از تصمیمات شتابزده در حوزه تعلیم و تربیت خودداری شود

13:36 ۱۳۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 320 0
از تصمیمات شتابزده در حوزه تعلیم و تربیت خودداری شود

چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی کنکور با حضور دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری و مدیران موسسات آموزشی و ناشران کتاب‌های کمک‌درسی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه دکتر سوزنچی با اشاره به نظرات مطرح شده در سه جلسه گذشته از مدیران موسسات آموزشی و ناشران کتاب‌های کمک‌درسی، گفت: با توجه به انتقاداتی که توسط کارشناسان به‌نحوه فعالیت این موسسات و اثرگذاری نامطلوب آنان بر سیستم آموزش در جلسات گذشته مطرح شده است در این جلسه سعی داریم توضیحات مدیران این موسسات را در مورد نحوه فعالیت و راهکارهای آنان برای اصلاح کنکور  را بشنویم.
در ادامه جلسه، کاظم قلم‌چی در سخنانی گفت: در کشور ما همه در حوزه‌هایی چون ورزش، سیاست، اقتصاد و هنر صاحب نظر و ایده هستند اما متاسفانه ما هیچ اطلاع و ایده‌ای از دانش آموزش نداریم و در فقر اطلاعاتی و آگاهی در حوزه آموزش به سر می‌بریم.
وی ادامه داد: تمام این بحث‌هایی که در مورد آزمون استاندارد و یا اضطراب دانش‌آموزان مطرح می‌شود در همه کشورهایی که آموزش پیشرفته هم دارند، مطرح است .
قلم چی ادامه داد: یادمان باشد همه کشورهای مدعی در نظام آموزشی، آزمون سنجش استاندارد را برگزار می‌کنند و با تمام نقدهایی که بر آنها وارد می‌شود، دولت‌ها چون می‌خواهند در حوزه علم پیشرفت کنند این آزمون‌ها را برگزار می‌کنند.
وی تأکید کرد: یکی از دلایل اضطراب دانش‌آموزان تغییر پی‌درپی و ناگهانی سیستم‌های آموزشی و نحوه برگزاری کنکور است و بادی توجه کنیم در 40 تا 50 سال گذشته چقدر نظام آموزشی خود را تغییر داده‌ایم؟! قلم‌چی در ادامه گفت: نباید تصمیمات یکباره در حوزه آموزش بگیریم؛ بلکه باید هر تصمیمی را به صورت پایلوت اجرا کرده و اثرات آن را اول ببینیم.
به گفته وی، نظام آموزشی چین با برگزاری کنکور پیشرفت چشمگیری داشته و نظام آموزشی انگلستان با برداشتن کنکور پسرفت کرده است.
وی افزود: ما در حوزه علم همانند حوزه ورزش و هنر برای پیشرفت نیاز به قهرمان داریم و قهرمانان علمی ما از دل المپیادها و کنکور بیرون می‌آیند که الگوی سایر دانش‌آموزان می‌شوند.
قلم‌چی در پایان تاکید کرد: موسساتی مانند ما گام‌های بزرگی در جهت عدالت آموزشی برداشته‌اند و باید ببینیم چند نفر از رتبه‌های برتر کنکور از تهرانی‌ها هستند؟ این عدالت را چه کسی به وجود آورد؟ سپس در ادامه بحث ابوالفضل جوکار مدیر عامل یکی از موسسات آموزش و انتشارات کتاب‌های کمک‌درسی نیزگفت: در حقیقت مشکل ما نیستیم، مشکل عدم سرمایه‌گذاری بر روی معلمان و عدم توجه به معشیت آنان است و آیا معلمان ما با آسودگی خیال در کلاس درس حاضر می‌شوند؟ وی ادامه داد: مشکل دیگر تغییر هر ساله کتاب‌های درسی است؛ هیچ کشوری هر سال محتوای کتاب‌های درسی خود را تغییر نمی‌دهد و یک ثبات آموزشی دارد.
وی تاکید کرد: در تمام دنیا کتاب‌های کمک‌درسی وجود دارد و باید وجود داشته باشد وقتی هر سال کتاب درسی عوض می‌شود؛ من ناشر کتاب‌های کمک‌درسی هم باید کتاب خود را عوض کنم و این باعث بالا رفتن تیراژ نشر من می‌شود.
جوکار گفت: مشکل اصلی کنکور نه موسسات آموزشی که اقتصاد ما است، دانش‌آموز به سراغ رشته‌هایی چون پزشکی و IT می‌رود که درآمد و شغل تضمین شده دارد و این باعث خلوتی سایر رشته‌ها و تراکم داوطلب در این رشته‌ها شده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مجتهد مدیر یکی از موسسات برگزاری آزمون‌های هماهنگ، برنامه‌ریزی تحصیلی، مشاوره تحصیلی در سخنانی گفت: متاسفانه آموزش و پرورش ما از کنکور غولی ساخته و تمام مشکلات و نارسایی‌های خود را بر گردن کنکور می‌اندازد.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش به جای تمرکز بر اهداف و وظایف خود با طرح موضوعاتی چون اضطراب دانش‌آموزان به مبارزه با کنکور می‌پردازد.
مدیر این موسسه آموزشی گفت: آیا برگزاری آزمون تیزهوشان که شبیه کنکور است اضطراب ندارد؟ یا چون آموزش و پرورش برگزار می‌کند اضطرابی ایجاد نمی‌کند؟! وی گفت: باید تحقیق کنیم چرا نتایج آزمون سراسری با نتایج آزمون مدارس هم‌خوانی ندارد و دانش‌آموزی با معدل 19 در کنکور پذیرفته نمی‌شود و دانش‌آموزی با معدل 12 در یک دانشگاه خوب پذیرفته می‌شود من  قبول دارم سئوالات کنکور غیر استاندارد است اما بپذیریم یک جای کار مشکل دارد.
مجتهدی تاکید کرد: مشکل دیگر خود سازمان سنجش است. اطلاعات و پاسخ‌های تشریحی یا آمارهای مربوط به کنکور که اطلاعات طبقه‌بندی امنیتی نیست که سازمان سنجش از افشای آن سرباز می‌زند.
وی گفت: در واقع سازمان سنجش با مخفی‌کاری‌های خود از کنکور غولی درست کرده‌اند که کسی به دنبال تغییر آن نباشد.
این مدیر موسسه آموزشی واقعا فضای جامعه تغییر کرده است و دیگر آن التهاب قدیم در مورد کنکور در بسیاری از رشته‌ها وجود ندارد و باید دید چرا بعضی‌ها با القای التهاب به چه چیزی می‌خواهند برسند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

پژوهش
پژوهش

آخرین اخبار

ˮکانزاسˮ به سطر جدول بسکتبال حرفه‌ای آمریکا برگشت
تیم "کانزاس" با غلبه بر تیم "بیلر" در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا مجدد صدرنشینی این رقابت‌ها را بدست آورد.
شهادت دو رزمنده جهاد اسلامی در حمله اسرائیل به سوریه و غزه
اسرائیل حملات گسترده جدیدی را در غزه، پس از حمله‌ی هوایی به مرزهای غزه در اواخر هفته گذشته آغاز کرده است که باعث برانگیختن و پاسخ توپخانه‌ی نیروهای مقاوت در غزه شد.
چگونه از «کودکان» در مقابل کرونا محافظت کنیم؟
فوق تخصص کودکان با بیان اینکه کودکان از رفتن به مکان‌های شلوغ خودداری کنند، گفت: کودکان باید مواد غذایی حاوی ویتامین C بیشتر استفاده کنند؛ البته نیازی به مصرف مکمل‌های خاص نیست.
نقش قلیان در انتقال ˮکروناˮ و درخواست برای تعطیلی قهوه‌خانه‌ها
یک متخصص بیماری‌های عفونی به ارائه توضیحاتی در خصوص کروناویروس پرداخت و به نقش قلیان در انتقال ویروس به سایرین اشاره کرد.
بازار سهام دچار رکود شده اما ترامپ می‌گوید کرونا تحت کنترل است
یک سایت خبری نوشت: پرزیدنت ترامپ ادعا کرده است که ویروس کرونا در ایالات متحده "کاملاً تحت کنترل" است، این در حالی است که بازار سهام به دلیل نگرانی‌ها در مورد شیوع ویروس کرونا با رکود مواجه شده است.
الزهار: جنایت‌های تل آویو نتیجه عادی‌سازی روابط با آن است
عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی حماس در سخنانی با اشاره به شهادت اعضای جهاد اسلامی توسط رژیم صهیونیستی گفت: جنایت‌های تل آویو نتیجه عادی‌سازی روابط با آن است.
نگرانی البرهان از ادامه تظاهرات مردمی
رئیس شورای حاکمیتی سودان تظاهرات مسالمت آمیز مردم این کشور را مانع فعالیت دولت انتقالی خارطوم دانست.
ثبت نام ۳۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت سوخت از اول بهمن
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورد‌های نفتی گفت: هم اکنون از اول بهمن بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت سوخت ثبت نام کرده اند.
جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار
بر اساس مشاهدات میدانی با توجه به روند افزایش قیمت خودروهای خارجی در کشور، شاهد نوسانات جزئی در نرخ خودروهای وارداتی هستیم.
تاثیر استرس بر تضعیف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری کرونا
برای جلوگیری از استرس و تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری کرونا نکاتی مورد توجه قرار گیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاریخ شروع لیگ کره‌ به‌خاطر کرونا تغییر کرد
مسابقات لیگ فوتبال باشگاهی کره جنوبی به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
مخالف نشان دادن مراجع تقلید با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم، تهمت ناروا است
یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید مخالف نشان دادن اولیای حوزه و مراجع با نظر کارشناسان در زمینه قرنطینه قم تهمت ناروا است.
ˮکانزاسˮ به سطر جدول بسکتبال حرفه‌ای آمریکا برگشت
تیم "کانزاس" با غلبه بر تیم "بیلر" در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا مجدد صدرنشینی این رقابت‌ها را بدست آورد.
شهادت دو رزمنده جهاد اسلامی در حمله اسرائیل به سوریه و غزه
اسرائیل حملات گسترده جدیدی را در غزه، پس از حمله‌ی هوایی به مرزهای غزه در اواخر هفته گذشته آغاز کرده است که باعث برانگیختن و پاسخ توپخانه‌ی نیروهای مقاوت در غزه شد.
چگونه از «کودکان» در مقابل کرونا محافظت کنیم؟
فوق تخصص کودکان با بیان اینکه کودکان از رفتن به مکان‌های شلوغ خودداری کنند، گفت: کودکان باید مواد غذایی حاوی ویتامین C بیشتر استفاده کنند؛ البته نیازی به مصرف مکمل‌های خاص نیست.
پذیرش دانشجو در دانشگاه استاد فرشچیان به مهر 99 موکول شد
ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد آغاز شد
ثبت نام بیش از ۱۳ هزار داوطلب در آزمون ارشد پزشکی
زمان برگزاری چهار آزمون لغو شده وزارت بهداشت مشخص شد
دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دستیار دندانپزشکی منتشر شد- آغاز ثبت نام از امروز
تعویق زمان برگزاری آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد
تعطیلی یا تداوم فعالیت آموزشی دانشگاه‌ها تابع تصمیم وزارت بهداشت است
کلاس‌های نظری دانشگاه تهران تا اطلاع ثانوی به صورت مجازی برگزار می‌شود
پرداخت وام سنوات به دانشجویان دانشگاه تهران
سعیدی: باید مدارس و دانشگاه‌های استان‌های درگیر با کرونا تا پایان سال تعطیل شوند