حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

02:18 ۱۱۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 1,344 0
حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

دختران فوتبالیست ایران که هیچ گاه نتوانستند به جام جهانی زنان صعود کنند، این روزها که بازار اخبار جام جهانی زنان داغ است از حس و حال و آرزوهایشان گفتند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هفدهم خرداد ماه بود که سوت آغاز جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه زده شد و ۲۴ تیم رقابت خود را برای کسب معتبرترین جام فوتبال زنان آغاز کردند. در پایان دور گروهی ۱۶ تیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند تا حساست این بازی‌ها روز به روز بیشتر شود. این روزها اخبار زنان را می‌توان در اکثر رسانه‌ها دید و مخاطبان زیادی این اخبار را دنبال می‌کنند. دختران فوتبالیست ایران نیز یکی از این دسته هستند و این روزها با حس و حال خاصی به یکی از جدی‌ترین مخاطبان تبدیل شدند. دخترانی که رؤیای حضور در این جام را دارند فاصله‌ای بزرگ را بین خود و تحقق رویایشان حس می‌کنند؛ فاصله‌ای که شاید آنها را دلسرد کند و حسرت آنانی می‌شود که بعد از سال‌ها بازی اکنون در گوشه ذهن خود به خداحافظی از مستطیل سبز رنگ فکر می‌کنند.

همه می‌دانیم که برنامه‌ریزی، توجه و صرف وقت و امکانات عواملی اساسی در پیشرفت فوتبال یک کشور محسوب می‌شوند. به همان اندازه با پیگیری اخبار و مشاهده فوتبال زنان ایران می‌توان فهمید که سهم دختران فوتبالیست ایران از این امکانات و توجهات محدود است؛ تا آنجا که جام جهانی که هیچ، دخترانمانحتبرؤیای بازی در ورزشگاه آزادی را دارند و علی رغم وعده‌هایی که در این زمینه به آنها داده شد اما تحقق پیدا نکرد.

در گفت‌وگو با برخی از بازیکنان تیم ملی زنان ایران از حس و حال آنها نسبت به جام جهانی پرسیدیم. رؤیای دویدن در عرصه‌ای به بزرگی جهان را با آنها مرور کردیم و حسرتی عجیب در جواب‌هایشان یافتیم.

در ادامه گفت‌وگوی ایسنا را با برخی از بازیکنان تیم ملی در مورد جام جهانی فوتبال زنان می‌خوانید

دختران فوتبالیست ایران پیگیر اخبار جام جهانی هستند

سارا قمی کاپیتان تیم ملیدر این مورد گفت: بازی‌ها را از شبکه‌های مجازی می‌بینم اما نتوانستم کامل تماشا کنم. در این مسابقات طرفدار برزیل هستم ولی فوتبال آمریکا را خیلی دوست دارم. هر چند همه تیم‌هایی که به مرحله یک هشتم صعود کردند، قوی هستند اما به نظرم احتمال قهرمانی آمریکا بیشتر است.

هاجر دباغیهم در این مورد بیان کرد: اخبار را پیگیری می‌کنم. نمی‌توانم همه بازی‌ها را ببینم. البته برخی از سایت‌ها پخش زنده دارند اما آنقدر vpn‌ها دستکاری شده که دائم قطع و وصل می‌شود. طرفدار آمریکا هستم و با نتایجی که گرفته فکر می‌کنم یک پای فینال است.

زهرا خواجوی (دروازه‌بان تیم ملی)هم می‌گوید همه نتیجه‌ها را می‌داند و تا جایی که بتواند اخبار را پیگیری می‌کند و اگر وقت داشته باشد بازی‌ها را کامل تماشا می‌کند. طرفدار آمریکا است و می‌گوید آمریکا تیم خوب و با تجربه‌ای است و پر افتخارترین تیم حاضر در جام جهانی محسوب می‌شود.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

ایکاش روزی خود را در جام جهانی ببینم

قمیمعتقد است: با دیدن این بازی‌ها متوجه فاصله ایران با کشورهای حاضر در جام جهانی می‌شویم. در طول مسابقات به این فکر می‌کنم که آیا آرزویمان برآورده می‌شود و به جام جهانی می‌رویم؟ این مسابقات وضعیت فوتبال بانوان را نشان می‌دهد که چقدر قوی هستند و به عبارتی فوتبال زن و مرد ندارد.

او در مورد حس حال خود از تماشای این بازی‌ها گفت: فقط افسوس می‌خورم که چگونه فوتبالمان نتوانست حداقل در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشد.ایکاش روزی بتوانیم در این مسابقات شرکت کنیم.

دباغیگفت: جام جهانی آرزویی است که از ما گرفته شده است و رسیدن به آن دست ما نیست، چرا که برنامهریزیو امکانات زیادی می‌خواهد. امیدوارم روزی برسد که به این آرزوی دوردستمان برسیم.

خواجویهم جام جهانی را مهمترین رویداد فوتبالی بین زنان و مردان دانست و گفت: بازیکنان و تیم‌ها در این رویدادمی‌توانند بازی خود را به نمایش بگذارند و خود را به دنیا ثابت کنند. من هم مثل بقیه دوست دارم که همراه با تیم ملی کشورم این مسابقات را تجربه کنم و خودم را محک بزنم.

وقتی از خواجوی پرسیدم که فکر می‌کند دروازه بانی در جام جهانی چه حسی داشته باشد هر چه فکر کرد نتوانست حس و حالش را بگوید و فقط به گفتن این جمله بسنده کرد که" سوال سختی است چون تا زمانی که چیزی را تجربه نکنیم، صحبت کردن درباره‌اش سخت است. "

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

جام جهانی رویایی در دوردست‌ها

کاپیتان تیم ملیمی‌گوید حضور در جام جهانی به سال‌ها برنامه‌ریزی و امکانات نیاز دارد و معتقد است: فاصله‌مان تا جام جهانی خیلی دور است ولی هیچ چیزی نشد ندارد. آدم اگر رویایی را ببافد و امکانات لازم را داشته باشد به آن می‌رسد.ایکاش این اتفاق بیفتد چون ما واقعاً افسوس می‌خوریم.

دباغی نیز بیان کرد: با رؤیا و تلاش تکنفرهصعود به جام جهانی شدنی نیست و هر کدام از تیم‌های حاضر در این رویداد لیگ‌های قدرتمند با امکانات خوبی دارند.

دروازه‌بان تیم ملیمعتقد است: در شرایط فعلی با توجه به امکاناتی که داریم انتظار صعود به جام جهانی چیزی بیش از یک رؤیا یا آرزو نیست. البته هر چه رو به جلو می‌رویم شرایط تیم ملی، لیگ و استعدادهای پایه‌مان خیلی بهتر می‌شود ولی هنوز هم خیلی جای کار دارد. فدراسیون فوتبال باید کمکمان کند تا خودمان را به آن سطح برسانیم. امیدوارم نسل فعلی و آینده روزی جام جهانی را از نزدیک تجربه کنند. اگر خیلی امیدوارانه به این قضیه نگاه کنم ممکن است هم نسل‌های من هم شانس چنین تجربه‌ای داشته باشند اما به همکاری، امکانات و هماهنگی نیاز داریم.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد

آنچه در جام جهانی توجه دختران فوتبالیست را جلب کرد

دباغیدر این مورد گفت: حرکاتمارتاسیلوا، بازیکن برزیل که خواهان برابری زن و مرد است توجهم را جلب کرده است. او در شادی‌های بعد از گلش نشانه‌هایی از برابری دارد و آنگونه که دنبالش می‌کنم همیشه خواهان این برابری در امکانات، قراردادها و سایر مسائل است. اکنون هم رکورد گل زده در جام جهانی را شکست و در صدر زنان و مردان قرار گرفت.

خواجویهم در این مورد دروازه‌بان دوم تیم ملی انگلیس را انتخاب کرد و گفت: او بعد از ۱۲ سال نشستن روی نیمکت انگلیس در بازی با آرژانتین درون دروازه ایستاد. واقعاً این همه صبر او توجهم را جلب کرد.

به گزارش ایسنا، امید است که مسئولان ورزشی کشور رؤیای دختران فوتبالیست ایران را ببینند و با فراهم کردن امکانات لازم برای آنها در راه سخت تحقق این رویاها دستشان را بگیرند.

حسرت بانوان فوتبالیست ایران: جام جهانی و آرزویی که محقق نشد


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

رفاه، بانکی که استاندارد است
سال پیش وقتی که موسسه DQS آلمان، بانک رفاه را به عنوان اولین بانک ایرانی در خاورمیانه در کنار بانک‌هایی همچون "کامرس بانک" و "دویچه بانک" شایسته دریافت گواهینامه ایزو با استاندارد۹۰۰۱:۲۰۰۰ ISOدر تمامی امور بانکی معرفی کرد، کمتر بانکی بود که به فکر استاندارد باشد.
چه کار کنیم تا بر ترس‌مان از پرواز غلبه کنیم؟
هر انسانی از چیزی می‌ترسد. ترس از حیوانات، ترس از تاریکی، ترس از تنهایی، ترس از جمع‌های شلوغ و آشنایی با افراد جدید. هر کدام از این ترس‌ها منشا و دلیلی دارند که گاهی بسیار آزاردهنده است و زندگی افردا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS در پتروشیمی رجال
"رجال"یکی از شرکت‌های معتبر پتروشیمی ایران، از زیرسیستم‌های پیاده‌سازی شده با نرم‌افزار BPMS استفاده می‌کند.
روح‌الله زم کیست و چه کرد؟
یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های ضد ایرانی امروز بازداشت شد. روح‌الله زم که بیشتر به نام کانال تلگرامی‌اش یعنی «آمدنیوز» شناخته می‌شود، کیست؟
ویدئو - مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور
نخستین دوره مسابقات کبدی ساحلی قهرمانی کارگری کشور با حضور هفت تیم طی روزهای 21 و 22 مهر در بندرعباس برگزار شد. در پایان تیم فولاد هرمزگان الف قهرمان و تیم گلستان نایب قهرمان شد. مقام سوم این رقابت‌ها هم به طور مشترک‌ به تیم‌های فولاد هرمزگان ب و ستارگان فارس رسید.
اعلام نامزدهای بهترین دو ومیدانی‌کاران مرد سال ۲۰۱۹
فدراسیون جهانی دو و میدانی اسامی ۱۱ نامزد دریافت عنوان بهترین ورزشکار مرد جهان در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.
اماکن ورزشی استان کرمانشاه در خدمت زوار اربعین
مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه گفت: برحسب دستور وزیر ورزش و جوانان، کلیه اماکن ورزشی این استان آماده اسکان و خدمت‌رسانی به زوار اربعین خواهد بود.
سلطانی‌فر: امکانات حضور بانوان تماشاگر فوتبال در ۱۰ استادیوم کشور فراهم است
وزیر ورزش و جوانان گفت: با رعایت حدود فرهنگی و شرعی، آمادگی و امکانات پذیرایی از خانم های تماشاگر فوتبال در ١٠ استادیوم کشور فراهم است.
فدرر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت می‌کند
تنیسور سوییسی اعلام کرد که می‌خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو رقابت کند.
سرمربی جدید لیون انتخاب شد
رودی گارسیا به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال لیون فرانسه انتخاب شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وزنه‌برداران نوجوان، قربانی بی‌پولی فدراسیون- ماه‌ها اردونشینی برای هیچ
حاصل ماه ها تمرین و اردونشینی برای وزنه‌برداران نوجوان در سال ۲۰۱۹ بازگشت به خانه بوده بدون که اینکه حضور در تخته مسابقات آسیایی و جهانی را تجربه کنند.
دلیل حضور علی دایی در فدراسیون فوتبال چه بود؟
سرمربی پیشین تیم فوتبال سایپا برای پیگیری شکایتش از این باشگاه در فدراسیون فوتبال حضور یافت.
عیادت رهبر انقلاب اسلامی از حضرت آیت الله مکارم شیرازی
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) از حضرت آیت الله مکارم شیرازی در یکی از بیمارستان‌های تهران عیادت کردند.
واکنش پلیس به اجاره ساعتی سوئیت در تهران
جانشین فرمانده ناجا به اجاره ساعتی سوئیت‌ها واکنش نشان داد و گفت که پلیس چنین مواردی را بررسی و کنترل می‌کند.
کدام استان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد می‌شوند؟
طرح یارانه دستمزد هم‌اکنون در استان‌های خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام و چهارمحال بختیاری اجرا می‌شود.
اگر وزنه‌برداری بانوان ۱۰ سال پیش شروع می‌شد الان قهرمان جهان داشتیم
نایب قهرمان بازی‌های ساحلی جهان: خوشحالم اولین مدال کاروان را گرفتم
سپیده توکلی: مسئولان دوست دارند دلسرد شویم!
یک بانوی خلبان رئیس کمیته ورزش‌های هوایی استان بوشهر شد
شیربیگی: نیم‌نگاهی به قهرمانی داریم
حامدی‌نیا: حمایتی از شطرنج‌بازان صورت نمی‌گیرد
تداوم صدرنشینی سایپا در هفته نهم لیگ فوتسال بانوان
آغاز لیگ برتر فوتبال بانوان- نتایج هفته اول
از شکسته‌شدن طلسم حضور بانوان در ورزشگاه خوشحالیم- امیدوارم پدرم روزی بازی من را از نزدیک ببیند
مبلغ قراردادها خیلی کم است- مسابقات هم‌زمان با انتخابی تیم ملی باشد