حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان

14:39 ۳۰۹ روز و ۲ ساعت پیش مشرق نیوز 619 0
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان

«کاندیدای ایده‌آل» نشان می‌دهد تنها کاری که ممکن است لازم باشد، این است که یک فرد، بتواند روشن و جسورانه شانه خود را به چرخ منتقل کند تا مسیر حرکت تغییر یابد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حیفا المنصور را اولین زن فیلمساز عربستانی می‌نامند و این در حالی است که اساسا عربستان تا سال ۲۰۱۸ هیچ سالن سینمایی‌ای نداشت و پس از آن هم تماشای فیلم در مراکز نمایش آن، بدون حضور اولیای مذکر برای زن‌ها قانونی شد.
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
پلنگ سیاهورود سینما به عربستان با نمایش فیلم «پلنگ سیاه» امکان‌پذیر شد. «پلنگ سیاه» فیلمی به‌حساب می‌آمد که به‌وضوح مروج یک مدل سیاسی مشهور به «استبداد منور» یا «اصلاحات از بالا» بود. چنین درونمایه‌ای با ساختار سیاسی عربستان و آنچه به «اصلاحات بن سلمانی» شهرت یافته، کاملا همخوانی داشت. حالا حیفا المنصور هم فیلمی را به‌عنوان نماینده عربستان در جشنواره ونیز شرکت داده که در همان خط قرار می‌گیرد؛ فیلمی درباره زنان عربستان و تغییرات اصلاحات مدرنی که جامعه حجاز باید درموردشان بپذیرد. حیفا هشتمین فرزند از ۱۲ فرزند عبدالرحمن منصور، شاعر عرب‌زبان است. او گفته با سینما توسط پدرش آشنا شده است. با تشویق پدرش، او در دانشگاه آمریکایی قاهره مدرک ادبیات تطبیقی گرفت و سپس مدرک کارشناسی‌ارشد مطالعات فیلم را از دانشگاه سیدنی استرالیا دریافت کرد.
بیشتر بخوانید: پشت پرده نامه ۲۰۰ هنرمند در حمایت از نوشین جعفری چیست؟حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
فیلم وجده از حیفا المنصوراو کار فیلمسازی خود را با سه فیلم کوتاه آغاز کرد، «سفر تلخ»، «تنها راه بیرون» و «زنان بدون سایه». «تنها راه بیرون» در امارات متحده عربی و هلند جوایزی کسب کرد. او این رویه گفتمانی را با مستند «زنان بدون سایه» دنبال کرد که به زندگی پنهان زنان در کشورهای عربی خلیج‌فارس می‌پردازد. این فیلم در ۱۷ جشنواره بین‌المللی به نمایش گذاشته شد و جایزه طلای داگر را برای بهترین مستند در جشنواره فیلم مسقط و یک نامزدی توسط هیات‌داوران ویژه در چهارمین جشنواره فیلم عربی روتردام دریافت کرد. حیفا المنصور میهمان بیست‌وهشتمین جشنواره سه قاره در نانت فرانسه بود.
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
اولین فیلم بلند او «وجده»، در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۲ دیده شد. این نخستین اثر بلند سینمایی به‌حساب می‌آمد که به‌طور کامل در عربستان سعودی فیلمبرداری شده بود. «وجده» داستان دختری ۱۰ ساله را روایت می‌کند که در حومه ریاض درحال رشد است. دخترک آرزو دارد صاحب دوچرخه شود. این فیلم توسط روتانا، کمپانی تولید فیلم شاهزاده ولید بن طلال حمایت شد. «وجده» به‌عنوان نماینده عربستان‌سعودی در بخش فیلم‌های خارجی‌زبان سی‌وهشتمین دوره جوایز اسکار انتخاب شد، این نخستین‌باری بود که عربستان سعودی فیلمی را به اسکار می‌فرستاد. پس از آن حیفا المنصور برای حضور در هیات داوران برای بخش Un Certain Regard در جشنواره کن ۲۰۱۵ انتخاب شد و در ژانویه سال ۲۰۱۹، در نشست مجمع جهانی اقتصاد داووس به پاس رهبری‌اش در تحولات فرهنگی جهان عرب، جایزه کریستالی دریافت کرد. او امسال با فیلم مستندی به نام «کاندیدای ایده‌آل» در فستیوال فیلم ونیز حاضر شده است. «کاندیدای ایده‌آل» درباره یک پزشک زن است که می‌خواهد برای عضویت در شورای شهر در داخل عربستان نامزد انتخابات شود. او با مشکلاتی مواجه می‌شود از جمله اینکه نمی‌تواند چهره‌اش را در فیلم‌های انتخاباتی نشان دهد یا به‌طور مستقیم خطاب به رأی‌دهندگان مرد در اجتماعات صحبت کند. این زن می‌خواهد مسیر جاده منتهی به درمانگاهش آسفالت شود تا هنگام بارش باران، رفت و آمد بیماران به آنجا سخت نباشد و این وعده روی زنانی که مخاطب تبلیغات او قرار می‌گیرند، موثر می‌افتد...
در همان ابتدای کار صحنه‌هایی از رانندگی مریم پخش می‌شود تا مشخص کند که از سال ۲۰۱۸ به‌بعد زنان می‌توانند در عربستان رانندگی کنند. این خانم دکتر تصمیم می‌گیرد برای کنفرانسی به دوبی برود، اما در فرودگاه می‌فهمد که به علت نداشتن رضایت‌نامه از طرف مردان خانواده‌اش، اجازه خروج از کشور را ندارد و درنهایت کمپینی برای حمایت از زنان کشورش به‌راه می‌اندازد و برای حضور در انتخابات شورای شهر کاندید می‌شود. چنان‌که مشخص است، المنصور از نمادها و چهره‌های فرهنگی در روند اصلاحات بن سلمانی به‌حساب می‌آید. او اولین فیلم کاملا عربستانی را کارگردانی کرده و یک زن است و در تمام فیلم‌هایش جامعه حجاز را در این مورد نقد می‌کند. المنصوری در مصاحبه‌ای راجع‌به فیلمش می‌گوید پیش از این برای زنان مشکلات بسیاری به‌لحاظ اجتماعی در عربستان وجود داشت، اما حالا وضع بهتر شده است. او می‌گوید در بعضی از بخش‌های فیلمبرداری، مردم مزاحم او می‌شدند و او ناچار می‌شد توسط تماس با پلیس آنها را از سر راه بردارد. این یعنی عقب‌ماندگی اصلی از جانب مردم عربستان است و دولت آن در مسیر برداشتن موانع ترقی و عبور از این عقب‌ماندگی گام برمی‌دارد. چنین تلقیناتی به‌شدت در راستای جاانداختن اصلاحات بن سلمانی و استبداد منور قرار می‌گیرند. طی ۲۴ ساعت پس از اولین نمایش این مستند در جشنواره ونیز، رسانه‌های غربی درباره آن مطالبی نوشته‌اند که عمدتا نشان می‌دهد سیاست عربستان‌سعودی در جا انداختن اصلاحات بن سلمانی توسط این فیلم کاملا برای آنها مشخص شده است. حیفا المنصور با ددلاین هم مصاحبه‌ای درباره «کاندیدای ایده‌آل» کرده و صحبت‌های او در آنجا هم همین درونمایه را تایید می‌کند.
 گاردینمنتقد گاردین حدس می‌زند «کاندیدای ایده‌آل» جایزه خاصی از ونیز برنده نشود، ولی آن را داستانی ساده و شجاعانه و ظریف توصیف می‌کند. به‌عبارتی گاردین ضعف‌های فنی فیلم را پذیرفته، اما پیام آن را قبول دارد. منتقد گاردین پیام فیلم را چنین شرح می‌دهد: «عربستان سعودی مکانی است که مدرنیته در برابر محافظه‌کاری متجلیانه مقابله می‌کند و حتی جایی است که فریبنده‌ترین عروسی‌ها با ظاهری الهام‌گرفته از پرنسس باربی، هنوز هم دارای خواننده‌ای هستند که می‌گوید: «خدایی جز خدای یکتا نیست». شما حتی نمی‌توانید کودک بیمار خود را به کلینیک منتقل کنید. اما همه از بین نمی‌روند چون فضا درحال تغییرکردن است. «کاندیدای ایده‌آل» نشان می‌دهد تنها کاری که ممکن است لازم باشد، این است که یک فرد، بتواند روشن و جسورانه شانه خود را به چرخ منتقل کند تا مسیر حرکت تغییر یابد، حتی اگر این تغییر یک درجه باشد. این یک نفر ممکن است «وجده» یا «مریم» باشد یا خود منصور.»
 هالیوود ریپورترهالیوود ریپورتر با ذوق و اشتیاق تمام درباره فیلم المنصور صحبت می‌کند و آن را نگاه صادقانه‌ای درباره یک زن جوان مصمم و جسور می‌داند که هویت خود را در یکی از سرکوب‌گرترین جوامع مردسالار جهان برقرار می‌کند. نقد هالیوود ریپورتر هم به مسائل فنی و روایی فیلم چندان نمی‌پردازد و بیشتر متوجه محتوای کار است. هالیوود ریپورتر، محتوای «کاندیدای ایده‌آل» را علیه جامعه (و نه دولت عربستان) تحلیل می‌کند.
 حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
 اسکرین دیلیاسکرین دیلی می‌نویسد « کاندیدای ایده‌آل» با قرار دادن قهرمان خود در پشت فرمان یک اتومبیل، اهدافش از ساخت چنین فیلمی را در همان دقایق آغازین مشخص می‌کند. در وطن حیفا المنصور، زنان تا سال گذشته مجوز رانندگی دریافت نکرده بودند. نویسنده اسکرین دیلی سپس اضافه می‌کند در نگاهی ملی و منطقه‌ای، «کاندیدای ایده‌آل» در فضایی به وجود می‌آید که برخی محدودیت‌های عربستان سعودی درمورد زنان احتمالا در حال شل‌شدن باشند؛ هرچند اینها هنوز کافی نیست. چنان که مشخص است، نویسنده اسکرین دیلی هم همان برداشتی را نسبت به مضمون فیلم کرده که سرمایه‌گذاران آن در دولت سعودی خواستار جاانداختنش بوده‌اند. اما در ادامه این نوشته آمده است «کاندیدای ایده‌آل» به اندازه همان مواردی که در مقابل‌شان قرار گرفته، از سمت دیگر مردها را نادیده می‌گیرد و به یک جزوه جدایی تبدیل می‌شود و اضافه می‌کند: «از لحاظ بصری، فیلم مستحکم است اما فاقد امضای مشخص تا بتواند آن را از فضای غیرفردی واقع‌گرایانه خارج کند.»
 حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
 ایندی وایرایندی وایر نوشته است: «عربستان سعودی درحال انجام اقدامات تبلیغاتی برای پیوستن به قرن ۲۱ است. اکنون به زنان حق‌رأی داده شده است، خشونت خانگی به‌عنوان یک جرم شناخته شده است و... اما عربستان‌سعودی همان‌طور که احتمالا در عناوین دیگر کمتر چاپلوسانه خوانده‌اید، تمایل دارد برخی مسیرهای خشونت‌آمیز را درجهت اهدافش به پیش ببرد.» احتمالا نویسنده ایندی وایر در این بخش به ماجراهایی نظیر آنچه برای جمال خاشقچی اتفاق افتاد، طعنه‌ای خاموش می‌زند. این متن در ادامه اشاره می‌کند «کاندیدای ایده‌آل» عربستان معاصر را به‌عنوان مکانی نشان می‌دهد که قوانین سریع‌تر از بطن جامعه تغییر می‌کنند. مکانی که پیشرفت، مدتی پیش از آنکه به خیابان‌ها بیاید به رسانه‌ها راه می‌یابد.
  وراپمنتقد وراپ در اظهارنظری عجیب می‌نویسد: «کاندیدای ایده‌آل، چرخه‌ای از فیلم‌های جین فوندا را از دهه ۱۹۷۰ و ۸۰‌۱۹ به‌یاد می‌آورد، به‌ویژه بازگشت به خانه. فوندا در این فیلم‌ها نقش زنانی را بازی می‌کند که درحال مبارزه با درک خود درمورد جهان هستند و صدای خود را در این روند کشف می‌کنند.»
  ورایتیورایتی در اولین جمله از تحلیل خود راجع‌به فیلم جدید حیفا المنصور می‌نویسد: «دشوار است بدانید چه‌کسی مخاطب ایده‌آل برای «کاندید ایده‌آل» است.» سپس می‌گوید این فیلم را می‌توان «معادل سینمایی برای شعارهایی در این‌باره دانست که جامعه سعودی ناهمگن و قابل تغییر است». ورایتی می‌نویسد: «فیلمنامه چنان ساده است که در آن می‌توانید فهرست چکیده‌ای از شیوه‌های فرهنگی زندگی در عربستان، لباس زنانه، فضاهای جنسیتی، نقش موسیقی و... را به‌دست بیاورید که مردم را به‌سمت نمایندگان ناخوشایند تغییر (احتمالا منظور نویسنده دولت پادشاهی یا همان استبداد منور است) می‌کشند و درعین‌حال، پیام خوشامدگویی آن از توانمندسازی زنان پذیرفته می‌شود.»
عربستان جشنواره فیلم ندارد   کیان زندی دو روز پیش حیفا المنصور فیلمساز سعودی در مصاحبه خود با ددلاین در مورد فیلم «کاندیدای ایده‌ال» گفت: البته من عاشق این هستم که با مد شدن سینمای ابرقهرمانی یک فیلم با شخصیت قهرمان زن بسازم که بقیه را نابود کند.»
 منبع: روزنامه فرهیختگان


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

تذکر مجیدی به روزبه چشمی- شوخی بازیکنان استقلال با وریا
تمرین تیم فوتبال استقلال امروز در زمین شماره ۲ مجموعه آزادی برگزار شد.
چشمی: استقلال هر سال خانه تکانی می​کند- در هر رتبه​ای به برگزاری بازی​ها معترضیم
بازیکن تیم فوتبال استقلال می گوید اعتراض آن ها به برگزاری مجدد لیگ ربطی به رتبه شان در جدول رده بندی ندارد.
دکتر ستوده: باید مثل فولاد به قرنطینه می‌رفتیم
پزشک تیم استقلال گفت: موقعی که تست بازیکنانمان مثبت شده بود اگر می‌شد باید مثل تیم فولاد به قرنطینه می‌رفتیم، آلودگی و تماس‌ها کمتر می‌شد و دیگر مشکلی برای چند بازیکن دیگرمان پیش نمی‌آمد.
کریمی: امیدوارم تفکر خوبی پشت برگزاری مسابقات باشد
هافبک استقلال تهران گفت: امکان این‌که همه تیم‌ها آلوده شوند زیاد است. برگزاری مسابقات به عهده مسئولانش است اما امیدوارم تفکر خوبی پشت برگزاری مسابقات باشد.
پوتین امروز به کریمه می‌رود
رئیس جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) به شبه‌جزیره کریمه سفر خواهد کرد.
تماس تلفنی سیسی و ماکرون درباره لیبی
سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد، رؤسای جمهوری فرانسه و مصر در تماسی تلفنی درباره تحولات لیبی گفت‌وگو کردند.
سقوط هواپیمای شناسایی ترکیه و کشته شدن تمام سرنشینان آن
وزیر کشور ترکیه صبح امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، در اثر سقوط یک فروند هواپیمای نظارتی و شناسایی این کشور در استان وان در شرق ترکیه هفت نیروی امنیتی از جمله دو خلبان آن جان خود را از دست دادند.
دو فعال در اعتراضات میدان التحریر بغداد ربوده شدند
برخی شاهدان عینی و منابع رسانه‌ای امروز (پنج‌شنبه) از ربوده شدن دو فعال در جریان اعتراضات در میدان التحریر شهر بغداد خبر دادند.
کلاهبرداری ۱۴۳ میلیاردی به بهانه تامین ارز خارجی
۲ کلاهبردار که به بهانه تامین ارز خارجی، ۱۴۳ میلیارد ریال از شهروندی کلاهبرداری کرده بودند، توسط کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران دستگیر شدند.
دام اسکیمری و کلاهبرداری فروشندگان سیار
رئیس پلیس فتا استان بوشهر به شهروندان هشدار داد در زمان خرید از فروشندگان سیار، مراقب کلاهبرداری به شیوه اسکیمری باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

همکاری سه گانه با مربی دورکار پرتغالی ادامه دارد- دردسر فدراسیون برای پرداخت حقوق سرجیو سانتوز
همکاری فدراسیون سه گانه با مربی پرتغالی خود تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه دارد و این مربی همچنان به صورت دور کار به ورزشکاران تمرین می‌دهد.
چرا درباره ارتباط کووید-۱۹ و بارداری اطلاعات زیادی وجود ندارد؟
بیش از شش ماه است که ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده‌اند که برخی از آنها بهبود یافته و برخی نیز جان خود را از دست داده‌اند اما باز هم نکات بسیاری وجود دارند و یکی از آنها این است که دقیقا نمی‌دانیم این ویروس می‌تواند چه تاثیراتی بر روی زنان باردار و کودکان داشته باشد.
ابوالقاسم سرحدی‌زاده که بود
در کشوری که بازنشستگی برای سیاستمدارانش معنای چندانی ندارد، حاشیه‌نشینی یک سیاستمدار از سن کمتر از ۶۰ سالگی مورد استثنایی است. آن هم کسی با سوابق ابوالقاسم سرحدی‌زاده که دو دوره تجربه وزارت و سه دوره نشستن بر کرسی نمایندگی مجلس را در کارنامه داشته باشد.
تساوی عجیب یوونتوس در سری آ
یوونتوس پیروزی را برابر ساسولو با تساوی عوض کرد تا دو امتیاز دیگر از دست بدهد.
شکست لیورپول برابر آرسنال در لیگ جزیره
لیورپول در هفته سی و ششم لیگ برتر انگلیس برابر آرسنال شکست خورد.
«کرونا» پنجه در پنجه هنرمندان موسیقی- از مرگ خواننده جوان تا ابتلای رضا بهرام و احسان خواجه امیری
آنچه در «دورهمی» دیشب گذشت- خاطره جالب مهران مدیری از اسب‌سواری
بازگشت مجری قدیمی به تلویزیون
اکران آنلاین «روز‌های نارنجی» با بازی هدیه تهرانی
«صفر بیست و یک» به زودی روی آنتن شبکه سه
ساخت سری  دوم سریال «بانوی عمارت» به کجا رسید؟
«متری شیش و نیم» به جشنواره ملبورن می‌‌رود
آخر هفته ای تابستانی همراه با فیلم‌های سینمایی تلویزیون
مهمانان این هفته «دورهمی» مشخص شد
هدیه تهرانی، امین حیایی و علی صادقی در ماراتن شبکه نمایش خانگی