مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم

04:00 ۱۰۳ روز و ۱۶ ساعت پیش مشرق نیوز 1,367 0
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم

یکی از اصول بسیار مهم در «مراقبت جنسی» این است که محیط رشد کودک پاک و «طیب» باشد. در نتیجه باید در محیط خانه از هر کلام غیر طیب دوری کنیم.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، در چند سال گذشته با متفاوت شدن اوضاع جامعه و همچنین سبک زندگی‌ها، بحث تربیت جنسی و آموزش اصول مراقبت از بدن به کودکان در برابر غریبه‌ها به یکی از بحث‌های چالش‌برانگیز در جامعه ایرانی تبدیل شد.
در فرهنگ ما صحبت از مسائل جنسی به درستی دارای نوعی حرمت است. به همین خاطر والدینی که می‌خواهند فرزند خود را با موضوع جنسیت و تربیت جنسی آشنا کنند معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول اعتقاد دارند که باید بدون ترس و کاملا غیرمستقیم درباره بدن و مراقبت از آن با کودک صحبت کرد. این دسته از والدین در پاسخ به ایجاد خطراتی مثل دادن اطلاعات بیش از سن کودک به او و تبعات بعدی آن مثل کنجکاوی یا بلوغ زودرس، می‌گویند که نگفتن از تربیت جنسی به مراتب تاثیر بدتری بر روی کودک خواهد داشت.
اما سوده شبیری، مدرس دوره‌های والدگری در موسسه هم‌نوا، می‌گوید که آموزش نادرست یا «غیرطیب» درباره جنسیت و مسائل جنسی می‌تواند اثرات سوء زیادی بر روان و آینده کودک داشته باشد. اگر از آن دسته والدینی هستید که دوست دارید فرزندتان مراقبت از بدن و جنسیتش را یاد بگیرد اما درباره نحوه درست بیان و آموزش آن تردید دارید، گزارش پیش رو را از دست ندهید.
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم
مراقبت جنسی به جای تربیت جنسیبهتر است به جای «تربیت جنسی» که شاید بار معنای چندان مثبتی نداشته باشد از «مراقبت جنسی» استفاده کنیم. مراقبت جنسی از کودک از ابتدای تولد و حتی قبل از آن از طریق آموزش‌های والدینی شکل می‌گیرد.
یکی از اصول بسیار مهم در «مراقبت جنسی» این است که محیط رشد کودک پاک و «طیب» باشد. در نتیجه باید در محیط خانه از هر کلام غیر طیب دوری کنیم و باید از آموزش غیرطیب به معنای آموزشی که مناسب سن بچه نیست پرهیز کنیم.
در بحت تربیت جنسی این روزها مباحثی مثل یاد دادن جنسیت یا صحبت از جلوگیری از لمس بدن کودک توسط غریبه‌ها مطرح است. اما لازم است قبل از همه این‌ها و به عنوان پیش‌نیاز، محیط رشد کودک طوری ساماندهی بشود که پیام «حرمت تن» به کودک منتقل بشود.
«حرمت تن» مدل کودک فهم، حیاست. از آن طرف مفهوم حیا خیلی گسترده تر است و شامل چیزی که می‌بینیم و می‌شنویم و یا حتی چیزی که فکر می‌کنیم هم می‌شود. مطلوب ما هم این است که فرزند ما در نوجوانی و بزرگسالی به این مرحله برسد و به همین خاطر در خردسالی و کودکی باید مفهوم «حریم» برای او جابیفتد. در واقع وقتی ما محیط را برای کودک فراهم کنیم آموزش هم غیرمستقیم و البته موثر اتفاق می‌افتد.
آموزش غیر طیب، به کودک حس ناامنی می‌دهدتجربه می‌گوید کودکانی که در محیطی رشد می‌کنند که مراقبت از بدن به آن‌ها آموزش داده می‌شود، روند رشد خود و رسیدن به تمیز عقلانی درباره حیا و حریم را با سلامت بیشتری طی می‌کنند.
از آن طرف آموزش غیرطیب؛ یعنی آموزشی که در آن از مباحث نامناسب و بزرگتر از سن کودک درباره بدن و جنسیت با او استفاده بشود؛ حتما به کودک احساس عدم امنیت و اضطراب می‌دهد. چون بچه در سنین خردسالی هنوز میل جنسی ندارند و آموزش غیرطیب ممکن است این تمایلات را به صورت کاذب و از سر کنجکاوی در او باز کند. از آن طرف به کودک احساس ناامنی می‌دهیم و او همیشه این تصور را خواهد داشت که «دنیا جای امنی نیست» و «همه آدم‌ها می‌خواهند من را اذیت کنند»
کف نیاز هر انسانی احساس نیاز به امنیت است و این حس برای بچه‌ها از حیاتی‌ترین و کلیدی‌ترین احساساتی است که به آن نیاز دارند.
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم
پیام «حرمت تن» از کودکی منتقل می‌شودبسیاری از والدین این سوال را مطرح می‌کنند که چه طور هم آموزش مستقیم درباره جنسیت و مسائل جنسی به کودک ندهیم و هم او را نسبت به مراقب جنسی از خودش آگاه کنیم؟کودک ما قرار است از رفتار ما و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم پیامی درباره  «حرمت تن» دریافت کند. پیام این است که بدن تو حرمت دارد و نباید اجازه بدهی کسی آن را لمس کند یا ببینید. مثلا کودک باید یاد بگیرد که حتی نباید پیش والدینش لباسش را عوض کند و در سنین پایینتر وقتی والدین وظیفه تعویض لباس را به عهده دارند باید با رفتارهای خود نشان بدهند که از لمس یا نگاهی که لازم نیست، به بدون کودک خود خودداری می‌کنند.
این آموزش‌ها از همان زمان کودکی و موقعی که فرزندمان را تعویض پوشک می‌کنیم شروع می‌شود. اینکه هیچ‌وقت پوشک بچه را در حضور دیگران تعویض نکنیم یکی از اصول تربیت در محیط طیب است. یا اینکه به کودک یاد بدهیم که وقتی می‌خواهد استحمام کند باید داخل حمام لباسهایش را دربیاورد و داخل حمام هم لباسهایش را بپوشید و بیرون بیاید. اگر لباس بچه را در حضور دیگران عوض کردیم یا پیش چشم بقیه پوشکش را عوض کردیم پیام مراقبت از بدن و اینکه «بدن هرکس حریم دارد» به کودک منتقل نمی‌شود.
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم
به صورت مستقیم درباره جنسیت صحبت نکنیمدر آموزش تربیت جنسی خیلی‌ها گمان می‌کنند که باید از کلام «اندام خصوصی» و توضیح آن به کودک استفاده کرد. درحالی که یاد دادن مفاهیم هم موثرتر است و هم راحت‌تر. مثلا اگر از همان سن دو سالگی، والدین هیچوقت جلوی کودک تعویض لباس انجام ندهند. کودک هم یاد می‌گیرد زمانی که به تنهایی قادر به تعویض لباس شد، باید در جایی که کسی او را نمی‌بیند این کار را انجام بدهد. این کودک در ناخودآگاهش حتما به مفهوم «حرمت تن» و «مراقبت از بدن» خودش رسیده است.
 ار آن طرف بچه‌ها در مسیر رشد خود، خواهی نخواهی با مفهوم خصوصی و عمومی آشنا می‌شوند. همه بچه‌ها می‌دانند یک کمد یا یک قسمت از خانه برای وسائل پدرشان است. می‌دانند که هرکس تخت یا رختخواب خودش را به صورت خصوصی دارد. از آن‌طرف می‌دانند که یخچال خانه یک وسیله عمومی است و متعلق به شخص خاصی در خانه نیست. پس درک مفهوم اینکه بدن آن‌ها هم متعلق به خودشان است و خصوصی به حساب می‌آید، چندان موضوع پیچیده و سختی نیست.
والدین شروع کننده صحبت درباره جنسیت نباشندهویت جنسی کودک؛ یعنی اینکه پسر است یا دختر؛ حداکثر تا سن ۷سالگی شکل خواهد گرفت. اما اینکه کودکی بخواهد بداند که به طور دقیق تفاوت دختر و پسر در چیست، اتفاقی است که شاید برای کودکی بیفتد و شاید برای یک کودک دیگر هرگز نیفتد.
برای همین والدین هیچوقت نباید شروع کننده صحبت درباره این مسئله باشند. صحبت درباره تفاوت دختر و پسر و تبیین این مسئله باید زمانی اتفاق بیفتد که کودک مستقیما از ما سوال کند و یا کنجکاوی‌هایی از او ببینیم که مربوط به این مسئله است.
 در این مواقع اول از همه باید به کودک اطمینان بدهیم که می‌تواند سوالش را بدون ترس، بدون دعوا شدن و بدون اینکه قضاوتش کنیم از ما بپرسد. در واقع کودک هم برای این موضوع و هم برای موضوعات دیگر بایدمطمئن باشد که همیشه بهترین جواب را از والدینش می‌گیرد.
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم
نقاشی بکشیم و از کارکرد بدن بگوییمگاهی کنجکاوی کودک به خاطر دیدن صحنه‌ای است که ناخودآگاه با آن مواجه شده است. مثل سرزده وارد شدن به اتاق تعویض پوشک یک نوزاد. اگر بعد از این اتفاق کودک ما یک‌بار نسبت به عضو خصوصی بدنش کنجکاوی کرد ایرادی ندارد. اما اگر این کنجکاوی ادامه‌دار بود باید زنگ هشداری برای والدین باشد. البته این زنگ هشدار هم به این معنا نیست که کودک ما از نظر جنسی از دست رفته است و یا منحرف شده است، بلکه فقط به این معناست که کنجکاوی کودک ما هنوز برطرف نشده و او نسبت به این موضوع کمی بیشتر از معمول حساس شده است.
یک روش پیشنهادی برای روبه رو شدن با این موقعیت این است که بر روی یک کاغذ نقاشی از یک انسان بکشیم. این نقاشی باید شبیه نقاشی کودکانه باشد نه یک نقاشی نزدیک به واقعیت. خوبی این روش این است که کودک را یکی‌یکی با کارکرد اعضای مختلف بدن آشنا می‌کنیم و مجبور نیستیم یک‌راست سراغ توضیح اندام خصوصی برویم.
مراقبت جنسی را جایگزین تربیت جنسی کنیم
آموزش غیرمستقیم به کودک و مستقیم به والدیننه تنها آموزش مراقب جنسی بلکه هر آموزش دیگری اگر به جای گفت‌وگوی مستقیم به آموزش از طریق سبک زندگی منتهی بشود، مفیدتر است. مثلا در ارتباط با غریبه‌ها فرزند ما حتما از نوع برخورد ما با مردم در کوچه و خیابان و برخورد ما با فامیل و آشنایان مفاهیم «غریبه» و «آشنا» را درک می‌کند.
اما از آن‌طرف آموزش به والدین کودک، باید کاملا مستقیم باشد. گفتیم که محیط رشد کودک باید محیط طیب باشد، پس مادر و پدر باید آموزش دیده باشند تا بتوانند این محیط را به وجود بیاورند. والدین لازم است بدانند که پاسخ سوالات کودک را چه طور بدهند، چه اصولی را رعایت کنند و چه ملاحظاتی داشته باشند. این آموزش‌ها می‌تواند از طریق کلاس‌های مختلف فرزندپروری و یا مطالعه کتاب به دست بیاید.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

لزوم استفاده از توانمندی بانوان در مربیگری تیم‌های بانوان
معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان،حضور یک مربی خانم در کنار بانوان ورزشکار را از لحاظ همدلی و ایجاد روحیه مناسب برای ورزشکاران ، دارای اهمیت خاصی ارزیابی کرد.
حذف نمایندگان ایران در روز دوم دوومیدانی بازی‌های نظامیان جهان
نمایندگان ایران در روز دوم بازی های نظامیان جهان در رشته دو و میدانی از صعود به فینال بازماندند.
اوراواردز حریف الهلال در فینال لیگ قهرمانان آسیا شد
نماینده ژاپن با برتری برابر گوانگ‌ژو در مجموع دو دیدار رفت و برگشت حریف الهلال در دیدار نهایی شد.
پیروزی فوتسالیست‌های ایران مقابل ترکمنستان
ملی‌پوشان فوتسال ایران در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا مقابل ترکمنستان به برتری رسیدند.
ادامه موفقیت بالای جدولی‌ها- امیدواری برای استقلال‌خوزستان
هفته نهم لیگ یک با برگزاری سه دیدار ادامه یافت.
آمریکا تحریم‌های ترکیه را لغو کرد
وزارت خزانه‌داری آمریکا از لغو تحریم‌های این کشور علیه ترکیه خبر داد.
ترامپ: تحریم‌های ترکیه لغو می‌شود- کردها از آمریکا سپاسگذارند
رئیس جمهور ترکیه در سخنانی درباره وضعیت سوریه و تحولات اخیر در شمال این کشور با اعلام دستور لغو تحریم‌ها علیه ترکیه گفت از این کشور خواسته آتش بس در شمال سوریه را دائمی کند.
انتقاد دوباره وزیر خارجه آلمان از طرح وزیر دفاع کشورش درباره سوریه
وزیر خارجه آلمان بار دیگر از طرح وزیر دفاع این کشور درباره سوریه مبنی بر استقرار نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در شمال سوریه انتقاد کرد. این درحالی است که دولت ترکیه گفته درباره این طرح با آلمان گفتگو می‌کند.
آمریکا: هنوز تصمیم نهایی درباره حضور نظامی در شمال سوریه  نگرفته‌ایم
فرستاده آمریکا به سوریه اعلام کرد این کشور هنوز تصمیم نهایی درباره حضور نظامی‌اش در شمال سوریه نگرفته است.
واکنش چین به توافق ترکیه و روسیه درباره سوریه
وزارت خارجه چین توافق اخیر ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه را "مفید" خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جلسه دشتی با استراماچونی و تکذیب بازگشت اللهیار
باشگاه استقلال اعلام کرد که اخباری مبنی بر بازگشت صیادمنش به این باشگاه صحت ندارد.
علت دروغ گویی کودکان چیست؟
یک روانشناس درباره راهکار مقابله با دروغ گویی کودکان توضیحاتی داد.
تغییر برنامه ۴ مسابقه از هفته دوازدهم لیگ برتر
کمیته مسابقات از تغییر ۴ مسابقه از هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال در فصل ۹۹-۹۸ خبر داد.
یک سهمیه المپیک دوچرخه سواری نهایی شد
با اعلام اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، یک سهمیه المپیک ۲۰۲۰ ایران قطعی شد.
جام برندگان فوتبال ساحلی- تورنمنت دوستانه با عنوان جذاب
تورنمنت باشگاهی فوتبال ساحلی در حالی در ترکیه آغاز شده است که برای ایجاد جذابیت، با عنوان "جام باشگاه‌های جهان" خطاب می‌شود و ماهیت واقعی آن با اسمش در تضاد است. اگر چه ترجمه عنوان انگلیسی آن هم جام باشگاه‌ها نیست.
ظاهر متفاوت «ساره بیات» روی پوستر فیلم جدیدش- عکس
«شهره لرستانی» مهمان امشبِ سروش صحت
تعطیلی 4 روزه سینماهای کشور
بازگشت «مطرب» گونه پرویز پرستویی به سینماها
نقد مصدق در «رادیکال سه»
احتمال حضور کیانو ریوز در دنیای «سریع و خشن»
بازگشت آزاده صمدی با «آن دیگری» به صحنه هنر
قاچاق این بار دامن «شبی که ماه کامل شد» را گرفت
منتظر سری جدید مجموعه پرطرفدار «شام ایرانی» باشید
اکران «زغال» ایرانی در فرانسه