گزارش تسنیم از شناخت مردم ترکیه از بحران‌های خارجی این کشور

11:06 ۵ روز و ۷ ساعت پیش تسنیم 114 0
گزارش تسنیم از شناخت مردم ترکیه از بحران‌های خارجی این کشور

درصد قابل توجه و مهمی از پاسخ‌دهندگان به سوالات مطرح شده در یک تحقیق میدانی٬ اطلاعاتی در مورد سامانه‌های موشکی مورد نیاز ترکیه ندارند و این در حالی است که بحث بر سر این سامانه‌ها موجب بروز تش بین آنکارا و واشنگتن شده است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ٬ ترکیه کشوری است که از حیث منابع انرژی فسیلی٬ یک کشور فقیر و نیازمند به شمار می‌آید و واردات نفت خام و بهای بالای حامل‌های انرژی بر سرنوشت اقتصادی و اجتماعی ترکیه به شکل جدی تاثیر گذاشته است. اما نیاز حیاتی ترکیه٬ فقط محدود به منابع نفتی نیست و در حوزه‌ صنایع دفاعی نیز تا حد قابل توجهی نیازمند خارج است.
در دو دهه اخیر صنایع دفاعی در ترکیه با رشد قابل توجهی روبرو شده و حالا این کشور٬ یکی از معدود کشورهای مدعی و توانمند در حوزه طراحی٬ ساخت و به کارگیری عملیاتی هواپیماهای بدون سرنشین است. اما در حوزه موشک و نصب سامانه‌های دفاع هوایی٬ ترکیه ناچار به خرید از کشورهای خارجی است و دو راهی آمریکا یا روسیه٬ دولت اردوغان را با مشکلات محسوسی روبرو کرده است.
مرکز مطالعات ترکی (CTRS)  به منظور کسب اطلاع از میزان شناخت مردم نسبت به مسائل مختلف سیاسی٬ یک تحقیقات میدانی وسیع در 26 استان ترکیه انجام داده است.
در بخش پیشین این گزارش٬ موضوعاتی همچون نگرش مردم ترکیه به گروه مخالفین بشار اسد موسوم به ارتش آزاد٬ کردهای سوری وابسته به پ.ک.ک موسوم به ی.پ.گ و همچنین تهدیدات امنیتی ترکیه مورد بررسی قرار گرفت.
در این بخش٬ به این موضوع پرداخته می‌شود که مردم ترکیه از مسائل دفاعی مهمی همچون سامانه موشکی اس 400، هواپیماهای جنگنده اف 35 و سامانه موشکی آمریکایی پاتریوت تا چه اندازه شناخت دارند.
نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که درصد قابل توجه و مهمی از پاسخ‌دهندگان به سوالات مطرح شده در یک تحقیق میدانی٬ اطلاعاتی در مورد سامانه‌های موشکی مورد نیاز ترکیه ندارند و این در حالی است که بحث بر سر این سامانه‌ها موجب بروز تنش بین آنکارا و واشنگتن شده است.
گزارش تسنیم|نگاه مردم ترکیه به سیاست خارجی اردوغان: جایگاه رسانه در جامعه ترکیه شناخت مردم ترکیه از سامانه موشکی اس 400 روسیه در تحقیقات میدانی از مردم سوال شده است: اس 400 چیست؟ پاسخ‌ها از این قرار است: نشنیده‌ام٬ خبر ندارم. 37.4 درصد.
شنیده‌ام اما اطلاع ندارم و نمی‌دانم چیست. 1.1 درصد.
یک جور موشک است. 19.6 درصد.
یک جور موشک روسی است. 10 درصد.
سامانه دفاع هوایی است. 9.3 درصد.
سامانه دفاع هوایی روسی است. 7.3 درصد.
سامانه دفاع موشکی است. 4.7 درصد.
هواپیمای جنگی است. 2.7 درصد.
یک جور هواپیما است. 2.1 درصد.
یک جور هواپیمای روسی است. 1.5 درصد.
هواپیمای جنگی روسیه است. 1درصد.
سایر. 1 درصد.
بررسی طیف گوناگون پاسخ‌ها نشان می‌دهد که مجموعاً رقمی نزدیک به نیمی از پاسخ‌دهندگان٬ یا نمی‌دانند سامانه موشکی اس 400 چیست و یا در مورد آن اطلاعات غلطی دارند. این در حالی است که این موضووع در یک سال اخیر٬ به یکی از مهم‌ترین چالش‌های ترکیه و آمریکا تبدیل شده و بر مسائل اقتصادی ترکیه نیز تاثیر گذاشته است.
شناخت مردم ترکیه از هواپیماهای جنگنده اف 35 آمریکا تهدید کرده که اگر ترکیه سامانه موشکی اس 400 را از روسیه بخرد٬ در این صورت باید منتظر تحریم‌های مالی آمریکا باشد و علاوه بر این، هواپیماهای جنگنده اف 35 نیز به آنکارا تحویل داده نخواهد شد.
حال ببینیم٬ اطلاعات مردم ترکیه در مورد جنگنده اف 35 چگونه است. در این تحقیق میدانی در 26 استان ترکیه از مردم پرسیده شده: اف 35 چیست؟ پاسخ‌ها از این قرار است:
نشنیده‌ام٬ خبر ندارم. 41 درصد.
یک نوع هواپیمای جنگی است. 23 درصد.
یک نوع هواپیما است. 17 درصد.
هواپیمای آمریکایی است. 3.4 درصد.
هواپیمای جنگی آمریکایی است. 3 درصد.
هواپیمای جنگی است که قرار است از آمریکا بخریم. 2.5 درصد.
موشک آمریکایی است. 1.4 درصد.
هواپیمای تولید مشترک با آمریکا. 1.4 درصد.
شنیده‌ام اما اطلاع ندارم و نمی‌دانم چیست. 1.1 درصد.
سایر. 1 درصد.
بررسی طیف گوناگون پاسخ‌ها نشان می‌دهد که اطلاعات مردم ترکیه نسبت به سامانه موشکی اس 400 روسیه و هواپیمای اف 35 آمریکایی تقریباً در یک رده است و در مورد این جنگنده‌ مشهور نیز٬ مجموعاً رقمی نزدیک به نیمی از پاسخ‌دهندگان٬ یا نمی‌دانند چیست و یا در مورد آن اطلاعات غلطی دارند.
شناخت مردم ترکیه از سامانه موشکی آمریکایی پاتریوت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست جی 20 اوزاکای ژاپن و در دیدار با همتای ترکیه‌ای‌اش رجب طیب اردوغان گفت: برخورد آمریکا با ترکیه در دوران اوباما درست نبود.
آنها می‌خواستند از ما پاتریوت بخرند. اما آن قدر تعلل کردیم که ترکیه ناچار شد از دیگران خرید کند. این سخن ترامپ بارقه امیدی برای دولت اردوغان ایجاد کرد که آمریکا ترکیه را تحریم نمی‌کند. اما در روزهای اخیر٬ باز هم مقامات وزارت امور خارجه آمریکا ترکیه را تهدید به تحریم کرده‌اند.
حال ببینیم مردم ترکیه چه شناختی از پاتریوت دارند. در تحقیقات میدانی از مردم سوال شده: پاتریوت چیست؟ پاسخ‌ها از این قرار است:
نمی‌دانم. نشنیده‌ام. 60 درصد.
یک نوع موشک است. 17.3 درصد.
سامانه دفاعی موشکی آمریکا است. 4 درصد.
موشک روسی است. 2.8 درصد.
سامانه دفاعی است. 2.8 درصد.
موشک قابل حمل با هواپیما 4 درصد.
شنیده‌ام ولی نمی‌دانم. 1 درصد.
سایر 1 درصد.
ترکیه و 3 رویداد مهم سیاست خارجی در 10 سال آتی در این تحقیق میدانی از مردم سوال شده است: به باور شما در 10 سال آتی 3 رویداد مهم حوزه سیاست خارجی که می‌توانند بر ترکیه تاثیر جدی بگذارند٬ کدامند؟ پاسخ‌ها از این قرار است: عبور تروریست‌ها از مرز. 60 درصد.
جنگ در سوریه. 52 درصد.
درگیری‌های مسلحانه در خاورمیانه. 46 درصد.
بحران اقتصادی . 42 درصد.
فعالیت‌های آمریکا. 19 درصد.
تغییرات اقلیمی در جهان 15 درصد.
تهدیدات سایبری 12 درصد.
قدرتمند شدن افراطی روسیه. 10 درصد.
فراگیرشدن سلاح‌های کشتار جمعی. 10 درصد.
بررسی پاسخ‌ها نشان می‌دهد که موضوع ترور با فراوانی 60 درصد٬ بیش از هر تهدید دیگری ذهن مردم ترکیه را به خود مشغول کرده است. پس از آن نیز موضوع بحران سوریه و سایر تنش‌های منطقه و همچنین بحران اقتصادی٬ برای مردم٬ از اهمیت بالایی برخوردارند.
در بخش‌های آتی این گزارش به این موضوعات پرداخته خواهد شد که اساساً مردم ترکیه کشور خود را چگونه می‌شناسانند و ترکیه را به چه شکلی معرفی می‌کنند و علاوه بر این٬ چه دیدگاهی نسبت به موضوع دوستان ترکیه دارند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بسته کاملی داریم
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بسته کاملی داریم.
سناریوی سیاسی- حیثیتی- جاسوسی!
توقیف نفتکس ایرانی در منطقه جبل‌الطارق توسط انگلیسی‌ها در حقیقت در ادامه همان سناریوی برجسته‌سازی حملات ماه گذشته در دریای عمان در جهت فضاسازی برای بهره‌برداری‌های سیاسی- حیثیتی و البته جاسوسی است.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران مشخص شد
نماز عبادی سیاسی این هفته تهران، به امامت آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی در مصلای حضرت امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
«عماد ملت» منتشر شد+پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی در سی و هفتمین سالروز تاسیس نهاد انقلابی شورای نگهبان، پوستر تازه خود با عنوان «عماد ملت» را منتشر کرد.
فراز و فرود عملیات رمضان؛ تهران به تهدیدهای خود عمل کرد
بعد از آغاز عملیات رمضان بود که شبکه دوم تلویزیون آلمان اعلام کرد که تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله جدیدی شد.
رئیس صداوسیما: نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها تغییر می‌کند
علی‌عسکری اعلام گفت: ما باید گونه سرمایه‌داری مطلوب اسلام را تکریم کنیم و با نگاه‌های وارداتی سوسیالیستی در پی تخریب سرمایه‌داری مشروع و قانونی نباشیم؛ در واقع نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها باید اصلاح شود.
ارائه راهکار ارزان شدن فوری خانه در تلویزیون
جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «۳۶۰ درجه» به بررسی ابعاد مختلف گرانی مسکن و اجاره بها در ماه‌های اخیر می‌پردازد.
ادامه یافتن طرح ˮهنر برای همهˮ با محوریت حمایت از سیل‌زدگان
یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان با تاکید بر ادامه یافتن طرح هنر برای همه با محوریت حمایت از سیل‌زدگان برگزار شد.
انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی
فراخوان انگلیسی و عربی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای شرکت کنندگان خارجی منتشر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
داورزنی: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند
معاون قهرمانی و ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
تشکیل 11 پرونده قضایی علیه رئیس جمهوری سابق اوکراین
ایجاد «دارالافتاء»؛ تلاش اشرف غنی برای مقابله با مخالفان مسلح دولت افغانستان
روسیه: لغو تحریم‌ها علیه کره شمالی در آینده نزدیک ممکن نیست
رئیس سنای افغانستان: عاملان کشتار غیرنظامیان شناسایی و مجازات شوند
دور زدن دموکراسی؛ تلاش آمریکا برای تنبیه ملایم عربستان
گزارش تسنیم| چرا کلام ضدمهاجرتی ترامپ خریدار دارد؟- سبقه تاریخی طرد مهاجران در آمریکا
روند صلح افغانستان و گرم شدن روابط پاکستان-آمریکا
جزئیات سفر هیئت حماس به مسکو
گزارش تسنیم| اولویت برگزاری انتخابات یا توافق صلح چالشی دیگر برای افغانستان
ادامه انتقال سامانه اس 400 به ترکیه- مقام روس: آماده مذاکره درباره جنگنده و سامانه‌های دیگر هوایی هستیم