به نام صادرات به کام دلالان

07:20 ۲۱۹ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 990 0
به نام صادرات به کام دلالان

در حالی که کشور نیازمند ارز‌های صادراتی است، برخی افراد به نام صادرکننده با سوءاستفاده از شرایط، ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور برنگردانند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، پس از افزایش نرخ دلار، در حالی که دیگر واردات به صرفه نبود، صادرات بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت و صف صادرکنندگان طولانی‌تر شد و افراد بیشتری اقدام به دریافت کارت بازرگانی کردند تا در این اوضاع به صادرات بپردازند و سودی کسب کنند.
اخبار اقتصادی-اتخاذ سیاست‌های اشتباه ارزی در سال گذشته یکی از دلایل اصلی ورود این حجم از افراد و شرکت‌های جدید به بخش صادرات بود که موجب شد علی رغم صادرات زیادی که انجام دادند ارز حاصل از آن را به کشور بر نگردانند و به نوعی از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند و سود‌های سرشاری نصیبشان شود.
بر اساس آمار‌ها در سال گذشته، ۱۶۰۰ شرکت حقوقی و ۴ هزار و ۸۴۸ فرد حقیقی به چرخه صادرات کشور پیوسته‌اند که در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ هیچگاه در لیست صادرکنندگان کشور قرار نداشتند.
محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت درباره جزئیات این آمار‌ها گفته بود: تنها ۴۴۵ فرد و شرکت از این تعداد، صادرات بیش از یک میلیون دلار داشته‌اند و مابقی، صادراتی کمتر از یک میلیون دلار داشته اند؛ که با هدف بازگشت ارز به کشور صورت نگرفته است.
به گفته وی، دارندگان کارت‌های جدید الورود به ازای هر دلار صادرات بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان پول دریافت می‌کنند که با صادرات ۵.۴ میلیارد دلار که سال گذشته انجام دادند و در قبال آن بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردند.
محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات نیز در گفتگو با خبرگزاری میزان درباره افزایش استفاده از کارت‌های بازرگانی جدید الورود برای صادرات اظهار کرد: بر اساس قانون هر شخصی که برای صدور کارت بازرگانی درخواست خود را ارائه کند و شرایط لازم را دارا باشد نسبت به صدور کارت بازرگانی برای وی اقدام می‌شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات افزود: در هر شرایطی از هر ابزاری سوء استفاده صورت می‌گیرد که کارت بازرگانی به عنوان ابزار تجارت خارجی نیز از این شرایط مستثنی نیست.
وی گفت: حدود دو دهه درگیر کارت‌های یکبار مصرف در واردات برای فرار از مالیات بودیم تا سرانجام وزارت صمت و اتاق بازرگانی شرایط ویژه و سقف برای واردات قرار دادند و ۴ درصد علی الحساب را از کارت‌های حقیقی یا شرکت‌های که تولیدی در گمرک نبودند اخذ کردند و تقریبا بخش عمده‌ای از مشکلات در این زمینه برطرف شد.
لاهوتی با بیان اینکه در موضوع صادرات، اما هیچگونه تصمیم گیری نشد، ادامه داد: سیاست حمایتی دولت در روند تسهیل صادرات بود و هر شخصی که صادراتی را انجام می‌داد تشویق می‌کرد اما، از سال گذشته تاکنون به دلیل اتفاقات و سیاست‌های جدید ارزی و احیای تعهد ارزی، طبیعی بود که همانند دهه ۷۰ که از کارت‌های یکبار مصرف استفاده می‌شد و همچنان با رفع نشدن تعهدات ارزی پس از حدود ۳۰ سال، مجددا در صادرات با سیاست‌های ارزی جدید این کارت‌ها ورود پیدا کردند و توانستند از شرایط تعهد ارزی که دغدغه صادرکنندگان بود به نفع خود استفاده کنند.
رئیس کنفدراسیون صادرات خاطرنشان کرد: در واردات سابقه واردکننده ملاک اصلی واردات بود و با توجه به ثبت سفارش قابل کنترل بود اما، در صادرات چنین موضوعی نداشتیم و هر کارتی به هر میزان صادرات که انجام می‌داد آزاد بود آن هم در شرایطی که تعهد ارزی احیا شد، لذا کارت‌های یکبار مصرف به جای واردات در صادرات خودنمایی کردند و کارت‌های جدیدالورودی دریافت شد که از طریق آن‌ها صادرات صورت گرفت، اما نمی‌توان عنوان کرد از صددرصد این کارت‌ها سوءاستفاده شد.
عدم بازگشت ارز از سوی این صادرکنندگان که مبلغ قابل توجهی را نیز شامل می‌شود کار را به جایی رساند که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جدید‌ترین اظهار نظر از برخورد قضایی با صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را برنگردانند خبر داد و گفته بود: بانک مرکزی فهرست ۱۵۰ نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود ۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است البته متاسفانه هیچ نشانی از این افراد به صورت صحیح موجود نیست.
به گفته وی؛ شاید در برخی مواقع فشار‌های ناخواسته‌ای به همه صادرکنندگان وارد شود اما، برای شناسایی و برخورد با متخلفان ناچار هستیم برخی شیوه‌ها را در پیش بگیریم.
با توجه به سوء استفاده‌هایی که از سیاست‌های ارزی طی سال گذشته صورت گرفته باید دید تصمیم گیری‌های جدید در این حوزه چه میزان تاثیرگذاری خواهد داشت و جلوی سوءاستفاده‌های مجدد را خواهد گرفت و ارز‌های صادراتی که کشور به آن‌ها نیاز دارد به کشور بازگردانده شود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ملی‌پوش سابر: روی مدال المپیک شمشیربازی حساب کنید
ملی پوش سابر ایران گفت: با قطعی شدن سهمیه المپیک دیگر خیالمان راحت شد اما هدف ما از اول طلای المپیک بوده است.
تکلیف المپیک تا سه ماه دیگر مشخص می‌شود
کمیته بین المللی المپیک تا سه ماه دیگر در رابطه با برگزاری بازی های توکیو ۲۰۲۰ تصمیم‌گیری خواهد کرد.
پارلمان عراق خواستار اتخاذ اقدامات قانونی علیه نخست‌وزیر مکلف شد
پارلمان عراق از دادستانی کل این کشور خواست علیه نخست‌وزیر مکلف عراق اقدامات قانونی فوری اتخاذ کند.
صلیب سرخ خواهان خروج ایمن غیرنظامیان از ادلب شد
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از طرف‌های درگیر در ادلب سوریه خواست به غیرنظامیان اجازه دهند به منظور دوری از درگیری‌ها به صورت ایمن از این استان خارج شوند.
وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی: اشغال غزه نزدیک است
وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی امروز (سه شنبه) بار دیگر از نیت این رژیم برای اشغال نوار غزه پرده برداشت.
دستگاه‌های متولی بحران؛ این‌بار آماده برای سیل
طی روز های گذشته هشدارهایی درباره ورود سامانه بارشی جدید به کشور از سوی سازمان هواشناسی اعلام شد. این سازمان طی توضیحات خود اعلام کرده بود که ورود این سامانه بارشی به کشور ریسک به وقوع پیوستن سیل در برخی از استان‌ها را افرایش می‌دهد. بر اساس این پیش‌بینی‌ها استان‌هایی از جمله ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و ... تحت تاثیر بارش‌ها خواهند بود. در همین راستا سازمان‌های متولی بحران از جمله سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مدیریت بحران کشور و ... آماده باش‌هایی را ترتیب داده‌اند تا سیل آن‌ها را غافلگیر نکند.
بلاتکلیفی شهروندان تهرانی درباره تعطیلی چهارشنبه
در حالی که مدارس استان تهران این هفته به دلیل پیشگیری از ویروس کرونا تا روز سه‌شنبه ۶ اسفند ماه تعطیل بودند، هنوز وضعیت تعطیلی مدارس برای روز چهارشنبه ۷ اسفند مشخص نیست.
دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به وضعیت زندانیان درباره کرونا
سخنگوی قوه قضائیه از دستور آیت الله رئیسی برای رسیدگی ویژه به وضعیت زندانیان در جهت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خبر داد.
مرگ یک کارگر بر اثر انفجار در معدن طلای بردسکن- قطع دست یک مرد در کارگاه شارژ کپسول آتش‌نشانی
رئیس آتش‌نشانی بردسکن گفت: براثر انفجار در معدن طلای بردسکن یک نفر جان خود را از دست داد؛ همچنین در حادثه‌ای دیگر انفجار در کارگاه غیر استاندارد شارژ کپسول آتش‌نشانی منجر به قطع دست یک مرد شد.
بیمار مشکوک به کرونا در بندرعباس درگذشت
دکترفاطمه نوروزی سه شنبه شب با اعلام این خبر افزود: این بیمار دوشنبه هفته جاری با علائم شبیه به کرونا به بیمارستان مراجعه کرد و ساعت ۸ شب همان روز دارفانی را وداع گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ملی‌پوش سابر: روی مدال المپیک شمشیربازی حساب کنید
ملی پوش سابر ایران گفت: با قطعی شدن سهمیه المپیک دیگر خیالمان راحت شد اما هدف ما از اول طلای المپیک بوده است.
دستگاه‌های متولی بحران؛ این‌بار آماده برای سیل
طی روز های گذشته هشدارهایی درباره ورود سامانه بارشی جدید به کشور از سوی سازمان هواشناسی اعلام شد. این سازمان طی توضیحات خود اعلام کرده بود که ورود این سامانه بارشی به کشور ریسک به وقوع پیوستن سیل در برخی از استان‌ها را افرایش می‌دهد. بر اساس این پیش‌بینی‌ها استان‌هایی از جمله ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و ... تحت تاثیر بارش‌ها خواهند بود. در همین راستا سازمان‌های متولی بحران از جمله سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مدیریت بحران کشور و ... آماده باش‌هایی را ترتیب داده‌اند تا سیل آن‌ها را غافلگیر نکند.
یحیی به شهرخودرو رسید، استقلال به کویر
5 مسابقه از هفته بیست و یکم لیگ برتر روز پنجشنبه برگزار می‌شود که دو تیم استقلال و پرسپولیس در تهران و سیرجان به مصاف حریفان خود می‌روند.
محمد نادری همبازی علیرضا بیرانوند نمی شود
آنتورپ باشگاهی است که امسال بیرانوند را به خدمت گرفت و او از تابستان آینده پیراهن این تیم بلژیکی را به تن خواهد کرد. اگر نادری هم به آن باشگاه می‌رفت از فصل آینده با او همبازی می‎شد، ولی حالا ماجرا کلاً کنسل است.
نتیجه تست کرونای سخنگوی دولت هنوز اعلام نشده است
دفتر سخنگوی دولت در توضیحی اعلام کرد هنوز نتیجه تست کرونای علی ربیعی اعلام نشده است.
زمان واریز یارانه معیشتی اعلام شد
جزئیات استرداد بلیت قطارهای مسافری بدون کسر هزینه کنسلی
وزیر تعاون: پرداخت وام خرید به بازنشستگان کشوری- سالی 3.6 میلیون با سود صفر
جدول- سکه و ارز در بازار تهران
تعطیلی یک هفته‌ای باجه‌های عصر بانک‌ها
دریافت مدارک متقاضیان طرح ملی مسکن به تعویق افتاد
گوشت گوسفندی ۲۰ درصد گرانتر شد
۵ دلیلی که قیمت گوشت را ۲۰ هزار تومان افزایش داد
ابلاغ بخشنامه استرداد وجه بلیت پروازهای داخلی و خارجی بدون کسر جریمه
بخشش جرائم دیرکرد پرداخت مشتریان سایپا