توسعه و گسترش رشته‌های تخصصی علوم پزشکی بر مبنای نیازسنجی

10:06 ۹۹ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 2,117 0
توسعه و گسترش رشته‌های تخصصی علوم پزشکی بر مبنای نیازسنجی

دبیر شورای علوم پایه پزشکی و بهداشت و تخصصی، توسعه و گسترش رشته‌های تخصصی بر مبنای نیازسنجی را از دیگر برنامه‌های این دبیرخانه نام برد و تصریح کرد: به منظور سیاستگذاری و برنامه ریزی در رشته مقاطع و رشته محل‌های تحصیلی می‌بایست تحلیل مناسبی از نیروهای انسانی مورد نیاز کشور در حیطه‌های مختلف تخصصی داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر معصومه جرجانی دبیر شورای علوم پایه پزشکی و بهداشت و تخصصی با تاکید بر لزوم تحول در حوزه علوم پایه پزشکی به عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه‌های در دست اجرا، به بازنگری برنامه‌های آموزشی درسی رشته‌های مختلف علوم پایه پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: با تحولات چشمگیری که در عصر هوشمندی در پیش روی رشته‌های مختلف حوزه پزشکی وجود دارد، ضرورت تربیت متخصصین توانمند که قابلیت و مهارت‌های لازم برای ارائه خدمات در قالب موقعیت شغلی خود را داشته باشند، بیش از گذشته احساس می‌شود. در عین حال نیروهای متخصص آینده باید قدرت خود فراگیری بالایی داشته تا بتوانند با استفاده از تکنولوژی‌های نوظهور و جدید به ارائه خدمات تخصصی بپردازند.
وی ضمن تاکید بر ضرورت خلق ثروت دانش بنیان، گفت: با اعمال تغییراتی در برنامه‌های آموزشی، می‌توان توانایی فارغ التحصیلان را در کارآفرینی و تولید ثروت‌های دانش بنیان در کشور افزایش داد.
دکتر جرجانی توسعه و گسترش رشته‌های تخصصی بر مبنای نیازسنجی را از دیگر برنامه‌های این دبیرخانه نام برد و تصریح کرد: به منظور سیاستگذاری و برنامه ریزی در رشته مقاطع و رشته محل‌های تحصیلی می‌بایست تحلیل مناسبی از نیروهای انسانی مورد نیاز کشور در حیطه‌های مختلف تخصصی داشته باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت تفکیک نیاز به نیروی انسانی متخصص و تربیت نیرو از یکدیگر، اظهار داشت: وظیفه مسئولان این است که حداکثر بهره برداری را از ظرفیت و منابع انسانی و مالی موجود در کشور در جهت تربیت نیروی انسانی داشته باشند.
وی افزود: با تغییراتی که اخیراً در ساختار هیأت‌های ممتحنه و ارزشیابی مناطق آمایشی صورت گرفته، در حال حاضر شبکه ای از بوردهای تخصصی و صاحبنظران حوزه علوم پایه پزشکی را به عنوان بازوهای تخصصی و مشورتی دبیرخانه در اختیار داریم که این فرصت را به ما می‌دهد تا با تکیه بر نیازهای همه مناطق آمایشی کشور و با استفاده از نظرات طیف گسترده ای از متخصصین، سیاستگذاری و برنامه ریزی نمائیم.
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی بهداشت و تخصصی به ارتقای کیفیت سوالات و آزمون‌های حوزه علوم پایه پزشکی اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت: با هماهنگی‌هایی که با مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور صورت گرفته در تلاش هستیم تا با مشارکت تمامی اعضای هیأت‌های ممتحنه و ارزشیابی مناطق آمایشی، گنجینه سوالات استاندارد را فراهم نمائیم تا با این رویکرد هم روند طراحی و انتخاب سوال با کیفیت، دقت و سهولت بیشتری انجام شود و هم مشکلات اجرایی و هزینه‌های برگزاری آزمون کاهش یابد.
ویادامه داد: درخواست دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی از همه دبیران بورد مناطق آمایشی این است که با همکاری اعضای هیأت ممتحنه و سایر اعضای هیأت علمی توانمند منطقه آمایشی در تولید دفترچه سوالات استاندارد برای آزمون‌های مختلف مرتبط با رشته فعالیت نموده و آن را برای بهره برداری در بانک سوال به مرکز سنجش ارسال نمایند.
دکتر جرجانی با اشاره به لزوم کاهش تصدی گری در دبیرخانه علوم پایه، نقش حمایتگر مسئولان و معاونت‌های آموزشی دانشگاه‌های مناطق آمایشی را از فعالیت‌های دبیران و اعضای هیأت‌های ممتحنه و ارزشیابی مناطق آمایشی مورد تاکید قرار داده و تصریح کرد: در این راستا از سوی معاونت آموزشی وزارت، هماهنگی‌های لازم با مسئولان دانشگاه‌ها صورت پذیرفته تا تسهیلات و امکانات لازم را برای دبیران بورد و در راستای انجام وظایف و مسئولیت‌های آنان فراهم نمایند. وی ضمن بیان مزایای استفاده از تکنولوژی در برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی پرداخته، گفت تشکیل جلسات مجازی برای برگزاری این قبیل نشست‌ها به دبیران بورد توصیه شده است.
وی هم چنین با اشاره به اهمیت داشتن ارتباطات و فعالیت در عرصه بین الملل با توجه به پتانسیل علمی موجود در کشور اظهار داشت: اجرای برنامه‌های آموزشی مشترک با مراکز خارج از کشور و پذیرش دانشجوی خارجی از دیگر برنامه‌های دبیرخانه شورای علوم پایه پزشکی می‌باشد تا بدین ترتیب هم در زمینه تولید دانش و هم در حوزه تربیت نیروی انسانی برای منطقه و کشورهای دیگر بتوانیم سهم خود را در حوزه بین الملل ایفا نمائیم. در همین راستا وجود وب سایتی فعال و روز آمد به زبان انگلیسی که معرف ظرفیت‌های علمی کشور به خارج از مرزها باشد ضروری بوده و می‌تواند در این خصوص مثمر ثمر واقع شود
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی با اشاره به راهبرد تعامل و نزدیکی حوزه علوم پایه با سایر حوزه‌های سلامت و پزشکی در جهت دستیابی به مرجعیت علمی، تجمیع دانش پایه با دانش بالینی را برای رسیدن به این هدف، مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: با شیوه‌های مختلف سیاستگذاری و ایجاد تغییرات در برنامه‌های آموزشی و اجرای دوره‌های کارآموزی و کارورزی این ارتباط بیش از پیش نزدیک خواهد شد. در واقع کاربردی تر کردن رشته‌های علوم پایه پزشکی به این رشته‌ها کمک خواهد کرد تا جایگاه مناسب خود را در حوزه سلامت پیدا کنند.
دکتر جرجانی تقویت دوره‌های MD-PhD را از دیگر برنامه‌های دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی برشمرد و خاطرنشان کرد: حمایت و تشویق فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی عمومی به منظور ادامه تحصیل در گروههای علوم پایه پزشکی از برنامه‌های این دبیرخانه می‌باشد و تلاش ما بر این است که با اعمال سیاست‌ها و برنامه ریزی مؤثر به دانشجویان پزشکی انگیزه لازم جهت ورود به این دوره‌ها را بدهیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی ارتقا شیوه و کیفیت برگزاری آزمون‌های ورودی و نحوه ارزیابی توانمندیهای فارغ التحصیلان را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام این دبیرخانه برشمرد و اظهار داشت امیدواریم با کار عمیق مطالعاتی و استفاده از نظر کارشناسان بتوانیم الگوهای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و شیوه‌های ارزشیابی دانشجویان در دوره تحصیلی را به نحو مطلوبی ارتقا دهیم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

رفاه، بانکی که استاندارد است
سال پیش وقتی که موسسه DQS آلمان، بانک رفاه را به عنوان اولین بانک ایرانی در خاورمیانه در کنار بانک‌هایی همچون "کامرس بانک" و "دویچه بانک" شایسته دریافت گواهینامه ایزو با استاندارد۹۰۰۱:۲۰۰۰ ISOدر تمامی امور بانکی معرفی کرد، کمتر بانکی بود که به فکر استاندارد باشد.
چه کار کنیم تا بر ترس‌مان از پرواز غلبه کنیم؟
هر انسانی از چیزی می‌ترسد. ترس از حیوانات، ترس از تاریکی، ترس از تنهایی، ترس از جمع‌های شلوغ و آشنایی با افراد جدید. هر کدام از این ترس‌ها منشا و دلیلی دارند که گاهی بسیار آزاردهنده است و زندگی افردا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS در پتروشیمی رجال
"رجال"یکی از شرکت‌های معتبر پتروشیمی ایران، از زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS استفاده می‌کند.
روح‌الله زم کیست و چه کرد؟
یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های ضد ایرانی امروز بازداشت شد. روح‌الله زم که بیشتر به نام کانال تلگرامی‌اش یعنی «آمدنیوز» شناخته می‌شود، کیست؟
ویدئو - مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور
نخستین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور با حضور هفت تیم طی روزهای 21 و 22 مهر در بندرعباس برگزار شد. در پایان تیم فولاد هرمزگان الف قهرمان و تیم گلستان نایب قهرمان شد. مقام سوم این رقابت‌ها هم به طور مشترک‌ به تیم‌های فولاد هرمزگان ب و ستارگان فارس رسید.
اعلام نامزدهای بهترین دو ومیدانی‌کاران مرد سال ۲۰۱۹
فدراسیون جهانی دو و میدانی اسامی ۱۱ نامزد دریافت عنوان بهترین ورزشکار مرد جهان در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.
اماکن ورزشی استان کرمانشاه در خدمت زوار اربعین
مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: برحسب دستور وزیر ورزش و جوانان، کلیه اماکن ورزشی این استان آماده اسکان و خدمت‌رسانی به زوار اربعین خواهد بود.
سلطانی‌فر: امکانات حضور بانوان تماشاگر فوتبال در ۱۰ استادیوم کشور فراهم است
وزیر ورزش و جوانان گفت: با رعایت حدود فرهنگی و شرعی، آمادگی و امکانات پذیرایی از خانم های تماشاگر فوتبال در ١٠ استادیوم کشور فراهم است.
فدرر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت می‌کند
تنیسور سوییسی اعلام کرد که می‌خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو رقابت کند.
سرمربی جدید لیون انتخاب شد
رودی گارسیا به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال لیون فرانسه انتخاب شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وزنه‌برداران نوجوان، قربانی بی‌پولی فدراسیون- ماه‌ها اردونشینی برای هیچ
حاصل ماه ها تمرین و اردونشینی برای وزنه‌برداران نوجوان در سال ۲۰۱۹ بازگشت به خانه بوده بدون که اینکه حضور در تخته مسابقات آسیایی و جهانی را تجربه کنند.
دلیل حضور علی دایی در فدراسیون فوتبال چه بود؟
سرمربی پیشین تیم فوتبال سایپا برای پیگیری شکایتش از این باشگاه در فدراسیون فوتبال حضور یافت.
عیادت رهبر انقلاب اسلامی از حضرت آیت الله مکارم شیرازی
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) از حضرت آیت الله مکارم شیرازی در یکی از بیمارستان‌های تهران عیادت کردند.
واکنش پلیس به اجاره ساعتی سوئیت در تهران
جانشین فرمانده ناجا به اجاره ساعتی سوئیت‌ها واکنش نشان داد و گفت که پلیس چنین مواردی را بررسی و کنترل می‌کند.
کدام استان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد می‌شوند؟
طرح یارانه دستمزد هم‌اکنون در استان‌های خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام و چهارمحال بختیاری اجرا می‌شود.
مراسم آغاز سال تحصیلی چهارشنبه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود
ضرورت تغییر و تحول سرفصل‌های درسی دانشگاه مذاهب
گزینش پزشک بومی از اولویت‌های وزارت بهداشت
نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد
حداکثر واحدهای مجاز نیمسال آخر دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد
راه اندازی سامانه ارتقاء اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر
پذیرش بیش از 1700 دانشجوی جدید در دانشگاه یاسوج
سهمیه‌های تعیین شده در کنکور با فضای رقابت علمی مغایرت دارد
شرایط بازگشت دانشجویان بازمانده از تحصیل دانشگاه آزاد اعلام شد
ظرفیت ۱۸دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی صفر شد- ارائه درخواست تجمیع ۱۷ مؤسسه به وزارت علوم