تحصیلات نیم میلیون مدیر ایرانی چیست؟

12:53 ۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 207 0

تقریبا ۲۷ درصد از کل مدیران در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیلات آکادمیک خود را سپری کرده‌اند. پس از این گروه تحصیلی، فارغ‌التحصیلان «بازرگانی و علوم اداری»، بیشترین تعداد را در بین شاغلان مدیر و مقامات (۲۵ درصد از کل مدیران) دارا بودند. در نتیجه بیش از ۵۰ درصد پست‌های مدیریتی، در اختیار این دو گروه بوده است.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامهدنیای اقتصادنوشت: «داده‌های تفصیلی بازار کار در سال ۹۷ نشان می‌دهد حدود ۵۵۵ هزار نفر از شاغلان کشور، در دسته شغلی «قانونگذار، مقامات عالی‌رتبه و مدیران» فعال بوده‌اند. از این تعداد، مدیران با سابقه تحصیلی مهندسی، بیشترین فراوانی را داشته‌اند. تقریبا ۲۷درصد از کل مدیران، در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیلات آکادمیک خود را سپری کرده‌اند. پس از این گروه تحصیلی، فارغ‌التحصیلان «بازرگانی و علوم اداری»، بیشترین تعداد را در بین شاغلان مدیر و مقامات (۲۵ درصد از کل مدیران) دارا بودند. در نتیجه بیش از ۵۰ درصد پست‌های مدیریتی، در اختیار این دو گروه بوده است. شاغلان تحصیلکرده در رشته‌های «علوم اجتماعی و رفتاری» مانند علوم سیاسی، علوم اقتصادی و جامعه‌شناسی، تنها سهم ۶.۴ درصدی در بین مدیران داشته‌اند. نکته تامل‌بر‌انگیز گزارش مرکز آمار، چگونگی فعالیت نیمی از شاغلان ۶ گروه تحصیلی در حوزه تخصصی خود است. یکی از ضعیف‌ترین عملکردها مربوط به مهندسان است. تقریبا فقط یک‌پنجم آنها در حوزه‌های تخصصی مشغول به‌ کار بوده‌اند. در این زمینه، بیشترین توفیق را گروه «بهداشت» داشته است. بیش از سه‌چهارم شاغلان تحصیلکرده در حوزه‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری و... در حوزه تخصصی شاغل هستند.

عقبه تحصیلی مدیران کشور حاوی نکات تامل‌برانگیزی است. بر اساس داده‌های تفصیلی بازار کار ایران در سال گذشته، ۲۷ درصد از مدیران کشور را مهندسان و ۲۵ درصد را فارغ‌التحصیلان گروه تحصیلی بازرگانی و علوم اداری تشکیل می‌دهند. در نتیجه مهندسان، جایگاه اول را در بین مقامات عالی‌رتبه دارا هستند. در بازار کار ایران، حدود ۶ میلیون و ۱۹۴ هزار نفر، شاغل دارای تحصیلات عالی موجود هستند. داده‌های تفصیلی مرکز آمار از سال گذشته، حاوی اطلاعات جالبی است. یکی از این اطلاعات جالب، توزیع شاغلان در بین گروه‌های شغلی عمده، بر حسب رشته تحصیلی‌شان است. در واقع این داده‌ها نشان می‌دهند که مثلا فارغ‌التحصیلان مهندس، در چه شغل‌هایی مشغول به فعالیت شده‌اند و ارتباط مشاغل با تحصیلات آنها تا چه حد است.

وفور مدیران مهندس

داده‌های مرکز آمار حاکی از این است که ۵۵۵ هزار و ۳۳۴ نفر در کسوت قانون‌گذار، مقامات عالی‌رتبه و مدیران در بازار کار وجود دارند. مدیران‌ عامل و مدیران ارشد اجرایی، مدیران تولید، آموزش، رستوران‌ها و هتل‌ها و مقامات و قانون‌گذاران کشور و ... در این گروه جای می‌گیرند. این گروه شغلی، تاثیر زیادی در زندگی همه مردم دارند زیرا افرادی در آن حضور دارند که در تصمیمات کلان اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور نقش اصلی را بازی می‌کنند. از این‌ رو تحصیلات آنها می‌تواند حائز اهمیت باشد. محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای قانون‌گذاران کشور، بازرگانی و علوم اداری بوده است. تقریبا از هر ۴ مدیر، یک مدیر عالی‌رتبه در یکی از رشته‌های زیرمجموعه بازرگانی و علوم اداری تحصیل کرده است. این گروه عمده تحصیلی، شامل‌ رشته‌هایی چون حسابداری، امور مالی، مدیریت و علوم اداری، بازاریابی و تبلیغات می‌شود. تقریبا ۱۲۱ هزار نفر از مدیران و قانون‌گذاران کشور در این رشته‌ها تحصیلات دارند.

جدا از علوم اداری و بازرگانی، بیشترین فراوانی را در بین مدیران عالی‌رتبه، مهندسان دارند. فارغ‌التحصیلان مهندس در ۴ گروه عمده رشته تحصیلی «معماری و ساختمان»، «مهندسی و حرفه‌های مهندسی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «فرآوری و ساخت» حضور دارند. اگر به شکل مجزا، فارغ‌التحصیلان این گروه‌های تحصیلی را با علوم اداری و بازرگانی مقایسه کنیم، برتری تعدادی به فارغ‌التحصیلان علوم اداری می‌رسد. اما اگر مهندسان را در یک قالب کلی ببینیم و مهندسان در گروه‌های تحصیلی مختلف را در دسته کلی «مهندس» قرار دهیم، میزان مدیران مهندس بیشتر از مدیران فارغ‌التحصیل گروه‌های دیگر تحصیلی خواهد شد. مجموع شاغلان این ۴ گروه در دسته شغلی «قانون‌گذار مقامات عالی‌رتبه و مدیران» به بیش از ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد؛ به زبان دیگر ۲۷.۱ درصد از مدیران عالی‌رتبه را مهندسان تشکیل می‌دهند. می‌توان گفت علت وفور مدیران مهندس عالی‌رتبه، بیشتر از آن که نیاز تخصصی به مدیر مهندس باشد، به محبوبیت رشته‌های فنی‌-مهندسی در سال‌های قبل و خروجی بالای فارغ‌التحصیلان این حوزه در دانشگاه‌های کشور بازمی‌گردد.

محبوبیت رشته‌های فنی-مهندسی به‌گونه‌ای بود که بسیاری از نخبگان، بدون توجه به قابلیت‌ها و استعدادهایشان، به‌صورت یک تکلیف، وارد رشته‌های فنی مهندسی می‌شدند؛ تکلیفی که امروز تا حدودی برای رشته‌های پزشکی حاکم شده و محبوبیت رشته‌های پزشکی به حد بالایی رسیده است. در مجموع بیش از ۳۱ درصد از شاغلان دارای تحصیلات عالی را مهندسان تشکیل می‌دهند. اما پس از مهندسان و فارغ‌التحصیلان علوم اداری، فارغ‌التحصیلان «علوم تربیتی» بیشترین شانس را برای مدیر شدن داشته‌اند. تقریبا ۹.۵ درصد از قانون‌گذاران و مدیران عالی‌رتبه، در رشته‌های تحصیلی زیرمجموعه «علوم تربیتی» دوران آکادمیک خود را سپری کرده‌اند، یعنی علوم تربیتی و تربیت معلم. با توجه به گستردگی وزارت آموزش و پرورش، این مدیران می‌توانند منسوب به این وزارتخانه باشند. فارغ‌التحصیلان علوم اجتماعی و رفتاری، در ۳ رتبه اول جایگاهی نداشته و با تحویل حدودا ۳۵ هزار و ۵۰۰ مدیر در جایگاه چهارم قرار گرفته است. علوم اجتماعی و رفتاری، فارغ‌التحصیلان رشته‌های اقتصاد، علوم سیاسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی را دربر‌می‌گیرد. فارغ‌التحصیلان این گروه‌های تحصیلی، تقریبا ۶.۴ درصد از مدیران کشور را تشکیل داده‌اند که نشان می‌دهد از غلظت بسیار کمی نسبت به مهندسان برخوردارند. مجموعا ۳۵۳هزار نفر شاغل دارای مدرک تحصیلی رشته‌های علوم اجتماعی و رفتاری وجود دارند که تقریبا ۴۲.۸ درصد از آنها در گروه شغلی «متخصصان» مشغول فعالیت هستند.

وضعیت تحصیلی متخصصان

گروه شغلی «متخصصان» شغل‌هایی را شامل می‌شود که نیاز به تخصص و مهارت دارد. از این‌ رو می‌تواند شاخصی باشد تا نشان دهد فارغ‌التحصیلان کدام رشته‌های تحصیلی، بیشتر در شغل‌های تخصصی مشغول به فعالیت شده‌اند. در این زمینه فارغ‌التحصیلان یا شاغلان به تحصیل گروه «بهداشت» بیشترین موفقیت را دارند. پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، پرستاران و ماماها در این دسته جای می‌گیرند و ۷۶ درصد از شاغلان تحصیل‌کرده در این رشته‌ها، در رشته‌های تخصصی شاغل شده‌اند. پس از گروه تحصیلی «بهداشت»، گروه تحصیلی «علوم تربیتی» بیشترین توفیق را در این زمینه داشته‌ است. حدود ۶۶ درصد از شاغلان رشته‌های علوم تربیتی، در گروه شغلی «متخصصان» فعال هستند و احتمالا به شغل‌های مربی آموزش فنی و حرفه‌ای، دبیری آموزش متوسطه و آموزگاری شاغلند.

نکته قابل تامل این که از بین ۲۶ گروه عمده تحصیلی، تنها شاغلان ۶ گروه هستند که بیش از ۵۰ درصدشان، در زمره «متخصصان» فعالیت دارند و بقیه شاغلان، در گروه‌های شغلی دیگر پراکنده شده‌اند. این ۶ گروه شامل فارغ‌التحصیلان شاغل علوم تربیتی، علوم انسانی، ریاضیات و آمار، جنگلداری، زبان و بهداشت هستند. جالب این که شاغلان تحصیل کرده «مهندسی و حرفه‌های مهندسی» یکی از کمترین تمرکز را در گروه متخصصان دارند. بر اساس داده‌های در دسترس، تنها ۲۲ درصد از شاغلان تحصیل کرده مهندسی و حرفه‌های مهندسی، در گروه متخصصان قرار گرفته‌اند و بیش از سه چهارم از مهندسان، احتمالا در شغل‌های غیر مرتبط مشغول فعالیت هستند. در بین گروه‌های عمده شغلی، برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در گروه «کارگران ساده» مشغول به‌ کار بوده‌اند. تقریبا ۱۵۳ هزار نفر از کارگران ساده تحصیل‌کرده دانشگاهی محسوب می‌شوند. حدود ۴۱ درصد از این تعداد، در یکی از رشته‌های مهندسی دوران دانشگاهی خود را سپری کرده‌اند. در حقیقت در بین کارگران ساده تحصیل‌کرده نیز باز مهندسان نقش اول را دارند. پس از مهندسان فارغ‌التحصیلان رشته‌های زیرمجموعه بازرگانی و علوم اداری از نظر فراوانی قرار دارند.

تحصیلات نیم میلیون مدیر ایرانی چیست؟


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

تازه ترین خبرها از مراحل ساخت سریال «آیت‌الله طالقانی»
حامد قربانی نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی» درباره پژوهش‌های مرتبط با فیلمنامه این سریال توضیحاتی ارائه کرد.
آبروی رفته نتانیاهو در گرو سریالی سراسر فحشا و صحنه‌های غیر اخلاقی!
ظاهرا رژیم صهیونیستی در تلاش برای جبران سرشکستگی در برابر مقاومت با سریالی مبتذل است.
واژگونی تانکر حمل مواد شیمیایی و مصدومیت راننده
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتشنشانی شهر تهران در خصوص حادثه واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی گفت: در ساعت ۱:۲۸ دقیقه بامداد امروز وقوع یک حادثه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی اعلام شد.
پراید ورژن آفرود- عکس
پراید ورژن آفرود در خیابان‌های اصفهان را می‌بینید.
آمار ثبت نام کلاس اولی‌ها
رضوان حکیم‌زاده با اشاره به آمار ثبت نام کلاس اولی‌ها اظهار کرد: پیش بینی ما این است که جمعیت کلاس اول نسبت به جمعیت کل ابتدایی تا ۱.۹۸ صدم درصد رشد داشته باشد.
اینفوگرافی - آمار جانباختگان کار در بهار ۹۸
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند. این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.
به زودی؛ درمان سرطان با سلول‌های بنیادی
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه درمان سرطان به واسطه سلول‌های بنیادی در دست بررسی‌های تحقیقاتی است، گفت: سالانه بیش از یک هزار و ۲۰۰ پیوند مغز و استخوان به واسطه سلول‌های بنیادی در کشور انجام می‌شود.
توضیحات شهرداری تهران درباره سنگ فرش خیابان سی تیر  و میدان بهارستان
صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهردار تهران با اشاره به کفپوش سنگ برخی میادین و معابر شهر مانند میدان امام حسین و خیابان ۳۰ تیر گفت: در این معابر که کفپوش آنها سنگ شده حتما باید اصلاحاتی انجام شود تا حرکت خودروها آسان‌تر شود .
حمام با آب داغ لاغر می کند یا آب سرد؟
محققان در سال 2017 در دانشگاه لوفبورو در انگلیس آزمایشی را انجام دادند تا ببینند آیا حمام رفتن باعث افزایش سوختن کالری می شود یا خیر.
غذا‌هایی که باعث چاقی نمی‌شوند
در برخی مواد غذایی اگر کمی زیاده روی شود مشکلی پیش نمی آید ولی اگر به حد افراط برسد علاوه بر افزایش وزن می تواند موجب آسیب جدی بر بدن باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون روحانی: آثار برجام در کشور غیرقابل انکار است
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: آثار برجام در زمینه‌های مختلف برای کشور هنوز پابرجا بوده و غیرقابل انکار است.
تازه ترین خبرها از مراحل ساخت سریال «آیت‌الله طالقانی»
حامد قربانی نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی» درباره پژوهش‌های مرتبط با فیلمنامه این سریال توضیحاتی ارائه کرد.
آبروی رفته نتانیاهو در گرو سریالی سراسر فحشا و صحنه‌های غیر اخلاقی!
ظاهرا رژیم صهیونیستی در تلاش برای جبران سرشکستگی در برابر مقاومت با سریالی مبتذل است.
واژگونی تانکر حمل مواد شیمیایی و مصدومیت راننده
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتشنشانی شهر تهران در خصوص حادثه واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی گفت: در ساعت ۱:۲۸ دقیقه بامداد امروز وقوع یک حادثه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی اعلام شد.
پراید ورژن آفرود- عکس
پراید ورژن آفرود در خیابان‌های اصفهان را می‌بینید.