قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

09:53 ۱۰۳ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 1,059 0
قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

پویش صاحب خانه خوب که از ۲ ماه پیش راه اندازی شده است، سبب ایجاد فرهنگ‌سازی جدیدی در جلوگیری از افزایش اجاره بها در بین صاحب خانه‌ها می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،این روز‌ها باتوجه به قرارگیری در فصل نقل و انتقالات و جا به جایی مستاجران، قیمت‌ها در بخش اجاره به صورت جهشی و حتی بیشتر از نرخ تورم رشد یافته بگونه ای که بسیاری از مستاجران به مناطق پایین‌تر و یا حاشیه شهر‌ها مهاجرت کرده‌اند و همین امر سبب ایجاد مشکلات بسیاری از جمله مشکلات فرهنگی برای مردمان مناطق مختلف شده است.
اخبار اقتصادی_ بسیاری از مستاجران اعلام کردند که قیمت‌های اجارهامسال در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته و مجبورند تا به مناطق حاشیه‌ای شهر‌ها جهت زندگی مهاجرت کنند، البته در این بین خریدارانی هم که قصد داشتند امسال برای خود یک واحد مسکونی خریداری کنند به قشر مستاجرنشین اضافه شدند و همین موضوع سبب افزایش تعداد مستاجران در استان تهران شده است.
البته به گفته خریداران بازار مسکننیز وضعیت بازار خرید و فروش بهتر از بازار اجاره نیست و آمار‌ها از این موضوع حکایت می کند که حضور متقاضیان مصرفی مسکن در این بازار به شدت کاهش یافته و اغلب آن‌ها قدرت خرید کافی ندارند که در نتیجه ناگزیر بازار را ترک کرده‌اند.
از طرفی، آمار‌ها نشان می‌دهد که خانه اولی‌هایی که موعد دریافت وام آن‌ها فرا رسیده نیز به دلیل آنکه امکان خرید آپارتمان مطلوب خود را ندارند، مستاصل مانده‌اند. البته چندی پیش خبری خوش‌آیند از سوی وزیر راه و شهر سازی مبنی بر افزایش میزان تسهیلات به گوش رسید که پس از مدت زمان کوتاهی اعلام شد، افرادی که توانایی پرداخت قسط بیشتری را دارند، می‌توانند تسهیلات بیشتری را نیز دریافت کنند، که همین خبر موجبات ناامیدی خریداران را پدید آورد.
از سوی دیگر خبری نیز، پیرامون ارائه تسهیلات به مستاجرانرسید و در راستای آن وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛ این تسهیلات از سوی وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و من از جزئیات آن بی اطلاع هستم. البته تمایل چندانی به پرداخت این تسهیلات ندارم، زیرا که سبب افزایش قیمت‌های اجاره می‌شود.
قیمت‌های اجاره در حاشیه شهر تهران بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته استبر اساس این گزارش یکی از مستاجران ساکن حاشیه تهران، با بیان اینکه قیمت‌های اجارهدر یک سال گذشته افزایش بیش از ۳۰ درصدی داشته است، اظهار کرد: اگر می توانستیم یک واحد مسکونی با متراژ ۶۰ متری را در سال گذشته، با مبلغ ۴۰ میلیون تومان رهن کنیم، امسال مالک نه تنها ودیعه خود را افزایش داده بلکه نرخ اجاره را نیز به بیش از یک میلیون تومان رسانده است.
وی در پاسخ به این سوال که اگر تسهیلات اجاره پرداخت شود می‌تواند قیمت‌های اجارهرا کاهش دهد یا خیر، گفت: پرداخت این تسهیلات نه تنها تاثیری در بازار اجاره ندارد بلکه قیمت‌ها را نیز افزایش می‌دهد، زیرا که اقساط این تسهیلات به طور قطع بیش از یک میلیون تومان خواهد بود و مستاجرانی که تنها یک و نیم تا ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، چگونه می‌توانند اقساط این تسهیلات را پرداخت کنند.
 پرداخت تسهیلات به مستاجران، قیمت‌ها را افزایش می‌دهدیکی دیگر از مستاجران نیز ، با بیان اینکه بازار اجاره امسال بسیار آشفته شده است، گفت: مالکان به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی به هیچ عنوان میزان رهن واحد‌های مسکونیرا افزایش نمی‌دهند، بلکه آن‌ها نرخ‌های اجاره خود را به ۲ تا ۳ میلیون تومان رسانده‌اند و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از مستاجران به مناطق جنوبی‌تر و واحد‌های مسکونی با متراژ کوچک‌تر نقل مکان کنند.
البته ناگفته نماند که در میان مصاحبه شوندگان برخی از مستاجران نیز از صاحب خانه‌های خوب خود رضایت داشتند، به گونه ای که تعدادی از این مستاجران معتقد بودند؛ موجر نه تنها امسال قرارداد خود را با ما تمدید کرده بلکه اجاره را نیز افزایش نداده است و به آن ها فرصتی طولانی برای پرداخت اجاره بها داده است.
 اقدامات تشویقی برای صاحب خانه‌ها قیمت‌های اجاره را کاهش می‌دهدمصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران ، با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ صاحب خانه خوب بودن، گفت: تشویق و فرهنگ سازی در این زمینه می‌تواند آرامش را مجدد به بازار مسکنو اجاره بازگرداند و اگر وزارت راه و شهرسازی اقدامات تشویقی ازجمله معافیت‌های مالیاتی را در دستور کار خود قرار دهد، می‌توانیم شاهد کاهش نرخ‌های اجاره در بازار باشیم.
وی در ادامه افزود: تعداد مالکان خوب به ویژه در استان تهران کم است، اما در برخی از شهرستان‌ها مالکانی هستند که در چند سال گذشته قیمت‌های اجاره خود را افزایش نداده اند و همین امر سبب می‌شود تا در آن محله قیمت‌ها رشد پیدا نکند.
رئیس اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه، باید پویش صاحب خانه خوب که هم اکنون در صدا و سیما نیز راه اندازی شده است را گسترش دهیم، گفت: تشویق فرماندار، شهردار و یا وزارت راه و شهرسازیاز صاحب خانه‌های خوب می‌تواند سبب کاهش قیمت‌های اجاره در بازار شود. البته ناگفته نماند که؛ راه اندازی صنعت اجاره داری و افزایش تسهیلات مسکن نیز  می‌تواند در بهبود وضعیت این بازار موثر باشد.
 راه اندازی موسسات اجاره داری برای کنترل قیمت اجارهدر همین رابطه چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به این موضوع که دولت در قیمت گذاری اجاره هیچ نقشی ندارد، گفت: قصد داریم با راه اندازی موسسات اجاره داری و همچنین همکاری با استارت‌آپ‌ها بتوانیم، آرامش را به بازار اجاره بازگردانیم.
وی تصریح کرد: طبق قانون ساماندهی مسکنو همچنین‌آئین نامه اجرایی که برای مستاجران وجود دارد، وظیفه دولت آن است که موسسات اجاره داری حرفه‌ای را ایجاد و برای آن‌ها امتیازاتی قائل شود که مالک و مستاجر در آن بتوانند راحت‌تر معاملات خود را انجام داده و هر دو از قواعد موجود در این حوزه تبعیت کنند، که این آئین نامه تدوین شده و بر اساس اختیارات قانونی اجرا خواهد شد.
اسلامی اظهار کرد: قیمت اجاره هر ساله و براساس میزان تورم افزایش می یابد و امسال نیز براسا نرخ تورم قیمت‌ها افزایش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی همچنین از همکاری دولت با استارت‌آپ‌ها و همچنین تدوین نظام اجاره داریحرفه‌ای برای شکستن حباب قیمتی در بازار اجاره خبر داد.
وی گفت: قصد داریم با ورود استارت‌آپ‌ها تب و تاب بازار اجاره را کاهش دهیم تا مالک و مستاجر بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
 قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابدمجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس نیز، با اشاره به اینکه رشد معاملات مسکندر یک سال گذشته کاهش یافته است، گفت: با توجه به ثبات اقتصادی کشور و همچنین روند کاهشی نرخ دلار و ارز، قیمت‌ها در بازار مسکن هم روند کاهشی به خود می‌گیرد و پیش بینی می‌شود تا در چند ماه آینده نیز قیمت‌های مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.
وی با اشاره به کاهش ارزش ریال در برابر نرخ دلار طی ۲ ماه گذشته، افزود:  افزایش قیمت مسکننیز که با تاثیر از نوسانات ایجاد شده در بازار ارز و سکه رشد جهشی پیدا کرده بود، متناسب با آن روند نزولی پیدا کند.
کیانپور پیرامون بازار اجاره نیز اظهار کرد: قیمت‌ها در این بازار با جهش زیادی همراه بوده و دولت باید اقدامات لازم را جهت کنترل این بازار در دستور کار خود قرار دهد.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: ایجاد آرامش روانی در این بازار می‌تواند آرامش را در بازار مسکنفراهم کند.
بنگاه‌های املاک نیز طی مصاحبه ای، اعلام کرده‌اند: تعداد معاملات خرید و فروش مسکن بسیار کاهش یافته، اما تعداد معاملات اجارهنسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است و به نظر می‌رسد که بسیاری از متقاضیانی که امسال قصد خرید واحد مسکونی را داشتند به دلیل رشد بیش از صد در صدی قیمت مسکن به جمع مستاجران اضافه شده‌آند و همین موضوع در بازار اجاره تاثیر بسیار جهشی تری را داشته است.
بازار اجاره امسال به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور و همچنین به دلیل تغییر شرایط اقتصادی نسبت به سال‌های گذشته دچار نوسانات قیمتی بسیاری شده و این در حالی است که دولت در چند سال گذشته نتوانسته راهکار‌های کنترلیازجمله دریافت مالیات از خانه‌های خالی، دریافت مالیات از عایدی سرمایه و همچنین راه اندازی مسکن استیجاری را اجرایی کند.
به گفته بسیاری از کارشناسان در صورت راه‌اندازی طرح مسکن استیجاری نه تنها قیمت‌ها در بازار اجاره کاهش می‌یابد بلکه قیمت‌ها در بازار خرید و فروش مسکن نیز روند نزولی پیدا می‌کندکه از این رو امیدواریم دولت بتواند این طرح‌ها را تا سال آینده به مرحله اجرایی برساند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بانک رفاه کارگران حامی نخستین جشنواره سعدی
بانک رفاه کارگران در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، حامی نخستین جشنواره بین‌المللی علمی، ادبی و هنری سعدی شد.
چشم امید تولیدکنندگان به بانک ملی ایران
در سالی که «رونق تولید» نام گرفته است، بانک ملی ایران اقدامات عملیاتی قابل توجهی به منظور کمک به بنگاه های اقتصادی و صاحبان آنها انجام داده تا نقش خود را در این بخش تا حد امکان ایفا کند.
مدیرعامل ایران کیش در نخستین سمپوزیوم بانکداری نوین
پیمان طبری مدیر عامل ایران کیش در پنل نخستین سمپوزیوم بانکداری نوین با محوریت بررسی تحول دیجیتال و روند دیجیتالی شدن بانک‌های ایرانی، به بحث و تبادل نظر با کارشناسان و مدیران ارشد این حوزه پرداخت.
گزینه‌هایی آسان‌تر برای لاغری
«افراد بسیاری ورزش را بهترین گزینه برای آب کردن چربی های اضافه بدن در نظر می گیرند اما گزینه هایی راحت‌تر نیز برای انجام این کار وجود دارند. یکی از بهترین روش ها برای کاهش چربی بدن و بهره‌مندی از شکمی شش تکه دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم، در اولویت قرار دادن استراحت و ریکاوری و تمرینات ورزشی هدفمند برای کسب بهترین نتیجه است.»
لزوم استفاده از توانمندی بانوان در مربیگری تیم‌های بانوان
معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان،حضور یک مربی خانم در کنار بانوان ورزشکار را از لحاظ همدلی و ایجاد روحیه مناسب برای ورزشکاران ، دارای اهمیت خاصی ارزیابی کرد.
حذف نمایندگان ایران در روز دوم دوومیدانی بازی‌های نظامیان جهان
نمایندگان ایران در روز دوم بازی های نظامیان جهان در رشته دو و میدانی از صعود به فینال بازماندند.
اوراواردز حریف الهلال در فینال لیگ قهرمانان آسیا شد
نماینده ژاپن با برتری برابر گوانگ‌ژو در مجموع دو دیدار رفت و برگشت حریف الهلال در دیدار نهایی شد.
پیروزی فوتسالیست‌های ایران مقابل ترکمنستان
ملی‌پوشان فوتسال ایران در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا مقابل ترکمنستان به برتری رسیدند.
ادامه موفقیت بالای جدولی‌ها- امیدواری برای استقلال‌خوزستان
هفته نهم لیگ یک با برگزاری سه دیدار ادامه یافت.
آمریکا تحریم‌های ترکیه را لغو کرد
وزارت خزانه‌داری آمریکا از لغو تحریم‌های این کشور علیه ترکیه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جلسه دشتی با استراماچونی و تکذیب بازگشت اللهیار
باشگاه استقلال اعلام کرد که اخباری مبنی بر بازگشت صیادمنش به این باشگاه صحت ندارد.
علت دروغ گویی کودکان چیست؟
یک روانشناس درباره راهکار مقابله با دروغ گویی کودکان توضیحاتی داد.
تغییر برنامه ۴ مسابقه از هفته دوازدهم لیگ برتر
کمیته مسابقات از تغییر ۴ مسابقه از هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال در فصل ۹۹-۹۸ خبر داد.
یک سهمیه المپیک دوچرخه سواری نهایی شد
با اعلام اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، یک سهمیه المپیک ۲۰۲۰ ایران قطعی شد.
جام برندگان فوتبال ساحلی- تورنمنت دوستانه با عنوان جذاب
تورنمنت باشگاهی فوتبال ساحلی در حالی در ترکیه آغاز شده است که برای ایجاد جذابیت، با عنوان "جام باشگاه‌های جهان" خطاب می‌شود و ماهیت واقعی آن با اسمش در تضاد است. اگر چه ترجمه عنوان انگلیسی آن هم جام باشگاه‌ها نیست.
عرضه رب گوجه فرنگی در بورس کالای ایران
با این کلید، تلفنتان را به سادگی قفل کنید
چه عواملی منجر به سقوط هواپیمای تهران-یاسوج شد؟
تخلفاتی از  ایران مال که تعیین تکلیف نشد ! - معابر عمومی شهر در اختیار یک پروژه شخصی و خصوصی!
چگونه ۲ دستاورد مهم اقتصاد مقاومتی از دست رفت؟
نرخ سکه و طلا در یکم آبان ۹۸
نرخ تورم در مهرماه کاهشی شد
برخی مدیران دولتی ۵۰ میلیون تومان دریافتی دارند
حمله دولت به بازار موبایل
ˮOnedriveˮ برای ˮmacOSˮ هم از هماهنگ سازی دیفرانسیل پشتیبانی می‌کند