوتی بر زبان می‌آورد تا ضدونقیض‌گویی‌هایش به اوج برسد.
همکاری دولت و مجلس اجتناب‌ناپذیر است- دغدغه اصلی رفع مشکلات مردم است
نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم تاکید کرد که دولت باید تلاش کند برای رفع مطالبات و مشکلات مردم که مجلس آن ها را بازتاب می دهد برنامه ریزی کند و همکاری این دو قوه برای رفع مشکلات مردم امری ضروری است.
استراماچونی از استقلال شکایت می کند؟
اگر استراماچونی بتواند تمام حرف‌های خود را در کمیته انضباطی فیفا به کرسی بنشاند استقلالی‌ها بایدچیزی حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار یورو برای این مربی کنار بگذارند.
اسنادی به زبان اسپانیایی در مخفیگاه‌های داعش
سرنگونی پهپاد اماراتی توسط ارتش دولت وفاق ملی
واکنش کوبا به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه سوریه
استفاده از اسپری فلفل توسط پلیس استرالیا علیه معترضان به نژادپرستی در سیدنی- فیلم
ضربات کینه‌شتری پلیس آمریکا به معترضان- فیلم
کارشناس CNN: بی‌عدالتی در امریکا سیستماتیک است
برگزاری مراسم یادبود ورود متفقین به فرانسه با وجود بحران کرونا
روایت مجری شبکه MSNBC از وضعیت کرونایی آمریکا- فیلم
گزارش اسکای‌نیوز از وضعیت بی‌خانمان‌ها در اوضاع کرونایی- فیلم
برگزاری تظاهرات در اعتراض به نژادپرستی در بلژیک