موگرینی و دورنمای تاریکی پیش روی ایران

07:53 ۱۶۵ روز و ۱۲ ساعت پیش قدس 294 0
موگرینی و دورنمای تاریکی پیش روی ایران

موگرینی و دورنمای تاریکی پیش روی ایران

قدس

جعفر قناد باشی کارشناس سیاست بین الملل/  به تازگی موگرینــی در جمله ای عنوان کرده اســت: «اجرای اینســتکس زمانبر است». در تحلیل و ارزیابی این جمله نخست باید به اجرای برجام توسط اروپایی ها اشاره کرد؛ اگر بخواهیم اجرای برجام از جانب اروپایی ها را بررسی کنیم، باید عنوان کرد آن ها به تعهداتی که داشــتند، عمل نکردند!
دلیل این امر از چند جهت قابل ارزیابی است. نخست اینکه دولت های اروپایی متأسفانه اندازه و توانایی شان آن قدری نیست که بتوانند در برابر خواسته های آمریکا بایستند و عاملی که این ها را از این امر باز داشته است، ضعف دولت هایشان مانند فرانسه و انگلیس در برابر آمریکاست.
 عامــل دوم به فشــارهای صهیونیســت ها بر مطبوعات اروپایی و نقشی که آن ها در این امر ایفا می کنند، برمی گردد که سبب بازدارندگی اروپایی ها و ترسشــان از جنجال های رسانه ای علیه آن هاســت؛ چراکه در صحنه انتخابات به ناچار نیازمند حمایت های مطبوعات هستند.
 عامل بعدی هم سیاست های خود اروپایی هاست. وقتی خود اروپایی ها مانند فرانسه و انگلیس به معاهدات یک نگاه استعماری دارند و می خواهند معاهداتی را عمل کنند که به نفعشــان است؛ بنابراین وقتی می بینند ایــران دارد قدرتمند می شــود و در منطقه حامی کشورهای محور مقاومت اســت و این به ضرر منافع آن هاست، خودشــان هم علاقه مند به عمــل به چنین معاهداتی که به نفع ایران و قدرتمندتر شــدن جمهوری اسلامی در منطقه باشد، نیستند.
 وقتی خانــم موگرینی چنین حرفی می زند، در واقع دارد دورنمــای تاریکی در برابر ما ارائه می کند؛ چراکه اکنــون آمریکایی ها و غربی ها در یک پروژه مشــترک تحریم علیه ما شرکت کردند و دائماً عنوان می کنند که پایان این تحریم ها دورنمای تاریکی دارد و اینکه ســرانجام تحریم ها کاهش پیدا کند در برابــر ما تســهیل نشــود؛ چراکه دنبال این هســتند که مردم و دولت ما را از اینکه تحریم ها کاهش پیــدا کند و فرجی حاصل شود ناامید کنند.
 این طبیعی است که وقتی ملتــی امیدش در برابر فشــارهای خارجی زیاد باشد، به راحتی آن ها را تحمل می کند؛ بنابراین آنچه مد نظر غربی هاســت و خانم موگرینی هم دنبال آن است، نگرانی از ادامه مقاومت ما در برابر تحریم هاست.
موگرینی که خود فرد مشــکوکی در فروش فلسطین و قضیه همکاری و خیانت عرفات اســت، اکنون هم وارد مرحله جدیدی شــده تا به جای دادن وعده های واهی برای حل معضل و عمل نکردن به آن به دنبال ایجاد نا امیدی و شکستن مقاومت ما باشــد تا شاید ما دست از مقاومت برداریم و همه چیز به نفع آن ها تمام شود؛ بنابراین نه آن وعده های خانم موگرینی مبنی بر اتمام تحریم ها و عمل به تعهدات برجامی به نفع ماســت و نه این تصویر تاریکی که برای ایجاد ناامیدی پیش چشــم ما قرار می دهند؛ چراکه هر دوی این ها در قالب منافع صهیونیستی و استعماری غرب اســت و هر دو می خواهنــد مقاومت ما را یا با امید به وعده های واهی یا ناامیدی بشکنند.
 آن امید واهی برای این بود که ما به سراغ اقتصاد مقاومتی نرویم و پیوسته منتظر بمانیم و این نا امیدی هم برای این است که در واقع توان ما را برای تحمل و مقاومت بشــکنند و ما را تسلیم کنند. دشمن امیدوار است که در داخل دولت ما هم بتواند بخش هایی را با امید دادن های واهی یــا ناامید کردن تحت تأثیر قرار دهد و آن ها را وادار به شکستن مقاومت کند. دشمن امیدوار است در داخل دولت و قوه مقننه کسانی تحت تأثیر قرار گیرند و به جای مقاومت از همراهی باز دارند؛ چرا که متأسفانه دولت هم در برخی جاها درونمایه هایــی برای پذیرش غرب دارد، همان گونه که در 6 سال گذشته نشان داد که خیلی امیدوار به توانمندی داخلی و علاقه مند به برآورده کردن نیاز ها توســط بخش داخلی هم نیست و مسلماً خانم موگرینی و سایر غربی ها امیدوارند این همراهی که اکنون در داخل دولت و نظام وجود دارد را با این امیدها و ناامیدی ها بشکنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

همه چیز درباره  لکسوس لئو
علاقه مندان به خودرو مطلع هستند که ماشین‌های غول پیکر و لاکچری لکسوس LX570 تنها تا سال 2013 وارد بازار ایران شده است، در واقع لکسوس‌های ایرانی الان ۷ سالشونه و حداقل ۱۰۰هزار کیلومتر کارکرد دارند.
تغییر زمان تور جهانی والیبال ساحلی بندرعباس
با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران، فدراسیون جهانی والیبال با تغییر زمان مسابقات تورجهانی‌ والیبال ساحلی بندرعباس موافقت کرد.
لیگ‌برتر والیبال مردان و زنان تعطیل شد
به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، لیگ‌برتر والیبال مردان و زنان تعطیل شد.
جده عربستان میزبان رقابت‌های گلف جهانی زنان!
فدراسیون گلف عربستان اعلام کرد که رقابت‌های جهانی گلف زنان به میزبانی جده برگزار خواهد شد.
کویت از میزبانی پرسپولیس - التعاون انصراف داد
کشور کویت به خاطر ویروس کرونا حاضر نشد که میزبانی دیدار پرسپولیس و النصر عربستان را قبول کند.
ابلاغیه فدراسیون فوتبال خطاب به سپاهان و پرسپولیس
فدراسیون فوتبال ابلاغیه‌ای خطاب به دو باشگاه سپاهان و پرسپولیس منتشر کرد.
پارلمان شرق لیبی به مذاکرات ژنو ملحق نمی‌شود
قانونگذاران شرق لیبی که در کنترل خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" است، امروز (دوشنبه) اعلام کردند در مذاکرات صلح با سیاستمدان متحد دولت وفاق ملی لیبی شرکت نخواهند کرد.
حزب‌الله لبنان حمله به رهبران جنبش جهاد اسلامی را محکوم کرد
حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای با عبارت‌های شدیداللحن، تلاش رژیم صهیونیستی برای هدف قرار دادن رهبران جنبش جهاد اسلامی در دمشق را محکوم کرد.
پیش بینی بارش 50 تا 90 میلیمتری در اراک
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی از پیش بینی بارش 50 تا 90 میلی متری در 48 ساعت آینده در اراک خبر داد.
آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی برای مقابله با سیلاب
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: دستگاه های اجرایی و خدمات رسان استان به منظور مقابله با خطرات ناشی از بارندگی های 48 ساعت آینده آمادگی لازم را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونا
جان‌باختگان ویروس کرونا در بهشت زهرا (س) و بر اساس موازین دینی و شرعی دفن می‌شوند.
مشاوره ثبت شرکت
ثبت شرکت به‌عنوان یکی از قراردادهای تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. ثبت شرکت دارای قوانین مخصوص به خود بوده که رعایت کردن آن الزامی است.
کاخ شیروان شاه باکو را بهتر بشناسیم
ازجمله مکان‌های گردشگری و تاریخی مهمی که در باکو وجود دارد کاخ شیروان شاه باکو می‌باشد که بازدیدکننده‌های فراوانی را به سمت خود جذب می‌کند.
سفر به هرمز، جزیره شگفتی‌ها با اسپیلت البرز
هرمز در منطقه‌ی خلیج‌فارس و نزدیک به جزیره قشم است که با داشتن زیباترین مجموعه‌های طبیعی ایران تا چند سال اخیر برای گردشگران داخلی از مقاصد ناآشنا محسوب می‌شد.
آماده باش صددرصدی استان مرکزی برای مقابله با سیل و آبگرفتگی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی از آماده باش صددرصدی استان برای مقابله با سیل و آبگرفتگی در روزهای آینده خبر داد.
ماهواره ناهید ۱ آماده پرتاب شد
واکنش وزیر بهداشت به خبر استعفایش
گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست
وزیر کشور: وزارت بهداشت روند ویروس کرونا را کنترل شده و مدیریت شده می‌داند
گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست- فقط ۹ مورد فوتی‌های قم کرونا مثبت بوده‌اند
دستور امیر حاتمی برای تولید روزانه 20هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده
گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست- فقط ۹ مورد فوتی‌های قم کرونا مثبت بوده‌اند
وزیر کشور: وزارت بهداشت روند ویروس کرونا را کنترل شده می‌داند
اتهام زنی جدید امارات علیه ایران
تردد مسافر از مرز بیله سوار بلامانع است