حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان

14:39 ۳۵ روز و ۴ ساعت پیش مشرق نیوز 239 0
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان

«کاندیدای ایده‌آل» نشان می‌دهد تنها کاری که ممکن است لازم باشد، این است که یک فرد، بتواند روشن و جسورانه شانه خود را به چرخ منتقل کند تا مسیر حرکت تغییر یابد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حیفا المنصور را اولین زن فیلمساز عربستانی می‌نامند و این در حالی است که اساسا عربستان تا سال ۲۰۱۸ هیچ سالن سینمایی‌ای نداشت و پس از آن هم تماشای فیلم در مراکز نمایش آن، بدون حضور اولیای مذکر برای زن‌ها قانونی شد.
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
پلنگ سیاهورود سینما به عربستان با نمایش فیلم «پلنگ سیاه» امکان‌پذیر شد. «پلنگ سیاه» فیلمی به‌حساب می‌آمد که به‌وضوح مروج یک مدل سیاسی مشهور به «استبداد منور» یا «اصلاحات از بالا» بود. چنین درونمایه‌ای با ساختار سیاسی عربستان و آنچه به «اصلاحات بن سلمانی» شهرت یافته، کاملا همخوانی داشت. حالا حیفا المنصور هم فیلمی را به‌عنوان نماینده عربستان در جشنواره ونیز شرکت داده که در همان خط قرار می‌گیرد؛ فیلمی درباره زنان عربستان و تغییرات اصلاحات مدرنی که جامعه حجاز باید درموردشان بپذیرد. حیفا هشتمین فرزند از ۱۲ فرزند عبدالرحمن منصور، شاعر عرب‌زبان است. او گفته با سینما توسط پدرش آشنا شده است. با تشویق پدرش، او در دانشگاه آمریکایی قاهره مدرک ادبیات تطبیقی گرفت و سپس مدرک کارشناسی‌ارشد مطالعات فیلم را از دانشگاه سیدنی استرالیا دریافت کرد.
بیشتر بخوانید: پشت پرده نامه ۲۰۰ هنرمند در حمایت از نوشین جعفری چیست؟حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
فیلم وجده از حیفا المنصوراو کار فیلمسازی خود را با سه فیلم کوتاه آغاز کرد، «سفر تلخ»، «تنها راه بیرون» و «زنان بدون سایه». «تنها راه بیرون» در امارات متحده عربی و هلند جوایزی کسب کرد. او این رویه گفتمانی را با مستند «زنان بدون سایه» دنبال کرد که به زندگی پنهان زنان در کشورهای عربی خلیج‌فارس می‌پردازد. این فیلم در ۱۷ جشنواره بین‌المللی به نمایش گذاشته شد و جایزه طلای داگر را برای بهترین مستند در جشنواره فیلم مسقط و یک نامزدی توسط هیات‌داوران ویژه در چهارمین جشنواره فیلم عربی روتردام دریافت کرد. حیفا المنصور میهمان بیست‌وهشتمین جشنواره سه قاره در نانت فرانسه بود.
حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
اولین فیلم بلند او «وجده»، در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۲ دیده شد. این نخستین اثر بلند سینمایی به‌حساب می‌آمد که به‌طور کامل در عربستان سعودی فیلمبرداری شده بود. «وجده» داستان دختری ۱۰ ساله را روایت می‌کند که در حومه ریاض درحال رشد است. دخترک آرزو دارد صاحب دوچرخه شود. این فیلم توسط روتانا، کمپانی تولید فیلم شاهزاده ولید بن طلال حمایت شد. «وجده» به‌عنوان نماینده عربستان‌سعودی در بخش فیلم‌های خارجی‌زبان سی‌وهشتمین دوره جوایز اسکار انتخاب شد، این نخستین‌باری بود که عربستان سعودی فیلمی را به اسکار می‌فرستاد. پس از آن حیفا المنصور برای حضور در هیات داوران برای بخش Un Certain Regard در جشنواره کن ۲۰۱۵ انتخاب شد و در ژانویه سال ۲۰۱۹، در نشست مجمع جهانی اقتصاد داووس به پاس رهبری‌اش در تحولات فرهنگی جهان عرب، جایزه کریستالی دریافت کرد. او امسال با فیلم مستندی به نام «کاندیدای ایده‌آل» در فستیوال فیلم ونیز حاضر شده است. «کاندیدای ایده‌آل» درباره یک پزشک زن است که می‌خواهد برای عضویت در شورای شهر در داخل عربستان نامزد انتخابات شود. او با مشکلاتی مواجه می‌شود از جمله اینکه نمی‌تواند چهره‌اش را در فیلم‌های انتخاباتی نشان دهد یا به‌طور مستقیم خطاب به رأی‌دهندگان مرد در اجتماعات صحبت کند. این زن می‌خواهد مسیر جاده منتهی به درمانگاهش آسفالت شود تا هنگام بارش باران، رفت و آمد بیماران به آنجا سخت نباشد و این وعده روی زنانی که مخاطب تبلیغات او قرار می‌گیرند، موثر می‌افتد...
در همان ابتدای کار صحنه‌هایی از رانندگی مریم پخش می‌شود تا مشخص کند که از سال ۲۰۱۸ به‌بعد زنان می‌توانند در عربستان رانندگی کنند. این خانم دکتر تصمیم می‌گیرد برای کنفرانسی به دوبی برود، اما در فرودگاه می‌فهمد که به علت نداشتن رضایت‌نامه از طرف مردان خانواده‌اش، اجازه خروج از کشور را ندارد و درنهایت کمپینی برای حمایت از زنان کشورش به‌راه می‌اندازد و برای حضور در انتخابات شورای شهر کاندید می‌شود. چنان‌که مشخص است، المنصور از نمادها و چهره‌های فرهنگی در روند اصلاحات بن سلمانی به‌حساب می‌آید. او اولین فیلم کاملا عربستانی را کارگردانی کرده و یک زن است و در تمام فیلم‌هایش جامعه حجاز را در این مورد نقد می‌کند. المنصوری در مصاحبه‌ای راجع‌به فیلمش می‌گوید پیش از این برای زنان مشکلات بسیاری به‌لحاظ اجتماعی در عربستان وجود داشت، اما حالا وضع بهتر شده است. او می‌گوید در بعضی از بخش‌های فیلمبرداری، مردم مزاحم او می‌شدند و او ناچار می‌شد توسط تماس با پلیس آنها را از سر راه بردارد. این یعنی عقب‌ماندگی اصلی از جانب مردم عربستان است و دولت آن در مسیر برداشتن موانع ترقی و عبور از این عقب‌ماندگی گام برمی‌دارد. چنین تلقیناتی به‌شدت در راستای جاانداختن اصلاحات بن سلمانی و استبداد منور قرار می‌گیرند. طی ۲۴ ساعت پس از اولین نمایش این مستند در جشنواره ونیز، رسانه‌های غربی درباره آن مطالبی نوشته‌اند که عمدتا نشان می‌دهد سیاست عربستان‌سعودی در جا انداختن اصلاحات بن سلمانی توسط این فیلم کاملا برای آنها مشخص شده است. حیفا المنصور با ددلاین هم مصاحبه‌ای درباره «کاندیدای ایده‌آل» کرده و صحبت‌های او در آنجا هم همین درونمایه را تایید می‌کند.
 گاردینمنتقد گاردین حدس می‌زند «کاندیدای ایده‌آل» جایزه خاصی از ونیز برنده نشود، ولی آن را داستانی ساده و شجاعانه و ظریف توصیف می‌کند. به‌عبارتی گاردین ضعف‌های فنی فیلم را پذیرفته، اما پیام آن را قبول دارد. منتقد گاردین پیام فیلم را چنین شرح می‌دهد: «عربستان سعودی مکانی است که مدرنیته در برابر محافظه‌کاری متجلیانه مقابله می‌کند و حتی جایی است که فریبنده‌ترین عروسی‌ها با ظاهری الهام‌گرفته از پرنسس باربی، هنوز هم دارای خواننده‌ای هستند که می‌گوید: «خدایی جز خدای یکتا نیست». شما حتی نمی‌توانید کودک بیمار خود را به کلینیک منتقل کنید. اما همه از بین نمی‌روند چون فضا درحال تغییرکردن است. «کاندیدای ایده‌آل» نشان می‌دهد تنها کاری که ممکن است لازم باشد، این است که یک فرد، بتواند روشن و جسورانه شانه خود را به چرخ منتقل کند تا مسیر حرکت تغییر یابد، حتی اگر این تغییر یک درجه باشد. این یک نفر ممکن است «وجده» یا «مریم» باشد یا خود منصور.»
 هالیوود ریپورترهالیوود ریپورتر با ذوق و اشتیاق تمام درباره فیلم المنصور صحبت می‌کند و آن را نگاه صادقانه‌ای درباره یک زن جوان مصمم و جسور می‌داند که هویت خود را در یکی از سرکوب‌گرترین جوامع مردسالار جهان برقرار می‌کند. نقد هالیوود ریپورتر هم به مسائل فنی و روایی فیلم چندان نمی‌پردازد و بیشتر متوجه محتوای کار است. هالیوود ریپورتر، محتوای «کاندیدای ایده‌آل» را علیه جامعه (و نه دولت عربستان) تحلیل می‌کند.
 حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
 اسکرین دیلیاسکرین دیلی می‌نویسد « کاندیدای ایده‌آل» با قرار دادن قهرمان خود در پشت فرمان یک اتومبیل، اهدافش از ساخت چنین فیلمی را در همان دقایق آغازین مشخص می‌کند. در وطن حیفا المنصور، زنان تا سال گذشته مجوز رانندگی دریافت نکرده بودند. نویسنده اسکرین دیلی سپس اضافه می‌کند در نگاهی ملی و منطقه‌ای، «کاندیدای ایده‌آل» در فضایی به وجود می‌آید که برخی محدودیت‌های عربستان سعودی درمورد زنان احتمالا در حال شل‌شدن باشند؛ هرچند اینها هنوز کافی نیست. چنان که مشخص است، نویسنده اسکرین دیلی هم همان برداشتی را نسبت به مضمون فیلم کرده که سرمایه‌گذاران آن در دولت سعودی خواستار جاانداختنش بوده‌اند. اما در ادامه این نوشته آمده است «کاندیدای ایده‌آل» به اندازه همان مواردی که در مقابل‌شان قرار گرفته، از سمت دیگر مردها را نادیده می‌گیرد و به یک جزوه جدایی تبدیل می‌شود و اضافه می‌کند: «از لحاظ بصری، فیلم مستحکم است اما فاقد امضای مشخص تا بتواند آن را از فضای غیرفردی واقع‌گرایانه خارج کند.»
 حقه بن سلمان برای عقب مانده نشان دادن مردم عربستان
 ایندی وایرایندی وایر نوشته است: «عربستان سعودی درحال انجام اقدامات تبلیغاتی برای پیوستن به قرن ۲۱ است. اکنون به زنان حق‌رأی داده شده است، خشونت خانگی به‌عنوان یک جرم شناخته شده است و... اما عربستان‌سعودی همان‌طور که احتمالا در عناوین دیگر کمتر چاپلوسانه خوانده‌اید، تمایل دارد برخی مسیرهای خشونت‌آمیز را درجهت اهدافش به پیش ببرد.» احتمالا نویسنده ایندی وایر در این بخش به ماجراهایی نظیر آنچه برای جمال خاشقچی اتفاق افتاد، طعنه‌ای خاموش می‌زند. این متن در ادامه اشاره می‌کند «کاندیدای ایده‌آل» عربستان معاصر را به‌عنوان مکانی نشان می‌دهد که قوانین سریع‌تر از بطن جامعه تغییر می‌کنند. مکانی که پیشرفت، مدتی پیش از آنکه به خیابان‌ها بیاید به رسانه‌ها راه می‌یابد.
  وراپمنتقد وراپ در اظهارنظری عجیب می‌نویسد: «کاندیدای ایده‌آل، چرخه‌ای از فیلم‌های جین فوندا را از دهه ۱۹۷۰ و ۸۰‌۱۹ به‌یاد می‌آورد، به‌ویژه بازگشت به خانه. فوندا در این فیلم‌ها نقش زنانی را بازی می‌کند که درحال مبارزه با درک خود درمورد جهان هستند و صدای خود را در این روند کشف می‌کنند.»
  ورایتیورایتی در اولین جمله از تحلیل خود راجع‌به فیلم جدید حیفا المنصور می‌نویسد: «دشوار است بدانید چه‌کسی مخاطب ایده‌آل برای «کاندید ایده‌آل» است.» سپس می‌گوید این فیلم را می‌توان «معادل سینمایی برای شعارهایی در این‌باره دانست که جامعه سعودی ناهمگن و قابل تغییر است». ورایتی می‌نویسد: «فیلمنامه چنان ساده است که در آن می‌توانید فهرست چکیده‌ای از شیوه‌های فرهنگی زندگی در عربستان، لباس زنانه، فضاهای جنسیتی، نقش موسیقی و... را به‌دست بیاورید که مردم را به‌سمت نمایندگان ناخوشایند تغییر (احتمالا منظور نویسنده دولت پادشاهی یا همان استبداد منور است) می‌کشند و درعین‌حال، پیام خوشامدگویی آن از توانمندسازی زنان پذیرفته می‌شود.»
عربستان جشنواره فیلم ندارد   کیان زندی دو روز پیش حیفا المنصور فیلمساز سعودی در مصاحبه خود با ددلاین در مورد فیلم «کاندیدای ایده‌ال» گفت: البته من عاشق این هستم که با مد شدن سینمای ابرقهرمانی یک فیلم با شخصیت قهرمان زن بسازم که بقیه را نابود کند.»
 منبع: روزنامه فرهیختگان


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خرید لوازم التحریر به قیمت عمده
لوازم التحریر یک واژه عربی بوده و ما به دلیل استفاده از دو کلمه لوازم و التحریر در فارسی از واژه لوازم‌التحریر نیز استفاده می‌کنیم.
معرفی تجهیزات نوین پخت کباب برای رستوران‌ها یا آشپزخانه صنعتی
امروزه تکنولوژی همانطور که به کمک بسیاری از صنعت‌ها آمده و آن‌ها را مدرن کرده، به صنعت آشپزی نیز راه یافته است. محصولاتی را در حوزه تجهیزات رستوران مشاهده می‌کنیم که می‌تواند آشپزخانه‌ها را مدرن کند.
افتتاح مدرسه بانک تجارت درشهرستان ایذه
با مشارکت بانک تجارت مدرسه دو کلاسه "امید تجارت" در روستای مورد فل شهرستان ایذه استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.
چگونه فروش محصولات خود را افزایش دهیم
طی سال‌های اخیر با ورود موبایل‌های هوشمند حضور شبکه‌های اجتماعی رونق فراوانی یافته و باعث شده بخش زیادی از کسب و کارها محصولات خود را در این رسانه‌ها بنا کنند.
یون منفی چیست؟
یون‌های منفی به طور طبیعی در هوا و بدن انسان وجود دارد. یون‌های منفی به علت داشتن اتم‌های منفی بیشتر به این نام خوانده می‌شود. وجود یون‌های منفی برای از بین بردن آثار مضر یون‌های مثبت لازم است.
بررسی قابلیت‌های دوربین SuperSensing Cine گوشی Huawei Mate30 Pro
هوآوی بامعرفی گوشی Huawei Mate 30 Pro باعث تحولی اساسی در دوربین‌های حرفه‌ای شد.
پرداخت عوارضی، بدون عوارض
حتما برای شما هم پیش آمده ‌است که مدت‌ زیادی در صفوف طولانی ایستگاه‌های عوارضی منتظر بمانید تا نوبت خودروی شما برای پرداخت عوارض جاده‌ای شود. این شرایط به خصوص در تعطیلات، به بحرانی‌ترین حالت ممکن می‌رسد.
تنظیم رنگ در تلویزیون
مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید یک تلویزیون به آن توجه می‌کنیم وضوح و کیفیت تصویر است.
نگاهی به فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ در روز بزرگداشت نابینایان
پانزدهم اکتبر هر سال به عنوان روز بزرگداشت نابینایان شناخته می‌شود.
ویدئو - حال و هوای نجف در آستانه اربعین
بسیاری از زائران اربعین حسینی در مسیر رسیدن به کربلا از نجف عبور می‌کنند و دقایق و ساعاتی را در حرم نخستین امام شیعیان به عبادت می‌پردازند. ویدئوی پیش رو، لحظاتی از حال و هوای حرم حضرت امام علی (ع) در آستانه اربعین حسینی را به تصویر کشیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه
ستاره سابق تیم ملی فوتبال ترکیه مخالفت خود را با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد.
۱۲ تمرین برای پیشگیری از پیچ خوردن مچ پا+ عکس
مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگری در بدن پیچ می خورد و اهمیت درمان آن برای جلوگیری از تکراری شدن آن، بی ثباتی و لق شدن آن مفصل است. این پیچ خوردگی در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود و در دو طرف مفصل مچ پا لیگامان هایی قرار دارند که باعث می شوند مفصل با وجود حرکت در فعالیت های روزانه دارای ثبات مناسب هم باشد.
آمار و ارقام تقابل‌های استقلال و فجر سپاسی- گربه سیاه آبی‌ها
استقلال و فجر سپاسی پنجشنبه این هفته برای سی‌ و هفتمین بار به مصاف هم می‌روند. در مجموع ۳۶ دیدار گذشته استقلال بیشتر به پیروزی رسیده اما فجر سپاسی هم بردهای به یاد ماندنی مقابل آبی‌های پایتخت داشته است.
صدور مجوز سفر اربعین برای بیش از ۱۲۰هزار مشمول سربازی
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از صدور مجوز سفر به عراق در ایام اربعین برای بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مشمولان سربازی خبر داد.
جزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزی
مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به اعلام برنامه‌های سازمان پژوهش در حیطه توزیع بر خط کتب درسی و تولید کیف الکترونیکی و بسته‌های آموزشی و یاددهی - یادگیری پرداخت.
آهنگی که در یوتیوب یک میلیاردی شد- عکس
مسعود فراستی کربلایی شد
وقتی پای خدا در تاریخ باز می‌شود
موهای نارنجی آقای بازیگر- عکس
واکنش آقای وزیر به پوشش جنجالی زنان بازیگر
نیم نگاهی به «ستایش»، سریال پرطرفدار این شبهای تلویزیون
آنجلینا جولی «جوکر» را از صدر به پایین کشید
تعطیلی سالن های تئاتر به مناسبت سوگواری اربعین حسینی
اجرای ˮمجلس مهتاب‌کشونˮ در عمارت روبه‌رو
نگاهی به 2 رادیوی کربلایی| رادیو اربعین صدای ˮزائران بعیدˮ و همراه ˮزائران قریبˮ