قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

09:53 ۵ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 114 0
قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

پویش صاحب خانه خوب که از ۲ ماه پیش راه اندازی شده است، سبب ایجاد فرهنگ‌سازی جدیدی در جلوگیری از افزایش اجاره بها در بین صاحب خانه‌ها می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،این روز‌ها باتوجه به قرارگیری در فصل نقل و انتقالات و جا به جایی مستاجران، قیمت‌ها در بخش اجاره به صورت جهشی و حتی بیشتر از نرخ تورم رشد یافته بگونه ای که بسیاری از مستاجران به مناطق پایین‌تر و یا حاشیه شهر‌ها مهاجرت کرده‌اند و همین امر سبب ایجاد مشکلات بسیاری از جمله مشکلات فرهنگی برای مردمان مناطق مختلف شده است.
اخبار اقتصادی_ بسیاری از مستاجران اعلام کردند که قیمت‌های اجارهامسال در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته و مجبورند تا به مناطق حاشیه‌ای شهر‌ها جهت زندگی مهاجرت کنند، البته در این بین خریدارانی هم که قصد داشتند امسال برای خود یک واحد مسکونی خریداری کنند به قشر مستاجرنشین اضافه شدند و همین موضوع سبب افزایش تعداد مستاجران در استان تهران شده است.
البته به گفته خریداران بازار مسکننیز وضعیت بازار خرید و فروش بهتر از بازار اجاره نیست و آمار‌ها از این موضوع حکایت می کند که حضور متقاضیان مصرفی مسکن در این بازار به شدت کاهش یافته و اغلب آن‌ها قدرت خرید کافی ندارند که در نتیجه ناگزیر بازار را ترک کرده‌اند.
از طرفی، آمار‌ها نشان می‌دهد که خانه اولی‌هایی که موعد دریافت وام آن‌ها فرا رسیده نیز به دلیل آنکه امکان خرید آپارتمان مطلوب خود را ندارند، مستاصل مانده‌اند. البته چندی پیش خبری خوش‌آیند از سوی وزیر راه و شهر سازی مبنی بر افزایش میزان تسهیلات به گوش رسید که پس از مدت زمان کوتاهی اعلام شد، افرادی که توانایی پرداخت قسط بیشتری را دارند، می‌توانند تسهیلات بیشتری را نیز دریافت کنند، که همین خبر موجبات ناامیدی خریداران را پدید آورد.
از سوی دیگر خبری نیز، پیرامون ارائه تسهیلات به مستاجرانرسید و در راستای آن وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛ این تسهیلات از سوی وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و من از جزئیات آن بی اطلاع هستم. البته تمایل چندانی به پرداخت این تسهیلات ندارم، زیرا که سبب افزایش قیمت‌های اجاره می‌شود.
قیمت‌های اجاره در حاشیه شهر تهران بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته استبر اساس این گزارش یکی از مستاجران ساکن حاشیه تهران، با بیان اینکه قیمت‌های اجارهدر یک سال گذشته افزایش بیش از ۳۰ درصدی داشته است، اظهار کرد: اگر می توانستیم یک واحد مسکونی با متراژ ۶۰ متری را در سال گذشته، با مبلغ ۴۰ میلیون تومان رهن کنیم، امسال مالک نه تنها ودیعه خود را افزایش داده بلکه نرخ اجاره را نیز به بیش از یک میلیون تومان رسانده است.
وی در پاسخ به این سوال که اگر تسهیلات اجاره پرداخت شود می‌تواند قیمت‌های اجارهرا کاهش دهد یا خیر، گفت: پرداخت این تسهیلات نه تنها تاثیری در بازار اجاره ندارد بلکه قیمت‌ها را نیز افزایش می‌دهد، زیرا که اقساط این تسهیلات به طور قطع بیش از یک میلیون تومان خواهد بود و مستاجرانی که تنها یک و نیم تا ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، چگونه می‌توانند اقساط این تسهیلات را پرداخت کنند.
 پرداخت تسهیلات به مستاجران، قیمت‌ها را افزایش می‌دهدیکی دیگر از مستاجران نیز ، با بیان اینکه بازار اجاره امسال بسیار آشفته شده است، گفت: مالکان به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی به هیچ عنوان میزان رهن واحد‌های مسکونیرا افزایش نمی‌دهند، بلکه آن‌ها نرخ‌های اجاره خود را به ۲ تا ۳ میلیون تومان رسانده‌اند و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از مستاجران به مناطق جنوبی‌تر و واحد‌های مسکونی با متراژ کوچک‌تر نقل مکان کنند.
البته ناگفته نماند که در میان مصاحبه شوندگان برخی از مستاجران نیز از صاحب خانه‌های خوب خود رضایت داشتند، به گونه ای که تعدادی از این مستاجران معتقد بودند؛ موجر نه تنها امسال قرارداد خود را با ما تمدید کرده بلکه اجاره را نیز افزایش نداده است و به آن ها فرصتی طولانی برای پرداخت اجاره بها داده است.
 اقدامات تشویقی برای صاحب خانه‌ها قیمت‌های اجاره را کاهش می‌دهدمصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران ، با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ صاحب خانه خوب بودن، گفت: تشویق و فرهنگ سازی در این زمینه می‌تواند آرامش را مجدد به بازار مسکنو اجاره بازگرداند و اگر وزارت راه و شهرسازی اقدامات تشویقی ازجمله معافیت‌های مالیاتی را در دستور کار خود قرار دهد، می‌توانیم شاهد کاهش نرخ‌های اجاره در بازار باشیم.
وی در ادامه افزود: تعداد مالکان خوب به ویژه در استان تهران کم است، اما در برخی از شهرستان‌ها مالکانی هستند که در چند سال گذشته قیمت‌های اجاره خود را افزایش نداده اند و همین امر سبب می‌شود تا در آن محله قیمت‌ها رشد پیدا نکند.
رئیس اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه، باید پویش صاحب خانه خوب که هم اکنون در صدا و سیما نیز راه اندازی شده است را گسترش دهیم، گفت: تشویق فرماندار، شهردار و یا وزارت راه و شهرسازیاز صاحب خانه‌های خوب می‌تواند سبب کاهش قیمت‌های اجاره در بازار شود. البته ناگفته نماند که؛ راه اندازی صنعت اجاره داری و افزایش تسهیلات مسکن نیز  می‌تواند در بهبود وضعیت این بازار موثر باشد.
 راه اندازی موسسات اجاره داری برای کنترل قیمت اجارهدر همین رابطه چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به این موضوع که دولت در قیمت گذاری اجاره هیچ نقشی ندارد، گفت: قصد داریم با راه اندازی موسسات اجاره داری و همچنین همکاری با استارت‌آپ‌ها بتوانیم، آرامش را به بازار اجاره بازگردانیم.
وی تصریح کرد: طبق قانون ساماندهی مسکنو همچنین‌آئین نامه اجرایی که برای مستاجران وجود دارد، وظیفه دولت آن است که موسسات اجاره داری حرفه‌ای را ایجاد و برای آن‌ها امتیازاتی قائل شود که مالک و مستاجر در آن بتوانند راحت‌تر معاملات خود را انجام داده و هر دو از قواعد موجود در این حوزه تبعیت کنند، که این آئین نامه تدوین شده و بر اساس اختیارات قانونی اجرا خواهد شد.
اسلامی اظهار کرد: قیمت اجاره هر ساله و براساس میزان تورم افزایش می یابد و امسال نیز براسا نرخ تورم قیمت‌ها افزایش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی همچنین از همکاری دولت با استارت‌آپ‌ها و همچنین تدوین نظام اجاره داریحرفه‌ای برای شکستن حباب قیمتی در بازار اجاره خبر داد.
وی گفت: قصد داریم با ورود استارت‌آپ‌ها تب و تاب بازار اجاره را کاهش دهیم تا مالک و مستاجر بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
 قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابدمجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس نیز، با اشاره به اینکه رشد معاملات مسکندر یک سال گذشته کاهش یافته است، گفت: با توجه به ثبات اقتصادی کشور و همچنین روند کاهشی نرخ دلار و ارز، قیمت‌ها در بازار مسکن هم روند کاهشی به خود می‌گیرد و پیش بینی می‌شود تا در چند ماه آینده نیز قیمت‌های مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.
وی با اشاره به کاهش ارزش ریال در برابر نرخ دلار طی ۲ ماه گذشته، افزود:  افزایش قیمت مسکننیز که با تاثیر از نوسانات ایجاد شده در بازار ارز و سکه رشد جهشی پیدا کرده بود، متناسب با آن روند نزولی پیدا کند.
کیانپور پیرامون بازار اجاره نیز اظهار کرد: قیمت‌ها در این بازار با جهش زیادی همراه بوده و دولت باید اقدامات لازم را جهت کنترل این بازار در دستور کار خود قرار دهد.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: ایجاد آرامش روانی در این بازار می‌تواند آرامش را در بازار مسکنفراهم کند.
بنگاه‌های املاک نیز طی مصاحبه ای، اعلام کرده‌اند: تعداد معاملات خرید و فروش مسکن بسیار کاهش یافته، اما تعداد معاملات اجارهنسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است و به نظر می‌رسد که بسیاری از متقاضیانی که امسال قصد خرید واحد مسکونی را داشتند به دلیل رشد بیش از صد در صدی قیمت مسکن به جمع مستاجران اضافه شده‌آند و همین موضوع در بازار اجاره تاثیر بسیار جهشی تری را داشته است.
بازار اجاره امسال به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور و همچنین به دلیل تغییر شرایط اقتصادی نسبت به سال‌های گذشته دچار نوسانات قیمتی بسیاری شده و این در حالی است که دولت در چند سال گذشته نتوانسته راهکار‌های کنترلیازجمله دریافت مالیات از خانه‌های خالی، دریافت مالیات از عایدی سرمایه و همچنین راه اندازی مسکن استیجاری را اجرایی کند.
به گفته بسیاری از کارشناسان در صورت راه‌اندازی طرح مسکن استیجاری نه تنها قیمت‌ها در بازار اجاره کاهش می‌یابد بلکه قیمت‌ها در بازار خرید و فروش مسکن نیز روند نزولی پیدا می‌کندکه از این رو امیدواریم دولت بتواند این طرح‌ها را تا سال آینده به مرحله اجرایی برساند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«عماد ملت» منتشر شد+پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی در سی و هفتمین سالروز تاسیس نهاد انقلابی شورای نگهبان، پوستر تازه خود با عنوان «عماد ملت» را منتشر کرد.
فراز و فرود عملیات رمضان؛ تهران به تهدیدهای خود عمل کرد
بعد از آغاز عملیات رمضان بود که شبکه دوم تلویزیون آلمان اعلام کرد که تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله جدیدی شد.
رئیس صداوسیما: نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها تغییر می‌کند
علی‌عسکری اعلام گفت: ما باید گونه سرمایه‌داری مطلوب اسلام را تکریم کنیم و با نگاه‌های وارداتی سوسیالیستی در پی تخریب سرمایه‌داری مشروع و قانونی نباشیم؛ در واقع نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها باید اصلاح شود.
ارائه راهکار ارزان شدن فوری خانه در تلویزیون
جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «۳۶۰ درجه» به بررسی ابعاد مختلف گرانی مسکن و اجاره بها در ماه‌های اخیر می‌پردازد.
ادامه یافتن طرح ˮهنر برای همهˮ با محوریت حمایت از سیل‌زدگان
یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان با تاکید بر ادامه یافتن طرح هنر برای همه با محوریت حمایت از سیل‌زدگان برگزار شد.
انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی
فراخوان انگلیسی و عربی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای شرکت کنندگان خارجی منتشر شد.
نهج‌البلاغه |صفتى که جامع تمام عیب‌هاست
بخیل‌ کسی‌ است‌ که‌ حاضر نیست‌ از مال‌، علم‌ و سایر نعمت‌هایی که‌ خدا به‌ او عطا کرده‌ در جایی‌ که‌ عقل‌ و شرع‌ آن‌ را مطلوب‌ می‌داند انفاق‌ کند و دیگران‌ را از آن‌ نعمت‌ بهره‌مند کند.
رجایی: هدفم تقویت نگاه علمی به تاریخ شفاهی افغانستان است
دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان معتقد است که برگزاری این دوره به تقویت نگاه علمی نسبت به تاریخ شفاهی افغانستان می‌انجامد.
افسانه کمالی: سعی کردم مغز یک بچه‌ اوتیستی را روی صحنه تئاتر باز کنم
کارگردان «ماجرای عجیب سگی در شب» درباره سختی‌هایش برای تولید نمایشی می‌گوید که به موضوع اوتیسم و دنیای بیماران این اختلال روانی می‌پردازد.
هالیوود علیه ˮترامپˮ
اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ با واکنش اهالی هالیوود مواجه شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
داورزنی: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند
معاون قهرمانی و ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
هند جای انگلیس به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا را می‌گیرد
افزایش تسهیلات مسکن مهر پردیس به ۵۰ میلیون تومان
چرا دلار و سکه ارزان شدند؟
پشت پرده اخبار بحران آب چیست؟-فیلم
مرغ به کانال ۱۴هزارتومان پرکشید
کاهش بازار دلالی و سوداگری با تجمیع سرمایه های خُرد در بورس
درخواست قطعه سازان از خودروسازها
اردکانیان: پرمصرف‌های برق خوش مصرف‌ شدند
قیمت دلار آزاد 320 تومان ارزانتر از دلار بانکی- فروشنده ها بیشتر شدند
درخواست قطعه سازان از خودروسازها: قراردادهای ما را شناور و عادلانه کنید