نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

12:36 ۱۶۹ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 641 0
نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

با ورود به نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده با پنج ژانر مختلف در عکاسی مواجه می‌شویم که هر کدام از رنگ و بویی متفاوت برخوردارند و موضوع مشترکی در بین آنها به چشم نمی‌خورد؛ یک سمت را که نگاه می‌کنیم عکس‌های طبیعت را می‌بینیم و در سمتی دیگر عکس‌های جنگ. یک جا با دیدن یک عکس، بی‌هویتی انسان در برابر چشمانمان نقش می‌بندند و در جایی دیگر عکسی را می‌بینیم که سراسر زندگی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سالانه عکس گالری مژده با نمایش ۸۱ عکس از ۷۴ هنرمند پیشکسوت و جوان، عصر روز جمعه (هشتم شهریور ماه) در گالری مژده افتتاح شد و تا امروز میزبان علاقه‌مندان بود.

در این نمایشگاه عکس‌هایی از سه نسل عکاسان ایرانی در ژانرهای عکاسی فتومونتاژ، عکاسی تئاتر، عکاسی صحنه‌آرایی، عکاسی مستند، عکاسی جنگ و عکاسی طبیعت به نمایش درآمد.

قیمت‌گذاری عکس‌ها به پیشنهاد هنرمندان و با توافق گالری‌دار صورت گرفته و عکس‌های این مجموعه از یک تا ۹۰ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

در ادامه گزارش ایسنا را از این نمایشگاه می‌خوانید. کلیه اظهارات این متن با کیوریتور نمایشگاه چک شده است.

در نمایشگاه سالانه عکس گالری مژده برخی از عکس‌ها در ژانر فتومونتاژ تصاویری آمیخته با خاطرات را نشان می‌دهند و بعضی‌ها در قالب عکاسی طبیعت تنها یک تک درخت را نشان می‌دهند. گاهی نیز تنه‌های درخت‌هایی را می‌بینیم که به ردیف کنار هم ایستاده و در فضایی سیاه و سفید به تصویر کشیده شده‌اند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در قسمت عکاسی طبیعت از این نمایشگاه عکس‌های زیادی را می‌بینیم که تنها دو یا چند درخت در زمینه‌ای سرد و سیاه و سفید به تصویر کشیده‌ شده‌اند. تصاویری که انسان را به یاد زمستان و به خواب رفتگی طبیعت می‌اندازد. این تصاویر می‌تواند انسان را به فکر فرو ببرد و زمستان و سختی‌هایش و در عین حال زیبایی و سکوت آن را برای او مجسم کند. در یکی از عکس‌ها تصویر درختی را می‌بینیم که از دور به ثبت رسیده و سگی در حال رفتن به سمت آن است. تصویر به گونه‌ایست که انگار در دنیای سیاه و سفید عکاس دیگر هیچ نیست و این دو موجود تنها مخلوقاتی هستند که در زمین نفس می‌کشند.  

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

از بخش طبیعت نمایشگاه که عبور کنیم می‌توانیم عکس‌های صحنه‌آرایی شده را ببینیم. تصاویری که شاید هنرمند صحنه را با منظور و هدف خاصی چیده و در نهایت عکس کنونی را به ثبت رسانده باشد. این بخش از تصاویر نیز دوباره فضایی سرد و سیاه و سفید دارند. باز هم می‌توان فضایی حزن‌انگیز را در آثار مشاهده کرد. باوجود اینکه آثار دارای تنوع و موضوعات مختلف هستند ولی رنگ و روی‌شان، آنها را به هم مرتبط می‌سازد. یک جا تنهایی به تصویر کشیده شده و یک جا بی‌هویتی و نیستی.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

مسئله بی‌هویتی یا تصاویری که انسان را به یاد نیستی و نابود شدن می‌اندازند، دغدغه اغلب این آثار است. تصویری را می‌بینیم که تماما سفید است. دور تا دور اثر پرده‌هایی وجود دارد که می‌توان گذر نور را از بین آنها مشاهده کرد. پرده‌ای روی یک میز افتاده و از زیر پرده بخشی از پای یک انسان به چشم می‌خورد. گویی که یک نفر خود را زیر این پرده پنهان کرده باشد و کم کم در حال ناپدید کردن خود باشد. تصویر به گونه‌ای ترکیب شده که بی‌هویتی و نیستی را به ذهن متبادر می‌کند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در کنار همین عکس‌ها، عکس‌های مستند اجتماعی را داریم. تصاویری که شاید بخش تلخ نمایشگاه باشند. در این تصاویر حالاتی از فقر در قالبی بدون رنگ به چشم می‌خورد.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بخش دیگر، تصاویر جنگ را می‌بینیم. سه عکس در این ژانر وجود دارد که در دو نمونه از آنها کودکان و نوجوانان در دو حالت غمگین و خوشحال به چشم می‌خورند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در بین عکس‌ها که قدم می‌زنیم اسمی از عنوان عکس‌ها و عکاس آنها برده نشده است و هیچ توضیحی هم در کنار آثار به چشم نمی‌خورد. از طرفی عکس‌ها در فاصله نزدیک به هم قرار دارند و تعداد زیادی عکس در یک محیط کوچک در کنار هم قرار داده شده‌اند.

با این حال باری دیگر به بخش عکس‌های صحنه‌آرایی می‌رسیم. این بار تصاویری رنگی را می‌بینیم. با ترکیب رنگ در عکس‌ها که از فضای حزن‌انگیز کارها می‌کاهد. در این بخش نیز آثار، موضوع محوری ندارند. در مرکز این آثار اثر عباس کیارستمی (عکاس و کارگردان) را می‌بینیم که از یک جاده برفی از پشت یک شیشه باوجود قطرات باران گرفته شده است.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

درست در سمت چپ این اثر باز هم تصویری را می‌بینیم که سراسر ملافه‌های سفید روی مبل‌ها کشیده شده است. از پایین میز، دستی را می‌بینیم که روی یک کتاب قرار دارد. این بار نیز هویت مشخصی در عکس وجود ندارد. همه چیز، مبل، میز، تابلو و ... با پارچه‌های سفید پوشانده شده‌اند. گویی که دیگر نباید خاطره‌ای از این فضا به یاد بماند.

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

در آخر عکسی را می‌بینیم که دو فضا و بنای متفاوت را نشان می‌دهد. یکی از آنها یک ساختمان قدیمی تخریب شده است که از پشت آن آبی آسمان به چشم می‌خورد و درست در مقابل آن دیوار زردی را می‌بینیم که روبه رویش طنابی با رخت‌های آویخته وجود دارد. با ایجاد این دیوار منظره پشتی دید خوبی ندارد و حالت جالبی ایجاد نشده است. شاید منظور عکاس جایگزین شدن بناهای امروزی با بناهای قدیمی باشد. رنگ زرد نیز می‌تواند روند ساختمان‌سازی امروزی را نقض کند!

نمایش ۸۱ عکس بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای!

بابک حقی، نمایشگاه گردان این رویداد درباره هدف خود در جمع‌آوری نمایشگاه‌های مختلف به ایسنا می‌گوید: هدف من از این کار نشان دادن دید هنری عکاسان است؛ چون معتقدم یک عکس وقتی به یک اثر هنری تبدیل می‌شود که خلاقیت، دید هنری و نگاه شخصی منحصر به فرد در آن باشد و صرفا یک ثبت نباشد. اما از آنجا که می‌خواستم در این نمایشگاه طیف وسیع‌تری از عکاسان حضور داشته باشد، چند اثر مستند اجتماعی را به نمایش گذاشتیم که البته این آثار نیز دید هنری خاصی دارند.

در این نمایشگاه آثاری از عباس کیارستمی، بهمن جلالی، مهدی سحابی، صادق تیرافکن، سیف‌الله صمدیان،جاسم غضبان پور،رعنا جوادی، شادی قدیریان، سیامک زمردی مطلق، پیمان هوشمندزاده، آرمان استپانیان ، افشین شاهرودی، جاسم غضبان پور، فرشاد فرشته حکمت، محمد فرنود ،مجید کورنگ بهشتی، مهدی مقیم نژاد، مهدی منعم، سروش میلانی‌زاده،جاوید سپهر، بابک کاظمی، جاوید رمضانی، سارا ساسانی، بابک حقی، پری سا فهامی،آبنوس البرزی،جاوید رمضانی،محمدرضا ماندنی، محمد خاکزاد،علی شکری، نیلوفر شریفی، پرهام دیده ور،احسان قاسمی،رومین محتشم،مریم قهرمانی زاده،شهرام احمدزاده، مهدی وثوق نیا، وحید مومن زاده، یعقوب حضوری، وحید تهامی،سهیل بهروزی، سعید صادقی،بهزاد جائز،مهسا مطلیع، هامون محمودی، فرشاد فرشته حکمت، تهمینه گدازگر،آیتای شکیبافر، مریم سعید پور، امیر علیمی،مجید سعیدی، شاهین اسفندیاری، مهرداد عمرانی، حامد نصرآبادیان، کیارش مسیبی،محمد متری، علی تقوایی، مرجانه پورحسین، شیوا خدابخش، الی عابدی،میلاد کارآموز، امید شلمانی،پدرام لسانی، اسرا مدنی، کاوه افرایی،آرمین امیریان،جلال سپهر،فریبرز میر کبیری،تهمینه منزوی،آیین شاهرودی، مهدیه افشار، عطا محمدی،محمد سرخابی، آمنه پرویزی، روزبه روزبهانی، نازلی عباسپور،سلمان سام دلیری،علیرضا گودرزی، مسعود قرائی به نمایش درآمده است.

سالانه عکس گالری مژده تا ۱۵ شهریور در گالری مژده واقع در سعادت‌آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کشتی آزاد قهرمانی آسیا| رقابت 2 ایرانی در فینال و 2 ایرانی در رده‌بندی
در آغاز مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا، دو نماینده کشورمان به فینال رسیدند و دو کشتی‌گیر ایرانی هم در بازی رده‌بندی به رقابت می‌پردازند.
سعیدرضا کیخا نایب قهرمان جام جهانی ژیمناستیک در ملبورن شد
ملی‌پوش ژیمناستیک کشورمان به مدال نقره رقابت‌های جام جهانی در ملبورن دست یافت.
بی‌خبری پرسپولیسی‌ها از استوکس- مهاجم ایرلندی قید بازگشت به ایران را زده است؟!
مهاجم ایرلندی تیم فوتبال پرسپولیس به طور کل از دسترس خارج شده است.
رضاوند: دنبال بهترین بازیکن شدن نیستم، می‌خواهم برای استقلال مثمرثمر باشم- نباید امتیاز از دست بدهیم
آرش رضاوند، هافبک تیم فوتبال استقلال گفت: من دنبال بهترین بازیکن شدن نیستم و بیشتر می‌خواهم برای تیم استقلال مثمرثمر باشم.
تغییر داور دیدار استقلال - ذوب‌آهن
با اعلام کمیته داوران فدراسیون فوتبال، داور دیدار تیم‌های استقلال و ذوب‌آهن اصفهان در هفته بیستم لیگ برتر فوتبال تغییر کرد.
مطهری: پرسپولیس مقابل الدحیل و الشارجه به آنچه لیاقتش بود، نرسید- بازی با سپاهان در قهرمانی مؤثر است
حمید مطهری، مربی تیم فوتبال پرسپولیس اعتقاد دارد که این تیم مقابل الدحیل قطر و الشارجه امارات،‌ به آنچه که لیاقتش را داشت، نرسید.
احتمال بازگشت ایکاردی به ایتالیا در پایان فصل
مهاجم آرژانتینی اینتر ممکن است در پایان قرارداد قرضی‌اش با پاری‌سن‌ژرمن به ایتالیا بازگردد.
لغو اردو‌ی تیم ملی وودبال به دلیل شیوع ویروس کرونا
اردو‌ی تیم ملی وودبال به دلیل شیوع ویروس کرونا در بندرانزلی لغو شد.
بازنشستگی و کنار رفتن یکی از نامزدهای فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین
انتخابات ریاست فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین با حضور پنج کاندیدا برگزار می‌شود.
مسابقات تیراندازی با کمان داخل سالن در اراک لغو شد
مسابقات داخل سالن تیراندازی با کمان قهرمانی کشور که قرار بود در اراک برگزار شود، لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!
با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای ۲۰۲۰ توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در خصوص اعزام برخی رشته‌ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.
نیمار: در کارناوال ریو شرکت نمی‌کنم، بخاطر تیمم
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن تاکید کرد که امسال در کارناوال ریو شرکت نخواهد کرد.
مورالس در نهادهای بین‌المللی شکایت می‌کند
رئیس‌جمهوری برکنار شده بولیوی در اعتراض به رد نامزدی خود برای انتخابات سنا احتمالا تصمیم دیوان عالی انتخابات بولیوی را به چالش می‌کشد.
نهادهای اطلاعاتی آمریکا: مسکو برای کمک به ترامپ و سندرز دست به کار شده است
بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا، نهادهای اطلاعاتی این کشور به دونالد ترامپ و برنی سندرز خبر داده‌اند که روسیه تلاش‌ می‌کند به آنها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده کمک کند.
اولین آمار غیررسمی از آرای حوزه انتخابیه تهران
اولین آمار غیررسمی از شمارش آرای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، از صدرنشینی محمدباقر قالیباف حکایت دارد.
نقاشی ۴۰ هزار ساله‌ای که در خطر نابودی است
چرا جشنواره تجسمی فجر جریان‌ساز نیست؟-دبیر پاسخ داد
همایون شجریان تصویری از علائم حیاتی پدر منتشر کرد
چرا برای اعلام خبر مرگ، رقابت می‌کنیم؟!
خبر درگذشت استاد شجریان تکذیب شد
وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان
درگذشت یک پیشکسوت موسیقی
ویدئو - اختتامیه سی‌وپنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر
جشنواره موسیقی فجر را چگونه دیدید؟
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر