شرط رقابت‌پذیری نفت با رقیبان تازه نفس

10:14 ۱۸ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 279 0
شرط رقابت‌پذیری نفت با رقیبان تازه نفس

تمامی ذی‌نفعان در صنعت نفت به قیمت نفت بالاتر از سطح فعلی ۶۰ دلار هر بشکه نفت برنت نیاز دارند تا سودآور شده یا بودجه دولتی را متعادل نگه دارند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، شرکت مدیریت دارایی "بی ان پی پاریبا" ماه گذشته در یادداشتی نوشت: در بلندمدت قیمت نفت ۶۰ دلار در بخش حمل و نقل رقابتی نخواهد بود زیرا قادر نخواهد بود با خودروهای برقی رقابت کند.
به گفته مارک لوییس، یکی از نویسندگان این یادداشت، قیمت نفت در بلندمدت باید ۹ یا ۱۰ دلار دیگر در هر بشکه کاهش پیدا کند تا خودروهای بنزینی بتوانند به عنوان وسیله حمل و نقل در آینده رقابتی بمانند. با این حال نویسندگان این گزارش اذعان کرده‌اند دو مانع عمده برای این که انرژی پاک بتواند برتری خودروی بنزینی دارای موتور احتراق داخلی را مورد تهدید قرار دهد وجود دارد؛ نخست این که صنعت نفت ریشه‌های سیاسی عمیقی دارد و دوم این که سرمایه‌گذاری کافی در ذخیره و زیرساخت انرژی پاک وجود نداشته تا خودروهای برقی به شکل گسترده به کار گرفته شوند.
طبق تحلیل شرکت مدیریت دارایی "بی ان پی پاریبا"، در حال حاضر انرژی خورشیدی و بادی با سرمایه مشابه، به میزان قابل توجهی در مقایسه با نفت ۶۰ دلاری برای خوروهای سواری و سایر خودروهای سبک، انرژی بسیار مفیدتری برای خودروهای برقی تولید می‌کنند.
کشورهای تولیدکننده بزرگ نفت که به درآمدهای نفتی وابسته هستند، به قیمت بالاتر نفت نسبت به قیمت فعلی ۶۰ دلار نیاز دارند که بودجه خود را متوازن کرده و درآمد دولتی را افزایش دهند. تولیدکنندگان شیل آمریکا نیز به حداقل قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلار هر بشکه نفت نیاز دارند تا حفاری چاه‌های جدید سودآور شوند. غول‌های نفتی با وجود کاهش هزینه‌هایی که صورت داده و فعالیت‌هایشان را یکپارچه کرده‌اند، به نفت ۵۰ دلاری نیاز دارند تا سودآوری مطلوبی داشته باشند و سود پرداختی به سهامداران را حفظ کرده یا افزایش دهند.
اما رشد انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش فروش جهانی خودروهای برقی، صنعت انرژی را مختل کرده است. هزینه‌های باتری و انرژی‌های تجدیدپذیر رو به کاهش است و سهم تجدیدپذیرها در بازارهای توسعه یافته بزرگی مانند اروپا به طور مرتب رو به رشد است.
طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سال گذشته بکارگیری مخازن انرژی در سراسر جهان به رکورد بالایی رسید و تقریبا دو برابر سال ۲۰۱۷ بود. هزینه‌های فناوری برای مخازن باتری به سرعت رو به کاهش است که تا حد زیادی به دلیل توسعه ظرفیت تولید باتری برای خودروهای برقی بوده است با این حال مخازن انرژی همچنان شدیدا به سیاستهای حمایتی نیاز دارند که به معنای یکسان نبودن نرخ پیشرفت از کشوری به کشور دیگر است.
با این‌همه بلومبرگ نیوفاینانس انرژی در گزارش اخیری پیش بینی کرده است تداوم کاهش هزینه‌های باتری و رشد ظرفیت و استفاده از انرژی پاک، به رونق مخازن انرژی در دو دهه آینده منتهی می‌شود. انتظار می‌رود ظرفیت مخازن انرژی نصب شده در جهان تا سال ۲۰۴۰ به ۱۰۹۵ یا ۲۸۵۰ گیگاوات در مقایسه با ۹ گیگاوات تا سال ۲۰۱۸ رشد کند. عامل اصلی رشد مخازن انرژی نصب شده، کاهش هزینه‌های باتری‌های یون لیتیومی خواهد بود که استفاده از این مخازن انرژی را از نظر مالی منطقی می‌کند.
بر اساس گزارش اویل پرایس، غول‌های انرژی باید نگران باشند که تا چه مدت دیگر می‌توانند از مزیت ابعاد در برابر تجدیدپذیرها، خودروهای برقی و مخازن انرژی بهره ببرند. با این حال مخازن و زیرساخت انرژی پاک به جذب سرمایه زیادی نیاز دارند تا سودآوری غول‌های انرژی را مورد تهدید قرار دهند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

یادگیری سریع زبان در آموزشگاه زبان برتر
آموزشگاه زبان‌های خارجی برتر، ارائه‌دهنده انواع زبان‌های خارجی بوده و از جدیدترین تکنیک‌های آموزشی برای آموزش زبان به زبان آموزان استفاده می‌کند.
دانلود قسمت آخر(۳۰) سریال نهنگ آبی
قسمت سی ام سریال «نهنگ آبی» با عنوان تاریخ تولد به کارگردانی فریدون جیرانی، توسط سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع شد.
استقبال از محصولات مدیران خودرو به دلیل تامین قطعات و تحویل به موقع خودرو
با وجود نوسان نرخ ارز، مدیران خودرو در تحویل خودرو به مشتریان و تامین قطعات خودروهای تولیدی خود موفق عمل کرده است.
احتمال افزایش ۴۰ درصدی خوراک روانکاران قوت گرفت
احتمال افزایش ۴۰ درصدی خوراک پالایشگاه‌های تولید کننده روانکار علیرغ م مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر عدم افزایش قوت گرفت.
دیابت‌، بیماری خاموش
بر اساس برآوردهای صورت گرفته ۱۲ درصد از جمعیت ایران که شامل ۸ میلیون نفر می‌شوند، به بیماری دیابت مبتلا هستند در حالی‌ که نیمی از آنان از بیماری خود اطلاع ندارند.
سنگ فیروزه؛ جواهری دوست‌داشتنی
سنگ فیروزه یکی از پرکاربردترین سنگ‌های زینتی هست که برای تهیه انواع زیورآلات مانند نگین انگشتر استفاده می‌شود.
آماری وحشتناک از رسید کارتخوان‌های بانکی
«شاید گمان کنید تراکنش با پوز و ندادن اسکناس در مصرف کاغذ صرفه‌جویی می‌کند اما اشتباه می‌کنید. هر سال معادل ۲۴ میلیون جلد کتاب، رسید کارتخوان صادر می‌شود!»
۱۰ نکته با عضو هیأت نظارت بر صداوسیما
«شورای نظارت اگر واقعا قصد نظارت دارد، می‌تواند موضوع را ریشه‌ای حل کند. به این صورت که صداوسیما برنامه را از ابتدا با در نظر گرفتن طرف‌های مختلف بچیند که به عدالت نزدیک‌تر و برای مخاطب اقناع کننده‌تر باشد.»
ویدئو - بدرقه رئیس‌جمهور پیش از سفر به نیویورک
حسن روحانی امروز- اول مهرماه- پیش از رفتن به نیویورک برای حضور در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل، در سخنانی حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را فرصت مناسبی برای توضیح اقدامات غیرمنصفانه و ظالمانه‌ آمریکا علیه ایران برای دیگر ملت ها دانست.
ترکیب تیم ملی شنا برای رقابت‌های قهرمانی آسیا
تیم ملی شنای ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ هند، با ۱۰ شناگر در شهر بنگلور اردو زد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یادگیری سریع زبان در آموزشگاه زبان برتر
آموزشگاه زبان‌های خارجی برتر، ارائه‌دهنده انواع زبان‌های خارجی بوده و از جدیدترین تکنیک‌های آموزشی برای آموزش زبان به زبان آموزان استفاده می‌کند.
استقبال از محصولات مدیران خودرو به دلیل تامین قطعات و تحویل به موقع خودرو
با وجود نوسان نرخ ارز، مدیران خودرو در تحویل خودرو به مشتریان و تامین قطعات خودروهای تولیدی خود موفق عمل کرده است.
احتمال افزایش ۴۰ درصدی خوراک روانکاران قوت گرفت
احتمال افزایش ۴۰ درصدی خوراک پالایشگاه‌های تولید کننده روانکار علیرغ م مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر عدم افزایش قوت گرفت.
توصیه‌های پلیسی به دانش آموزان
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همزمان با فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی توصیه‌ها و هشدارهایی را به دانش‌آموزان ارائه کرد.
مرد ایتالیایی حینِ شکار گراز، پدرش را از پا در آورد
پلیس ایتالیا مردی را که در جریان شکار، پدرش را به ضرب گلوله از پا در آورده بود دستگیر و متهم کرده است.
برنامه‌ریزی پتروشیمی جم برای افزایش حضور در بازارهای جهانی
نخستین قرارداد تولید محصول پلیمری با دانش بومی امضا شد
تولید سه برابری با حساب روی نفت ۱۰۰ دلاری
ارزش ذخایر نفت روسیه به ۱.۲ تریلیون دلار رسید
صعود قیمت نفت در پی تردید نسبت به عرضه عربستان
حذف قبض کاغذی از امروز-مهلت ثبت اطلاعات ادامه دارد
شوک نفتی جدیدی در راه است؟
تغییر برنامه عربستان برای تحویل نفت به ژاپن
توزیع روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون لیتر فراورده از طریق جایگاه‌های سوخت
قیمت بنزین افزایش نمی‌یابد