ژن "زبان" و "چپ دستی" شناسایی شد

11:26 ۱۷ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 588 0
ژن ˮزبانˮ و ˮچپ دستیˮ شناسایی شد

دانشمندان دانشگاه "آکسفورد" موفق شدند ژن‌های مرتبط با چپ دست شدن افراد و ژن‌های مرتبط با قسمت‌های مربوط به زبان را در مغز پیدا کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره ما از جمله قیچی و ماژیک و غیره، همه برای افراد راست دست طراحی شده است و افراد چپ دست مجبور به استفاده از آنها هستند و همیشه خود را وفق می‌دهند.
در گذشته‌های نه چندان دور افراد چپ دست را حتی مجبور به نوشتن با دست راست خود می‌کردند.
خوشبختانه اکنون در دوران روشنفکرانه‌تری زندگی می‌کنیم و مدتی است که مشخص شده که ژنتیک فرد در تعیین این موضوع نقش دارد.
اکنون برای اولین بار محققان مناطقی از ژنوم مربوط به این صفت را در یک جمعیت بزرگ شناسایی کرده‌اند.
این مطالعه توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شد و ژنوم حدود 400 هزار نفر را از بانک زیستی بریتانیا تجزیه و تحلیل کردند. این گروه شامل 38 هزار و 332 چپ دست بود که تخمین راست دست بودن حدود 90 درصد از جمعیت جهان دست را تایید می‌کند.
این تیم چهار ناحیه ژنتیکی که مربوط به راست یا چپ دست بودن است و سه مورد از پروتئین‌های مهم در رشد و ساختار مغز را شناسایی کرد. این پروتئین‌ها به طور خاص مربوط به ریزلوله‌هایی بودند که بخشی از اسکلت سلولی را درون سلول‌ها تشکیل می‌دهند و ساختار و شکل را برای هدایت ساخت و عملکرد سلول‌های بدن فراهم می‌کنند.
ریزلوله‌ یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته می‌باشند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی از جنس پروتئین هستند. این لوله‌ها به قطر ۲۵ نانومتر و در طول‌های مختلف از ۲۰۰ نانومتر تا ۲۵ میکرومتر هستند. پروتئین اصلی سازنده ساختار ریزلوله‌ها، اتوبولین است. ریزلوله‌ها به عنوان اجزای ساختاری یاخته‌ها در بسیاری از کارهای آنها مانند رشتمان، تقسیم درون‌یاخته و جابجایی و ترابری ریزکیسه‌ها شرکت می‌کنند.
از مغز حدود 10 هزار شرکت کننده در این مطالعه تصویربرداری و مشخص شد که انواع ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن با تفاوت در ساختار مغز همراه است. یعنی محققان تفاوت‌هایی را در اثر ماده سفیدی که در مناطق مربوط به زبان در مغز برجا می‌ماند، پیدا کردند.
ماده سفید(White matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این آکسون‌ها پیام‌ها را از مخ به سایر بخش‌های سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید به جز بافت چربی، مویرگ‌ها و عروق مشاهده می‌شوند. فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوانند.
دکتر "آکیرا ویبرگ" عضو شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه آکسفورد که تجزیه و تحلیل‌های این مطالعه را انجام داده است، گفت: ما متوجه شدیم که در شرکت کنندگان چپ دست، مناطق زبانی سمت چپ و راست مغز با هماهنگی بیشتری با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
وی افزود: این کشف زمینه جالبی را برای تحقیقات آینده ایجاد می‌کند، چرا که ممکن است چپ دست‌ها بدین طریق در خطابه و سخنرانی نسبت به راست دست‌ها برتری داشته باشند، اما باید به خاطر داشته باشید که این تفاوت به طور میانگین در تعداد بسیار زیادی از این افراد دیده می‌شود و نه همه چپ دست‌ها.
علاوه بر این محققان ارتباطاتی بین مناطق ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن و احتمال بیشتر ابتلا به اسکیزوفرنی یافتند، اما در مقابل احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون در چپ دست‌ها وجود دارد.
محققان می‌گویند که بررسی این پیوندهای ژنتیکی می‌تواند بینش جدیدی در مورد چگونگی این شرایط ارائه دهد.
پروفسور "دومینیک فرنیس" یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه می‌گوید: در طول تاریخ، چپ دست‌ها همیشه بدشانس و نحس و حتی بدخواه و بدکار قلمداد شده‌اند. به عنوان مثال در زبان انگلیسی کلمه right که برای دست راست استفاده می‌شود معنی درست یا مناسب نیز می‌دهد یا مثلا در زبان فرانسه کلمه gauche که برای افراد چپ دست استفاده می‌شود به معنی دست و پا چلفتی و بدترکیب است! اما ما در این مطالعه نشان دادیم که چپ دستی نتیجه زیست شناسی رشد و نمو مغز است که بخش مهمی از آن حاصل از تقابل پیچیده بسیاری از ژن‌ها است.
این مطالعه در مجله Brain, a Journal of Neurology منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

رشد ۵۰۰ درصدی ایران کیش در درگاه اینترنتی
همایش توسعه کسب‌وکار در سال رونق تولید برگزار شد.
در انجام چه کارهایی باهوش‌تر هستیم؟
نظریه هوش‌های چندگانه اولین بار در سال ۱۹۸۳ توسط دکتر هوارد گاردنر استاد دانشگاه هاروارد ارائه شده است.
خرید تجهیزات اداری دست‌ دوم
تلفن، سیستمی برای انتقال صداها از راه دور با استفاده از سیم یا سیگنال رادیویی است که با تبدیل لرزش‌های صوتی به سیگنال‌های الکتریکی انجام می‌شود.
با سریع‌ترین اتوبوس جهان بیشتر آشنا شوید
صرفه‌جویی در بسیاری از کارها یکی از وجه‌های زندگی هر فرد به شمار می‌رود.
۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل
حسن روحانی رییس جمهوری ایران با طرح «ابتکار صلح هرمز» راهی نیویورک شده است تا در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی «سران» سازمان ملل متحد شرکت کند. به بهانۀ نشست سران ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل را مرور کرده ایم...
جایزه مسی و پارادوکس سلبریتی‌های فوتبالی
لیونل مسی دیشب برای اولین بار موفق شد جایزه بهترین‌ فوتبالیست مرد فیفا را به خود اختصاص دهد ولی او رویهم‌رفته تا کنون شش بار جایزه مرد سال فوتبال دنیا را به خود اختصاص داده است.
مخالفت پدر با ازدواج دختری که خودکشی کرده بود
دخترجوان برای این که بتواند ازدواج کند به دادگاه خانواده تهران رفت و از پدرش شکایت کرد. این دختر که مینا نام دارد، اصرار داشت با پسری ازدواج کند که او را بعد از خودکشی نجات داده است.
تسلیم آمریکا پیش از رویارویی
اگرچه مسئولان همه کشورها و سیاستمداران در طول سال مشغول اظهار نظر و اتخاذ مواضع هستند، ولی نشست‌های عمومی سازمان ملل که در اواخر شهریور و اوایل مهرماه هر سال برگزار می‌شود از حیث اهمیت با سایر روزهای سال تفاوت دارد. به‌همین علت است که بسیاری از کشورها در بالاترین سطح مقامات دولت‌ها در این اجلاس حاضر می‌شوند.
سوزش گلو؛ از دلایل تا درمان
احساس سوزش در گلو علامتی شایع برای عفونت‌ها و شرایط پزشکی زمینه‌ای دیگر است که می‌تواند خودبخود یا همراه با علائم دیگر شکل بگیرد.
رجل مذهبی معنایش نماز خواندن و هیات رفتن نیست
مسیح مهاجری، عضو حزب جمهوری اسلامی می گوید:منظور از رجل سیاسی و مذهبی این نیست که فرد فقط نماز خواندن بلد باشد یا در هیات‌های مذهبی حضور داشته باشد بلکه منظور از رجل مذهبی این است که اطلاعات و درک عمیقی از مذهب داشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عجیب‌ترین آرای The Best
برخی از ستارگان و بازیکنان برجسته برای The Best رای‌های دور از انتظاری دادند.
فیلم- آیا واقعا گلزن دربی محصل است؟
صحبت های محمدحسن انصاری فرد مدیرعامل پرسپولیس در برنامه تلویزیونی درباره مهدی عبدی گلزن دربی 90 را مشاهده می کنید.
هشتم ربیع‌الاول تعطیل رسمی شد
نمایندگان مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول مخالفت کردند.
آخرین وضعیت زهرا کودک 21 ماهه مفقود شده
رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ آخرین وضعیت کودک مفقود شده در قلعه نو را تشریح کرد.
جایزه مسی و پارادوکس سلبریتی‌های فوتبالی
لیونل مسی دیشب برای اولین بار موفق شد جایزه بهترین‌ فوتبالیست مرد فیفا را به خود اختصاص دهد ولی او رویهم‌رفته تا کنون شش بار جایزه مرد سال فوتبال دنیا را به خود اختصاص داده است.
مصرف سیر و پیاز خطر سرطان پستان را کاهش می‌دهد
آغاز فروش ˮگلکسی فولدˮ از ۳ روز دیگر در آمریکا
اولین فضانورد آلمانی که به فضا سفر کرد درگذشت
تصاویر جدیدی از نمونه اولیه موشک ˮاستارشیپ۱Mkˮ منتشر شد
مغز حین خواب خاطرات غیرضروری را پاک می‌کند
تشخیص بیماری‌های عفونی با یک سیستم قابل حمل
برترین‌ دانشگاه‌های مهندسی عمران کدامند؟
شناسایی آنزیم عامل بیماری آلزایمر
چین ۲ ماهواره به فضا فرستاد
عرضه پردازنده ۱۶ هسته‌ای AMD به تعویق افتاد