موافقت اصولی ۴۸ ساعته صورت می‌گیرد

11:43 ۳ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 46 0

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر سرمایه‌گذاری پولی آورده و حوزه گردشگری را قابل دانسته است، تا جایی که می‌توانیم، کمک کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین اربابی در پنل تخصصی بررسی سیاست‌های تشویقی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و هتلداری که در هتل توریست توس برگزار شد اظهار کرد: صدور معافیت اصولی را از ابتدا باز تعریف و برخی از نکات داخل آن را حذف کرده‌ایم. به عنوان مثال پیش از این یک موافقت اصولی اولیه صادر، سپس استعلام‌های مکرر داشته و طول دوره موافقت اصولی آن زمان ۶ ماه بود که شخص ۲ سال می‌دوید و تمدید انجام می‌شد و در هر تمدید نیز انواع و اقسام اتفاقات می‌افتاد.
وی بیان کرد: در حال حاضر موافقت اصولی ظرف مدت کوتاهی که حداقلش ۴۸ ساعت است، صورت می‌گیرد و در شیوه نامه‌ای که به تمام مدیران کل ابلاغ کرده‌ایم حداکثرش برای مواردی که مشکل دارد یک ماه خواهد بود. در حالی که میانگین صدور موافقت اصولی در سازمان میراث فرهنگی ۶ ماه در کل کشور بود، اما اکنون دیگر هیچ اداره کلی نمی‌تواند هیچ موافقت اصولی را بیشتر از یک ماه معطل بگذارد. اداره کل استان‌ها مکلف هستند ظرف یک ماه یا پاسخ منفی دهند که موافق نیستیم یا اگر موافقیم الزاماً موافقت اصولی را صادر کنیم و این‌گونه دیگر موافقت اصولی اولیه حذف شد. در همین مسیر نیز یک‌سری از فرآیندها اصلاح شد، از جمله
فرآیندی که برای اعتبارسنجی از سرمایه‌گذاران صورت می‌گرفت.
اربابی عنوان کرد: قبل از الکترونیکی شدن معافیت اصولی، سنگ‌های بسیاری بر سر راه سرمایه‌گذاران قرار داشت از جمله بررسی کردن چک برگشتی، تسویه حساب مالیاتی و بیمه و بالاخره در طی اتفاقات بسیار، در پی حذف فرآیندها آمده‌ایم. با استناد به مصوبه هیأت وزیران و اصلاحی آن از سه مرجع رسمی کشور یعنی بانک مرزی، بیمه و مالیات خواسته‌ایم که لیست بدهکاران اصلیتان را به ما بدهید و آن را از این به بعد مأخذ کارمان برای صدور مجوز قرار می‌دهیم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: اگر کسی در آن لیست خاص نباشد، هیچ مشکلی نداریم. همین که آمده در سایت ثبت نام کرده و همین که عزم خودش را برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری اعلام کرده است از نظرمان برای سرمایه‌گذاری کاملاً معتبر است. چه در حسابش ۱,۰۰۰ تومان پول باشد چه ۱۰ هزار متر سند به نامش باشد و یا هیچ سندی به نامش نباشد.
اربابی یادآور شد: به این اذعان داریم که در سیستم اقتصادی شاید بعضی‌ها نخواهند پرینت حسابشان را به منِ دولتی نشان دهند، نخواهند نشان دهند چه میزان سند به نامشان هست یا نیست یا به نام خانواده‌اش هست یا اصلاً وکالتی دارد. بنابراین این‌ها را کاملاً حذف کرده‌ایم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اصلاحات بسیاری انجام شد و می‌دانم که هم موافقانی دارد و هم مخالفانی را؛ ولی تا آن‌جایی که از دستمان برمی‌آمد این بود که اقتضائات سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در کشوری که سیستم‌های اقتصادی آن نوپا است و به هر حال هنوز هماهنگی کامل بین دستگاه‌های اقتصادی نیست را تلاش کردیم این اقتضائات را حتماً در نظر بگیریم و بعد شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری را بنویسیم.
اربابی اشاره کرد: در همین راستا برای آنکه چوب لای چرخ دوستان نگذاریم بهتر این است که سیستم را از آفت‌های مهم مثل اعمال سلیقه دور کنیم و بهترین راهش این بود که بیاییم صدور موافقت اصولی را تحت یک سیستم کاملاً الکترونیکی قرار دهیم که این اتفاق پایان سال گذشته افتاد و به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که تمام فرآیند سرمایه‌گذاری‌ها بایستی الزاماً از طریق این سیستم الکترونیکی انجام شود و نیز ایراداتی هم در سیستم بوده و هست که به فراخور مواجهه با آن داریم ایرادات را حذف و برطرف می‌کنیم.
وی افزود: استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی صدور موافقت‌نامه‌های اصولی را شروع کرده‌اند و بعضی از ادارات کل ظرف ۴۸ ساعت الی یک هفته موافقت اصولی را با رعایت تمام قوانین و مقررات صادر می‌کنند. لذا تلاش کردیم این فرآیندها برای سرمایه‌گذاران روان شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در سامانه یک راهنمایی بگذاریم که دوستان سرمایه‌گذار به راحتی بتوانند مسیر سایت را پیش بروند و سایت به صورت اتوماتیک پیامک را ارسال می‌کند که در چه مرحله‌ای با چه کد پیگیری هستید.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در تهران نیز به عنوان ناظر موافقت اصولی و درخواست‌های سرمایه‌گذاری را رصد می‌کنیم. از طرف دیگر توانسته‌ایم تنوع حوزه‌های سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های مختلف گردشگری تعریف کنیم و در کنار آن به دنبال استانداردسازی موارد مختلف باشیم.
اربابی یادآور شد: اینکه در کنار اسم هتل پروژه‌های محرک گردشگری آمد، خود معنادار است به این معنی که درست است که هتل از نظر سرمایه‌گذاری عمده‌ترین و سنگین‌ترین وزن سرمایه‌گذاری را در حوزه تأسیسات گردشگری دارد؛ اما نگاه به حوزه‌های جدید و سرمایه‌گذاری به تنوعی که می‌شود در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری داشت یک نگاه نویی بود.
وی ادامه داد: در خصوص مجتمع‌های تفریحی، مجتمع‌های درمانی توریستی به نام توریست سلامت، مجتمع‌هایی که می‌توانند جذابیت‌های خاص خودشان را مثل مراکز تفریحی و سرگرمی ایجاد کنند، تلاش کرده‌ایم که برای این‌ها نیز یک فضای خوبی را در نظر بگیریم که بتوانند بیایند و موجب رشد گردشگری بشوند.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اتفاقات بزرگ حوزه گردشگری را حوزه استارتاپ‌ها دانست و افزود: حوزه‌ای که به راحتی اکنون در خانه خودتان می‌نشینید و بلیت و هتلتان را را رزرو می‌کنید و همچنین می‌توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید، حوزه‌های فناوری‌های نوین با ایده‌ها و اتفاقات نو که لزوماً هم کامپیوتری یا لزوماً رایانه‌ای نیستند، هستند.
اربابی گفت: حوزه سرمایه‌گذاری بیشتر از آنکه نیازمند پول و مجوزها باشد نیازمند حمایت است، به طوری که چوب لای چرخ دوستان نگذاریم و دوم این که فرآیندهای خودمان را روان‌تر کنیم، چون یکی از این فرآیندها، فرایند اعطای وام و استفاده از تسهیلات است.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: از حوزه‌های بانکی خواهش می‌کنیم که در حوزه تسهیلات و فرآیندی که بانک‌ها برای تسهیلات دارد به ما کمک و مساعدت کنند؛ به خصوص در حوزه وثیقه‌ها و حداقل این است که در وثیقه گرفتن خود طرح‌ها کمک کنند تا در حوزه کوتاه کردن طرح‌ها که حداکثر زمانی را که برای بررسی طرح‌های گردشگری اختصاص می‌دهند، به هیچ عنوان از ۴۵ روز فراتر نرود و بتوانیم مسیر بهتری را پیش رویم.
اربابی افزود: امیدواریم مجموع دوایر دولتی و مجموع کسانی که کار را از منظر حاکمیت به عهده دارند بتوانند قدر سرمایه‌ها را بدانند و بتوانند قدر پولی را که سرمایه‌گذاران به سختی به دست آورده‌اند و حالا در این حوزه می‌خواهند به کار ببرند بدانند و موجب سرخوردگی حوزه سرمایه‌گذاری نشویم. اگر این امید را در دل سرمایه‌گذاران زنده نگه داریم و سرمایه‌گذاری با یک فرآیند ساده روان و بدون مشکل جلو برود، رسالت خودمان را انجام داده‌ایم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
با توجه به تراکم بالای آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئیدها، دانه‌های ریحان قادر به ارتقا سلامت پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید هستند.
بهداد سلیمی سرمربی شد
بهداد سلیمی سرمربی تیم وزنه برداری بیمه رازی شد.
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ از سوی FIVB منتشر شد.
ایران ۳ - روسیه صفر- والیبالیست‌ها تزارها را هم به زانو درآوردند
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ به مصاف روسیه رفت و به یک برد قاطعانه دست یافت تا با کسب سه برد متوالی در هفته سوم، صدرنشینی خود را در پایان این هفته قطعی کند.
اوماچ: پشت خط زن کانادا مشکل‌ساز شد- کاپیتان کانادا: در توپ‌گیری مشکل داشتیم
ملی پوش تیم ملی والیبال لهستان گفت: پشت خط زن تیم ملی کانادا برای تیم ما مشکل ساز شد.
هوگ: هدف ما انتخابی المپیک است- در ارومیه مشکلی نداشتیم
سرمربی تیم ملی والیبال کانادا با اعلام رضایت از میزبانی ارومیه گفت: هدف ما بازی‌های انتخابی المپیک است و به همین دلیل از نفرات اصلی استفاده نکرده ایم.
انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه- بازیکنانم ترسیده بودند
سرمربی تیم ملی والیبال لهستان با انتقاد از رفتار هواداران ارومیه ای پس از بازی روز گذشته مقابل ایران گفت: با این رفتار هواداران نمی‌دانم باز هم به ارومیه برگردم یا خیر.
فولاد با ۲ مدافع تمدید کرد
باشگاه فولاد با دو مدافع فصل گذشته خود تمدید کرد.
حضور وریا غفوری در تمرین تیم امید و گفت و گو با مجیدی
عصر امروز تمرین تیم ملی امید با حضور بازیکن تیم ملی فوتبال بزرگسالان انجام شد.
مترجم برانکو: به ماندن او خوشبینم- او اصلا حرفی از الاهلی نزد
مترجم برانکو ایوانکویچ، سرمربی پرسپولیس می‌گوید با او درباره مسائل فوتبالی در این چند روز صحبت نکرده اما به ماندن او در این تیم خوشبین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتصابی جدید در شهرداری پایتخت
پیروز حناچی در حکمی فریدون حیدری را به سمت شهردار منطقه 5 منصوب کرد.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
زمان اولین جلسه دادگاه نجفی مشخص شد
دهم تیرماه اولین جلسه محاکمه شهردار سابق تهران در دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.
این دستکند 800 ساله غایب را چه صدا می‌کنید؟
عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد
آتش‌سوزی گسترده در تپه باستانی هگمتانه همدان
نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران؛ به «کشور کباب‌ها» سفر کنید
«فتح‌آباد» نگینی در دل کویر
کاروان ویژه حج تمتع جانبازان اواخر تیرماه عازم سفر حج می‌شوند
آخرین مرحله فهرست‌بها ویژه مرمت بناهای تاریخی ابلاغ شد
پلیس ترکیه از امانتداری یک زوج ایرانی تشکر کرد
نخستین کارخانه قند ایران از فهرست آثار ملی خارج شد!
هر حاجی ایرانی چقدر ارز می‌گیرد؟