از تصمیمات شتابزده در حوزه تعلیم و تربیت خودداری شود

13:36 ۷ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 233 0
از تصمیمات شتابزده در حوزه تعلیم و تربیت خودداری شود

چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی کنکور با حضور دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری و مدیران موسسات آموزشی و ناشران کتاب‌های کمک‌درسی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه دکتر سوزنچی با اشاره به نظرات مطرح شده در سه جلسه گذشته از مدیران موسسات آموزشی و ناشران کتاب‌های کمک‌درسی، گفت: با توجه به انتقاداتی که توسط کارشناسان به‌نحوه فعالیت این موسسات و اثرگذاری نامطلوب آنان بر سیستم آموزش در جلسات گذشته مطرح شده است در این جلسه سعی داریم توضیحات مدیران این موسسات را در مورد نحوه فعالیت و راهکارهای آنان برای اصلاح کنکور  را بشنویم.
در ادامه جلسه، کاظم قلم‌چی در سخنانی گفت: در کشور ما همه در حوزه‌هایی چون ورزش، سیاست، اقتصاد و هنر صاحب نظر و ایده هستند اما متاسفانه ما هیچ اطلاع و ایده‌ای از دانش آموزش نداریم و در فقر اطلاعاتی و آگاهی در حوزه آموزش به سر می‌بریم.
وی ادامه داد: تمام این بحث‌هایی که در مورد آزمون استاندارد و یا اضطراب دانش‌آموزان مطرح می‌شود در همه کشورهایی که آموزش پیشرفته هم دارند، مطرح است .
قلم چی ادامه داد: یادمان باشد همه کشورهای مدعی در نظام آموزشی، آزمون سنجش استاندارد را برگزار می‌کنند و با تمام نقدهایی که بر آنها وارد می‌شود، دولت‌ها چون می‌خواهند در حوزه علم پیشرفت کنند این آزمون‌ها را برگزار می‌کنند.
وی تأکید کرد: یکی از دلایل اضطراب دانش‌آموزان تغییر پی‌درپی و ناگهانی سیستم‌های آموزشی و نحوه برگزاری کنکور است و بادی توجه کنیم در 40 تا 50 سال گذشته چقدر نظام آموزشی خود را تغییر داده‌ایم؟! قلم‌چی در ادامه گفت: نباید تصمیمات یکباره در حوزه آموزش بگیریم؛ بلکه باید هر تصمیمی را به صورت پایلوت اجرا کرده و اثرات آن را اول ببینیم.
به گفته وی، نظام آموزشی چین با برگزاری کنکور پیشرفت چشمگیری داشته و نظام آموزشی انگلستان با برداشتن کنکور پسرفت کرده است.
وی افزود: ما در حوزه علم همانند حوزه ورزش و هنر برای پیشرفت نیاز به قهرمان داریم و قهرمانان علمی ما از دل المپیادها و کنکور بیرون می‌آیند که الگوی سایر دانش‌آموزان می‌شوند.
قلم‌چی در پایان تاکید کرد: موسساتی مانند ما گام‌های بزرگی در جهت عدالت آموزشی برداشته‌اند و باید ببینیم چند نفر از رتبه‌های برتر کنکور از تهرانی‌ها هستند؟ این عدالت را چه کسی به وجود آورد؟ سپس در ادامه بحث ابوالفضل جوکار مدیر عامل یکی از موسسات آموزش و انتشارات کتاب‌های کمک‌درسی نیزگفت: در حقیقت مشکل ما نیستیم، مشکل عدم سرمایه‌گذاری بر روی معلمان و عدم توجه به معشیت آنان است و آیا معلمان ما با آسودگی خیال در کلاس درس حاضر می‌شوند؟ وی ادامه داد: مشکل دیگر تغییر هر ساله کتاب‌های درسی است؛ هیچ کشوری هر سال محتوای کتاب‌های درسی خود را تغییر نمی‌دهد و یک ثبات آموزشی دارد.
وی تاکید کرد: در تمام دنیا کتاب‌های کمک‌درسی وجود دارد و باید وجود داشته باشد وقتی هر سال کتاب درسی عوض می‌شود؛ من ناشر کتاب‌های کمک‌درسی هم باید کتاب خود را عوض کنم و این باعث بالا رفتن تیراژ نشر من می‌شود.
جوکار گفت: مشکل اصلی کنکور نه موسسات آموزشی که اقتصاد ما است، دانش‌آموز به سراغ رشته‌هایی چون پزشکی و IT می‌رود که درآمد و شغل تضمین شده دارد و این باعث خلوتی سایر رشته‌ها و تراکم داوطلب در این رشته‌ها شده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مجتهد مدیر یکی از موسسات برگزاری آزمون‌های هماهنگ، برنامه‌ریزی تحصیلی، مشاوره تحصیلی در سخنانی گفت: متاسفانه آموزش و پرورش ما از کنکور غولی ساخته و تمام مشکلات و نارسایی‌های خود را بر گردن کنکور می‌اندازد.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش به جای تمرکز بر اهداف و وظایف خود با طرح موضوعاتی چون اضطراب دانش‌آموزان به مبارزه با کنکور می‌پردازد.
مدیر این موسسه آموزشی گفت: آیا برگزاری آزمون تیزهوشان که شبیه کنکور است اضطراب ندارد؟ یا چون آموزش و پرورش برگزار می‌کند اضطرابی ایجاد نمی‌کند؟! وی گفت: باید تحقیق کنیم چرا نتایج آزمون سراسری با نتایج آزمون مدارس هم‌خوانی ندارد و دانش‌آموزی با معدل 19 در کنکور پذیرفته نمی‌شود و دانش‌آموزی با معدل 12 در یک دانشگاه خوب پذیرفته می‌شود من  قبول دارم سئوالات کنکور غیر استاندارد است اما بپذیریم یک جای کار مشکل دارد.
مجتهدی تاکید کرد: مشکل دیگر خود سازمان سنجش است. اطلاعات و پاسخ‌های تشریحی یا آمارهای مربوط به کنکور که اطلاعات طبقه‌بندی امنیتی نیست که سازمان سنجش از افشای آن سرباز می‌زند.
وی گفت: در واقع سازمان سنجش با مخفی‌کاری‌های خود از کنکور غولی درست کرده‌اند که کسی به دنبال تغییر آن نباشد.
این مدیر موسسه آموزشی واقعا فضای جامعه تغییر کرده است و دیگر آن التهاب قدیم در مورد کنکور در بسیاری از رشته‌ها وجود ندارد و باید دید چرا بعضی‌ها با القای التهاب به چه چیزی می‌خواهند برسند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

تجهیز کلیه آزمایشگاه‌های تخصصی
تا حالا از خود پرسیده‌اید که جهت ساخت یک آزمایشگاه استاندارد، چگونه شرکت‌های تولید کننده‌ی حقیقی را از شرکت‌های واسطه متمایز کنیم؟
بیشترین آثار ثبت شده در یونسکو متعلق به کدام کشور است؟
گرجستان را می‌توان از کشورهای مهمی دانست که دارای تاریخی پر فراز و نشیب بوده از همین رو مکان‌های تاریخی زیادی در آن وجود دارد که تعداد زیادی از آن‌ها در یونسکو به ثبت رسیده.هم‌اکنون بیشترین آثار تاریخی و فرهنگی ثبت شده در یونسکو، متعلق به کشور گرجستان است.
کمک به تولید داخلی با واردات سریع قطعات خط تولید
شرکت پست سریع بین‌المللی و داخلی PDE در راستای حمایت از تولید داخلی، سرویس‌های پستی ویژه‌ای از تمام دنیا در جهت تامین قطعات خط تولید و لوازم یدکی دایر کرده است.
بانک رفاه حامی دو آتیشه ملی پوشان
بانک رفاه در سال جاری سعی نموده تا در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی خود به عنوان یک سازمان پویا، وظیفه و رسالتش را با هدف تشویق کارکنان و همچنین عموم جامعه و ترویج ورزش دنبال کند. در همین راستا و در چهار وجه مختلف اقدامات مهم و مؤثری را به انجام رسانده است.
رابطه نوسانات قیمت دلار و صادرات ورق آهن و ناودانی چگونه است؟
تاثیرات قیمت دلار روی صادرات ورق آهن و ناودانی به خصوص در این چند سال اخیر بر هیچکس پوشیده نیست. علاوه بر اینکه تغییرات نرخ ارز در قیمت‌های داخلی فولاد اثر می‌گذارد، می‌تواند تاثیر بسزایی نیز در قیمت‌های صادراتی داشته باشد.
برگزاری ششمین همایش استیل پرایس با حضور بزرگان صنعت فولاد
ششمین همایش استیل پرایس، با حضور بزرگان صنعت فولاد ایران، با موضوع " نوآوری و فرصت‌های پنهان زنجیره‌ فولاد "در سالن دریای نور هتل استقلال برگزار شد.
خداحافظی سانچس با میادین تا سال ۲۰۲۰
مهاجم اینتر به دلیل جراحی پای چپ خود نمی‌تواند تا سه ماه تیمش را همراهی کند.
مدال برنز بر گردن ساحلی‌بازان ایران
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با پیروزی برابر ایتالیا به عنوان سومی بازی‌های جهانی ساحلی دست یافت.
سایپا هم از جام حذفی، حذف شد- شاهین بالاخره برد
تیم شاهین شهرداری‌بوشهر موفق شد با شکست ۲ بر صفر سایپا در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی، به مرحله بعدی این رقابت‌ها دست پیدا کند.
منصوریان: در تمام نقاط زمین بد بودیم- بازیکنانم به صادقی کمک نکردند
سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن می‌گوید کل اعضای تیمش روز خوبی برابر مس کرمان نداشته‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه
ستاره سابق تیم ملی فوتبال ترکیه مخالفت خود را با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد.
۱۲ تمرین برای پیشگیری از پیچ خوردن مچ پا+ عکس
مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگری در بدن پیچ می خورد و اهمیت درمان آن برای جلوگیری از تکراری شدن آن، بی ثباتی و لق شدن آن مفصل است. این پیچ خوردگی در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود و در دو طرف مفصل مچ پا لیگامان هایی قرار دارند که باعث می شوند مفصل با وجود حرکت در فعالیت های روزانه دارای ثبات مناسب هم باشد.
آمار و ارقام تقابل‌های استقلال و فجر سپاسی- گربه سیاه آبی‌ها
استقلال و فجر سپاسی پنجشنبه این هفته برای سی‌ و هفتمین بار به مصاف هم می‌روند. در مجموع ۳۶ دیدار گذشته استقلال بیشتر به پیروزی رسیده اما فجر سپاسی هم بردهای به یاد ماندنی مقابل آبی‌های پایتخت داشته است.
صدور مجوز سفر اربعین برای بیش از ۱۲۰هزار مشمول سربازی
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از صدور مجوز سفر به عراق در ایام اربعین برای بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مشمولان سربازی خبر داد.
جزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزی
مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به اعلام برنامه‌های سازمان پژوهش در حیطه توزیع بر خط کتب درسی و تولید کیف الکترونیکی و بسته‌های آموزشی و یاددهی - یادگیری پرداخت.
چالش‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی با آن مواجهند
پیشنهادی به رئیس‌جمهور برای افزایش تعامل میان دانشگاه و جامعه
فضای بانشاط به دانشگاه‌ها بازگردد-دانشگاه‌ها را محل کسب درآمد تصور نکنیم
برنامه وزارت علوم برای مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها بر اساس توانمندی‌ها
نتایج تکمیل ظرفیت دکتری وزارت بهداشت امروز اعلام می‌شود
مجوز جذب حدود ۲۰۰۰ عضو هیات علمی اخذ شده است-فرآیند جذب به زودی آغاز می‌شود
سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی رسما آغاز شد
افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی، به دلیل اشتغال‌پذیری بالا
امید: علمی کاربردی نباید دانشگاه شاغلین باشد
لغو امتیازات غیرقانونی فرزندان اعضای هیات علمی تا صدور رای، به قوت خود باقی است