لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش

13:17 ۱۶۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 444 0
لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش

شوش و محوطه جهانی‌اش هنوز از طرح تخریب روگذر و ایجاد زیرگذر در این منطقه خلاص نشده‌اند، که برای دومین بار باید صابون عبور لوله‌های نفت از این محدوده را که برخی خبرهای غیرموثق آن را به بررسی نقاط نشتی نفت در لوله‌گذاری‌های دو دهه قبل نسبت می‌دهند، تن بزنند.

ایسنا

‌به گزارش ایسنا، ششم دی ماه سال گذشته هشدارهای یک ساله دوستداران میراث‌فرهنگی خوزستان رنگ واقعیت گرفت و متولیان شهری شوش تصمیم گرفتند با حکم شبانه‌ی شورای تامین شهر شوش، طرح دولت دهم مبنی بر "تعویض پل روگذر شوش ـ اندیمشک و تبدیل آن به زیرگذر" را عملیاتی کنند. لودرها حدود شش ساعت در ورودی این شهر باستانی کار می‌کردند تا بالاخره میراث فرهنگی نخستین قدم‌هایش، یعنی تماس‌هایشان برای جلوگیری نخریبِ بخشی از تاریخ چندهزار ساله شوش، را برداشتند. نامه‌نگاری‌ها، درخواست‌ها و بی‌توجهی‌هایی که نهایتا نتیجه‌اش ادامه کاوش‌های باستان‌شناسان میراث فرهنگی خوزستان بود.

حالا از نتیجه‌ی این کاوش‌ها و حرف و حدیث‌ها و جلساتی که هنوز بین مسوولان شهری و میراثی برای رسیدن به نقطه‌ای مشترک و متمرکز در این پرونده (که هنوز هیچ نتیجه‌ای از آن اعلام نشده است) که بگذریم، حالا نوبت به شرکت ملی نفت خوزستان است که گویا قصد دارد کار لوله‌گذاری‌های سال‌های قبل خود را در محوطه باستانی شوش تکمیل کند و حتی نخستین قدم‌هایش را در چند روز گذشته برداشته است.

علی درویشی - رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش -در گفت‌وگو با ایسنا توضیح می‌دهد: در جریان طرح زیرگذر شوش گه سال گذشته اتفاق افتاد مطالعات و گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی انجام شدند که اکنون این حفاری‌ها توسط شرکت نفت در مجاورت همان نقطه انجام شده است، یعنی درست در منطقه انتهایی ثبت جهانی شده شوش و به سمت بیمارستان و پل نظام مافی، علاوه بر حفاری در پشت دیواره حریم، در داخل محوطه نیز حفاری کرده‌اند.

او با اشاره به صحبت‌هایش با چنانی - رییس اداره میراث فرهنگی شوش - می‌گوید: «او بعد از شنیدن این خبر بسیار شوک زده شد و تاکید کرد که انجام این کار امکان ندارد و از آن خبری نداشته است. در حالی که طبق گفته آقای چنانی هر مجوزی که باید از طرف شوش صادر شود، او باید مطلع باشد و حتی امضایش باید پای مجوزها باشد، نه از سوی پایگاه میراث جهانی شوش، چون وظیفه‌ی آن‌ها انجام کارهای پژوهشی است؛ نه بررسی کارهای عمرانی.»

وی با بیان این که نخستین حفاری‌ها از حدود یک هفته گذشته انجام شده است، ادامه می‌دهد: «در صحبت با بیژن حیدری _ مدیر پایگاه میراث فرهنگی شوش _ او گفته دو ماه پیش سازمان میراث فرهنگی پیش، میراث فرهنگی پیگیر این اتفاق بوده و میراث فرهنگی اعلام کرده که نمی‌توان آن‌جا بیل مکانیکی آورد و  کندوکاو کرد. حتی طبقه گفته‌ی حیدری، شرکت نفت سرخود این کار را انجام داده‌اند و یگان حفاظت از کار آن‌ها جلوگیری کرده است.»

لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش

درویشی با طرح این پرسش که چرا به این شکل باید روال اداری برای انجام این نوع از کارها در محدوده‌های جهانی شده، طی شود، بیان می‌کند: جای سوال است که چطور بدون هیچ هماهنگی با میراث فرهنگی بیل مکانیکیِ شرکت نفت وارد حریم درجه یک شده است؟

او همچنین به انجام حفاری اولیه در همین منطقه توسط شرکت نفت در  ۷۰ سال پیش و انتقال خطوط لوله نفت از این منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: به گفته‌ی کارشناسان و مسوولان نفت، در آن زمان در این محوطه‌ی باستانی «دو متر زیر خاک رفته‌اند»، اقدامی که باعث شده خاک‌های آن نقطه دپو شوند، با این وجود بعد از حفاری چند روز گذشته همچنان سفال‌هایی به دست آمده‌اند.

وی با اشاره به علت مطرح شده برای انجام حفاری جدید در مجاورت طرح "تعویض پل روگذر شوش ـ اندیمشک و تبدیل آن به زیرگذر" که آن را بررسی نشتی نفت، عنوان کرده‌اند، ادامه می‌دهد: از زمان انجام نخستین حفاری‌ها با هدف لوله‌گذاری از مسوولان این پروژه شکایت شده است، همچنین انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش در دهه ۸۰ ، در نامه‌ای اعتراضی نسبت به کشیدن این لوله‌ها  اعتراض کرد و محمد حسین ارسطوزاده - مدیر سابق پایگاه میراث فرهنگی شوش - نیز در نامه‌ای اعتراضی درخواست برداشتن این لوله‌ها را کرد، اما به عملیاتی کردن درخواست خود موفق نشد.

لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش

از سوی دیگر، خبرهای منتشر شده بعد از این اتفاق حرف دیگری در این زمینه دارند، آن‌ها می‌گویند:‌ «در پی انتشار تصاویر و خبرهایی در رابطه با حفاری شرکت ملی نفت در حوزه میراث فرهنگی شوش، در پیگیری‌ها اعلام شد، لوله انتقال نفت که از محدوده شهر شوش می‌گذرد، با توجه به قدیمی بودن لوله و این‌که آن سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاهی باید مورد تست و بازرسی قرار گیرد که از بروز خطرات احتمالی آن جلوگیری به عمل آید.»!

این صحبت به این معناست که «در سال‌های گذشته حفاری‌های دیگری نیز برای بازدید، بازرسی، حفاری و تعمیراتی انجام شده است».

لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش

خبرنگار ایسنا تا لحظه مخابره این گزارش، تلاش کرد با مدیر اداره میراث فرهنگی شوش و معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان درباره‌ی علت این گودبرداری و مجوزهای صادر شده برای این پروژه صحبت کند، که به ایجاد ارتباط با این مسوولان موفق نشد.

لوله‌های نفت چالش جدید محوطه جهانی شوش


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی

آخرین اخبار

تصاویر منتخب جهان ورزش در بهمن ماه
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
هشت نفر در تیراندازی نزدیک فرانکفورت آلمان کشته شدند
رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند در پی دو حادثه تیراندازی در شهر هانائو در غرب آلمان هشت نفر کشته شده‌اند.
چطور میل شدید به مصرف شکر را مهار کنیم؟
مصرف زیاد قند منجر به بروز مشکلاتی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد، حال برای کاهش میل‌مان به قند و پیشگیری از بروز این بیماری‌ها چه کنیم؟.
کرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟
با افزایش شیوع کرونا ویروس و در عین حال با اعلام دو مورد مثبت این بیماری در کشورمان بر اساس نتایج آزمایشات اولیه، به نظر می‌رسد باید این بیماری جدید را بشناسیم و بدانیم که این بیماری چگونه منتقل می‌شود.
معدن «سنگ سبز» توچال فعالیتی ندارد
در پی اظهارات رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران مبنی بر فعالیت مجدد معدن «سنگ سبز» در ارتفاعات جنوبی منطقه کوهستانی توچال، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت که هیچ‌گونه فعالیت و آثاری دال بر فعالیت در این معدن وجود ندارد.
سرخو: منافع ملی ایجاب می‌کند حضور پررنگی در انتخابات داشته باشیم
یک فعال سیاسی گفت: عدم حضور و مشارکت در انتخابات به منزله این است که از حق خود برای تعیین نمایندگان مجلس شورای اسلامی که یکی از مهم ترین ارکان نظام است، صرف نظر کنیم.
اعطای نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن چگونه است؟
قانون درباره چگونگی اعطای نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن توضیحاتی داده است.
از فواید نوشیدنی های چای بیشتر بدانید
تقریبا نیمی از جمعیت ایالات متحده هر روز از نوشیدنی چای لذت می برند. رایج ترین انواع چای های کافئین دار سیاه ، سبز و اولانگ و پشمالو است و محبوبیت هر نوع از نظر جغرافیایی متفاوت است. در ایالات متحده ، مصرف چای سیاه از دو نوع دیگر چای فراتر است. در مقابل ، در آسیا ، چای سبز متداول است و در جنوب چین ، چای اولانگ در صدر جدول قرار دارد.
چرایی علت افسردگی در برخی کودکان
یک روانپزشک می‌گوید: اگر فرزند زیر سن دو سال، بیشتر از دو ماه از مادر خود به صورت کامل جدا شود باعث می‌شود این کودک دچار افسردگی و اضطراب جدایی شود.
2 علامت اصلی ابتلا به آنفلوانزا را بشناسیم
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ویروس آنفلوانزا هر ۸ تا ۱۰ سال دچار جهشی در ساختار ژنتیکی خود می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دعوت نمایندگان از مردم برای مشارکت در انتخابات
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همپای دیگر مسوولان و فعالان سیاسی مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق کردند.
احداث یک پایگاه نظامی در شرق مصر با هدف تأمین امنیت کانال سوئز
مصر در حال انجام اقدامات مقدماتی برای ساخت یک پایگاه جدید نظامی در مرزهای شرقی این کشور با هدف تأمین امنیت کانال سوئز است.
پشت پرده درگیری زلاتان با ستاره آرژانتینی
مدافع آرژانتینی پیشین تیم فوتبال منچستریونایتد ماجرای درگیری خود با هم‌تیمی سوئدی‌اش در این تیم را فاش کرد.
تصاویر منتخب جهان ورزش در بهمن ماه
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
هشت نفر در تیراندازی نزدیک فرانکفورت آلمان کشته شدند
رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند در پی دو حادثه تیراندازی در شهر هانائو در غرب آلمان هشت نفر کشته شده‌اند.
قصه پرغصه گنبد شیخ لطف الله
«گذر آقا نجفی» در پاسکاری میان تخریب و مرمت
بازگشایی «خانه عشاق» پس از ۴ دهه
گنجینه‌ای که در مرمت «پمپئی» کشف شد
استاندار: گردشگری عامل مهمی در توسعه سیستان و بلوچستان است
هنوز تصمیمی درباره بنزین نوروزی گرفته نشده است
اگر ایرادی در مرمت گنبد شیخ لطف‌الله باشد پیمانکار باید خسارت بدهد
هشدار درباره نوع برخورد با جرایم علیه میراث فرهنگی
گشتی در محله چینی‌ها زیر سایه ویروس کرونا
انتقاد از برخوردهای نامحترمانه با گردشگران چینی، ژاپنی و...