آخرین وضعیت مصادره اموال گلناره کریم اوا

11:49 ۹۸ روز و ۶ ساعت پیش تسنیم 1,257 0
آخرین وضعیت مصادره اموال گلناره کریم اوا

دادگاهی در فرانسه به مصادره اموال گلناره کریم اوا دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان حکم داد.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، دادگاه رسیدگی به اموال گلناره کریم اوا دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان در جلسه 9 ژوئیه خود دستور به مصادره اموال وی در فرانسه داد. پول های حاصل از فروش آپارتمانی در پاریس، یک ویلا در منطقه سنت تروپز و یک کاخ ییلاقی در حومه پاریس که به صورت غیرقانونی به دست آمده اند به خزانه دولت ازبکستان بازگردانده خواهد شد.
دو هفته پیش دفتر مطبوعاتی دادستان سوئیس در گزارشی اعلام کرد پس از بررسی‌های 6 ساله، دلیل دریافت غیرقانونی برخی مبالغ از شرکت‌های خارجی در ازبکستان مشخص شد. بر اساس این طرح این مبالغ به کشورهای خارجی از جمله سوئیس منتقل شده و مورد پولشویی قرار گرفتند. بر اساس بازرسی‌های انجام گرفته، حکم اولیه صادر شده و 130میلیون فرانک سوئیس برابر با حدود 133میلیون دلار به‌عنوان دارایی‌های مفقود شده به ازبکستان بازگردانده خواهد شد. یکی از بستگان گلناره کریم اوا نیز در سوئیس توسط دادگاه فدرال این کشور به دلیل مشارکت در یک طرح غیرقانونی برداشت پول از شرکت‌های مشغول به کار در ازبکستان و پولشویی این مبالغ در خارج از کشور، محکوم شده است. گفته می‌شود این حکم همچنان بدوی است. این متهم که بین سال‌های 2004 تا 2013 فعال بود و اکنون محکومیت زندان خود را در ازبکستان می‌گذراند، محکوم به پرداخت 390 هزار فرانک سوئیل و تضمین بازگشت 130 میلیون فرانک دیگر به این جمهوری آسیای مرکزی شده است. دادستانی کل سوئیس از سال 2012 در جریان فعالیت‌های مشکوک دستیار گلناره کریموا و مدیر عامل و شریک تابع ازبکی شرکت روسی حوزه ارتباطات، آغاز شد. اما پس از آن این پرونده به دو نفر دیگر از کارکنان کریموا تسری یافت که یکی از آن‌ها از بستگان وی بود، و دیگری نیز خود دختر رئیس‌جمهور سابق ازبکستان. دختر رئیس‌جمهور سابق ازبکستان به سبب مسئولیتی که در نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل متحد در ژنو داشت از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بود. این مصونیت نیز با دستور دادگاه سوئیس در سال 2013 تعلیق شده است. در سوئیس، پنج مظنون همچنان تحت تحقیق و بازپرسی هستند و بیش از 650 میلون فرانک دیگر از دارایی‌ها مسدود شده است.
تصمیم مقامات فرانسوی در مورد مصادره اموال کریم اوا با تحقیقات قضائی سوئیس مرتبط است. دفتر دادستانی فرانسه در سال 2014 تحقیقاتی را به ظن پولشویی از سوی کریم اوا و در ارتباط با مقامات سوئیسی آغاز کرد. در تاریخ 5 سپتامبر 2014 یک آپارتمان در پاریس، یک ویلا در گاسین در نزدیکی سنت تروپز و یک کاخ ییلاقی در حومه پاریس از سوی دادستانی فرانسه توقیف شد. بر اساس گزارش رسانه های فرانسوی آپارتمان به قیمت 31 میلیون یورو، ویلا به قیمت 2.4 میلیون یورو و کاخ ییلاقی نیز به قیمت 28 میلیون یورو خریداری شده است.
تحقیقات دادستانی فرانسه به این نتیجه رسید که این سه ملک به عنوان رشوه جهت دسترسی به بازار مخابرات ازبکستان به کریم اوا داده شده است. منبع این پول ها نیز از شرکت های ثبت شده در سوئد، روسیه و هلند آمده است.دادستانی فرانسه اعلام کرد که در ارتباط با این تحقیقات مجبور به سفر به کشورهای مختلفی شده اند.
تصمیم نهایی در مورد اموال کریم اوا در فرانسه سال جاری و از سوی مقامات ازبکستان در تاشکند گرفته شد. مذاکرات در این رابطه حدود 18 ماه به طول انجامید. افسران فرانسوی این پرونده در ژانویه 2019 به تاشکند سفر کرده و درباره ملاحظات قانونی بازپرداخت این پول ها با مقامات ازبکستانی گفتگو کردند.
آپارتمان کریم اوا در پاریس در مزایده ای به مبلغ 14 میلیون یورو فروخته شد، تقریبا دو برابر کم تر از قیمت خریداری شده آن. بخشی از این مبلغ و در حدود 2 میلیون یورو از سوی دادستانی فرانسه جهت بازپرداخت هزینه های مربوط به تحقیقات آن ها برداشته خواهد شد.
گلناره کریم اوا هم اکنون به جرم فساد در ازبکستان زندانی است. وی محکوم به تحمل ده سال زندان شده است اما در صورت بازگرداندن تمامی اموالی که به صورت غیرقانونی به دست آورده است، محکومیت وی به پنج سال کاهش خواهد یافت.
در تاریخ 1 ژوئیه مقامات سوئیس بنا به درخواست تجدیدنظر وکیل گلناره کریم اوا بازگشت دارائی‌های وی در حدود 550 میلیون فران سوئیس ا به ازبکستان را تعلیق کرد. گرگوری مانگئات وکیل کریم اوا در این رابطه گفت: "سومین پیروزی مهم پیش از دادگاه کیفری فدرال سوئیس را در تاریخ 1 ژوئیه به دست آوردیم. استرداد 555 میلیون فرانک بلافاصله معلق شد. تا زمانی که مقامات ازبکستان به بازداشت خودسرانه موکلم پایان ندهند، با آن ها همکاری نخواهیم کرد. فشارها بر کریم اوا افزوده شده و جان وی در خطر است."
در همین رابطه دختر گلناره کریم اوا در صفحه اینستاگرامی خود نیز تایید کرد که مقامات سوئیس بازگشت دارائی‌های مادرش به ازبکستان را تعلیق کرده است. او همچنین اظهار داشت که مادرش در حال بازگرداندن تمام دارایی‌هایش است و 133میلیون دلار نیز به‌زودی در آینده نزدیک به دولت ازبکستان تحویل داده خواهد شد. ایمان کریموا در ادامه در این زمینه نوشت: "الباقی این مبالغ با کمی تأخیر به کشور بازمی‌گردد، چراکه دادگاه سوئیس اظهار نگرانی کرده است که ممکن است امکانات لازم بهداشتی و درمانی برای او (گلناره کریموا) فراهم نشده باشد. شرایط او در بازداشت بدتر از دیگر زندانیانی است که در آنجا حضور دارند و علت این امر فشارهای وارد شده از سوی دفتر دادستانی کل است. این تصمیم مادرم نیست و ازبکستان چندین بار هشدار داده که باید به وضعیت او رسیدگی شود. بنا بر قانون اساسی ازبکستان، این نوع از رابطه با یک زندانی خلاف حقوق او است. اگرچه اسناد و شواهدی وجود دارد، اما اظهارات مقامات رسمی بر این امر تصریح می‌کند که خشونت‌های اتهامی مشاهده نشده است. وکلای سوئیس و دیگر مشارکت‌کنندگان در این پروسه پس از سفر به ازبکستان به گونه دیگری فکر می‌کنند. افکار عمومی می‌بایست در خصوص ناسازگاری دادستان‌ها و سرمایه‌هایی که با تأخیر به کشور باز می‌گردند نگران باشند. این اقدامات هیچ دلیلی ندارد مگر آن که رئیس‌جمهور کارکنان این ساختار دولتی را مداوما تغییر می‌دهد. به محض این که حقوق مادر من مورد نظارت قرار بگیرد، سوئیس مشکل انتقال سرمایه‌های او به ازبکستان را حل می‌کند. همه این را می‌خواهند، هم مردم و هم مادر من."
هفته گذشته بود که دختر گلناره کریم اوا روسای زندان زانگیوتا را به اعمال فشار بر مادرش متهم کرد. وکیل گلناره کریم اوا نیز اعلام کرد که ماه گذشته موکلش در شرایط سختی قرار گرفته است؛ وضعیت سلامتی وی بدتر شده و از دسترسی به کمک های پزشکی محروم شده است. دختر الناره کریم اوا درباره آخرین وضعیت مادرش اعلام کرد: "مادرم به دلیل فشارهایی که از سوی رئیس زندان بر وی وارد می شود در خطر است. شرایطی که در آن قرار دارد حتی برای مجرمین خطرناک نیز وجود ندارد". وی افزود از آنجایی که وضعیت سلامت مادرش طی یک ماه گذشته بدتر شده است و با توجه به فعالیت‌هایی که طی چند ماه گذشته جهت بازگشت پول ها صورت گرفته از مقامات درخواست تعلیق حکم وی را داده بودند. پیش از این رسانه‌ها از آزادی 9 زن از زندان زانگیوتا در تاریخ 28 ژوئن خبر داده بودند. نام گلناره کریم اوا نیز در این لیست بود. اما خبرگزاری دولتی ازبکستان در اول ژوئیه اعلام کرد که شش نفر از زندانیان زن از زندان زانگیوتا  آزاد شده‌اند، اما اشاره‌ای به اسامی زندانیان آزاد شده نکرد.
ثریا رحمانوا، رئیس خدمات مطبوعاتی دفتر دادستانی کل ازبکستان نیز در واکنش به اظهارات دختر و وکیل گلناره کریم اوا گفت: "دفتر دادستانی کل موظف نیست که در خصوص اظهارات و قضاوت‌هایی که توسط اقوام و نزدیکان گلناره کریموا در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، پاسخ داده و نظر خود را اعلام نماید. البته آن‌ها حق چنین کاری را دارند، ولی در حال حاضر بیانیه رسمی توسط او تنها زمانی منتشر می‌شود که وی با بازرس دیدار کند." در اواسط ماه ژوئن، علوقبیک محمداف، کمیسیونر حقوق بشر پارلمان ازبکستان گفته بود که وضعیت جسمی و سلامت گلناره کریموا رضایت‌بخش است، اما بازرس هیچ جزئیاتی را درخصوص بازگشت دارایی‌های وی نگفته است. علاوه بر این در تاریخ 25 ژوئن، یکی از نمایندگان دادگاه عالی ازبکستان اعلام کرده که هیچ‌کس هنوز مقامات قضایی را برای پرونده گلناره کریموا تعیین نکرده است. اکرام مسلم‌اف، یکی از نمایندگان دادگاه عالی ازبکستان در این زمینه اظهار داشته بود: "در پرونده گلناره کریموا هیچ‌کس هنوز درخواستی به دادگاه عالی نداده است. اطلاعات مختلفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که او تبرئه و آزاد شده است، اما اعضای خانواده او این اظهارات را مطرح کرده‌اند. در حال حاضر ما هیچ سندی را در خصوص پرونده گلناره کریموا بررسی نکرده‌ایم."
گلناره کریم اوا بازرگان، طراح جواهر، دیپلمات و خواننده اهل ازبکستان است. وی دختر اسلام کریموف رئیس‌جمهور سابق ازبکستان است و زمانی از او به‌عنوان جانشین احتمالی پدرش یاد می‌شد. کریم اوا رئیس شورای سرپرستی بنیاد همایش فرهنگ و هنر ازبکستان و مؤسس مارک پوشاک و جواهرات گلی و از سال 2008 تا 2011 سفیر ازبکستان در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو بود. در اواخر سال 2013 به سبب قانون شکنی‌های نامحتاطانه او و اطرافیانش در کارهای بین‌المللی تجاری مانند چندین رسوایی مالی، از طرف پدرش دستور حبس خانگی او صادر شد.
روز چهارشنبه 23 نوامبر 2016 در روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس اعلام شد که او مسموم شده و درگذشته و پنهانی دفن شده‌است. فرزندش در 25 نوامبر 2016 خبر مرگ گلناره را تکذیب کرد.
او در اواسط ماه مارس گذشته در تاشکند به‌دلیل شکستن حصر خانگی دستگیر و برای اولین‌بار به‌عنوان متهم روانه زندان شد. پیش از نیز طبق اسناد موجود در دادگاه آمریکا از او به‌عنوان متهم یاد می‌شد. وی به مشارکت در یک  طرح  بین‌المللی رشوه‌خواری و نقض قوانین مبارزه با فساد مالی خارجی آمریکا متهم است. دولت ازبکستان نیز بستگان اسلام کریموف رئیس‌جمهور سابق این کشور را که به‌نوعی مرتبط با این پرونده هستند زیر ذره‌بین قرار داده است. ام‌تی‌اس بزرگترین ارائه‌دهنده شبکه تلفن همراه روسیه که از متهمان این پرونده است در هفتم مارس اعلام کرد که 850میلیون دلار برای پایان دادن به این پرونده پرداخت خواهد کرد. طبق اسناد موجود در دادگاه آمریکا، کریم اوا و همدست او  بهزاد احمد‌ اف از سال 2001 تا 2012 برای صدور مجوز واردات تلفن همراه طی یازده سال 865میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. شرکت‌های ام‌ تی اس، ویمپلکام، تلیا سونوا اسکاندیناوی متهم به پرداخت مبالغ زیادی برای دور زدن سازمان مبارزه با فساد مالی آمریکا و دیگر سازمان‌ها هستند.
بر اساس گزارش دادستان کل ازبکستان، گلناره کریم‌اوا در 12 کشور خارجی بیش از یک‌میلیارد و 300میلیون دلار، 63‌میلیون و 500هزار یورو، 27‌میلیون و 100‌هزار پوند و 18‌میلیون و 500‌هزار فرانک را ذخیره کرده است. در سوئیس نیز مبلغی به ارزش 777میلیون و 800 هزار دلار و همچنین ویلاهایی به ارزش 18میلیون و 500‌هزار فرانک متعلق به وی موجود است. نرخ کلی ضرر وارده به دولت و شهروندان ازبکستان از 2 پرونده کیفری علیه گلناره کریم‌اوا معادل یک‌تریلیون و 270‌میلیارد صوم یا یک‌میلیارد و 600‌میلیون دلار و 26میلیون و 100هزار یورو است.
توضیحات ایمان کریموا درباره عدم بازگشت دارایی‌های مادرش از سوئیس به ازبکستان آخرین وضعیت گلناره کریم اوا دختر رئیس‌جمهور سابق ازبکستان پرونده گلناره کریموا: سوئیس 133 میلیون دلار از دارایی‌های وی را به ازبکستان باز می‌گرداند انتهای پیام /


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

همه ال‌کلاسیکوهای به تعویق افتاده و نتایج آنها
بارسلونا در ال‌کلاسیکوهای معوقه نسبت به رئال مادرید برتری داشته است.
تاریخ مورد نظر بارسلونا و رئال مادرید برای ال کلاسیکو مشخص شد
باشگاه بارسلونا از طریق یک بیانیه رسمی اعلام کرد تاریخ مورد نظرش برای برگزاری دیدار معوقه مقابل مادرید چه روزی است.
واکنش جالب زیدان به زمان برگزاری ال‌کلاسیکوی معوقه
سرمربی رئال مادرید درباره زمان مورد نظرش برای برگزاری ال کلاسیکوی معوقه پاسخ جالبی به خبرنگاران داد.
میزبانان ووشوی قهرمانی جهان ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مشخص شدند
در پایان سی و ششمین جلسه هیات رئیسه فدراسیون جهانی ووشو، استرالیا و آمریکا به عنوان میزبان رقابت‌های قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معرفی شدند.
معرفی برترین‌های هفته اول و دوم لیگ برتر کشتی آزاد و فرنگی
برترین کشتی گیران هفته اول و دوم لیگ برتر کشتی فرنگی و هفته اول لیگ برتر کشتی آزاد معرفی شدند.
مهدوی‌کیا مشاور نهاد بین‌المللی قانون‌گذاری فوتبال شد
مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران به عنوان مشاور تنها نهاد قانون‌گذاری فوتبال در جهان انتخاب شد.
کالدرون: بازی با پیکان یک فینال است
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس از بازی یکشنبه تیمش برابر پیکان با عنوان "فینال" یاد کرد و گفت که باید تیمش در این بازی پیروز شود.
تظاهرات معترضان در شهر بارسلونا برای پنجمین روز متوالی
معترضان کاتالونیایی در ادامه اعتراضاتشان در شهر بارسلونا باعث تعطیل شدن یک کلیسای مشهور این شهر و همچنین به عقب افتادن تاریخ بازی فوتبال تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید شدند.
ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا بهتر از فرانسه است!
دونالد ترامپ در سفر به تگزاس گرچه رئیس‌جمهوری فرانسه را شخصی "قابل اعتماد و ارزشمند" خطاب کرد، اما با کلماتی طعنه‌آمیز درباره نرخ بالای بیکاری در فرانسه سخن گفت.
کوربین توافق بریگزیت جدید را نخوانده رد کرد!
رسانه‌های انگلیس گزارش دادند، رهبر حزب کارگر این کشور در حالی بلافاصله بعد از اعلام خبر انعقاد توافق بریگزیت جدید بین بوریس جانسون و رهبران اتحادیه اروپا، آن را رد کرد که متن این توافق را اصلاً نخوانده بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جایزه بهترین دروازه‌بان لیگ پرتغال به کاسیاس رسید
سنگربان اسپانیایی پورتو توانست یک جایزه خاص دیگر را به دست آورد و این باعث خوشحالی مفرط او شده است.
راه خودکفایی در تولید زیتون
رئیس شورای ملی زیتون خواستار ممنوعیت واردات روغن زیتون در فصل برداشت زیتون و روغن‌گیری آن شد تا امکان خودکفایی در تولید زیتون فراهم شود.
چرا والدین و دانش‌آموزان به آموزش زبان انگلیسی گرایش دارند؟
مسئول سابق سازمان پژوهش آموزش و پرورش با بیان اینکه زبان آموزی جزو برنامه‌های درسی است که در تمام کشورهای جهان وجود دارد، گفت: در اسناد بالادستی مانند سند تحول بنیادین، ارائه آموزش زبان خارجی در چارچوب بخش نیمه تجویزی با رعایت اصل هویت ایرانی و اسلامی را مورد تاکید قرار گرفته است.
سهمیه کارت سوخت جایگاه داران بازهم کاهش می‌یابد؟
کارت سوخت با هدف سامان دادن به میزان مصرف و کنترل قاچاق سوخت وارد میدان شد و مدتی است که اجرای این طرح جدی‌تر شده و اقدامات متعددی نیز برای این مهم انجام شد که یکی از آن‌ها کاهش سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران بود که احتمال کاهش مجدد آن نیز وجود دارد.
خط تولید جت «یاسین» به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند
رئیس‌ سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: خط تولید جت پیشرفته «یاسین» به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند.
تظاهرات معترضان در شهر بارسلونا برای پنجمین روز متوالی
ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا بهتر از فرانسه است!
کوربین توافق بریگزیت جدید را نخوانده رد کرد!
نخست‌وزیر سودان تغییرات جدیدی در دولتش ایجاد کرد
گورباچف مذاکرات هسته‌ای جدید میان آمریکا و روسیه را خواستار شد
ضرب‌الاجل دیده‌بان جهانی به پاکستان درباره تامین مالی تروریسم
کدام کشورها به شورای حقوق بشر راه یافتند
رهبر سابق کاتالونیا تسلیم مقام‌های بلژیک شد
پیش نویس لایحه کنگره آمریکا برای تحریم مضاعف ترکیه- دارایی‌های اردوغان زیر ذره‌بین واشنگتن
آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و جبهه انقلابی سودان