افزایش جسارت تصمیم‌گیری در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با تفویض حداکثری اختیارات

14:43 ۱۰۰ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 1,262 0
افزایش جسارت تصمیم‌گیری در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با تفویض حداکثری اختیارات

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تفویض حداکثر اختیارات به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موجب خواهد شد که شهرداران و دهیاران با جسارت بیشتری تصمیم گیری کنند.

ایسنا

سید مهدی مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن گرامیداشت ۱۴ تیر ماه روز شهرداری ها و دهیاری ها بر حمایت جدی و موثر از حوزه مدیریتی شهرها و روستاها در راستای تقویت شهرداری و دهیاری‌ها تاکید کرد و افزود: بسترسازی بروز استعدادها در حوزه مدیریتی شهری و روستایی با تفویض اختیارات بیشتر، موجب اثربخشی و ارتقای سطح کارآمدی و کارآیی این حوزه مدیریتی خواهد شد.
وی در ادامه گفت: شهرداری ها و دهیاری ها نیازمند حمایت جدی تری هستند و بایستی بیشتر از گذشته مدیران شهری و روستایی در چرخه حمایتی دولت قرار گیرند. اگر دولت به دنبال ساختار اساسی است باید به نقش آفرینی مردم و تشکل های مردمی بیشتر بها دهد.
مقدسی تصریح کرد: دولت زمانی می‌تواند در مسیر چابک سازی حرکت کند که با ارتقای اختیارات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به این باور برسد که این اقدام قطعاً در اثربخشی فعالیت های این حوزه مثمر ثمر خواهد بود و نیازمند است در این راستا اقدامات جدی از سوی حاکمیت صورت گیرد.
وی تاکید کرد: هر چقدر اعتماد دولت به مردم، تشکل های مردمی و مجموعه ظرفیت های شوراهای اسلامی، شهرداری و دهیاری ها بیشتر شود علاوه بر چابک سازی دولت و سبک کردن بار مسئولیتی آن زمینه ساز بروز استعدادها و توانمندی ها خواهد شد.
این نماینده مردم در خانه ملت در ادامه با تاکید بر تقویت بعد نظارتی دولت در حوزه مدیریت شهری و روستایی گفت: دولت باید در حوزه مدیریت شهرها و روستاها مداخلات خود را کاهش داده و در عوض بعد نظارتی را تقویت کند که نتیجه آن واگذاری امور و برطرف کردن مطالبات مردمی توسط خود مردم خواهد شد.
وی استراتژی مشارکت مردم در حوزه مدیریتی توسط دولت را یک رویکرد و سیاست صحیح و معقول برشمرد و افزود: باور به ظرفیت‌های مردمی در حوزه شهر و روستا یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و باید در عمل جلوه گر شود.
وی از روز شهرداری ها و دهیاری ها به عنوان روز یادآوری ظرفیت‌های مردمی یاد کرد و افزود: این روز در واقع روز ضرورت حمایت جدی از مدیران شهری و روستایی است.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت از پیگیری افزایش اختیارات مدیران شهری و روستایی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: معافیت پرداخت دهیاری ها از مالیات و نیز افزایش میزان پرداختی اعتبارات از محل مالیات بر ارزش افزوده در حوزه روستاها نسبت به گذشته و نیز تلاش برای افزایش سهم شهرداری ها و دهیاری‌ها در لایحه مالیات بر ارزش افزوده از جمله اقدامات مجلس شورای اسلامی برای حمایت از مدیریت شهری و روستایی است تا پارلمان شهری و مقامات محلی بتوانند در سایه حمایت‌هایی که در حوزه کلان کشور صورت می‌گیرد نسبت به انجام وظایف و ماموریت های محوله موفق باشند.
وی بیان کرد: با وجود اعمال سیاست های حمایتی از سوی مجلس و دولت در حمایت از شهرداری ها و دهیاری ها اما همچنان این حمایت ها ناکافی است و باید فراگیرتر و اثرگذار شود. براین اساس مجلس شورای اسلامی از بررسی و تصویب هر لایحه ای که از سوی دولت به خانه ملت تقدیم شده و منجر به تقویت موقعیت و مدیریت شهری و روستایی شود استقبال خواهد کرد.
با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ۱۴ تیرماه برای نخستین بار، تحت عنوان «روز شهرداری و دهیاری» در سالنامه رسمی کشور درج شد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

رفاه، بانکی که استاندارد است
سال پیش وقتی که موسسه DQS آلمان، بانک رفاه را به عنوان اولین بانک ایرانی در خاورمیانه در کنار بانک‌هایی همچون "کامرس بانک" و "دویچه بانک" شایسته دریافت گواهینامه ایزو با استاندارد۹۰۰۱:۲۰۰۰ ISOدر تمامی امور بانکی معرفی کرد، کمتر بانکی بود که به فکر استاندارد باشد.
چه کار کنیم تا بر ترس‌مان از پرواز غلبه کنیم؟
هر انسانی از چیزی می‌ترسد. ترس از حیوانات، ترس از تاریکی، ترس از تنهایی، ترس از جمع‌های شلوغ و آشنایی با افراد جدید. هر کدام از این ترس‌ها منشا و دلیلی دارند که گاهی بسیار آزاردهنده است و زندگی افردا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS در پتروشیمی رجال
"رجال"یکی از شرکت‌های معتبر پتروشیمی ایران، از زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS استفاده می‌کند.
روح‌الله زم کیست و چه کرد؟
یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های ضد ایرانی امروز بازداشت شد. روح‌الله زم که بیشتر به نام کانال تلگرامی‌اش یعنی «آمدنیوز» شناخته می‌شود، کیست؟
ویدئو - مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور
نخستین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور با حضور هفت تیم طی روزهای 21 و 22 مهر در بندرعباس برگزار شد. در پایان تیم فولاد هرمزگان الف قهرمان و تیم گلستان نایب قهرمان شد. مقام سوم این رقابت‌ها هم به طور مشترک‌ به تیم‌های فولاد هرمزگان ب و ستارگان فارس رسید.
اعلام نامزدهای بهترین دو ومیدانی‌کاران مرد سال ۲۰۱۹
فدراسیون جهانی دو و میدانی اسامی ۱۱ نامزد دریافت عنوان بهترین ورزشکار مرد جهان در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.
اماکن ورزشی استان کرمانشاه در خدمت زوار اربعین
مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: برحسب دستور وزیر ورزش و جوانان، کلیه اماکن ورزشی این استان آماده اسکان و خدمت‌رسانی به زوار اربعین خواهد بود.
سلطانی‌فر: امکانات حضور بانوان تماشاگر فوتبال در ۱۰ استادیوم کشور فراهم است
وزیر ورزش و جوانان گفت: با رعایت حدود فرهنگی و شرعی، آمادگی و امکانات پذیرایی از خانم های تماشاگر فوتبال در ١٠ استادیوم کشور فراهم است.
فدرر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت می‌کند
تنیسور سوییسی اعلام کرد که می‌خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو رقابت کند.
سرمربی جدید لیون انتخاب شد
رودی گارسیا به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال لیون فرانسه انتخاب شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وزنه‌برداران نوجوان، قربانی بی‌پولی فدراسیون- ماه‌ها اردونشینی برای هیچ
حاصل ماه ها تمرین و اردونشینی برای وزنه‌برداران نوجوان در سال ۲۰۱۹ بازگشت به خانه بوده بدون که اینکه حضور در تخته مسابقات آسیایی و جهانی را تجربه کنند.
دلیل حضور علی دایی در فدراسیون فوتبال چه بود؟
سرمربی پیشین تیم فوتبال سایپا برای پیگیری شکایتش از این باشگاه در فدراسیون فوتبال حضور یافت.
عیادت رهبر انقلاب اسلامی از حضرت آیت الله مکارم شیرازی
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) از حضرت آیت الله مکارم شیرازی در یکی از بیمارستان‌های تهران عیادت کردند.
واکنش پلیس به اجاره ساعتی سوئیت در تهران
جانشین فرمانده ناجا به اجاره ساعتی سوئیت‌ها واکنش نشان داد و گفت که پلیس چنین مواردی را بررسی و کنترل می‌کند.
کدام استان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد می‌شوند؟
طرح یارانه دستمزد هم‌اکنون در استان‌های خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام و چهارمحال بختیاری اجرا می‌شود.
درخواست نماینده تبریز برای رسیدگی به وضعیت بازنشستگان
انتقاد کامران از طرح اظهارات غیرکارشناسی در مورد انتقال آب
کاظمی: عده‌ای محل تامین آب شرب چهارمحال و بختیاری را تخریب کرده‌اند
نیروهای تحصیلکرده بومی در نیروگاه هریس به کار گرفته شوند
انتقاد خجسته از نحوه واگذاری سیلوی همدان
لاهوتی: انتقال آب خزر غیرممکن و تبلیغاتی است
کمالی‌پور: پرداخت خسارات کشاورزان در اولویت قرار گیرد
همتی: مبنای قضاوت انتقال آب کار علمی است
بختیار: دستگاه‌های مختلف درباره اختصاص قیر رایگان هماهنگ نیستند
محکومیت حمله ترکیه به سوریه در قالب تذکر تعدادی از نمایندگان