سه تهمت جدید ترامپ علیه ایران

15:47 ۵ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 186 0
سه تهمت جدید ترامپ علیه ایران

شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد هر سه ادعای اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درباره ایران نادرست است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،شبکه تلویزیونی سی ان ان در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی نوشت: توییت روز چهارشنبه رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایرانحاوی سه ادعای نادرست بود.
اخبار بین الملل_ ترامپدر پیامی توییتری ادعا کرد: "ایران از دیرباز مخفیانه سرگرم غنی سازی اورانیوم با نقض کامل توافق هسته‌ای وحشتناک ۱۵۰ میلیارد دلاری جان کری و اوباما بوده است. به یاد دارید که این توافق قرار بود تا همین چند سال آینده منقضی شود."
اول حقایق: هر سه بخش این توییت غلط هستند. بازرسان
آژانس بین‌المللی انرژی اتمیو مقامات دستگاه‌های اطلاعاتی دولت خود ترامپ می‌گویند ایران تا این اواخر به محدودیت‌های تعیین شده در این توافق درباره فعالیت‌های غنی سازی پایبند بود.
ترامپدرباره مقدار پولی که ایران با این توافق به دست آورد اغراق کرده است؛ و او با گفتن اینکه همه چیز به زودی "منقضی" می‌شود، کوشید این توافق را تحریف کند.
شواهدی درباره غنی سازی مخفیانه در ایران وجود نداردهیچ شواهد علنی در تایید ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران "از دیرباز مخفیانه سرگرم غنی سازی بوده است" وجود ندارد. این ادعا با گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، که ناظرانش مامور بودند از پایبندی ایران به مفاد توافق سال ۲۰۱۵ اطمینان حاصل کنند و نیز با سخنان مقامات ارشد دستگاه‌های اطلاعاتی خود ترامپ در تضاد است.
ایران این هفته اعلام کرد محدودیت‌های تعیین شده در توافق درباره غنی سازی اورانیوم را نقض می‌کند، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایران قبل از این هم تعهدات خود در این توافق را زیر پا گذاشته بود، چه رسد به اینکه "از دیرباز" این کار را کرده باشد.
گری سیک، کارشناس امور ایران که در شورای امنیت ملی دوره جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان خدمت می‌کرد، گفت: "مطلقا هیچ حقیقتی در این صحبت وجود ندارد. ایران مخفیانه غنی سازی نکرده، تکرار می‌کنم، نکرده است."
ترامپ آمریکا را از این توافق چند جانبه، که رسما برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) نام دارد، در مه ۲۰۱۸ خارج کرد. بر اساس سخنان علنی مقامات دستگاه‌های اطلاعاتی دولت ترامپ و آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران تا یک سال (پس از خروج آمریکا از برجام) به رعایت بند‌های مربوط به غنی سازی اورانیوم در این توافق، و بقیه بند‌های آن، ادامه داد. برجام ایران را برای ۱۵ سال به غنی سازی اورانیوم تا غلظت حداکثر ۳.۶۷ درصد از یک ایزوتوپ شکافت پذیر موسوم به یو-۲۳۵ محدود می‌کند.
آژانس بین المللی انرژی اتمیتا بهار امسال تایید کرده بود که ایران همچنان به محدودیت ۳.۶۷ درصدی پایبند بوده است. آژانس در گزارش ۳۱ ماه مه بار دیگر اعلام کرد: "ایران بالاتر از ۳.۶۷ درصد از یو-۲۳۵ غنی سازی نکرده است."
ماه ژانویه، دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا و جینا هاسپل، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا), که هر دو منصوب ترامپ هستند، در کمیته اطلاعات سنا گفتند ایران به مفاد توافق حتی پس از خروج آمریکا از آن همچنان پایبند بود.
برت مک گورک که نماینده ویژه ائتلاف (به اصطلاح) ضد داعش در دوره ترامپ و باراک اوباما (رئیس جمهور سابق آمریکا) و قبل از آن هم معاون دستیار وزیر امور خارجه در امور عراق و ایران بود، درباره ادعای ترامپ در توییت‌های روز چهارشنبه او ابراز تردید کرد. او با اعلام اینکه ادعای ترامپ "با ارزیابی متفق القول اوایل امسال دستگاه‌های اطلاعاتی خود ما کاملا در تضاد است" گفت: این "احتمالا بیش از پیش به اعتبار آمریکا نزد شرکای ما لطمه می‌زند. "
رقم ۱۵۰ میلیارد دلاری ترامپ اغراق آمیز استترامپ بار‌ها ادعا کرده است آمریکا با توافق هسته‌ای ۱۵۰ میلیارد دلار پول به ایران پرداخت کرد. او این بار کمی بیش از معمول مبهم بود، اما ادعایش مبنی بر اینکه برجام یک "توافق ۱۵۰ میلیارد دلاری" بود همچنان نادرست است.
آمریکا بر اساس این توافق حتی چند ده میلیارد دلار نیز پول به ایران نداد. بلکه آمریکا موافقت کرد مقدار قابل توجهی از دارایی‌های ایران که در موسسات مالی بین المللی و عمدتا خارج از آمریکا در چارچوب تحریم‌ها توقیف شده بودند، آزاد شوند.
خود اوباما نیز در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ گفته بود ایران "۱۵۰ میلیارد دلار در خارج از کشور" دارد. اما کارشناسان امور ایران و دولت خود اوباما گفتند که مقدار دارایی‌هایی که برجام برای ایران آزاد کرد بسیار کمتر از این رقم بود.
برجام به زودی منقضی نمی‌شودبرجام شامل بند‌های غروب (انقضا) مهمی است. محدودیت‌های تعیین شده در این توافق درباره تعداد سانتریفوژ‌های نسل اول که ایران می‌تواند در اختیار داشته باشد، و محدودیت‌های تحقیق و توسعه سانتریفوژ‌های پیشرفته‌تر، تا سال ۲۰۲۵ ادامه می‌یابد. محدودیت غنی سازی ۳.۶۷ درصدی نیز در سال ۲۰۳۰ منقضی می‌شود.
با این حال، برخی از محدودیت‌های تعیین شده در برجام تا پس از سال ۲۰۳۰ نیز ادامه می‌یابد -- و برخی نیز اصلا منقضی نخواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«عماد ملت» منتشر شد+پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی در سی و هفتمین سالروز تاسیس نهاد انقلابی شورای نگهبان، پوستر تازه خود با عنوان «عماد ملت» را منتشر کرد.
فراز و فرود عملیات رمضان؛ تهران به تهدیدهای خود عمل کرد
بعد از آغاز عملیات رمضان بود که شبکه دوم تلویزیون آلمان اعلام کرد که تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله جدیدی شد.
رئیس صداوسیما: نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها تغییر می‌کند
علی‌عسکری اعلام گفت: ما باید گونه سرمایه‌داری مطلوب اسلام را تکریم کنیم و با نگاه‌های وارداتی سوسیالیستی در پی تخریب سرمایه‌داری مشروع و قانونی نباشیم؛ در واقع نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها باید اصلاح شود.
ارائه راهکار ارزان شدن فوری خانه در تلویزیون
جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «۳۶۰ درجه» به بررسی ابعاد مختلف گرانی مسکن و اجاره بها در ماه‌های اخیر می‌پردازد.
ادامه یافتن طرح ˮهنر برای همهˮ با محوریت حمایت از سیل‌زدگان
یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان با تاکید بر ادامه یافتن طرح هنر برای همه با محوریت حمایت از سیل‌زدگان برگزار شد.
انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی
فراخوان انگلیسی و عربی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای شرکت کنندگان خارجی منتشر شد.
نهج‌البلاغه |صفتى که جامع تمام عیب‌هاست
بخیل‌ کسی‌ است‌ که‌ حاضر نیست‌ از مال‌، علم‌ و سایر نعمت‌هایی که‌ خدا به‌ او عطا کرده‌ در جایی‌ که‌ عقل‌ و شرع‌ آن‌ را مطلوب‌ می‌داند انفاق‌ کند و دیگران‌ را از آن‌ نعمت‌ بهره‌مند کند.
رجایی: هدفم تقویت نگاه علمی به تاریخ شفاهی افغانستان است
دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان معتقد است که برگزاری این دوره به تقویت نگاه علمی نسبت به تاریخ شفاهی افغانستان می‌انجامد.
افسانه کمالی: سعی کردم مغز یک بچه‌ اوتیستی را روی صحنه تئاتر باز کنم
کارگردان «ماجرای عجیب سگی در شب» درباره سختی‌هایش برای تولید نمایشی می‌گوید که به موضوع اوتیسم و دنیای بیماران این اختلال روانی می‌پردازد.
هالیوود علیه ˮترامپˮ
اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ با واکنش اهالی هالیوود مواجه شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
داورزنی: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند
معاون قهرمانی و ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
دولت برای تعیین تکلیف ارز دیجیتال به مجلس لایحه بدهد
درخواست جامعه رسانه اسلامی دانشگاه صداوسیما از علی عسگری در مورد «گاندو»
چرا صدام مجبور شد به قرارداد الجزایر بازگردد؟
تفحص از عملکرد دولت درباره تخصیص ارز 4200‌تومانی+متن طرح
نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله امامی کاشانی اقامه می‌شود
سفیر فرانسه: اعطای بورس دکتری با اعتبار مالی دو کشور ایران و فرانسه
شناسایی دانشجویان سفارش دهنده پایان نامه از طریق سازمان سنجش
وزیر علوم: اشتغال دانش‌آموختگان با فشار و اجبار قابل اصلاح نیست
آیت‌الله جنتی: اعضای جدید شورای نگهبان دارای سوابق حسنه هستند
آیت‌الله شب زنده‌دار: امنیت کامل در برگزاری انتخابات رایانه‌ای احراز نشده- شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی‌ سیاسی نمی‌کند