تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

08:04 ۳۹ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 425 0
تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فرهاد درویشی استاد دانشگاه و راوی تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در یادداشتی باعنوان «عاشورا نمادی الهام‌بخش در مبارزات حق‌طلبانه» بیان می‌کند: «عاشورا نمادی از مبارزه حق‌طلبانه در طول تاریخ است. عاشورا و مبارزه امام حسین علیه حکومت ظلم و جور با اندک یاران خود همیشه الهام‌بخش مبارزان در طول تاریخ بوده و هست. در طول جنگ ایران و عراق، رزمندگان اسلام از این نماد مبارزه، انگیزه و الهام می‌گرفتند و اقدام امام حسین (ع) و یاران وفادارش، الگو و نمونه عالی انسان حق‌طلب، ایثارگر و فداکار بود که همه مشکلات را به جان می‌خرید و در راه ایمان و عقیده جان خود را فدا می‌کرد.
به نظر می‌رسد تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.
تجاوز عراق به ایران زمانی آغاز شد که نظام تازه‌تأسیس جمهوری اسلامی ایران با مشکلات داخلی و خارجی فراوانی مواجه بود و کمتر ناظر بین‌المللی گمان می‌کرد که ارتش بعثی عراق برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده خود با مانع اساسی و عمده‌ای برخورد کند و اصولاً تصمیم صدام به تجاوز به ایران از چنین محاسبات مادی و کوته‌بینانه‌ای ناشی می‌شد.
ماشین جنگی صدام که به‌طور رسمی از زمین و هوا در ۳۱ شهریور ۵۹ به‌سوی مرزهای ایران حرکت خود را آغاز کرد، هرگز تصور نمی‌کرد با مردم بی‌سلاح اما مصمم و با ایمانی مواجه خواهد شد که با تکیه بر فرهنگ عاشورایی خود با چنگ و دندان به دفاع از سرزمین و ناموس خویش بر خواهند خاست. عدم‌محاسبه این عامل یعنی مقاومت مردم ایران، سبب شکست ارتش عراق و ناکامی آن در دستیابی به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده‌اش گردید. این مقاومت بیش از آنکه بر میزان آموزش نظامی نیروها یا فرماندهی وسیع متکی باشد، برخاسته از ایمان و اعتقادات مردمی بود که طی قرون متمادی از فرهنگ عاشورایی تغذیه شده بودند.
صدام پس از شکست اولیه، در مرحله دوم بر آن شد تا با فشارهای سیاسی خود و اتکا به قدرت‌های بزرگ و سازمان‌های بین‌المللی، با تحمیل صلح به مردم ایران، شکست خود را بپوشاند. بر همگان آشکار بود که ادامه جنگ و طولانی شدن آن با توجه به عدم‌توازن جمعیت، منابع و وسعت سرزمینی دو کشور، برای رژیم صدام بسیار شکننده است.
همه تلاش‌ها حول این نکته متمرکز شده بود که بدون تعیین و تنبیه تجاوز، ایرانیان را وادار به پذیرش صلح تحمیلی و شرایط خویش کنند. مردم ایران در این مرحله نیز با رهبری داهیانه امام راحل (ره)، راهی را برگزیدند که از مقتدای خویش امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن فرا گرفته بودند. تحمیل بیشترین فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی ازسوی مردم ایران نه به‌دلیل لجاجت و خودسری بلکه دقیقاً براساس یکی از آموزه‌های اصلی عاشورایی بود که هرگز نباید تن به ذلت داد و زیر بار ظلم رفت.
این آمادگی ملت ایران برای کسب عزت و سربلندی ولو با هزینه فراوان مادی و انسانی، موجب شد تا جنگی را که صدام به‌زعم خویش برای سه روز یا یک هفته آغاز کرده بود، هشت سال به درازا بکشد و همین مسئله زمینه‌های فروپاشی رژیم بعثی عراق را فراهم کند.
سقوط رژیم بعثی صدام پس از حمله نظامی آمریکا و متعهدین به عراق، به‌دلیل توانمندی‌های ارتش آمریکا بلکه دقیقاً به‌دلیل شکافی بود که در رژیم حاکم بر عراق به‌دلیل آگاهی روزافزون مردم این کشور (اعم از شیعه و سنی و کرد و عرب) از ماهیت هیأت حاکم خود، پدید آمده بود. به نظر می‌رسد شکل‌گیری، تکوین و گسترش این آگاهی در ملت عراق، بیش از هر چیز، مدیون مقاومت ملت ایران در برابر توسعه‌طلبی و جنگ‌افروزی رژیم بعثی صدام باشد.
مطمئناً اگر ملت ایران در همان روزهای اولیه جنگ، در برابر خواسته‌ها و شرایط غیرمنطقی و نامشروع صدام کوتاه می‌آمد و به صلح تحمیلی موردنظر صدام تن می‌داد، او در هیأت یک قهرمان نظامی به میان ملت خود بازمی‌گشت و با آسودگی و فراغ بال به حکومت ظالمانه خویش ادامه می‌داد.
نحوه پایان جنگ نیز بسیار درس‌آموز است. در روزهای پایانی جنگ، بنا به دلایلی صدام در سال پایانی جنگ بار دیگر از لاک دفاعی خود بیرون آمد و مجدداً به سرزمین‌های ایران تجاوز کرد. تصور صدام این بود که طولانی‌شدن جنگ سبب ناامیدی نظامیان ایران شده و بار دیگر این امکان به وجود آمده است که او با اقداماتی بتواند به پیروزی قاطعی در جبهه‌های جنگ برسد. او تصور می‌کرد که مقاومت مردم ایران در آغاز جنگ در سال ۱۳۵۹ ناشی از شور و شوق پیروزی در انقلاب و سقوط رژیم شاه بوده است و با گذشت هشت سال جنگ و سختی‌های فراوانی که بر آنها تحمیل شده، آنان دیگر انگیزه لازم را برای حضور گسترده در جبهه‌ها نخواهند داشت.
صدام تصور می‌کرد اگرچه در آغاز و تداوم جنگ نتوانسته بود به اهداف خویش دست پیدا کند، الآن فرصت مناسبی به وجود آمده که او می‌تواند در مرحله پایانی جنگ به اهداف خود دست یابد. برخلاف تصور صدام، هجوم بی‌امان و گسترده مردم به‌سمت جبهه‌ها پس از تجاوز مجدد ارتش عراق به ایران و شعار محوری آنها که «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند» مجدداً اثبات کرد که فرهنگ عاشورایی حاکم بر جامعه ایران، مانعی جدی بر سر راه متجاوزان در هر سطح و در هر زمانی خواهد بود. عقب‌نشینی ارتش صدام از مناطق مجدداً اشغال‌کرده و سپس نامه صدام به رهبری ایران و پذیرش دوباره قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر برای انجام مذاکرات، ازجمله نتایج مرحلهٔ پایانی جنگ بود.
دقت در گزارش اجمالی فوق و سیر تحول جنگ ایران و عراق نشان‌دهنده این نکته اساسی است که فرهنگ عاشورایی به ملت ایران در مرحله آغاز، تداوم و پایان جنگ کمک کرد تا مانع از دستیابی دشمن به اهدافش شود. تأسی و پیروی این ملت از مکتب عاشورا و درس اساسی آن یعنی مقاومت و مقابله با ظلم و ظالم، عامل اساسی در این پیروزی بود. ناگفته پیداست، عاشورا و درس‌های آن مختص ایران و شیعیان نبوده و نیست.
تجربه مبارزات ۶۰ سال گذشته مردم در سراسر جهان ازجمله لبنان و فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس نشان داده است که تنها طریق به ثمر نشستن مجاهدت‌های این ملت زجرکشیده، بهره‌گیری از مکتبی است که آموزگار آن حسین (ع)، و درس آن مقابله با ظلم و مقاومت در برابر ظالم و نتیجهٔ نهایی آن پیروزی خون بر شمشیر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خرید لوازم التحریر به قیمت عمده
لوازم التحریر یک واژه عربی بوده و ما به دلیل استفاده از دو کلمه لوازم و التحریر در فارسی از واژه لوازم‌التحریر نیز استفاده می‌کنیم.
معرفی تجهیزات نوین پخت کباب برای رستوران‌ها یا آشپزخانه صنعتی
امروزه تکنولوژی همانطور که به کمک بسیاری از صنعت‌ها آمده و آن‌ها را مدرن کرده، به صنعت آشپزی نیز راه یافته است. محصولاتی را در حوزه تجهیزات رستوران مشاهده می‌کنیم که می‌تواند آشپزخانه‌ها را مدرن کند.
افتتاح مدرسه بانک تجارت درشهرستان ایذه
با مشارکت بانک تجارت مدرسه دو کلاسه "امید تجارت" در روستای مورد فل شهرستان ایذه استان خوزستان به بهره‌برداری رسید.
چگونه فروش محصولات خود را افزایش دهیم
طی سال‌های اخیر با ورود موبایل‌های هوشمند حضور شبکه‌های اجتماعی رونق فراوانی یافته و باعث شده بخش زیادی از کسب و کارها محصولات خود را در این رسانه‌ها بنا کنند.
یون منفی چیست؟
یون‌های منفی به طور طبیعی در هوا و بدن انسان وجود دارد. یون‌های منفی به علت داشتن اتم‌های منفی بیشتر به این نام خوانده می‌شود. وجود یون‌های منفی برای از بین بردن آثار مضر یون‌های مثبت لازم است.
بررسی قابلیت‌های دوربین SuperSensing Cine گوشی Huawei Mate30 Pro
هوآوی بامعرفی گوشی Huawei Mate 30 Pro باعث تحولی اساسی در دوربین‌های حرفه‌ای شد.
پرداخت عوارضی، بدون عوارض
حتما برای شما هم پیش آمده ‌است که مدت‌ زیادی در صفوف طولانی ایستگاه‌های عوارضی منتظر بمانید تا نوبت خودروی شما برای پرداخت عوارض جاده‌ای شود. این شرایط به خصوص در تعطیلات، به بحرانی‌ترین حالت ممکن می‌رسد.
تنظیم رنگ در تلویزیون
مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید یک تلویزیون به آن توجه می‌کنیم وضوح و کیفیت تصویر است.
نگاهی به فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ در روز بزرگداشت نابینایان
پانزدهم اکتبر هر سال به عنوان روز بزرگداشت نابینایان شناخته می‌شود.
ویدئو - حال و هوای نجف در آستانه اربعین
بسیاری از زائران اربعین حسینی در مسیر رسیدن به کربلا از نجف عبور می‌کنند و دقایق و ساعاتی را در حرم نخستین امام شیعیان به عبادت می‌پردازند. ویدئوی پیش رو، لحظاتی از حال و هوای حرم حضرت امام علی (ع) در آستانه اربعین حسینی را به تصویر کشیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه
ستاره سابق تیم ملی فوتبال ترکیه مخالفت خود را با حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد.
۱۲ تمرین برای پیشگیری از پیچ خوردن مچ پا+ عکس
مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگری در بدن پیچ می خورد و اهمیت درمان آن برای جلوگیری از تکراری شدن آن، بی ثباتی و لق شدن آن مفصل است. این پیچ خوردگی در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود و در دو طرف مفصل مچ پا لیگامان هایی قرار دارند که باعث می شوند مفصل با وجود حرکت در فعالیت های روزانه دارای ثبات مناسب هم باشد.
آمار و ارقام تقابل‌های استقلال و فجر سپاسی- گربه سیاه آبی‌ها
استقلال و فجر سپاسی پنجشنبه این هفته برای سی‌ و هفتمین بار به مصاف هم می‌روند. در مجموع ۳۶ دیدار گذشته استقلال بیشتر به پیروزی رسیده اما فجر سپاسی هم بردهای به یاد ماندنی مقابل آبی‌های پایتخت داشته است.
صدور مجوز سفر اربعین برای بیش از ۱۲۰هزار مشمول سربازی
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا از صدور مجوز سفر به عراق در ایام اربعین برای بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مشمولان سربازی خبر داد.
جزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزی
مشاور فناوری و خدمات فضای مجازی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به اعلام برنامه‌های سازمان پژوهش در حیطه توزیع بر خط کتب درسی و تولید کیف الکترونیکی و بسته‌های آموزشی و یاددهی - یادگیری پرداخت.
نقش خادمین شهدا در برپایی موکب‌های پذیرایی از زوار حسینی
افزایش ۶۴۴ درصدی ورود زائران به کشور از مرز مهران
حقیقتی که صدام در جنگ هوایی با آن روبرو شد
«قرآن بخوان، جایزه بگیر» در کربلا
بازداشت سرشبکه کانال ضدانقلاب تبلور اقتدار دستگاه‌های اطلاعاتی ایران است
مروری بر دستاوردهای نخستین عملیات گسترده آفندی ایران
کاویانی راد:حلقه مفقوده ایثار با جامعه، ایثار اجتماعی است
سالرزو شهادت پنجمین شهید محراب
ساخت تندیس شهید سیدنورخدا موسوی
ساخت زائرسرای ویژه زائران راهیان نور در خرمشهر