اجرای ۷ پروژه توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مترو در سال ۹۸

14:02 ۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 143 0
اجرای ۷ پروژه توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مترو در سال ۹۸

طی دو سال گذشته و همزمان با روی کارآمدن مدیریت شهری جدید، TOD یا توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار گرفت. سرپرست شرکت توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مترو تهران، فعالیت‌های این شرکت در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ را تشریح کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مصطفی سفندارمذ در مورد نحوه ایجاد مجتمع‌های ایستگاهی مترو تهران، گفت: شرکت توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مترو تهران و حومه براساس مصوبه ۱۹۷ شورای اسلامی شهر تهران (دوره اول) و با توجه به موافقت وزیر وقت کشور طی ابلاغیه‌ای در سال ۱۳۸۲، به منظور فراهم آوردن بستر مناسب جهت استفاده از توان مدیریتی و سرمایه‌های بخش‌های مختلف داخلی و خارجی و با هدف ساماندهی اراضی اطراف ایستگاه‌های مترو، کاهش سفرهای زاید شهری و تأمین بخشی از هزینه‌های توسعه خطوط و ایستگاه‌ها در خردادماه سال ۱۳۸۵ تأسیس شد.
وی ادامه داد: براساس مصوبه سال 89 شورای شهر تهران با موضوع ساماندهی وضعیت سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران باید کلیه سهام شرکت مجتمع‌های ایستگاهی ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ، به بخش خصوصی واگذار شود؛ در نهایت در سال ۱۳۹۱ شرکت تعلیق و به فعالیت آن خاتمه داده شد. در سال ۱۳۹۴ با پیگیری‌های صورت گرفته، شرکت مجتمع‌های ایستگاهی در دوره چهارم شورای شهر ابقا شد اما به علت مشکلات حقوقی و چند سال رهاشدگی، ارکان شرکت (مجمع عمومی، هیئت مدیره، صاحبان سهام، صاحبان امضای مجاز) تشکیل نشد. 
سفندارمذ عنوان کرد: در صورت تشکیل ارکان، شرکت می‌توانست مطابق قانون تجارت و در چهارچوب وظایف و ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغیه‌ شهرداری تهران به فعالیت بپردازد. در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا خرداد ماه ۱۳۹۷ پیگیری جدی برای معضلات و مشکلات حقوقی شرکت انجام نشد.
سرپرست شرکت توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مترو تهران با تأکید براینکه با حضور مدیریت شهری جدید در شهرداری تهران، بحث TOD مورد توجه قرار گرفت، بیان کرد: یکی از شرکت‌هایی که قبل از دوران تعلیق در آن راستا حرکت داشت، شرکت مجتمع‌های ایستگاهی بود. اراده و توان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر احیای دوباره شرکت بود. در همین راستا، خردادماه سال ۱۳۹۷ توافقنامه‌ای میان معاونت مالی و اقتصاد شهری وقت و معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای فعالیت شرکت صورت گرفت. تا قبل از این توافقنامه تنها اسم شرکت بود و مدیران عامل، مدیران عامل قانونی نبودند یعنی هیئت مدیره‌ای وجود نداشت. برای ثبت شرکت روند اداری صورت گرفت اما روند قانونی به علت مشکلات و موانع قانونی انجام نشد.
سفندارمذ با بیان اینکه در خردادماه سال ۱۳۹۷، پیگیری جدی برای حل مشکلات حقوقی شرکت مجتمع‌های ایستگاهی انجام شد، تصریح کرد: بعد از این اقدامات قرار شد شرکت در حوزه مأموریتی خود فرصت‌های سرمایه گذاری را شناسایی و ظرفیت‌ها را اولویت بندی کند و بر آن اساس برای پروژه‌ها پیگیری جدی انجام دهد تا پس از واگذاری به بخش خصوصی تبدیل به منابع برای شهرداری تهران شود.
وی با اعلام اینکه تا به همین امروز یعنی در دور جدید فعالیت شرکت منابعی از این محل احصاء نشده، گفت: شرکت در دور اول فعالیت (۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱) حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه خطوط مترو تأمین کرد. از محل پروژه‌هایی که شرکت مجتمع‌های ایستگاهی در مقطع اول فعالیت بدون واگذاری اجرا کرد و این سرمایه‌ها توسط شرکت مترو و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران به سازمان املاک واگذار شد (برخی از واگذاری‌ها توسط سازمان املاک شهرداری تهران اتفاق افتاد) حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای شهرداری تهران حاصل شد. از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ در دوم فعالیت، شرکت پروژه جدیدی اجرا نکرد و به همین منظور منابعی از این طریق حاصل نشد.
به گفته‌ سرپرست شرکت توسعه مجتمع های ایستگاهی مترو، در دور اول فعالیت این شرکت ۳۰ پروژه تعریف و واگذاری آن‌ها به بخش‌های خصوصی و نیمه خصوصی انجام شد اما درحال حاضر ۱۰ پروژه به بهره برداری رسیده است.
سفندارمذ با بیان اینکه در سال ۹۷، از بین زمین‌های شناسایی شده ۱۳ پروژه اولویت یک شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۷ پروژه در الویت یک-یک قرار گرفتند، عنوان کرد: پروژه هایی که درصد تحقق اجرایی بالاتری داشتند در قالب برنامه در انتهای سال ۹۷ به شورای شهر تهران ارائه شدند. طبق برنامه‌ ارسال شده به شورای شهر اسلامی شهر تهران باید در سال ۱۳۹۸، ۱۳ پروژه انجام شود اما ۷ پروژه باید به طور قطعی انجام شود.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرنوشت، سفندارمذ تاکید کرد: از ابتدای سال تنها پروانه ساخت یک پروژه در منطقه ۲ صادر شده است. باید دیگر پروانه‌های ساخت در اختیار شرکت مجتمع‌های ایستگاهی باشد تا بتوان با سرمایه گذار مذاکره کرد و تشریفات مزایده در قالب قانونی را انجام داد اما همچنان پروانه‌ی ساختی در اختیار نداریم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تازه ترین خبرها از مراحل ساخت سریال «آیت‌الله طالقانی»
حامد قربانی نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی» درباره پژوهش‌های مرتبط با فیلمنامه این سریال توضیحاتی ارائه کرد.
آبروی رفته نتانیاهو در گرو سریالی سراسر فحشا و صحنه‌های غیر اخلاقی!
ظاهرا رژیم صهیونیستی در تلاش برای جبران سرشکستگی در برابر مقاومت با سریالی مبتذل است.
واژگونی تانکر حمل مواد شیمیایی و مصدومیت راننده
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتشنشانی شهر تهران در خصوص حادثه واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی گفت: در ساعت ۱:۲۸ دقیقه بامداد امروز وقوع یک حادثه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی اعلام شد.
پراید ورژن آفرود- عکس
پراید ورژن آفرود در خیابان‌های اصفهان را می‌بینید.
آمار ثبت نام کلاس اولی‌ها
رضوان حکیم‌زاده با اشاره به آمار ثبت نام کلاس اولی‌ها اظهار کرد: پیش بینی ما این است که جمعیت کلاس اول نسبت به جمعیت کل ابتدایی تا ۱.۹۸ صدم درصد رشد داشته باشد.
اینفوگرافی - آمار جانباختگان کار در بهار ۹۸
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند. این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.
به زودی؛ درمان سرطان با سلول‌های بنیادی
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه درمان سرطان به واسطه سلول‌های بنیادی در دست بررسی‌های تحقیقاتی است، گفت: سالانه بیش از یک هزار و ۲۰۰ پیوند مغز و استخوان به واسطه سلول‌های بنیادی در کشور انجام می‌شود.
توضیحات شهرداری تهران درباره سنگ فرش خیابان سی تیر  و میدان بهارستان
صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهردار تهران با اشاره به کفپوش سنگ برخی میادین و معابر شهر مانند میدان امام حسین و خیابان ۳۰ تیر گفت: در این معابر که کفپوش آنها سنگ شده حتما باید اصلاحاتی انجام شود تا حرکت خودروها آسان‌تر شود .
حمام با آب داغ لاغر می کند یا آب سرد؟
محققان در سال 2017 در دانشگاه لوفبورو در انگلیس آزمایشی را انجام دادند تا ببینند آیا حمام رفتن باعث افزایش سوختن کالری می شود یا خیر.
غذا‌هایی که باعث چاقی نمی‌شوند
در برخی مواد غذایی اگر کمی زیاده روی شود مشکلی پیش نمی آید ولی اگر به حد افراط برسد علاوه بر افزایش وزن می تواند موجب آسیب جدی بر بدن باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون روحانی: آثار برجام در کشور غیرقابل انکار است
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: آثار برجام در زمینه‌های مختلف برای کشور هنوز پابرجا بوده و غیرقابل انکار است.
تازه ترین خبرها از مراحل ساخت سریال «آیت‌الله طالقانی»
حامد قربانی نویسنده سریال «آیت‌الله طالقانی» درباره پژوهش‌های مرتبط با فیلمنامه این سریال توضیحاتی ارائه کرد.
آبروی رفته نتانیاهو در گرو سریالی سراسر فحشا و صحنه‌های غیر اخلاقی!
ظاهرا رژیم صهیونیستی در تلاش برای جبران سرشکستگی در برابر مقاومت با سریالی مبتذل است.
واژگونی تانکر حمل مواد شیمیایی و مصدومیت راننده
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتشنشانی شهر تهران در خصوص حادثه واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی گفت: در ساعت ۱:۲۸ دقیقه بامداد امروز وقوع یک حادثه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی اعلام شد.
پراید ورژن آفرود- عکس
پراید ورژن آفرود در خیابان‌های اصفهان را می‌بینید.