دانشگاه‌ها باید از حالت ناپایدار خارج شوند-دانشگاه توده‌ای مؤثر نیست

14:27 ۲۴۳ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 812 0
دانشگاه‌ها باید از حالت ناپایدار خارج شوند-دانشگاه توده‌ای مؤثر نیست

دانشیار موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها در ایران باید از حالت ناپایدار خارج شوند، گفت: ما در ۲۰ سال گذشته در کشور دانشگاه توده‌ای و اجتماعی داشتیم، در حالی که اگر دانشگاه‌ها توان خود را در آموزش بامحتوا متمرکز کنند. رسالت اجتماعی و اخلاقی که در تعلیم و تربیت نهفته است نیز محقق می‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر غلامرضا ذاکرصالحی در همایش ملی مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی که در  پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، به انتقاد از عناوین دانشگاه نسل سه و چهار پرداخت و اظهار کرد: وقتی دانشگاه را با عنوان "دانشگاه متعهد به جامعه" یا "دانشگاه نسل چهار" نامگذاری می‌کنیم، در واقع از دانشگاه انتظار ارائه یک خدمت اجتماعی داریم و اینکه دانشگاه‌ها موظف هستند در جامعه خدماتی را ارائه بدهند. این در حالی است که ما هنوز در مفهوم دانشگاه نسل سه که همان کارآفرینی است، باقی ماندیم و نتوانستیم این هدف را محقق کنیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما نباید در ایران مسائل را بیش از حد ساده تلقی کنیم؛ چرا که این رویکرد در مورد دانشگاه‌ها نیز نوعی خطر محسوب می‌شود. بر همین اساس دانشگاه نسل یک، دو، سه و... یک مفهوم است و نباید ما در عملکردهای خود دنبال مفاهیم باشیم. چرا که هدف باید این باشد که دانشگاهی قوی بسازیم و دانشگاهی هم که قوی باشد، قدرت عمل پیدا می‌کند و می‌تواند در همان مفاهیمی که عنوان شد، عملکرد مناسبی از خود نشان بدهد.
دانشیار موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی یادآور شد: آنچه که قابل توجه است، این است که آیا ما با سرمایه‌های اندک فعلی می‌توانیم در دانشگاه‌های خود هر کار یا هر هدف خوب را دنبال کنیم و یا می‌شود هر نوع ایده‌ای که در دانشگاه‌ها یا جوامع دیگر مطرح می‌شود را در مراکز خود پیاده‌سازی کنیم.
این پژوهشگر با تأکید بر اینکه اجرایی کردن و پیاده‌سازی هر نوع برنامه در دانشگاه‌ها بدون مطالعه و در نظر گرفتن شرایط خطرناک است، اظهار کرد: در حال حاضر ۷۵ درصد دانشگاه‌های ایران به بودجه و منابع دولتی وابسته هستند. آیا دانشگاهی که تا این اندازه به دولت متکی است، می‌تواند تعامل با جامعه و محیط پیرامون خود برقرار کند؟
به گفته وی دانشگاه یک جامعه نزدیک و یک جامعه دور دارد. جامعه نزدیک همان فارغ‌التحصیلان و جامعه دور نیز عموم جامعه محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه ما در کشور چهار میلیون دانشجو، ۱۰ میلیون نفر فارغ‌التحصیل و ۱۴ میلیون دانش‌آموز داریم، آیا بهتر نیست دانشگاه‌ها هدف اصلی خود را بر آموزش با محتوای چهار میلیون دانشجو تمرکز کنند.
این پژوهشگر یادآور شد: ما در ۲۰ سال اخیر همواره دانشگاه‌های توده‌ای یا اجتماعی داشتیم که همواره انتظار می‌رفت دانشگاه‌ها مشکلات جامعه را رفع کنند. این در حالی است که دانشگاه نتوانسته در هدف رسالت اصلی خود موفق عمل کند. در واقع اگر دانشگاه‌ها در رسالت آموزش به خوبی عمل کنند، یقینا امر اجتماعی و اخلاقی که در بحث تعلیم و تربیت نهفته است نیز محقق خواهد شد.
دکتر ذاکرصالحی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها در ایران باید از حالت ناپایدار خارج شوند، تأکید کرد: دانشگاه‌ها برای ورود به جامعه نیاز به میانجی دارند و بدون وجود میانجی این ارتباط حاصل نمی‌شود، همچنان که در تمام کشورهای دنیا نیز این میانجی وجود دارد. به طور مثال در هنگام وقوع حوادث طبیعی این گونه نیست که دانشگاه‌ها باید در محل حادثه حاضر باشند، بلکه باید به طور مستقیم از طریق نهادها و سازمان‌هایی به طور علمی آن حادثه را بررسی کرده و برای پیشگیری و حل معضلات آن راهکار ارائه دهند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

انتقاد دوباره پزشک باتجربه بایرن از گواردیولا
پزشک بایرن مونیخ بار دیگر به انتقاد از پپ گواردیولا پرداخت و دوران حضور این مربی را نقطه تاریک حضورش در این باشگاه دانست.
ابتلای بازیکن خارجی الهلال عربستان به کرونا
هافبک پرویی الهلال عربستان به ویروس کوید ۱۹ مبتلا و در بیمارستانی در ریاض بستری شد.
شرایط خاص AFC برای دادن میزبانی جام ملت های ۲۰۲۷
رئیس کمیته بازاریابی کنفدراسیون فوتبال آسیا از شرایط خاص AFC برای انتخاب میزبان جام ملت های آسیا ۲۰۲۷ خبر داد.
مخالفت العربی با پیشنهاد چینی‌ها برای انتقال پورعلی گنجی
باشگاه العربی قطر پیشنهاد یک تیم چینی برای جذب مدافع ایرانی خود را رد کرد و اجازه جدایی را به این بازیکن نداد.
پایان جنگِ یمن، مشروط به توافق قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است
یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت: زمانی جنگ یمن می‌تواند به پایان برسد که عوامل مداخله‌گر خارجی توافق کنند که در کوتاه مدت چنین چشم‌اندازی وجود ندارد.
اینفوگرافیک - ۱۲ راه ساده برای مقابله با تنگی نفس
عارضه تنگی نفس می‌تواند به دلیل برخی بیماری‌ها یا مشکلات جسمی مختلف رخ دهد یا بر اثر اضطراب و فشارهای روانی ایجاد شود. تنگی نفس علاوه بر دشوار کردن تنفس، انجام فعالیت‌های بدنی روزانه فرد را دشوار می‌کند زیرا بدن در این شرایط قادر نیست اکسیژن مورد نیاز این قبیل فعالیت‌ها را به درستی دریافت کند. در این اینفوگرافیک که بر اساس اطلاعات گزارش سرویس سلامت همگانی انگلیس تهیه شده، به چند راه ساده برای مقابله با تنگی نفس اشاره شده است.
بوستانهایی که بوی مرگ می‌دهند
با وجودی که آمار بیماران بستری در بخش‌های ICU و فوتی ناشی از کرونا در استان آذربایجان غربی افزایش یافته اما مردم بدون هیچ احساس خطری نوار زرد اطراف پارکها را نادیده گرفته و بی پروا و در تجمعات گروهی به تفریح می پردازند؛ زیر هوای تابستانه معتدل ارومیه آفتاب می گیرند غافل از آنکه کرونای نامرئی در میان آنها و در حال آلوده کردن مهمانان پارک است.
کرونا شهرداری اهرم را تعطیل کرد
شهرداری شهر اهرم، مرکز شهرستان تنگستان به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد.
دو خصلت کمیاب در آخرالزمان از زبان حضرت رسول(ص)
حدیث رسول خدا (ص) درباره دو ویژگی کمیاب در آخر الزمان را در این گزارش بخوانید.
قطع انشعاب برق واحد‌های آلاینده در جنوب استان تهران
رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان ری گفت: انشعاب برق چندین واحدآلاینده در بخش کهریزک این شهرستان قطع شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
ساخت واکسنی برای نابودی دومین انگل ویرانگر جهان
"آماندا الیسا رویز"(Amanda Elyssa Ruiz) دانشجوی دکترای "دانشگاه براون" آمریکا در حال تلاش برای ساخت واکسنی بالقوه برای محافظت از افراد در برابر بیماری تب حلزون است.
خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
برگزاری مجازی کلاس‌ها هزینه‌های دانشجویان را کاهش داد
زمان برگزاری آزمون‌های زبان انگلیسی وزارت بهداشت اعلام شد
تقویم آموزشی نیمسال آتی دانشگاه تهران اعلام شد-شروع کلاس‌ها از ۲۹ شهریور
دانشگاه پیام نور میزبان ترم تابستان دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها
جزئیات برگزاری ˮمجازیˮ سیزدهمین همایش آموزش پزشکی
سه سناریوی مهم دانشگاه شریف برای ترم تحصیلی آینده
جزئیات نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد
جزئیات برگزاری آزمون دکتری اعلام شد-توزیع کارت از ۲۳ تیر
تمدید مهلت ویرایش ثبت نام آزمون پذیرش دستیار تخصصی
برای ارتقاء کیفیت آموزش در کشور تلاش شود -دانش‌آموزان به فکر آینده خود باشند