جلسه نقد کتاب «از منظری دیگر» برگزار شد

17:51 ۲۳۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 836 0
جلسه نقد کتاب «از منظری دیگر» برگزار شد

سرتیپ غلامحسین دربندی منتقد و پیشکسوت دفاع مقدس با حضور در بیست و نهمین جلسه از سلسه جلسات سه شنبه‌های نقد و بررسی کتاب از منظری دیگر، گفت: تفاوت کتاب از منظری دیگر با سایر کتاب‌های دفاع مقدس حیاتی بودن و زندگی بخشی بودن آن است که جان مجروحان با کمترین امکانات موجود درجنگ، توسط یک مبتکر رسته بهداری نجات داده شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سرتیپ دربندی اظهار کرد:کتاب از منظری دیگر یک خاطرات روز نوشتی است که  احساسات و حالات و روحیات رزمنده ای را به نام عباس عابد ساوجی به تصویر کشیده است. از ابتدای کتاب که مخاطب شروع به خواندن می‌کند، 400 صفحه از داستان‌های اتفاق افتاده در جنگ را مطالعه می‌کند. خاطرات تلخ و شیرینی که از منظر فردی که دارای رسته بهداری در جنگ بوده است به تصویرکشیده شده است.
وی افزود: برخوردی که نویسنده یا همان فردی که در رسته بهداری مشغول به کار است با شهدا و مجروحین جنگ داشته است برای مخاطب بسیار جالب است او حتی از کسانی بوده که دردرگیری با ضد انقلاب در مناطق غرب و شمال غرب حضور داشته است و یک به یک اتفاقات آن زمان را بازگو می کند.
این منتقد و پیشکسوت دفاع مقدس ادامه داد: درجنگ، یک نبرد در خاکریز داریم که با دشمن روبرو می جنگیم و یک نبرد هم در پشت خاکریز برای جمع آوری مجروحان جنگی و شهدا داریم که در طول جنگ بر عهده امداد گران بود. یک عده نیز در کنار مجروحان به آنها رسیدگی می‌کنند. جمع کردن مجروحان  و رسیدگی به آنها و انجام کمک های اولیه به مجروحان روحیه خوبی می‌خواهد که هرکسی از آن برخوردار نیست، در جامعه امروز کسانی هستند که طاقت دیدن صحنه‌های تکه پاره شدن بدن انسانها و خون و خون ریزی را ندارند و به اصطلاح امروزی‌ها با دیدن خون غش می‌کنند، واقعیت هشت سال جنگ تحمیلی این بود که رزمندگانی داشتیم که دست و پایشان قطع شده و تیر به اعضای بدنشان می‌خورد و دچار خونریزی‌های شدید می‌شدند، و افرادی که برای کمک به مجروحان می‌رفتند باید از روحیه و مقاومت بالایی برخوردار می‌بودند که بتوانند دیدن این صحنه‌های دلخراش را تحمل کرده و به آنان کمک کنند.
وی ادامه داد: در یکی از صفحات کتاب نویسنده کمک به یک رزمنده را به تصویر می‌کشد که ترکش به فک رزمنده اصابت کرده و فک او را از بین برده است و دندان‌هایش شکسته و هزاران صحنه‌های مجروحیت رزمندگان را مشاهده می‌کند اما با جرات و اعتماد به نفس بالا، ابتکار عمل را به دست می‌گیرد و راهکاری برای کمک به مجروحان پیدا می‌کند، چنین شخصی که در رسته بهداری است و در سرمای شدید و گرمای طاقت فرسای جنوب بدون هیچ کمکی و کمترین امکانات جان بسیاری را نجات می‌دهد با دست خالی دست به چنین اقداماتی می زند که باید این گونه ابعاد جنگ در قالب کتاب به تصویر کشیده شود.
دربندی برجمع آوری خاطرات بچه های بهداری در جنگ تاکید کرد و گفت: پشت جبهه اتفاقات نادری توسط رزمندگان و برادران ایمانی ما افتاده است که جز کسانی که در جنگ حضور داشتند کسی از این ماجراها خبری ندارد جا دارد خاطرات شیرین از کمک رسانی به مجروحان جنگ که جزو ناگفته‌های جنگ ماست برای نسل جوان امروز بازگو شود. نویسنده در این کتاب ازمسئولیتی که در یک بهداری گردان رزمی بر عهده داشته استفاده کرده و جلوه‌های ایثار و صحنه های ناب و شنیدنی را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند و به نظر من از منظری دیگر کتاب خواندنی و جالب است.
وی بیان کرد: دراین کتاب پرش‌هایی وجود دارد که خواننده را از خاکریز جبهه به سی سال قبل می‌برد. این پرش‌ها افکار خواننده را از مطلب و داستان اصلی کتاب منحرف و دورمی‌کند. به نظر من بین مطالب و داستان کتاب از منظری دیگر باید پیوستگی وجود داشته باشد . دراین کتاب روحیه فداکاری و ایثار ملت کمتر به تصویر کشیده شده است واز طرفی کتاب غلط های املایی زیادی دارد که جا داشت نویسنده کتاب قبل از چاپ، آن را به یک مسئول ادبیات می‌داد تا غلط های املایی آن را اصلاح کند.
وی در پایان ارزیابی خود را از کتاب از منظری دیگر اینگونه بیان کرد: وجود غلط املایی در کتاب چاپ شده به خواننده لطمه می‌زند. بسیاری از خوانندگان با دیدن اولین غلط املایی، کتاب را نمی‌خوانند درمجموع کتاب ارزشمند و خوبی از دفاع مقدس است و بنده از این کتاب یادداشت برداری کرده و برای  سخنرانی در یادواره‌ها استفاده کنم .بخشی از ابتکارات و ابداعات یک بهدار که زیر گلوله‌های آتش برای یک مجروح توانست برای نجات جان انسانها استفاده کند. نکته قوت این کتاب بود که جای تحسین دارد.در یکی از صفحات کتاب، نویسنده آورده است که چگونه مجروحی را که تیر به سینه‌اش اصابت کرده و یا مجروحی که فک خود را ازدست داده است با ابتکارعمل توانسته است جانشان را نجات دهد در آموزه‌های دینی داریم که اگر جان یک انسان را نجات بدهیم گویی بشریت را نجات داده ایم. فرق این کتاب با دیگر کتاب‌های دفاع مقدس حیاتی بودن است و زندگی بخشی بودن آن است که جان مجروحان با کمترین امکانات موجود درجنگ توسط یک مبتکررسته بهداری نجات داده شده است.
این کتاب را عباس عابد ساوجی نوشته است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه یک فروشگاه اینترنتی پر فروش داشته باشیم؟
چگونه فروش بیشتری داشته باشیم؟‌ این سوالی است که هر صاحب کسب‌وکاری، در طول زمان کاری‌ حداقل یک‌بار پرسیده و به دنبال پاسخ آن در محافل مختلف، حتی در اینترنت هم بوده است.
دانلود قسمت سوم سریال آقازاده
سریال اجتماعی آقازاده به کارگردانی بهرنگ توفیقی هر جمعه توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
خلاف‌های بزرگ با دستانی کوچک
دستان کوچک‌شان به جای این که بوی توپ پلاستیکی یا اسباب بازی بدهند بوی مواد مخدر می‌دهند و لباس‌های کهنه‌ای که بر تن دارند به جای این که بر اثر دویدن در کوچه پس کوچه‌های خاکی محله‌شان، کثیف شوند بر اثر فروختن مواد مخدر زیر آفتاب داغ تابستان رنگ باخته‌اند.
تمام مجموعه‌های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد
به دنبال تشدید شیوع ویروس کرونا در پایتخت، فعالیت کلیه مجموعه‌های ورزشی شهرداری تهران بار دیگر متوقف شد.
داوران ۲ دیدار از هفته ۲۴ لیگ برتر فوتبال
از سوی کمیته داوران اسامی داوران قضاوت کننده در دیدارهای روز جمعه هفته ۲۴ لیگ برتر فوتبال اعلام شد.
با وجود وضعیت خاص استقلال و فولاد؛ هفته ۲۴ لیگ برتر طبق برنامه اجرا می‌شود
سازمان لیگ فوتبال اعلام کرد که برنامه مسابقات هفته بیست و چهارم لیگ برتر طبق اعلام قبلی برگزار می‌شود.
کریمیان: در برگزاری لیگ، سنجیده عمل نشد
سرمربی شاهین بوشهر گفت: برگزاری بازی‌ها باید سنجیده و در شرایط عادلانه باشد تا بتوانیم در آینده بدون مشکل بازی‌های‌مان را انجام دهیم.
شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است
به گفته یک پروفسور علوم سیاسی که از سال ۱۹۹۶ پنج مورد از شش انتخابات را به درستی پیش‌بینی کرده است، دونالد ترامپ ۹۱ درصد شانس پیروزی در انتخابات نوامبر را دارد.
مجسمه ملانیا ترامپ در زادگاهش در اسلوونی به آتش کشیده شد
مجسمه چوبی ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهور آمریکا که در نزدیکی شهر زادگاهش در اسلوونی نصب شده بود، در روز استقلال آمریکا، آتش زده شد.
تاکید ابوالغیط بر توقف هرگونه مداخله نظامی خارجی در لیبی
دبیر کل اتحادیه عرب تاکید کرد: ما مخالف مداخله نظامی خارجی در خصوص بحران لیبی هستیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
نایب‌قهرمانی طباطبایی در مسابقات آنلاین شطرنج- فیروزجا از صعود به جمع ۸ شطرنج‌باز برتر بازماند
شطرنج‌باز ایرانی موفق شد در ششمین دوره مسابقات گرندپری اینترنتی به مقام نایب‌قهرمانی دست پیدا کند.
سیتی در خانه همچنان بی‌رحم
تیم فوتبال منچسترسیتی توانست نیوکاسل را با ۵ گل در لیگ برتر انگلیس شکست دهد.
سپهوند: نمی‌توانم یک لیوان آب بخورم- دخترم لکنت زبان گرفته! + عکس
پنجشنبه دو هفته قبل مرتضی سپهوند مربی سابق تیم ملی و بوکسور المپیکی ایران توسط برخی اراذل با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت و اکنون پس از ۱۴ روز توانست در مورد این درگیری توضیح دهد.
مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس ۳»
توصیف فرمانده کل ارتش از سرتیپ خلبان هوشنگ صدیق
آغاز فعالیت دومین کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید سرافراز لرستان
ماجرای یک خاکریز
توضیحات استاندار زنجان پیرامون کنگره شهدای این استان
جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی ویترینی برای نمایش تلاش پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس است
سردار ادیبی:امیدواریم همه نهادها به ما در موضوع راهیان نور کمک کنند
شهادت یک جانباز دفاع مقدس
نقش ارتش در خنثی کردن کودتای نقاب- آمریکا از اجرای این کودتا چه اهدافی را دنبال می‌کرد؟
بزرگترین کتابخانه تخصصی حوزه ایثار و شهادت قم راه‌اندازی می‌شود