مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

11:44 ۹۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 746 0
مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها می‌گذرد و باید در همه حوزه‌ها به نقش آفرینی موثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سیدمهدی مقدسی در جشن سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، با بیان این‌که «امروزه علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای صنعت و دانشگاه، به خوبی از ظرفیت دانشگاه‌ها برای رسیدن به توسعه کشور بهره برده نشده است»، اظهار کرد: در فرایند قانون گذاری کشور ایرادات اساسی وجود دارد و این موضوع به عنوان یک ضعف بزرگ برای مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر این‌که «مسیر پیشرفت و توسعه کشور از دانشگاه‌ها عبور می‌کند»، افزود: برخی از حرکت‌های احساسی باعث شده است که قوانین وضع شده در کشور، اثرگذاری و محتوای غنی خود را از دست بدهند که دلیل اصلی آن، غفلت از بهره مندی از ظرفیت‌های عظیم جامعه دانشگاهی است. در قوه قضائیه و دولت نیز این شرایط حاکم است.
وی با بیان این‌که «نظام اداری و اقتصادی کشور از پویایی و تحرک کافی برخوردار نیست»، گفت: در برخی از مواقع، تصمیماتی که به نوعی یک طرفه گرفته شده است، سبب شده که سایه دولت و نفت همچنان بر اقتصاد کشور سنگینی کند. هم اکنون بودجه بسیاری از شرکت‌های دولتی کشور حدوداً ۳ برابر بودجه دولت است و این موضوع باعث شده است که بدنه دولت به شدت متورم شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما برای توسعه کشور باید به ظرفیت دانشگاه‌ها برگردیم و امسال با توجه به مشکلات و شرایط حاکم در جامعه، پتانسیل‌های غنی دانشگاه باید بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این‌که «از ظرفیت‌های بخش R&D صنایع کشور در جهت رشد و تعالی اقتصاد داخلی و تسریع فرایند تولید لاک پشتی بعضی از محصولات تولیدی کشور به خوبی استفاده نشده است»، گفت: باید در همه حوزه‌ها به نقش‌آفرینی مؤثر دانشگاه‌ها باور داشته باشیم؛ اگرچه این شعارها در سال‌های گذشته بوفور تکرار شده است، اما هیچگاه به آن‌ها باور لازم را نداشته‌ایم. توجه به ظرفیت‌های عظیم دانشگاه‌های کشور، نباید به معنای نادیده گرفتن پیشرفت در حوزه‌های دیگر تلقی شود؛ اما بر اساس تئوری انتظار و عمل، باید از نخبگان دانشگاه‌ها بیش از پیش بهره ببریم.
وی با اشاره به قانون استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: اگرچه این قانون نواقصی هم داشت، اما جرقه خوبی برای توجه بیشتر به ظرفیت‌های داخلی کشور بود و ما را موظف می‌کرد تا با حمایت از صنعتگران داخلی، از پتانسیل‌های داخل کشور برای رشد اقتصادی استفاده کنیم.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علیرغم همه قول‌های داده شده مبنی بر ایجاد تحول آموزشی در کشور، متأسفانه وزارتخانه نتوانسته اقدامات در خوری را در این خصوص انجام دهد. وجود چنین شرایطی دانشگاه‌های پرظرفیت استان مرکزی را به شدت تضعیف می‌کند و مسیر فعالیت‌های آنها را به انحراف می‌کشاند.
وی داشتن جسارت در عمل را از الزامات و پیش نیازهای اصلی تحول برشمرد و افزود: نظام آموزشی کنونی نمی‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند و اثر بخشی لازم را ندارد. اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم، در ابتدا مجلس و سپس دیگر قوای کشور باید بپذیرند که توسعه همه‌جانبه کشور از مسیر دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های این بخش می‌گذرد. توسعه پایدار باید به خوبی در جامعه اجرا شود، که متأسفانه در حال حاضر چنین شرایطی بر جامعه حاکم نیست.
وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی سعی دارد تا با استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاه‌ها، در روابط ملی و بین‌الملل آن‌ها گشایشی را رقم بزند و بدین طریق گام مؤثری را در مسیر توسعه پایدار ملی بردارد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب
راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب و کسب اطلاعات کافی برای آن دسته از کسانی که نیاز به خرید دستگاه تصفیه آب در منزل خود دارند یک موضوع مهمی است.
برکات مداومت در یاد خدا از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اثر مداومت در یاد خدا را در اینجا بخوانید.
پرورش المپیکی‌ها از مسابقات جهانی دانش‌آموزان
رییس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی از افزایش تعداد رشته‌های اعزامی به رقابت‌های ژیمناسیاد ۲۰۲۰ چین خبر داد و اعلام کرد: قصد داریم در رشته‌های ورزشی که ایرانی‌ها شانس کسب مدال المپیک دارند در این رقابتها شرکت کنیم.
رونمایی از نخستین تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون»- اکران از سوم مهر
نخستین تیزر فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان رونمایی شد.
راهکار برون‌رفت از گره ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس
علیخانی درباره راهکار برون‌رفت از گره ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس، اظهار داشت: انجام برنامه‌های منسجم و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف جهت پیشگیری از ترافیک و مدیریت آن در مهر بسیار حائز اهمیت است.
چرا خودرو‌های سواری آتش نشانی از خطوط ویژه استفاده می کنند؟
سخنگوی سازمان آتش نشانی چرایی تردد خودر‌های سواری آتش نشانی از خطوط ویژه را تشریح کرد.
هوای پایتخت سالم است
شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۷۹ قرار دارد و هوا سالم است.
آخرین وضعیت راه‌های کشور
سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا آخرین وضعیت ترافیکی امروز (بیست و هفتم شهریور ماه ۹۸) را تشریح کرد.
مقصد مانژوکیچ در قطر مشخص شد
باشگاه الریان قطر به زودی مهاجم تیم ملی فوتبال کرواسی را به رسانه‌ها معرفی و رسما با او قرارداد امضا خواهد کرد.
آغاز ثبت‌نام اتباع متقاضی شرکت در مراسم اربعین
محمودی اظهارکرد: برای ثبت‌نام اتباع خارجی در سامانه سماح، هماهنگی‌هایی انجام و مشکلات سخت‌افزاری موجود میان دفاتر خدمات و این سامانه نیز بر طرف شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا
وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ونزوئلا اعمال کرد که سه شخص و ۱۶ موسسه را شامل می‌شود.
برکات مداومت در یاد خدا از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اثر مداومت در یاد خدا را در اینجا بخوانید.
مراحل دریافت گذرنامه
متقاضیان دریافت گذرنامه باید مراحلی را طی کنند که در ادامه می توانند این مراحل را بخوانند.
گزارش پلیس و شهرداری روی میز شورای شهر
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر از برگزاری جلسه‌ای با مسؤولان پلیس راهور و شهرداری خبر داد و گفت: اقداماتی برای سهولت تردد در مهر در دستور است.
هشتگردی‌ها به‌زودی مترو دار می‌شوند
شمارش معکوس برای بهره‌برداری از خط ریلی گلشهر ـ هشتگرد آغاز شده و طبق وعده تا پایان شهریورماه تست سرد این خط انجام می‌شود. طبق گمانه‌زنی‌ها با افتتاح مترو جمعیت ساوجبلاغ ۲۵ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
مقامات آمریکایی از مردم ایران عذرخواهی کنند- باب مذاکره در صورت اجرای شروط ایران باز می‌شود
یوسف‌نژاد: مجلس از پیشنهادات فعالان اقتصادی در مورد لایحه تجارت استقبال می‌کند
هیات کمیسیون امنیت ملی مجلس از تاسیسات غنی‌سازی فردو و نطنز بازدید کرد
کواکبیان : آتش‌سوزی تاسیسات نفتی آرامکو عربستان ربطی به ایران ندارد
اقدام رئیس قوه قضائیه؛ گامی بزرگ برای تامین امنیت زنان و خشونت‌زدایی در خانواده
جمالی: هنوز شکایتی از دو نماینده در ماجرای«سحر خدایاری» به هیئت نظارت نرسیده است
سوال از وزیر راه درباره قطع صدها اصله بلوط زاگرس
حمله به آرامکو قدرت یمنی‌ها را اثبات کرد
دستگاه‌ها نسبت به ثبت اطلاعات حقوق کارکنان در سامانه مقاومت نکنند- مجبورید تسلیم شوید
مشاهدات خبرنگار ایسنا از ˮگندم‌های آلوده به ضایعاتˮ