ربیعی: یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است

18:48 ۱۷۱ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 458 0
ربیعی: یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است

سخنگوی دولت در کانال تلگرامی خود به مناسبت فرارسیدن دهه اول محرم، یادداشتی منتشر کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، متن کامل این یادداشت به شرح زیر است: «امروز در جمع عزاداران کارگر و بازنشسته امام حسین(ع)  در خانه کارگر، ضمن سخنانی به چند نکته اشاره کردم: در این شب ها گرد هم می آییم تا همراه با اشک و شور و عشق، آموزه‌های امام حسین(ع) را گرامی بداریم‌.  
اساس گردهم آمدن ما در سوگ و عزا مروری بر اهداف حسین‌(ع) و آموزه‌هایی است که از او در دوره و زمان خود می توانیم بگیریم.
اما عزاداری در جمع کارگران، کارگران بازنشسته، افراد بیکار شده و خانواده های آنان حال و هوای دیگری دارد . خالص ترین اقشار اجتماعی در خانه کارگر گردآمده اند که سنت خوب عزاداری در این خانه را برپا دارند. سنتی که از جاودانگی امام حسین(ع) رنگ می گیرد و هرساله با شکوه خاص خود برگزار می‌شود.  ما باید در خصوص راز ماندگاری مقاطعی از تاریخ و شخصیت‌های مانا اندیشه کنیم.
این شیفتگی حسین نه مخصوص ایرانیان است و نه شیعیان. در همه فرهنگ ها حتی در حوزه های تمدنی جنوب شرق آسیا تا هند و اروپا و آسیای میانه این اثر وجودی را می‌توان دید.
در همین زمینه، به خاطر دارم سال ۸۲ یا ۸۳ از طرف آقای خاتمی رئیس جمهوری وقت مامور شدم تا برای پیگیری وضعیت امام موسی صدر، با قذافی دیداری داشته باشم.
قذافی که اهل قبایل سنی شمال آفریقا بود گفت که مادرش در ماه محرم غذا نمی پخت؛ چرا که فرزندان امام حسین (ع) در عاشورا نان و غذا نداشتند.
نکته تامل انگیز آن است که اثر وجودی امام حسین‌(ع) پس از ۱۴۰۰ سال هنوز هم برای زندگی امروز تازگی دارد. این جاودانگی را در جاودانگی ائمه از حضرت علی‌(ع) تا امام حسین‌(ع) می توان یافت.
چرا حضرت علی جاودانه نشود وقتی در محکمه ای که حضرت و فرد یهودی که زره او را برداشته بود، با اینکه ایشان در خلافت اسلامی حاکم سرزمین های گسترده ای بود و قاضی شیعه هم منصوب او بود نه گوش به فرمان او، حق را به فرد یهودی می‌دهد و تسلیم رای و نظر قاضی می شود.
بر همین منوال، قیام امام حسین‌(ع) نیز پر از آموزه‌های جاودانگی است. اگر صحنه کربلا را همانند یک تابلو تصویر کنیم همه شخصیت‌های زشت و زیبای آن پر از پیام هستند و برای بشریت درسی دارند.
ماه محرم با حضرت مسلم و داستان طفلان مسلم آغاز می شود. مسلم می توانست با شمشیر در خانه هانی کار ابن زیاد را یکسره کند، اما این کار را نکرد. آغاز محرم با آموزه اخلاق شروع می‌شود و ما اول محرم را با درسی از اخلاق عاشورایی شروع میکنیم.
نگاه کنید چقدر بدون اخلاق، امروز از هر وسیله‌ای برای تحقق هدف استفاده می شود و آدم ها به راحتی ترور شخصیت می‌شوند.
  از مسلم که عبور می‌کنیم به حر می‌رسیم. حر به ما می آموزد هرگاه که به حقیقت رسیدید، پیوست به حق دیر نیست و رفتار حسین هم به ما می آموزد آنکه آب به روی فرزندانت بست اگر به سوی خدا آمد آغوشت را به روی آن باز کن. امروز می‌بینید نه تنها ما در عرصه سیاسی و اجتماعی آغوش نمی‌گشاییم بلکه افراد را به راحتی می‌رانیم. دیگران را به راحتی متهم می‌کنیم و می گوییم تو درست نمی‌گویی.
با نگاهی دقیق به حادثه تاریخی عاشورا درمی‌یابیم که حتی شخصیت و رفتار عمر سعد هم برای ما درس آموزی دارد. عمربن سعد آزادگی خود را فروخت و به دنیا هم نرسید. به تعبیر زنده یاد شریعتی یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است.
در این مجال فرصتی نیست تا از آموزه هایی از علی اصغر، علی اکبر، قاسم و حبیب بن مظاهر و ... صحبت کنیم.
هر کدام از این ها آموزه ای برای ایران امروز دارند.
با این حال نمی‌توان از کربلا گفت و از شهامت حضرت زینب(س) و نقش او در تبیین قیام امام حسین(ع) حرفی نزد: زینب کنشگر بزرگ اجتماعی و سیاسی بود و کنشگری‌اش را در میانه آتش و خون نشان داد. چه کنشگری زیباتر از ایستادن مقابل ظلم.
قیام حسین‌(ع) همچون قیام همه پیامبران و مصلحان تاریخ برای زندگی بهتر دنیوی و سعادت اخروی انسان‌ها بود. امام حسین در مقابل ظلم ایستاد چون زندگی دنیوی و اخروی امت و جامعه را مورد تهدید یزید می دید.
 هدف بیانی امام حسین(ع) برای قیام، امر به معروف و نهی از منکر بوده است. به تعبیر شهید مطهری، حسین(ع) به امر به معروف و نهی از منکر ، آبرو داد؛ به این اصلی که آبروی مسلمین است.
اما متاسفانه، این روزها شاهد وجه نازل شده‌ای از امر به معروف و نهی از منکر هستیم.
 این اصول که می‌تواند عامل وحدت و شیرازه زندگی اجتماعی باشد به واژگانی منفعل تبدیل شده است.
‌فقر، ظلم سیاسی و اجتماعی، فساد سیاسی و اجتماعی، سوء استفاده از بیت المال، نابرابری، بی حرمتی ، آبرو بردن و حمله به آبروی افراد، دروغ، تخریب شخصیت، دفاع از مظلوم، حقوق برابر، فرصت های برابر عدالت اجتماعی و...، این ها وجوهی از معروف ها و منکر ها در ایران امروز هستند. محرم و عاشورا برای ما آموزه هایی است که همه باهم برای امر به معروف و نهی از منکر آماده شویم و بپا خیزیم.»


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

همه چیز درباره  لکسوس لئو
علاقه مندان به خودرو مطلع هستند که ماشین‌های غول پیکر و لاکچری لکسوس LX570 تنها تا سال 2013 وارد بازار ایران شده است، در واقع لکسوس‌های ایرانی الان ۷ سالشونه و حداقل ۱۰۰هزار کیلومتر کارکرد دارند.
تغییر زمان تور جهانی والیبال ساحلی بندرعباس
با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران، فدراسیون جهانی والیبال با تغییر زمان مسابقات تورجهانی‌ والیبال ساحلی بندرعباس موافقت کرد.
لیگ‌برتر والیبال مردان و زنان تعطیل شد
به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، لیگ‌برتر والیبال مردان و زنان تعطیل شد.
جده عربستان میزبان رقابت‌های گلف جهانی زنان!
فدراسیون گلف عربستان اعلام کرد که رقابت‌های جهانی گلف زنان به میزبانی جده برگزار خواهد شد.
کویت از میزبانی پرسپولیس - التعاون انصراف داد
کشور کویت به خاطر ویروس کرونا حاضر نشد که میزبانی دیدار پرسپولیس و النصر عربستان را قبول کند.
ابلاغیه فدراسیون فوتبال خطاب به سپاهان و پرسپولیس
فدراسیون فوتبال ابلاغیه‌ای خطاب به دو باشگاه سپاهان و پرسپولیس منتشر کرد.
پارلمان شرق لیبی به مذاکرات ژنو ملحق نمی‌شود
قانونگذاران شرق لیبی که در کنترل خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" است، امروز (دوشنبه) اعلام کردند در مذاکرات صلح با سیاستمدان متحد دولت وفاق ملی لیبی شرکت نخواهند کرد.
حزب‌الله لبنان حمله به رهبران جنبش جهاد اسلامی را محکوم کرد
حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای با عبارت‌های شدیداللحن، تلاش رژیم صهیونیستی برای هدف قرار دادن رهبران جنبش جهاد اسلامی در دمشق را محکوم کرد.
پیش بینی بارش 50 تا 90 میلیمتری در اراک
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی از پیش بینی بارش 50 تا 90 میلی متری در 48 ساعت آینده در اراک خبر داد.
آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی برای مقابله با سیلاب
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: دستگاه های اجرایی و خدمات رسان استان به منظور مقابله با خطرات ناشی از بارندگی های 48 ساعت آینده آمادگی لازم را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونا
جان‌باختگان ویروس کرونا در بهشت زهرا (س) و بر اساس موازین دینی و شرعی دفن می‌شوند.
مشاوره ثبت شرکت
ثبت شرکت به‌عنوان یکی از قراردادهای تجاری است که بین افراد حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. ثبت شرکت دارای قوانین مخصوص به خود بوده که رعایت کردن آن الزامی است.
کاخ شیروان شاه باکو را بهتر بشناسیم
ازجمله مکان‌های گردشگری و تاریخی مهمی که در باکو وجود دارد کاخ شیروان شاه باکو می‌باشد که بازدیدکننده‌های فراوانی را به سمت خود جذب می‌کند.
سفر به هرمز، جزیره شگفتی‌ها با اسپیلت البرز
هرمز در منطقه‌ی خلیج‌فارس و نزدیک به جزیره قشم است که با داشتن زیباترین مجموعه‌های طبیعی ایران تا چند سال اخیر برای گردشگران داخلی از مقاصد ناآشنا محسوب می‌شد.
آماده باش صددرصدی استان مرکزی برای مقابله با سیل و آبگرفتگی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی از آماده باش صددرصدی استان برای مقابله با سیل و آبگرفتگی در روزهای آینده خبر داد.
با نشر اخبار جعلی، صرفا مردم آسیب‌پذیرتر می‌شوند
حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از جهت گیری‌های اصلی دولت است
مدارس پایتخت فردا تعطیل است
مدارس شهرستان‌های استان تهران سه‌شنبه تعطیل است
دولت تمهیداتی اندیشیده تا آثار اقدام FATF را خنثی کند
درخواست هیات رئیسه مجلس؛ ارایه لایحه دو دوازدهم بودجه از سوی دولت
ویدئو - بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم
رئیس‌جمهور: با بسیج امکانات، تلاش برای تامین سلامت مردم را مضاعف کنید
تخصیص ۵۳۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا
دستورات روحانی برای تسریع در امدادرسانی و ارائه خدمات به زلزله‌زدگان آذربایجان‌غربی