تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

08:04 ۳۰۶ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 1,051 0
تبیین ارتباط عاشورا و جنگ تحمیلی

تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فرهاد درویشی استاد دانشگاه و راوی تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در یادداشتی باعنوان «عاشورا نمادی الهام‌بخش در مبارزات حق‌طلبانه» بیان می‌کند: «عاشورا نمادی از مبارزه حق‌طلبانه در طول تاریخ است. عاشورا و مبارزه امام حسین علیه حکومت ظلم و جور با اندک یاران خود همیشه الهام‌بخش مبارزان در طول تاریخ بوده و هست. در طول جنگ ایران و عراق، رزمندگان اسلام از این نماد مبارزه، انگیزه و الهام می‌گرفتند و اقدام امام حسین (ع) و یاران وفادارش، الگو و نمونه عالی انسان حق‌طلب، ایثارگر و فداکار بود که همه مشکلات را به جان می‌خرید و در راه ایمان و عقیده جان خود را فدا می‌کرد.
به نظر می‌رسد تبیین دقیق و عقلانی چگونگی ارتباط بین عاشورا و جنگ ایران و عراق و سرانجام آن، حاوی درس‌های فراوانی برای همه مبارزان در جهان است.
تجاوز عراق به ایران زمانی آغاز شد که نظام تازه‌تأسیس جمهوری اسلامی ایران با مشکلات داخلی و خارجی فراوانی مواجه بود و کمتر ناظر بین‌المللی گمان می‌کرد که ارتش بعثی عراق برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده خود با مانع اساسی و عمده‌ای برخورد کند و اصولاً تصمیم صدام به تجاوز به ایران از چنین محاسبات مادی و کوته‌بینانه‌ای ناشی می‌شد.
ماشین جنگی صدام که به‌طور رسمی از زمین و هوا در ۳۱ شهریور ۵۹ به‌سوی مرزهای ایران حرکت خود را آغاز کرد، هرگز تصور نمی‌کرد با مردم بی‌سلاح اما مصمم و با ایمانی مواجه خواهد شد که با تکیه بر فرهنگ عاشورایی خود با چنگ و دندان به دفاع از سرزمین و ناموس خویش بر خواهند خاست. عدم‌محاسبه این عامل یعنی مقاومت مردم ایران، سبب شکست ارتش عراق و ناکامی آن در دستیابی به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده‌اش گردید. این مقاومت بیش از آنکه بر میزان آموزش نظامی نیروها یا فرماندهی وسیع متکی باشد، برخاسته از ایمان و اعتقادات مردمی بود که طی قرون متمادی از فرهنگ عاشورایی تغذیه شده بودند.
صدام پس از شکست اولیه، در مرحله دوم بر آن شد تا با فشارهای سیاسی خود و اتکا به قدرت‌های بزرگ و سازمان‌های بین‌المللی، با تحمیل صلح به مردم ایران، شکست خود را بپوشاند. بر همگان آشکار بود که ادامه جنگ و طولانی شدن آن با توجه به عدم‌توازن جمعیت، منابع و وسعت سرزمینی دو کشور، برای رژیم صدام بسیار شکننده است.
همه تلاش‌ها حول این نکته متمرکز شده بود که بدون تعیین و تنبیه تجاوز، ایرانیان را وادار به پذیرش صلح تحمیلی و شرایط خویش کنند. مردم ایران در این مرحله نیز با رهبری داهیانه امام راحل (ره)، راهی را برگزیدند که از مقتدای خویش امام حسین (ع) و شهادت مظلومانه آن فرا گرفته بودند. تحمیل بیشترین فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی ازسوی مردم ایران نه به‌دلیل لجاجت و خودسری بلکه دقیقاً براساس یکی از آموزه‌های اصلی عاشورایی بود که هرگز نباید تن به ذلت داد و زیر بار ظلم رفت.
این آمادگی ملت ایران برای کسب عزت و سربلندی ولو با هزینه فراوان مادی و انسانی، موجب شد تا جنگی را که صدام به‌زعم خویش برای سه روز یا یک هفته آغاز کرده بود، هشت سال به درازا بکشد و همین مسئله زمینه‌های فروپاشی رژیم بعثی عراق را فراهم کند.
سقوط رژیم بعثی صدام پس از حمله نظامی آمریکا و متعهدین به عراق، به‌دلیل توانمندی‌های ارتش آمریکا بلکه دقیقاً به‌دلیل شکافی بود که در رژیم حاکم بر عراق به‌دلیل آگاهی روزافزون مردم این کشور (اعم از شیعه و سنی و کرد و عرب) از ماهیت هیأت حاکم خود، پدید آمده بود. به نظر می‌رسد شکل‌گیری، تکوین و گسترش این آگاهی در ملت عراق، بیش از هر چیز، مدیون مقاومت ملت ایران در برابر توسعه‌طلبی و جنگ‌افروزی رژیم بعثی صدام باشد.
مطمئناً اگر ملت ایران در همان روزهای اولیه جنگ، در برابر خواسته‌ها و شرایط غیرمنطقی و نامشروع صدام کوتاه می‌آمد و به صلح تحمیلی موردنظر صدام تن می‌داد، او در هیأت یک قهرمان نظامی به میان ملت خود بازمی‌گشت و با آسودگی و فراغ بال به حکومت ظالمانه خویش ادامه می‌داد.
نحوه پایان جنگ نیز بسیار درس‌آموز است. در روزهای پایانی جنگ، بنا به دلایلی صدام در سال پایانی جنگ بار دیگر از لاک دفاعی خود بیرون آمد و مجدداً به سرزمین‌های ایران تجاوز کرد. تصور صدام این بود که طولانی‌شدن جنگ سبب ناامیدی نظامیان ایران شده و بار دیگر این امکان به وجود آمده است که او با اقداماتی بتواند به پیروزی قاطعی در جبهه‌های جنگ برسد. او تصور می‌کرد که مقاومت مردم ایران در آغاز جنگ در سال ۱۳۵۹ ناشی از شور و شوق پیروزی در انقلاب و سقوط رژیم شاه بوده است و با گذشت هشت سال جنگ و سختی‌های فراوانی که بر آنها تحمیل شده، آنان دیگر انگیزه لازم را برای حضور گسترده در جبهه‌ها نخواهند داشت.
صدام تصور می‌کرد اگرچه در آغاز و تداوم جنگ نتوانسته بود به اهداف خویش دست پیدا کند، الآن فرصت مناسبی به وجود آمده که او می‌تواند در مرحله پایانی جنگ به اهداف خود دست یابد. برخلاف تصور صدام، هجوم بی‌امان و گسترده مردم به‌سمت جبهه‌ها پس از تجاوز مجدد ارتش عراق به ایران و شعار محوری آنها که «ما اهل کوفه نیستیم، امام تنها بماند» مجدداً اثبات کرد که فرهنگ عاشورایی حاکم بر جامعه ایران، مانعی جدی بر سر راه متجاوزان در هر سطح و در هر زمانی خواهد بود. عقب‌نشینی ارتش صدام از مناطق مجدداً اشغال‌کرده و سپس نامه صدام به رهبری ایران و پذیرش دوباره قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر برای انجام مذاکرات، ازجمله نتایج مرحلهٔ پایانی جنگ بود.
دقت در گزارش اجمالی فوق و سیر تحول جنگ ایران و عراق نشان‌دهنده این نکته اساسی است که فرهنگ عاشورایی به ملت ایران در مرحله آغاز، تداوم و پایان جنگ کمک کرد تا مانع از دستیابی دشمن به اهدافش شود. تأسی و پیروی این ملت از مکتب عاشورا و درس اساسی آن یعنی مقاومت و مقابله با ظلم و ظالم، عامل اساسی در این پیروزی بود. ناگفته پیداست، عاشورا و درس‌های آن مختص ایران و شیعیان نبوده و نیست.
تجربه مبارزات ۶۰ سال گذشته مردم در سراسر جهان ازجمله لبنان و فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس نشان داده است که تنها طریق به ثمر نشستن مجاهدت‌های این ملت زجرکشیده، بهره‌گیری از مکتبی است که آموزگار آن حسین (ع)، و درس آن مقابله با ظلم و مقاومت در برابر ظالم و نتیجهٔ نهایی آن پیروزی خون بر شمشیر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه یک فروشگاه اینترنتی پر فروش داشته باشیم؟
چگونه فروش بیشتری داشته باشیم؟‌ این سوالی است که هر صاحب کسب‌وکاری، در طول زمان کاری‌ حداقل یک‌بار پرسیده و به دنبال پاسخ آن در محافل مختلف، حتی در اینترنت هم بوده است.
دانلود قسمت سوم سریال آقازاده
سریال اجتماعی آقازاده به کارگردانی بهرنگ توفیقی هر جمعه توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع می‌شود.
خلاف‌های بزرگ با دستانی کوچک
دستان کوچک‌شان به جای این که بوی توپ پلاستیکی یا اسباب بازی بدهند بوی مواد مخدر می‌دهند و لباس‌های کهنه‌ای که بر تن دارند به جای این که بر اثر دویدن در کوچه پس کوچه‌های خاکی محله‌شان، کثیف شوند بر اثر فروختن مواد مخدر زیر آفتاب داغ تابستان رنگ باخته‌اند.
تمام مجموعه‌های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد
به دنبال تشدید شیوع ویروس کرونا در پایتخت، فعالیت کلیه مجموعه‌های ورزشی شهرداری تهران بار دیگر متوقف شد.
داوران ۲ دیدار از هفته ۲۴ لیگ برتر فوتبال
از سوی کمیته داوران اسامی داوران قضاوت کننده در دیدارهای روز جمعه هفته ۲۴ لیگ برتر فوتبال اعلام شد.
با وجود وضعیت خاص استقلال و فولاد؛ هفته ۲۴ لیگ برتر طبق برنامه اجرا می‌شود
سازمان لیگ فوتبال اعلام کرد که برنامه مسابقات هفته بیست و چهارم لیگ برتر طبق اعلام قبلی برگزار می‌شود.
کریمیان: در برگزاری لیگ، سنجیده عمل نشد
سرمربی شاهین بوشهر گفت: برگزاری بازی‌ها باید سنجیده و در شرایط عادلانه باشد تا بتوانیم در آینده بدون مشکل بازی‌های‌مان را انجام دهیم.
شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است
به گفته یک پروفسور علوم سیاسی که از سال ۱۹۹۶ پنج مورد از شش انتخابات را به درستی پیش‌بینی کرده است، دونالد ترامپ ۹۱ درصد شانس پیروزی در انتخابات نوامبر را دارد.
مجسمه ملانیا ترامپ در زادگاهش در اسلوونی به آتش کشیده شد
مجسمه چوبی ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهور آمریکا که در نزدیکی شهر زادگاهش در اسلوونی نصب شده بود، در روز استقلال آمریکا، آتش زده شد.
تاکید ابوالغیط بر توقف هرگونه مداخله نظامی خارجی در لیبی
دبیر کل اتحادیه عرب تاکید کرد: ما مخالف مداخله نظامی خارجی در خصوص بحران لیبی هستیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها
«واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.
درخواست محمدپور از جامعه دوومیدانی: انتخابم را به فال نیک بگیرید
سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه برای کار تخصصی نیامده در پاسخ به انتقاد برخی از اهالی این رشته گفت: این انتخاب را به فال نیک بگیرید، من هم سعی می‌کنم تا وظایفم را در حداقل زمان انجام دهم و رضایت خانواده این رشته را جلب کنم.
نایب‌قهرمانی طباطبایی در مسابقات آنلاین شطرنج- فیروزجا از صعود به جمع ۸ شطرنج‌باز برتر بازماند
شطرنج‌باز ایرانی موفق شد در ششمین دوره مسابقات گرندپری اینترنتی به مقام نایب‌قهرمانی دست پیدا کند.
سیتی در خانه همچنان بی‌رحم
تیم فوتبال منچسترسیتی توانست نیوکاسل را با ۵ گل در لیگ برتر انگلیس شکست دهد.
سپهوند: نمی‌توانم یک لیوان آب بخورم- دخترم لکنت زبان گرفته! + عکس
پنجشنبه دو هفته قبل مرتضی سپهوند مربی سابق تیم ملی و بوکسور المپیکی ایران توسط برخی اراذل با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت و اکنون پس از ۱۴ روز توانست در مورد این درگیری توضیح دهد.
مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس ۳»
توصیف فرمانده کل ارتش از سرتیپ خلبان هوشنگ صدیق
آغاز فعالیت دومین کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید سرافراز لرستان
ماجرای یک خاکریز
توضیحات استاندار زنجان پیرامون کنگره شهدای این استان
جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی ویترینی برای نمایش تلاش پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس است
سردار ادیبی:امیدواریم همه نهادها به ما در موضوع راهیان نور کمک کنند
شهادت یک جانباز دفاع مقدس
نقش ارتش در خنثی کردن کودتای نقاب- آمریکا از اجرای این کودتا چه اهدافی را دنبال می‌کرد؟
بزرگترین کتابخانه تخصصی حوزه ایثار و شهادت قم راه‌اندازی می‌شود