موافقت اصولی ۴۸ ساعته صورت می‌گیرد

11:43 ۳۹۴ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 793 0

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر سرمایه‌گذاری پولی آورده و حوزه گردشگری را قابل دانسته است، تا جایی که می‌توانیم، کمک کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین اربابی در پنل تخصصی بررسی سیاست‌های تشویقی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و هتلداری که در هتل توریست توس برگزار شد اظهار کرد: صدور معافیت اصولی را از ابتدا باز تعریف و برخی از نکات داخل آن را حذف کرده‌ایم. به عنوان مثال پیش از این یک موافقت اصولی اولیه صادر، سپس استعلام‌های مکرر داشته و طول دوره موافقت اصولی آن زمان ۶ ماه بود که شخص ۲ سال می‌دوید و تمدید انجام می‌شد و در هر تمدید نیز انواع و اقسام اتفاقات می‌افتاد.
وی بیان کرد: در حال حاضر موافقت اصولی ظرف مدت کوتاهی که حداقلش ۴۸ ساعت است، صورت می‌گیرد و در شیوه نامه‌ای که به تمام مدیران کل ابلاغ کرده‌ایم حداکثرش برای مواردی که مشکل دارد یک ماه خواهد بود. در حالی که میانگین صدور موافقت اصولی در سازمان میراث فرهنگی ۶ ماه در کل کشور بود، اما اکنون دیگر هیچ اداره کلی نمی‌تواند هیچ موافقت اصولی را بیشتر از یک ماه معطل بگذارد. اداره کل استان‌ها مکلف هستند ظرف یک ماه یا پاسخ منفی دهند که موافق نیستیم یا اگر موافقیم الزاماً موافقت اصولی را صادر کنیم و این‌گونه دیگر موافقت اصولی اولیه حذف شد. در همین مسیر نیز یک‌سری از فرآیندها اصلاح شد، از جمله
فرآیندی که برای اعتبارسنجی از سرمایه‌گذاران صورت می‌گرفت.
اربابی عنوان کرد: قبل از الکترونیکی شدن معافیت اصولی، سنگ‌های بسیاری بر سر راه سرمایه‌گذاران قرار داشت از جمله بررسی کردن چک برگشتی، تسویه حساب مالیاتی و بیمه و بالاخره در طی اتفاقات بسیار، در پی حذف فرآیندها آمده‌ایم. با استناد به مصوبه هیأت وزیران و اصلاحی آن از سه مرجع رسمی کشور یعنی بانک مرزی، بیمه و مالیات خواسته‌ایم که لیست بدهکاران اصلیتان را به ما بدهید و آن را از این به بعد مأخذ کارمان برای صدور مجوز قرار می‌دهیم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: اگر کسی در آن لیست خاص نباشد، هیچ مشکلی نداریم. همین که آمده در سایت ثبت نام کرده و همین که عزم خودش را برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری اعلام کرده است از نظرمان برای سرمایه‌گذاری کاملاً معتبر است. چه در حسابش ۱,۰۰۰ تومان پول باشد چه ۱۰ هزار متر سند به نامش باشد و یا هیچ سندی به نامش نباشد.
اربابی یادآور شد: به این اذعان داریم که در سیستم اقتصادی شاید بعضی‌ها نخواهند پرینت حسابشان را به منِ دولتی نشان دهند، نخواهند نشان دهند چه میزان سند به نامشان هست یا نیست یا به نام خانواده‌اش هست یا اصلاً وکالتی دارد. بنابراین این‌ها را کاملاً حذف کرده‌ایم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اصلاحات بسیاری انجام شد و می‌دانم که هم موافقانی دارد و هم مخالفانی را؛ ولی تا آن‌جایی که از دستمان برمی‌آمد این بود که اقتضائات سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در کشوری که سیستم‌های اقتصادی آن نوپا است و به هر حال هنوز هماهنگی کامل بین دستگاه‌های اقتصادی نیست را تلاش کردیم این اقتضائات را حتماً در نظر بگیریم و بعد شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری را بنویسیم.
اربابی اشاره کرد: در همین راستا برای آنکه چوب لای چرخ دوستان نگذاریم بهتر این است که سیستم را از آفت‌های مهم مثل اعمال سلیقه دور کنیم و بهترین راهش این بود که بیاییم صدور موافقت اصولی را تحت یک سیستم کاملاً الکترونیکی قرار دهیم که این اتفاق پایان سال گذشته افتاد و به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که تمام فرآیند سرمایه‌گذاری‌ها بایستی الزاماً از طریق این سیستم الکترونیکی انجام شود و نیز ایراداتی هم در سیستم بوده و هست که به فراخور مواجهه با آن داریم ایرادات را حذف و برطرف می‌کنیم.
وی افزود: استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی صدور موافقت‌نامه‌های اصولی را شروع کرده‌اند و بعضی از ادارات کل ظرف ۴۸ ساعت الی یک هفته موافقت اصولی را با رعایت تمام قوانین و مقررات صادر می‌کنند. لذا تلاش کردیم این فرآیندها برای سرمایه‌گذاران روان شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در سامانه یک راهنمایی بگذاریم که دوستان سرمایه‌گذار به راحتی بتوانند مسیر سایت را پیش بروند و سایت به صورت اتوماتیک پیامک را ارسال می‌کند که در چه مرحله‌ای با چه کد پیگیری هستید.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در تهران نیز به عنوان ناظر موافقت اصولی و درخواست‌های سرمایه‌گذاری را رصد می‌کنیم. از طرف دیگر توانسته‌ایم تنوع حوزه‌های سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های مختلف گردشگری تعریف کنیم و در کنار آن به دنبال استانداردسازی موارد مختلف باشیم.
اربابی یادآور شد: اینکه در کنار اسم هتل پروژه‌های محرک گردشگری آمد، خود معنادار است به این معنی که درست است که هتل از نظر سرمایه‌گذاری عمده‌ترین و سنگین‌ترین وزن سرمایه‌گذاری را در حوزه تأسیسات گردشگری دارد؛ اما نگاه به حوزه‌های جدید و سرمایه‌گذاری به تنوعی که می‌شود در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری داشت یک نگاه نویی بود.
وی ادامه داد: در خصوص مجتمع‌های تفریحی، مجتمع‌های درمانی توریستی به نام توریست سلامت، مجتمع‌هایی که می‌توانند جذابیت‌های خاص خودشان را مثل مراکز تفریحی و سرگرمی ایجاد کنند، تلاش کرده‌ایم که برای این‌ها نیز یک فضای خوبی را در نظر بگیریم که بتوانند بیایند و موجب رشد گردشگری بشوند.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اتفاقات بزرگ حوزه گردشگری را حوزه استارتاپ‌ها دانست و افزود: حوزه‌ای که به راحتی اکنون در خانه خودتان می‌نشینید و بلیت و هتلتان را را رزرو می‌کنید و همچنین می‌توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید، حوزه‌های فناوری‌های نوین با ایده‌ها و اتفاقات نو که لزوماً هم کامپیوتری یا لزوماً رایانه‌ای نیستند، هستند.
اربابی گفت: حوزه سرمایه‌گذاری بیشتر از آنکه نیازمند پول و مجوزها باشد نیازمند حمایت است، به طوری که چوب لای چرخ دوستان نگذاریم و دوم این که فرآیندهای خودمان را روان‌تر کنیم، چون یکی از این فرآیندها، فرایند اعطای وام و استفاده از تسهیلات است.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: از حوزه‌های بانکی خواهش می‌کنیم که در حوزه تسهیلات و فرآیندی که بانک‌ها برای تسهیلات دارد به ما کمک و مساعدت کنند؛ به خصوص در حوزه وثیقه‌ها و حداقل این است که در وثیقه گرفتن خود طرح‌ها کمک کنند تا در حوزه کوتاه کردن طرح‌ها که حداکثر زمانی را که برای بررسی طرح‌های گردشگری اختصاص می‌دهند، به هیچ عنوان از ۴۵ روز فراتر نرود و بتوانیم مسیر بهتری را پیش رویم.
اربابی افزود: امیدواریم مجموع دوایر دولتی و مجموع کسانی که کار را از منظر حاکمیت به عهده دارند بتوانند قدر سرمایه‌ها را بدانند و بتوانند قدر پولی را که سرمایه‌گذاران به سختی به دست آورده‌اند و حالا در این حوزه می‌خواهند به کار ببرند بدانند و موجب سرخوردگی حوزه سرمایه‌گذاری نشویم. اگر این امید را در دل سرمایه‌گذاران زنده نگه داریم و سرمایه‌گذاری با یک فرآیند ساده روان و بدون مشکل جلو برود، رسالت خودمان را انجام داده‌ایم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اسنپ‌دکتر برای همه رایگان شد
با اوج گرفتن پیک جدید ویروس کرونا در بسیاری از استان‌های کشور و اختصاص تخت‌های تعدادی از مراکز پزشکی و درمانی به بیماران کرونایی، مراجعه به پزشک برای بررسی و کنترل سایر بیماری‌ها به یک نگرانی و چالش جدی تبدیل‌ شده است.
عبور منابع بانک تجارت از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریال
مدیرعامل بانک تجارت، تداوم پیشرفت بانک را بهینه‌سازی منابع، کاهش نرخ هزینه پول و رشد بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریالی منابع اعلام کرد.
گران‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال
وقتی در طول یک مسابقه فوتبال ارزش بازیکنان حاضر در زمین را محاسبه می‌کنیم، ۱۰ بازی گران‌قیمت زمان ما کدام بازی‌ها می‌شوند؟
ادعای فروش سوالات کنکور
«من چندین سال است که سوال های کنکور رو بین بچه ها پخش می کنم. قبل کنکور و با تیم کلیدزنی که دارم کلید ۱۰۰ درصد رو میدم. امسال هم به همین شیوه هست و به همون روش...»
«آدلیا» در جشن تولدش آسمانی شد
پدر و مادر آدلیا خودشان را برای برگزاری جشن تولد تنها دخترشان آماده می‌کردند. مهمانان اعضای خانواده‌شان بودند اما برای این که در فضای بسته دور هم جمع نشوند، تصمیم گرفته بودند جشن تولد را در باغ برگزار کنند تا خطر ابتلا به کرونا از بین برود؛ غافل از این که حادثه‌ای تلخ در کمین آنهاست. حادثه‌ای که با مرگ دختربچه ۳ ساله همراه شد و حالا دلخوشی پدر و مادرش این است که اعضای بدن آدلیا به چند بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشیده است.
مرگ دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه‌ای
پسر یاسوجی که در روسیه درس می‌خواند در دعوای طایفه‌ای جان باخت. او به خاطر روزهای کرونایی به ایران آمده بود تا در کنار خانواده‌اش باشد.
عادت به زندگی پلاستیکی
ما به ‏مصرف پلاستیک عادت کرده‌ایم. اگر بناست بدون پلاستیک زندگی کنیم باید هزینه جایگزین پلاستیک مثل کیسه‌ ‏پارچه‌ای پایین بیاید یا باید چیزی مثل کیسه پارچه‌ای همیشه در دسترس باشد، درست مثل کیسه پلاستیکی.
برگزاری رقابت‌های دوومیدانی پایه در تب کرونا!
دومین دوره رقابت های دوومیدانی در رده های سنی پایه در استان اصفهان برگزار شد.
استخر قهرمانی آزادی یک هفته تعطیل شد
مدیر استخر قهرمانی ورزشگاه آزادی از تعطیلی دوباره استخر قهرمانی به مدت یک هفته به دلیل تشدید در شیوع کرونا خبر داد.
اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز لغو شد- اعلام ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش به فدراسیون ها
برگزاری مراسم اختتامیه لیگ برتر تنیس روی میز مردان و بانوان ایران به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برگزاری انتخابات ۲ فدراسیون ورزشی در وضعیت قرمز کرونا؟
با اعلام تعطیلی مجدد فعالیت های ورزشی و بسته شدن ورزشگاه ها در برخی شهرهای با وضعیت قرمز یا هشدار بالا از نظر شیوع ویروس کرونا، قرار است انتخابات دو فدراسیون ورزشی در ۲۵ و ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران برگزار شود!
قارداشی: اگر کسی در لیگ کرونا می‌گرفت نمی‌توانستیم خودمان را ببخشیم
رییس فدراسیون تنیس روی میز گفت: نمی خواستیم لیگ را به هر قیمتی برگزار کنیم و نگران سلامتی همه افراد درگیر با لیگ بودیم.
درخشان: نباید به رادو به دید دروازه‌بان دوم نگاه کرد- پرسپولیس باید با اختلاف امتیاز قهرمان شود
سرمربی اسبق پرسپولیس معتقد است که بازیکنان این تیم باید به دنبال برد در تمامی بازی‌ها باشند تا با اختلاف امتیاز خوبی قهرمان شوند.
۱۰۰ ساختمان مسکونی و درمانی قرمز و نارنجی پایتخت شناسایی شد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که پیش‌تر از برنامه ریزی این سازمان برای شناسایی ۱۰۰ ساختمان نا ایمن پایخت خبر داده بود، گفت: وضعیت این ۱۰۰ ساختمان بین نارنجی و قرمز است.
مصرف پلاستیک علاوه‌ بر نابودی تنوع زیستی، برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است
یک فعال محیط زیست ضمن اشاره به اینکه هر خانواده ایرانی روزانه حدود سه تا پنج کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند، گفت: آلودگی ناشی از پلاستیک علاوه بر محیط زیست، تهدیدی جدی برای سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود.
گردشگری در کشورهای مسلمان چقدر افت داشت؟
دوره آموزشی «کارشناس ارزیابی اقامتگاه بوم­گردی» ابلاغ شد
سیل کرونا صنعت هتلداری را با خود برد
اشتباه کردیم، هنوز به اول راه هم نرسیده‌ایم
زندگی گرم قدیمی‌های میبد زیر سقف زیلو
احتمال ساخت مناره مدرن کلیسای «نوتردام» منتفی شد
سه راهی که یک شبه چهار راه شد
آثار قاچاق‌شده به اتریش در یک قدمی بازگشت به ایران
تبلیغات تور ترکیه واقعی نیست
تحویل اشیاء باستانی قاچاق شده به اتریش به نماینده ایران در وین