ربیعی: یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است

18:48 ۱۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 132 0
ربیعی: یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است

سخنگوی دولت در کانال تلگرامی خود به مناسبت فرارسیدن دهه اول محرم، یادداشتی منتشر کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، متن کامل این یادداشت به شرح زیر است: «امروز در جمع عزاداران کارگر و بازنشسته امام حسین(ع)  در خانه کارگر، ضمن سخنانی به چند نکته اشاره کردم: در این شب ها گرد هم می آییم تا همراه با اشک و شور و عشق، آموزه‌های امام حسین(ع) را گرامی بداریم‌.  
اساس گردهم آمدن ما در سوگ و عزا مروری بر اهداف حسین‌(ع) و آموزه‌هایی است که از او در دوره و زمان خود می توانیم بگیریم.
اما عزاداری در جمع کارگران، کارگران بازنشسته، افراد بیکار شده و خانواده های آنان حال و هوای دیگری دارد . خالص ترین اقشار اجتماعی در خانه کارگر گردآمده اند که سنت خوب عزاداری در این خانه را برپا دارند. سنتی که از جاودانگی امام حسین(ع) رنگ می گیرد و هرساله با شکوه خاص خود برگزار می‌شود.  ما باید در خصوص راز ماندگاری مقاطعی از تاریخ و شخصیت‌های مانا اندیشه کنیم.
این شیفتگی حسین نه مخصوص ایرانیان است و نه شیعیان. در همه فرهنگ ها حتی در حوزه های تمدنی جنوب شرق آسیا تا هند و اروپا و آسیای میانه این اثر وجودی را می‌توان دید.
در همین زمینه، به خاطر دارم سال ۸۲ یا ۸۳ از طرف آقای خاتمی رئیس جمهوری وقت مامور شدم تا برای پیگیری وضعیت امام موسی صدر، با قذافی دیداری داشته باشم.
قذافی که اهل قبایل سنی شمال آفریقا بود گفت که مادرش در ماه محرم غذا نمی پخت؛ چرا که فرزندان امام حسین (ع) در عاشورا نان و غذا نداشتند.
نکته تامل انگیز آن است که اثر وجودی امام حسین‌(ع) پس از ۱۴۰۰ سال هنوز هم برای زندگی امروز تازگی دارد. این جاودانگی را در جاودانگی ائمه از حضرت علی‌(ع) تا امام حسین‌(ع) می توان یافت.
چرا حضرت علی جاودانه نشود وقتی در محکمه ای که حضرت و فرد یهودی که زره او را برداشته بود، با اینکه ایشان در خلافت اسلامی حاکم سرزمین های گسترده ای بود و قاضی شیعه هم منصوب او بود نه گوش به فرمان او، حق را به فرد یهودی می‌دهد و تسلیم رای و نظر قاضی می شود.
بر همین منوال، قیام امام حسین‌(ع) نیز پر از آموزه‌های جاودانگی است. اگر صحنه کربلا را همانند یک تابلو تصویر کنیم همه شخصیت‌های زشت و زیبای آن پر از پیام هستند و برای بشریت درسی دارند.
ماه محرم با حضرت مسلم و داستان طفلان مسلم آغاز می شود. مسلم می توانست با شمشیر در خانه هانی کار ابن زیاد را یکسره کند، اما این کار را نکرد. آغاز محرم با آموزه اخلاق شروع می‌شود و ما اول محرم را با درسی از اخلاق عاشورایی شروع میکنیم.
نگاه کنید چقدر بدون اخلاق، امروز از هر وسیله‌ای برای تحقق هدف استفاده می شود و آدم ها به راحتی ترور شخصیت می‌شوند.
  از مسلم که عبور می‌کنیم به حر می‌رسیم. حر به ما می آموزد هرگاه که به حقیقت رسیدید، پیوست به حق دیر نیست و رفتار حسین هم به ما می آموزد آنکه آب به روی فرزندانت بست اگر به سوی خدا آمد آغوشت را به روی آن باز کن. امروز می‌بینید نه تنها ما در عرصه سیاسی و اجتماعی آغوش نمی‌گشاییم بلکه افراد را به راحتی می‌رانیم. دیگران را به راحتی متهم می‌کنیم و می گوییم تو درست نمی‌گویی.
با نگاهی دقیق به حادثه تاریخی عاشورا درمی‌یابیم که حتی شخصیت و رفتار عمر سعد هم برای ما درس آموزی دارد. عمربن سعد آزادگی خود را فروخت و به دنیا هم نرسید. به تعبیر زنده یاد شریعتی یک عمر سعد در وجود همه ما پنهان شده است.
در این مجال فرصتی نیست تا از آموزه هایی از علی اصغر، علی اکبر، قاسم و حبیب بن مظاهر و ... صحبت کنیم.
هر کدام از این ها آموزه ای برای ایران امروز دارند.
با این حال نمی‌توان از کربلا گفت و از شهامت حضرت زینب(س) و نقش او در تبیین قیام امام حسین(ع) حرفی نزد: زینب کنشگر بزرگ اجتماعی و سیاسی بود و کنشگری‌اش را در میانه آتش و خون نشان داد. چه کنشگری زیباتر از ایستادن مقابل ظلم.
قیام حسین‌(ع) همچون قیام همه پیامبران و مصلحان تاریخ برای زندگی بهتر دنیوی و سعادت اخروی انسان‌ها بود. امام حسین در مقابل ظلم ایستاد چون زندگی دنیوی و اخروی امت و جامعه را مورد تهدید یزید می دید.
 هدف بیانی امام حسین(ع) برای قیام، امر به معروف و نهی از منکر بوده است. به تعبیر شهید مطهری، حسین(ع) به امر به معروف و نهی از منکر ، آبرو داد؛ به این اصلی که آبروی مسلمین است.
اما متاسفانه، این روزها شاهد وجه نازل شده‌ای از امر به معروف و نهی از منکر هستیم.
 این اصول که می‌تواند عامل وحدت و شیرازه زندگی اجتماعی باشد به واژگانی منفعل تبدیل شده است.
‌فقر، ظلم سیاسی و اجتماعی، فساد سیاسی و اجتماعی، سوء استفاده از بیت المال، نابرابری، بی حرمتی ، آبرو بردن و حمله به آبروی افراد، دروغ، تخریب شخصیت، دفاع از مظلوم، حقوق برابر، فرصت های برابر عدالت اجتماعی و...، این ها وجوهی از معروف ها و منکر ها در ایران امروز هستند. محرم و عاشورا برای ما آموزه هایی است که همه باهم برای امر به معروف و نهی از منکر آماده شویم و بپا خیزیم.»


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

خانه لند پاسخی به چالش‌های معاملات ملکی شما
با تحولات اخیر بازار مسکن پس از تورم قیمت املاک که منجر به ثبات بازار معاملات ملکی شده، همچنان شرایط انجام معاملات خصوصا در بخش خرید و فروش املاک دشوار است.
نمایندگی فروش محصولات سیگما آلدری
بسیار بعید به نظر می‌رسد افرادی که به‌طورکلی فعالانی که درزمینه علمی و تحقیقاتی آزمایشگاهی، طبی، داروسازی و ... مشغول به کار هستند، نام محصولات و شرکت سیگما آلدریچ (Sigma Aldrich) را نشنیده باشند.
ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!
برخی مطالعات علمی نشان داده اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری های مزمن چشم را کاهش دهد.
ششمی بانوی وزنه بردار ایران در گروه D وزنه برداری قهرمانی جهان
بانوی وزنه‌بردار ایران در گروه D دسته ۵۵ کیلوگرم قهرمانی جهان ششم شد.
برنامه‌های پلیس تهران برای کنترل ترافیک مهر در پایتخت
سردار رحیمی درباره تمهیدات پلیس پایتخت برای کنترل ترافیک معابر شهری در روزهای اول مهرماه توضیحاتی داد.
آخرین وضعیت جاده ها- ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران
سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا آخرین وضعیت ترافیکی امروز (بیست و هشتم شهریور ماه ۹۸) را تشریح کرد.
بلا‌های وحشتناکی که داماد معتاد بر سر عروس نگون‌بخت آورد
مرد میانسال: روزی که از دخترم خواستم با برادرزاده ام ازدواج کند هیچ گاه فکر نمی‌کردم که او به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی آلوده شده است چرا که چهره او اعتیادش به مواد مخدر صنعتی را نشان نمی‌داد.
مادر مبتلا به ایدز می‌تواند بچه دار شود؟
مشکلات شناسایی بیماران مبتلا به ایدز را مورد اشاره قرار داد و گفت:، چون طول عمر بیماران ا توجه به روند درمان افزایش یافته است، موضوع مراقبت مزمن از این بیماران باید با دقت انجام شود.
۷ قانون برای زنده ماندن در کوه
هفت قانون برای زنده ماندن در کوه وجود دارد که بر اثر تجربه کوهنوردان به دست آمده و باید هر کوهنوردی قبل از صعود این نکات را یاد آوری کند.
ترکیه تحریم‌های آمریکا بر سر خرید اس-۴۰۰ را بعید می‌داند
یک مقام ارشد ترکیه تاکید کرد، دونالد ترامپ درک بیشتری از علت خرید سامانه دفاع موشکی روسیه از سوی آنکارا پیدا کرده است و انتظار آن نمی‌رود که آمریکا بر سر این موضوع تحریمی اعمال کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد
دفتر سخگوی دولت طی اطلاعیه‌ای جزئیاتی از سازوکار تعیین شده برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد را منتشر کرد که نشان می‌دهد قرار بر این بوده در شهریوماه یارانه حدود ۲۰۰ هزار خانوار شناسایی شده در دهک‌های بالای درآمدی واریز نشود.
کالدرون در منزل هوادار ۸ساله فوت شده پرسپولیس+عکس
سرمربی پرسپولیس در منزل کودک ۶ ساله فوت شده در دیدار پرسپولیس و صنعت نفت آبادان حاضر شد.
۶ روش برای نگهداری از برگ های پاییزی
ما در این مطلب لیستی از روش‌های نگهداری برگ‌های پائیزی تهیه کرده‌ایم که حتما به شما کمک خواهد کرد.
خانه لند پاسخی به چالش‌های معاملات ملکی شما
با تحولات اخیر بازار مسکن پس از تورم قیمت املاک که منجر به ثبات بازار معاملات ملکی شده، همچنان شرایط انجام معاملات خصوصا در بخش خرید و فروش املاک دشوار است.
نمایندگی فروش محصولات سیگما آلدری
بسیار بعید به نظر می‌رسد افرادی که به‌طورکلی فعالانی که درزمینه علمی و تحقیقاتی آزمایشگاهی، طبی، داروسازی و ... مشغول به کار هستند، نام محصولات و شرکت سیگما آلدریچ (Sigma Aldrich) را نشنیده باشند.
مخالفت رییس محیط زیست با درخواست دیزلی‌ها برای حذف فیلتر دوده
دعوت از وزراء و مسئولان برای نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی مدارس
امسال ارز اربعین نداریم
دیدار ظریف و حناچی و امضای تفاهم‌نامه مشترک
ایران و ترکیه می توانند هسته اصلی تعامل توسعه محور با کشورهای منطقه باشند
اظهارات وزیر صنعت درباره حذف الزام نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی
ظریف: اگر آمریکا می‌خواهد در میز مذاکره جایگاهی داشته باشد به تعهداتش برگردد
رد دخالت ایران در حمله به آرامکو- آخرین تصمیمات برای قطع یارانه ثروتمندان-کمبود ۱۰۰ هزار معلم
اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان
وزیر کار انتصاب مدیرعامل رایتل را کان‌لم یکن اعلام کرد