نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

12:36 ۱۲ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 274 0
نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

با ورود به نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده با پنج ژانر مختلف در عکاسی مواجه می‌شویم که هر کدام از رنگ و بویی متفاوت برخوردارند و موضوع مشترکی در بین آنها به چشم نمی‌خورد؛ یک سمت را که نگاه می‌کنیم عکس‌های طبیعت را می‌بینیم و در سمتی دیگر عکس‌های جنگ. یک جا با دیدن یک عکس، بی‌هویتی انسان در برابر چشمانمان نقش می‌بندند و در جایی دیگر عکسی را می‌بینیم که سراسر زندگی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سالانه عکس گالری مژده با نمایش ۸۱ عکس از ۷۴ هنرمند پیشکسوت و جوان، عصر روز جمعه (هشتم شهریور ماه) در گالری مژده افتتاح شد و تا امروز میزبان علاقه‌مندان بود.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از سه نسل عکاسان ایرانی در ژانرهای عکاسی فتومونتاژ، عکاسی تئاتر، عکاسی صحنه‌آرایی، عکاسی مستند، عکاسی جنگ و عکاسی طبیعت به نمایش درآمد.

قیمت‌گذاری عکس‌ها به پیشنهاد هنرمندان و با توافق گالری‌دار صورت گرفته و عکس‌های این مجموعه از یک تا ۹۰ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

در ادامه گزارش ایسنا را از این نمایشگاه می‌خوانید. کلیه اظهارات این متن با کیوریتور نمایشگاه چک شده است.

در نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده برخی از عکس‌ها در ژانر فتومونتاژ تصاویری آمیخته با خاطرات را نشان می‌دهند و بعضی‌ها در قالب عکاسی طبیعت تنها یک تک درخت را نشان می‌دهند. گاهی نیز تنه‌های درخت‌هایی را می‌بینیم که به ردیف کنار هم ایستاده و در فضایی سیاه و سفید به تصویر کشیده شده‌اند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در قسمت عکاسی طبیعت از این نمایشگاه عکس‌های زیادی را می‌بینیم که تنها دو یا چند درخت در زمینه‌ای سرد و سیاه و سفید به تصویر کشیده‌ شده‌اند. تصاویری که انسان را به یاد زمستان و به خواب رفتگی طبیعت می‌اندازد. این تصاویر می‌تواند انسان را به فکر فرو ببرد و زمستان و سختی‌هایش و در عین حال زیبایی و سکوت آن را برای او مجسم کند. در یکی از عکس‌ها تصویر درختی را می‌بینیم که از دور به ثبت رسیده و سگی در حال رفتن به سمت آن است. تصویر به گونه‌ایست که انگار در دنیای سیاه و سفید عکاس دیگر هیچ نیست و این دو موجود تنها مخلوقاتی هستند که در زمین نفس می‌کشند.  

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

از بخش طبیعت نمایشگاه که عبور کنیم می‌توانیم عکس‌های صحنه‌آرایی شده را ببینیم. تصاویری که شاید هنرمند صحنه را با منظور و هدف خاصی چیده و در نهایت عکس کنونی را به ثبت رسانده باشد. این بخش از تصاویر نیز دوباره فضایی سرد و سیاه و سفید دارند. باز هم می‌توان فضایی حزن‌انگیز را در آثار مشاهده کرد. باوجود اینکه آثار دارای تنوع و موضوعات مختلف هستند ولی رنگ و روی‌شان، آنها را به هم مرتبط می‌سازد. یک جا تنهایی به تصویر کشیده شده و یک جا بی‌هویتی و نیستی.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

مسئله بی‌هویتی یا تصاویری که انسان را به یاد نیستی و نابود شدن می‌اندازند، دغدغه اغلب این آثار است. تصویری را می‌بینیم که تماما سفید است. دور تا دور اثر پرده‌هایی وجود دارد که می‌توان گذر نور را از بین آنها مشاهده کرد. پرده‌ای روی یک میز افتاده و از زیر پرده بخشی از پای یک انسان به چشم می‌خورد. گویی که یک نفر خود را زیر این پرده پنهان کرده باشد و کم کم در حال ناپدید کردن خود باشد. تصویر به گونه‌ای ترکیب شده که بی‌هویتی و نیستی را به ذهن متبادر می‌کند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در کنار همین عکس‌ها، عکس‌های مستند اجتماعی را داریم. تصاویری که شاید بخش تلخ نمایشگاه باشند. در این تصاویر حالاتی از فقر در قالبی بدون رنگ به چشم می‌خورد.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بخش دیگر، تصاویر جنگ را می‌بینیم. سه عکس در این ژانر وجود دارد که در دو نمونه از آنها کودکان و نوجوانان در دو حالت غمگین و خوشحال به چشم می‌خورند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بین عکس‌ها که قدم می‌زنیم اسمی از عنوان عکس‌ها و عکاس آنها برده نشده است و هیچ توضیحی هم در کنار آثار به چشم نمی‌خورد. از طرفی عکس‌ها در فاصله نزدیک به هم قرار دارند و تعداد زیادی عکس در یک محیط کوچک در کنار هم قرار داده شده‌اند.

با این حال باری دیگر به بخش عکس‌های صحنه‌آرایی می‌رسیم. این بار تصاویری رنگی را می‌بینیم. با ترکیب رنگ در عکس‌ها که از فضای حزن‌انگیز کارها می‌کاهد. در این بخش نیز آثار، موضوع محوری ندارند. در مرکز این آثار اثر عباس کیارستمی (عکاس و کارگردان) را می‌بینیم که از یک جاده برفی از پشت یک شیشه باوجود قطرات باران گرفته شده است.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در سمت چپ این اثر باز هم تصویری را می‌بینیم که سراسر ملافه‌های سفید روی مبل‌ها کشیده شده است. از پایین میز، دستی را می‌بینیم که روی یک کتاب قرار دارد. این بار نیز هویت مشخصی در عکس وجود ندارد. همه چیز، مبل، میز، تابلو و ... با پارچه‌های سفید پوشانده شده‌اند. گویی که دیگر نباید خاطره‌ای از این فضا به یاد بماند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در آخر عکسی را می‌بینیم که دو فضا و بنای متفاوت را نشان می‌دهد. یکی از آنها یک ساختمان قدیمی تخریب شده است که از پشت آن آبی آسمان به چشم می‌خورد و درست در مقابل آن دیوار زردی را می‌بینیم که روبه رویش طنابی با رخت‌های آویخته وجود دارد. با ایجاد این دیوار منظره پشتی دید خوبی ندارد و حالت جالبی ایجاد نشده است. شاید منظور عکاس جایگزین شدن بناهای امروزی با بناهای قدیمی باشد. رنگ زرد نیز می‌تواند روند ساختمان‌سازی امروزی را نقض کند!

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

بابک حقی، نمایشگاه گردان این رویداد درباره هدف خود در جمع‌آوری نمایشگاه‌های مختلف به ایسنا می‌گوید: هدف من از این کار نشان دادن دید هنری عکاسان است؛ چون معتقدم یک عکس وقتی به یک اثر هنری تبدیل می‌شود که خلاقیت، دید هنری و نگاه شخصی منحصر به فرد در آن باشد و صرفا یک ثبت نباشد. اما از آنجا که می‌خواستم در این نمایشگاه طیف وسیع‌تری از عکاسان حضور داشته باشد، چند اثر مستند اجتماعی را به نمایش گذاشتیم که البته این آثار نیز دید هنری خاصی دارند.

در این نمایشگاه آثاری از عباس کیارستمی، بهمن جلالی، مهدی سحابی، صادق تیرافکن، سیف‌الله صمدیان،جاسم غضبان پور،رعنا جوادی، شادی قدیریان، سیامک زمردی مطلق، پیمان هوشمندزاده، آرمان استپانیان ، افشین شاهرودی، جاسم غضبان پور، فرشاد فرشته حکمت، محمد فرنود ،مجید کورنگ بهشتی، مهدی مقیم نژاد، مهدی منعم، سروش میلانی‌زاده،جاوید سپهر، بابک کاظمی، جاوید رمضانی، سارا ساسانی، بابک حقی، پری سا فهامی،آبنوس البرزی،جاوید رمضانی،محمدرضا ماندنی، محمد خاکزاد،علی شکری، نیلوفر شریفی، پرهام دیده ور،احسان قاسمی،رومین محتشم،مریم قهرمانی زاده،شهرام احمدزاده، مهدی وثوق نیا، وحید مومن زاده، یعقوب حضوری، وحید تهامی،سهیل بهروزی، سعید صادقی،بهزاد جائز،مهسا مطلیع، هامون محمودی، فرشاد فرشته حکمت، تهمینه گدازگر،آیتای شکیبافر، مریم سعید پور، امیر علیمی،مجید سعیدی، شاهین اسفندیاری، مهرداد عمرانی، حامد نصرآبادیان، کیارش مسیبی،محمد متری، علی تقوایی، مرجانه پورحسین، شیوا خدابخش، الی عابدی،میلاد کارآموز، امید شلمانی،پدرام لسانی، اسرا مدنی، کاوه افرایی،آرمین امیریان،جلال سپهر،فریبرز میر کبیری،تهمینه منزوی،آیین شاهرودی، مهدیه افشار، عطا محمدی،محمد سرخابی، آمنه پرویزی، روزبه روزبهانی، نازلی عباسپور،سلمان سام دلیری،علیرضا گودرزی، مسعود قرائی به نمایش درآمده است.

سالانه عکس گالری مژده تا ۱۵ شهریور در گالری مژده واقع در سعادت‌آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جاروبرقی صنعتی و اسکرابر آنا
شاید برایتان سوال پیش بیاید که بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین برند تولیدکننده دستگاه‌های نظافت صنعتی و اداری ایرانی کدام است؟ تا بتوانید دستگاه موردنظر خودتان را با خیال آسوده از یک برند ایرانی مطمئن تهیه کنید.
تصویب صورت‌های مالی سال ۹۷ بانک ملی ایران
مجمع عمومی عادی سالانه بانک ملی ایران در این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۷ بانک تصویب شد.
بهترین و سبزترین هدیه برای زوج‌های جوان
در همه‌ی ادیان، ازدواج امری مقدس تلقی شده و برای دوستان و خانواده‌ روزی به یاد ماندنی خواهد بود. در ایران برای زوج‌های جوان هدایایی می‌برند، تا این روز را در کنارشان جشن بگیرند. این هدایا می‌تواند بسیار گران‌بها باشد و یا برای خانه‌ی مشترکشان خریداری شود.
دریافت جایزه اتحادیه جهانی مخابرات ITU هوآوی با توسعه سبز شبکه‌های ۵G
با توجه به تلاش‌های مداوم هوآوی در زمینه اقتصادهای دیجیتال و سبز به واسطه راهکارهای ICT نوآورانه، مشارکت چشمگیر در صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش انتشار کربن ناشی از شبکه‌های موبایل، این کمپانی در  مراسم جوایز مخابراتی ITU  امسال که در بوداپست برگزار شد، مورد تمجید قرار گرفت. همچنین راهکار Green ۵G Power  هوآوی موفق به کسب جایزه Sustainable Impact (تاثیر پایدار)  شد.
سنگ چشم ببر، انرژی خالص
استفاده از سنگ‌های زینتی از دیرباز در زیورآلات و تزئین مکان‌ها رایج بوده است.
عماد اول مهر را ندید
پدر پسربچه ۶ ساله‌ای که در اثر برق‌گرفتگی در استادیوم آزادی جان باخت، به‌جز پیمانکار، از مسئولان استادیوم و اداره برق آن منطقه هم شکایت دارد. او همه این افراد را مقصر مرگ تنها پسرش می‌داند.
کنایه یک اصولگرا به دلواپسان
«رهبری برجام را همچنان معتبر می‌دانند. حالا هی گلو بدرانیم و بصیرت تکه‌پاره کنیم ما اصولگراها.»
ترکان: وقتی پول نداریم کشور بهتر اداره می‌شود
اکبر ترکان معتقد است هر زمانی که پول نداشته‌ایم، کشور را بهتر اداره کردیم زیرا از منابع مدیریتی و انسانی خود بیش از گذشته استفاده کرده‌ایم. او همچنین می‌گوید که گاهی مدیران سوء مدیریت خود را با پول نفت جبران می‌کنند.
چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟
«سه دهک پردرآمد ایران چه کسانی هستند؟ شاید برای پاسخ به این سوال لازم باشد به گفته‌های رحیم زارع، عضو کمیسیون تلفیق استناد کرد. او در روزهای پایانی سال گذشته گفته بود هدف مجلس کسانی هستند که بیش از پنج میلیون تومان درآمد دارند.»
مذاکره مظلوم!
«مذاکره که شیوه‌ای برای تفاهم است ولی قلب معنا شده و برای سلطه و تسلیم استفاده می‌شود.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشتگردی‌ها به‌زودی مترو دار می‌شوند
شمارش معکوس برای بهره‌برداری از خط ریلی گلشهر ـ هشتگرد آغاز شده و طبق وعده تا پایان شهریورماه تست سرد این خط انجام می‌شود. طبق گمانه‌زنی‌ها با افتتاح مترو جمعیت ساوجبلاغ ۲۵ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا
وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ونزوئلا اعمال کرد که سه شخص و ۱۶ موسسه را شامل می‌شود.
برکات مداومت در یاد خدا از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اثر مداومت در یاد خدا را در اینجا بخوانید.
مراحل دریافت گذرنامه
متقاضیان دریافت گذرنامه باید مراحلی را طی کنند که در ادامه می توانند این مراحل را بخوانند.
گزارش پلیس و شهرداری روی میز شورای شهر
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر از برگزاری جلسه‌ای با مسؤولان پلیس راهور و شهرداری خبر داد و گفت: اقداماتی برای سهولت تردد در مهر در دستور است.
او معماری شرقی را به دیزنی‌لند برد
نمایشگاهی درباره صلح و با آثاری از ۲۱ کشور جهان
دستگاه خانگی زری‌بافی ساخته می‌شود
سرنوشت صاحب این عکس مشهور چه شد؟
چینی‌ها توانستند؛ چرا ما نمی‌توانیم؟!
عکاس ایرانی موفق به دریافت جایزه DIGIPIX از هند شد
پاسداشت دفاع مقدس با هنر جدید
برخی موسیقی‌ها مانند فست‌فود هستند، همان‌قدر خوشمزه و مضر!
آیا نقاشی کردن با انگشتان پا آموختنی است؟
همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می‌شود