ژن "زبان" و "چپ دستی" شناسایی شد

11:26 ۱۷۲ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 960 0
ژن ˮزبانˮ و ˮچپ دستیˮ شناسایی شد

دانشمندان دانشگاه "آکسفورد" موفق شدند ژن‌های مرتبط با چپ دست شدن افراد و ژن‌های مرتبط با قسمت‌های مربوط به زبان را در مغز پیدا کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره ما از جمله قیچی و ماژیک و غیره، همه برای افراد راست دست طراحی شده است و افراد چپ دست مجبور به استفاده از آنها هستند و همیشه خود را وفق می‌دهند.
در گذشته‌های نه چندان دور افراد چپ دست را حتی مجبور به نوشتن با دست راست خود می‌کردند.
خوشبختانه اکنون در دوران روشنفکرانه‌تری زندگی می‌کنیم و مدتی است که مشخص شده که ژنتیک فرد در تعیین این موضوع نقش دارد.
اکنون برای اولین بار محققان مناطقی از ژنوم مربوط به این صفت را در یک جمعیت بزرگ شناسایی کرده‌اند.
این مطالعه توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شد و ژنوم حدود 400 هزار نفر را از بانک زیستی بریتانیا تجزیه و تحلیل کردند. این گروه شامل 38 هزار و 332 چپ دست بود که تخمین راست دست بودن حدود 90 درصد از جمعیت جهان دست را تایید می‌کند.
این تیم چهار ناحیه ژنتیکی که مربوط به راست یا چپ دست بودن است و سه مورد از پروتئین‌های مهم در رشد و ساختار مغز را شناسایی کرد. این پروتئین‌ها به طور خاص مربوط به ریزلوله‌هایی بودند که بخشی از اسکلت سلولی را درون سلول‌ها تشکیل می‌دهند و ساختار و شکل را برای هدایت ساخت و عملکرد سلول‌های بدن فراهم می‌کنند.
ریزلوله‌ یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته می‌باشند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی از جنس پروتئین هستند. این لوله‌ها به قطر ۲۵ نانومتر و در طول‌های مختلف از ۲۰۰ نانومتر تا ۲۵ میکرومتر هستند. پروتئین اصلی سازنده ساختار ریزلوله‌ها، اتوبولین است. ریزلوله‌ها به عنوان اجزای ساختاری یاخته‌ها در بسیاری از کارهای آنها مانند رشتمان، تقسیم درون‌یاخته و جابجایی و ترابری ریزکیسه‌ها شرکت می‌کنند.
از مغز حدود 10 هزار شرکت کننده در این مطالعه تصویربرداری و مشخص شد که انواع ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن با تفاوت در ساختار مغز همراه است. یعنی محققان تفاوت‌هایی را در اثر ماده سفیدی که در مناطق مربوط به زبان در مغز برجا می‌ماند، پیدا کردند.
ماده سفید(White matter) یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاکستری تشکیل شده است. این ماده بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل می‌دهد و به‌طور عمده از سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه تشکیل شده است. این آکسون‌ها پیام‌ها را از مخ به سایر بخش‌های سیستم عصبی منتقل می‌کنند. در ماده سفید به جز بافت چربی، مویرگ‌ها و عروق مشاهده می‌شوند. فسفولیپیدها نیز در ماده سفید فراوانند.
دکتر "آکیرا ویبرگ" عضو شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه آکسفورد که تجزیه و تحلیل‌های این مطالعه را انجام داده است، گفت: ما متوجه شدیم که در شرکت کنندگان چپ دست، مناطق زبانی سمت چپ و راست مغز با هماهنگی بیشتری با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
وی افزود: این کشف زمینه جالبی را برای تحقیقات آینده ایجاد می‌کند، چرا که ممکن است چپ دست‌ها بدین طریق در خطابه و سخنرانی نسبت به راست دست‌ها برتری داشته باشند، اما باید به خاطر داشته باشید که این تفاوت به طور میانگین در تعداد بسیار زیادی از این افراد دیده می‌شود و نه همه چپ دست‌ها.
علاوه بر این محققان ارتباطاتی بین مناطق ژنتیکی مرتبط با چپ دست بودن و احتمال بیشتر ابتلا به اسکیزوفرنی یافتند، اما در مقابل احتمال کمتری برای ابتلا به بیماری پارکینسون در چپ دست‌ها وجود دارد.
محققان می‌گویند که بررسی این پیوندهای ژنتیکی می‌تواند بینش جدیدی در مورد چگونگی این شرایط ارائه دهد.
پروفسور "دومینیک فرنیس" یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه می‌گوید: در طول تاریخ، چپ دست‌ها همیشه بدشانس و نحس و حتی بدخواه و بدکار قلمداد شده‌اند. به عنوان مثال در زبان انگلیسی کلمه right که برای دست راست استفاده می‌شود معنی درست یا مناسب نیز می‌دهد یا مثلا در زبان فرانسه کلمه gauche که برای افراد چپ دست استفاده می‌شود به معنی دست و پا چلفتی و بدترکیب است! اما ما در این مطالعه نشان دادیم که چپ دستی نتیجه زیست شناسی رشد و نمو مغز است که بخش مهمی از آن حاصل از تقابل پیچیده بسیاری از ژن‌ها است.
این مطالعه در مجله Brain, a Journal of Neurology منتشر شده است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

کرونا در صدر اخبار شهرخبر
با شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از کاربران سایت شهرخبر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویروس و راه‌ها مقابله با آن اخبار مرتبط با این کلیدواژه را دنبال کردند.
خداحافظی شاراپووا از جهان تنیس
تنیسور روس برای همیشه راکت‌هایش را کنار گذاشت.
لبنان میزبان تکواندوی قهرمانی آسیا باقی ماند- برگزاری رقابت ها در اردیبهشت
با اعلام فدراسیون تکواندوی لبنان، رقابت های قهرمانی آسیا از ۲۲ تا ۲۶ اردیبهشت ماه به میزبانی این کشور برگزار می شود.
دیدار پرسپولیس - التعاون تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد
بر اساس اعلام باشگاه پرسپولیس دیدار این تیم برابر التعاون عربستان در هفته سوم لیگ فهرمانان آسیا، به تعویق افتاد.
اپیدمی کرونا در لیگ یک- مرغ سازمان لیگ یک پا دارد
با توجه به مشاهده شدن بازیکنانی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در لیگ دسته یک، سازمان لیگ هم‌چنان به برگزاری بازی‌ها پافشاری می‌کند.
چرا فوتبال ایران ضرر خواهد کرد؟
ناظر فوتبال ایران گفت: اتفاقات دیدار سپاهان برابر پرسپولیس یک کلاف سر در گم شده است و باید منتظر تصمیمات کمیته انضباطی بود. با ادامه دیدارهای بدون تماشاگر فوتبال ایران ضرر خواهد کرد.
اسلام آباد دیپلمات هند را احضار کرد-عمران خان:هند ایدئولوژی مبتنی بر نازیسم در پیش گرفته است
پاکستان امروز یک دیپلمات ارشد هند در شهر اسلام‌آباد را به دلیل نقض آتش‌بس از سوی نظامیان هندی در محل مرز تفکیک کشمیر تحت کنترل هند با بخش کشمیر متعلق به پاکستان احضار کرد.
مقتدی صدر: سیاستمداران فاسد، نماینده شیعیان و اهل تسنن نیستند
رهبر جریان صدر عراق گفت، عراق به گروهی از سیاستمداران فاسد از اقشار مختلف مبتلا شده است که ادعای وابستگی به این سرزمین را دارند.
انفجار در حومه دمشق
منابع امنیتی سوریه از وقوع انفجار یک بمب کارگذاشته شده در یک دستگاه خودرو در شهر "قطنا" واقع در حومه دمشق خبر دادند.
سرقت میلیاردی سرایدار و رفقایش از ویلایی در نیاوران
سرایداری که با همدستی چهارنفر دیگر اقدام به سرقت میلیاردی از خانه مردی در نیاوران کرده بود، دستگیر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عدالت در جمهوری اسلامی زیر ذره‌بین «رادیکال سه»
برنامه تلویزیونی «رادیکال سه» در تازه‌ترین قسمت خود به سراغ بررسی مساله عدالت در جمهوری اسلامی ایران می‌رود.
بایرن در لندن چلسی را به آتش کشید؛ توقف بارسلونا برابر ناپولی
بایرن مونیخ در دیدار رفت یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا توانست با سه گل چلسی را شکست دهد این درحالی است که بارسلونا برابر ناپولی با تساوی یک بر یک متوقف شد.
رئال‌مادرید - منچسترسیتی؛ اروپا تخصص ماست!
پرافتخارترین تیم لیگ قهرمانان اروپا باید در خانه پذیرای تیمی باشد که شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند.
چند راه سلامت روان در برابر کرونا
درحالی که در چند روز اخیر مواردی از ویروس کرونا در کشور گزارش شده، ترس و اضطراب در جان و ذهن برخی افراد جامعه رخنه کرده و آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است اما در این شرایط چطور باید با این اضطراب مقابله کرد تا در عین حال هم از سلامت جسمی و هم از سلامت روانی خود مراقبت کنیم.
پوشش بیمه‌ای آزمایش و درمان کرونا - حذف انتظار۱۰ روزه برای دریافت دفترچه این بیماران
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات برای مبتلایان به کروناویروس توضیحاتی ارائه داد.
کشف رمز و راز زندگی ستارگان توسط یک ردیاب فضایی
دستگاهی که افت سلامت قلب را پیش‌بینی می‌کند
ابداع ابزاری برای بررسی آلاینده‌های آب با الهام از روش آزمایش خون
بزرگترین موزه دنیا ۲.۸ میلیون عکس را در دسترس عموم قرار می‌دهد
جدیدترین داده‌های ˮاینسایت ˮ در دسترس دانشمندان قرار گرفت
تولید یک ˮسیگار الکترونیکیˮ که برای نوجوانان قفل می‌شود
تبدیل سوخت فسیلی به الماس خالص!
سرمایه‌گذاری چند صد میلیون دلاری تویوتا در یک استارت‌آپ
بهبود آزمایش ام‌.آر.آی با کمک یک ابزار پوشیدنی
توسعه کیت آزمایشگاهی یک بار مصرف برای تشخیص سریع حضور باکتری‌های مضر