سلطه اسامی «قازان‌قورتکی»

14:16 ۲۴۴ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 1,120 0

«فوتبال ایران اساسا فرهنگستانی ندارد که بر خرده‌فرهنگ‌هایش نظارت کند. فرهنگستان غیر رسمی آن را کلنی تاجران، دلالان و لمپنان می‌سازند و به پیش می‌روند.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، ابراهیم افشار، روزنامه‌نگار، در روزنامه همشهری نوشت: «هنوز رگ‌های برآمده از گردن آقای دال- اسداللهی، مفسر بین‌المللی فوتبال ایران یادم هست که در صفحه «در جست‌وجوی زوایای ورزش» در کیهان‌ ورزشی نیمه اول دهه ۵۰گیر داده بود به طفلی صمد پورصمدی، مدیر تراکتور و روسای ماشین‌سازی که چرا این اسم‌های کلیشه‌ای صنعتی را روی تیم‌های شهرتان گذاشته‌اید و چرا «ستار نه، باقر نه؟». او همچنین طعنه‌هایی نیز به مدیران اصفهانی سپاهان و ذوب‌ آهن و نیز نورد اهواز زده بود که چرا هیچ اسم اصیل و حماسی و همگون با فرهنگ فوتبال ایرانی انتخاب نمی‌کنید که این تماشاگران بدبخت، هنگام تشویقش، لذت ببرند و حالی به حالی شوند؟ آقای دال-اسداللهی هر چه نوشت و هر چه فریاد زد از فریادهای جانانه خود در این سلسله مقالاتش نتیجه نگرفت و مُرد و این آرزو را به گور برد که آذری‌ها نام تیم‌شان را ستارخان و باقرخان بگذارند یا کلوپ‌های تهرانی‌ها مثل آرارات، عقاب، پرسپولیس و تاج دارای معانی سمبلیک تاریخی باشد و به‌راحتی در زبان تماشاگران تبدیل به فریاد شود. او زنده نماند تا در این روزهای غریب، این اسامی مضحک تیم‌های زنانه-مردانه موجود در لیگ‌های فوتبال، بسکت و والیبال و کشتی ایران را ببیند و خون دل بخورد. اسامی‌ای که حتی گزارشگران رادیو - تلویزیونی هم هنگام تلفظشان جان به جان‌آفرین تسلیم می‌کنند و رسما جان می‌کَنند تا اسم مطول و بی‌ربط یک باشگاهی را درست بخوانند. سر همین هم هست که رجوع‌تان می‌دهم به اسامی زیر و التماس‌تان می‌کنم شماها آنها را یک‌ بار از زبان سکونشینان بدبخت بلغور کنید ببینید با چه فاجعه‌ای در مرامنامه اسم‌سازی آقای اسداللهی طرفیم. به والله اینها اسم تیم‌های امروزی‌اند که در لیگ‌ها حضور دارند:
۱- هشتک تا ثبت جهانی طوس ۲- آسانسور و پله‌برقی تهران ۳- رعد پدافند ستارگان ساری ۴- بازار بزرگ ایران - ایران‌مال ۵- ایزی‌پایپ کاشان ۶- آویژه‌صنعت پارسامشهد ۷- شورا و شهرداری قزوین ۸- سینا صنعت ایذه ۹- دختران کویر مس کرمان ۱۰- ستارگان دشت ورامین ۱۱- دریژنو فرخ‌شهر ۱۲- لبنیات دوشه هراز آمل ۱۳- رضا پویش اهواز ۱۴- راهیاب ملل مریوان ۱۵- رعد پدافند شهرکرد و ... الباقی.
یک روزگاری در این مملکت وقتی می‌خواستند اسم تیم انتخاب کنند تفأل می‌زدند به دیوان حافظ و مثلا عنوان شاهین را از بیتی از آن استخراج می‌کردند و می‌زدند به پیراهن‌هایشان و برای همیشه در ضمیر تاریخی مردم ماندگار می‌شد. یک زمان علی آقای دانایی‌فرد، پدر تاریخ فوتبال استقلال، وقتی می‌خواست نامی برای تیم‌هایش انتخاب کند صد تا کتاب و شعر اساطیری را زیر و رو می‌کرد و حتم دارم که در انتخاب اسم تیمش از گزینش اسامی برای فرزندانش بیشتر انرژی به خرج می‌داد. یادم هست او در دهه ۲۰ اسم‌های «سلم و تور» را برای تیم‌های نوجوانانش انتخاب کرده بود. شاهنامه را گذاشته بود جلویش و از روی نام پهلوانانش اسم انتخاب کرده بود؛ اسمی که هم ریتمیک و کوتاه و ضربدار باشد و هم توی دهن تماشاگر بنشیند و همینطور دارای پیشینه تاریخی باشد. از آن جمله بود سلم و تور و ایرج که پسران فریدون بودند. همان فریدونی که پس از پیروزی بر ضحاک، صاحب ۳پسر شده بود. تمام ستاره‌های نسل دوم فوتبال ایران با عضویت در همین تیم‌های سلم و تور بود که فهمیدند توجه به شاهنامه ایرانیان نزد مدیران و مربیان غیر قابل کتمان است. چنین بود انتخاب اسامی پرندگانی چون عقاب و شاهین که تیزچنگی مستتر در این واژگان را به فرهنگ لغات ورزش ربط می‌دادند یا با گزینش عناوینی چون افسر و دیهیم برای تیم‌های زیرمجموعه‌شان کلیدواژه‌هایی انتخاب می‌کردند که در حافظه تماشاگران بماند. حتی در انتخاب عناوین ترکیبی مثل «بوستان ورزش» جوان‌پروری را به جامعه مخاطبان خود القا می‌کردند اما اکنون چنانچه تماشاگر بخواهد در لیگ کشتی مثلا تیم «هشتک تا ثبت جهانی طوس» را با طبل و سنج تشویق کند، بهترین ریتم‌شناس‌های دنیا هم از تلفظ آن عاجز می‌مانند. الان حتی بعضی تیم‌های دخترانه در لیگ‌های ورزش زنان به حدی دور و دراز و مضحک و فاقد موسیقای واژگانی است که آدمی حسرت می‌برد چرا حتی یک تیم مثلا با نام گردآفرید نداریم؟ چنین است که انتخاب اسامی سودمندگرایانه اقتصادی - صنعتی، صرفا جنبه تبلیغی دارد و هیچ‌گونه خوش‌سلیقگی در آنها به‌ کار نمی‌رود. گاهی افراط‌ها به آنجا می‌رسد که اسامی ترکیبی ۴ واژگانیِ صرفا صنعتی بر پیراهن تیم‌ها می‌نشیند و تماشاگران در تلفظ و تشویق‌شان رسما سقط می‌شوند. اسامی به حدی ثقیل و فلزی و مقتصد و غیر قابل تلفظ است که هیچ شاعری هرگز نخواهد توانست از چنین واژه‌های زمختی شعر و شعار بسازد و سکوها را بلرزاند.
الان دیگر جای آقای اسداللهی آن قدر خالی است که بیاید بنشیند یک دل سیر حسابی بخندد یا گریه کند؛ چون مقاله‌های پرمغز او هم دیگر این مغزهای زنگ‌زده ورزش را تکان نخواهد داد. چنین است که هرگز نام‌هایی چون هما، بهمن، بهرام، پوراندخت، آرش، پولاد، ساسان، کاوه، جمشید، درفش، ببر و کسرا بر پیراهن هیچ تیمی حک نمی‌شود. خیال حکیم ابوالقاسم هم راحت باشد که از حوزه فرهنگستانی فوتبال دیپورت شده است؛ چون فوتبال ایران اساسا فرهنگستانی ندارد که بر خرده‌فرهنگ‌هایش نظارت کند. فرهنگستان غیر رسمی آن را کلنی تاجران، دلالان و لمپنان می‌سازند و به پیش می‌روند. حالا من بوق می‌زنم، شما هم خواهشا به‌ صورت ریتمیک فریاد برآورید: «دود دوری دوددود... آسانسور و پله‌برقی تهران!»


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

ماجرای جهانبخش، داماش و فدراسیون فوتبال چیست؟- بوی پول می‌آید!
فدراسیون فوتبال در خبری کوتاه به بیان جزییاتی از یک پرونده با محتویات کمتر شنیده شده خبر داده است که یک کارشناس حقوق بین‌الملل ورزش به بیان ابعاد مختلف این ماجرا پرداخت که ردپای مبلغ چشم گیری دیده می‌شود.
احتمال حضور استقلال در لیگ برتر فوتسال زیاد شد
با شیوه پیشنهادی برای برگزاری لیگ برتر فوتسال، احتمال اضافه شدن تیم فوتسال استقلال به مسابقات وجود دارد.
توضیحات پزشک فولاد درباره ویدئو بیت سعید + جواب آزمایش
پزشک تیم فولادخوزستان توضیحاتی در خصوص ویدئو منتشرشده از سوی حسن‌ بیت‌سعید جهت تنویر افکار عمومی ارائه داد.
سوریه و لیبی، محور گفت‌وگوی پوتین و اردوغان
دفتر ریاست جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در گفت‌وگویی تلفنی درباره همکاری اقتصادی دوجانبه و وضعیت در لیبی و سوریه رایزنی کردند.
چاووش‌اوغلو: در کنار جمهوری آذربایجان ایستاده‌ایم
مولود چاووش‌اوغلو درباره مناقشات میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت، ترکیه با تمامی امکانات خود در کنار آذربایجان ایستاده است. وزیر خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد که در صورت عدم عقب‌نشینی ارتش "ملی" لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر از شهر ساحلی سرت لیبی، عملیات نظامی انجام خواهد شد.
پلیس رژیم صهیونیستی چادرهای تحصن‌کنندگان ضد نتانیاهو در قدس را برچید
پلیس اسرائیل و مقام‌های شهری بیت‌المقدس امروز دوشنبه با معترضان علیه نخست وزیری نتانیاهو درگیر شدند و چادرهای تحصن‌کنندگان را برچیدند.
ابراز تمایل نویسنده سعودی برای سفر به اسرائیل
در حالی‌که سعودی‌ها برای حمایت و ابراز علاقه به دشمنان امت اسلام و عرب از یکدیگر پیشی می‌گیرند این بار نویسنده جنجالی عربستانی به این گروه خائنین پیوسته و تمایل خود را نسبت به سفر به اراضی اشغالی که مقصود وی «اسرائیل» بوده، نه فلسطین ابراز می‌کند.
خنثی شدن طرح ˮتروریستیˮ در بغداد
آژانس اطلاعات وابسته به وزارت کشور عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد، طرحی "تروریستی" برای هدف گیری شهروندان عراقی را خنثی کرد؛ شهروندانی که این روزها حضورشان در خیابان‌ها برای اعلام اعتراض به وضعیت بد معیشتی بیشتر شده است.
اقداماتی برای تشکیل اتاق عملیات مشترک نظامی میان اربیل و بغداد
فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان از تحرکاتی برای تشکیل اتاق عملیات مشترک میان نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگ‌ها خبر داد.
نظارت تایوان بر سرمایه‌گذاری‌ از جانب هنگ‌کنگ تشدید می‌شود
تایوان قصد دارد تا بر سرمایه‌گذاری‌هایی که از جانب هنگ‌کنگ است، دقت و نظارت بیشتری داشته باشد تا از ورود پول غیرقانونی از چین که در اقتصاد این منطقه نفوذ می‌کند، جلوگیری به عمل آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
موج جدید عادل خواهی -آماده باش برای یک جنگ تمام عیار -کرونا در اردوگاه پرسپولیس -پیشخوان
تصویر نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی امروز به رشته‌های مختلف ورزشی اختصاص یافته است.
ماجرای جهانبخش، داماش و فدراسیون فوتبال چیست؟- بوی پول می‌آید!
احتمال حضور استقلال در لیگ برتر فوتسال زیاد شد
توضیحات پزشک فولاد درباره ویدئو بیت سعید + جواب آزمایش
مدارس فوتبال در کدام شهرها اجازه فعالیت دارند؟
داوران هفته ۲۵ لیگ برتر فوتبال
پرونده عجیب جهانبخش در کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال
کرونا به نفع ویلموتس شد یا ایران؟
هنوز به کسب سهمیه امیدواریم- رعایت نکردن پروتکل‌ها عواقب ناگواری دارد
وضعیت مبهم لیگ فوتسال زنان- رضایی: مسئولان گفتند منتظر بمانید
آینده الهامی در گرو کسب سهمیه- تراکتور بی‌برنامه در گلزنی