موافقت اصولی ۴۸ ساعته صورت می‌گیرد

11:43 ۶۹ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 558 0

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر سرمایه‌گذاری پولی آورده و حوزه گردشگری را قابل دانسته است، تا جایی که می‌توانیم، کمک کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین اربابی در پنل تخصصی بررسی سیاست‌های تشویقی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و هتلداری که در هتل توریست توس برگزار شد اظهار کرد: صدور معافیت اصولی را از ابتدا باز تعریف و برخی از نکات داخل آن را حذف کرده‌ایم. به عنوان مثال پیش از این یک موافقت اصولی اولیه صادر، سپس استعلام‌های مکرر داشته و طول دوره موافقت اصولی آن زمان ۶ ماه بود که شخص ۲ سال می‌دوید و تمدید انجام می‌شد و در هر تمدید نیز انواع و اقسام اتفاقات می‌افتاد.
وی بیان کرد: در حال حاضر موافقت اصولی ظرف مدت کوتاهی که حداقلش ۴۸ ساعت است، صورت می‌گیرد و در شیوه نامه‌ای که به تمام مدیران کل ابلاغ کرده‌ایم حداکثرش برای مواردی که مشکل دارد یک ماه خواهد بود. در حالی که میانگین صدور موافقت اصولی در سازمان میراث فرهنگی ۶ ماه در کل کشور بود، اما اکنون دیگر هیچ اداره کلی نمی‌تواند هیچ موافقت اصولی را بیشتر از یک ماه معطل بگذارد. اداره کل استان‌ها مکلف هستند ظرف یک ماه یا پاسخ منفی دهند که موافق نیستیم یا اگر موافقیم الزاماً موافقت اصولی را صادر کنیم و این‌گونه دیگر موافقت اصولی اولیه حذف شد. در همین مسیر نیز یک‌سری از فرآیندها اصلاح شد، از جمله
فرآیندی که برای اعتبارسنجی از سرمایه‌گذاران صورت می‌گرفت.
اربابی عنوان کرد: قبل از الکترونیکی شدن معافیت اصولی، سنگ‌های بسیاری بر سر راه سرمایه‌گذاران قرار داشت از جمله بررسی کردن چک برگشتی، تسویه حساب مالیاتی و بیمه و بالاخره در طی اتفاقات بسیار، در پی حذف فرآیندها آمده‌ایم. با استناد به مصوبه هیأت وزیران و اصلاحی آن از سه مرجع رسمی کشور یعنی بانک مرزی، بیمه و مالیات خواسته‌ایم که لیست بدهکاران اصلیتان را به ما بدهید و آن را از این به بعد مأخذ کارمان برای صدور مجوز قرار می‌دهیم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: اگر کسی در آن لیست خاص نباشد، هیچ مشکلی نداریم. همین که آمده در سایت ثبت نام کرده و همین که عزم خودش را برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری اعلام کرده است از نظرمان برای سرمایه‌گذاری کاملاً معتبر است. چه در حسابش ۱,۰۰۰ تومان پول باشد چه ۱۰ هزار متر سند به نامش باشد و یا هیچ سندی به نامش نباشد.
اربابی یادآور شد: به این اذعان داریم که در سیستم اقتصادی شاید بعضی‌ها نخواهند پرینت حسابشان را به منِ دولتی نشان دهند، نخواهند نشان دهند چه میزان سند به نامشان هست یا نیست یا به نام خانواده‌اش هست یا اصلاً وکالتی دارد. بنابراین این‌ها را کاملاً حذف کرده‌ایم.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اصلاحات بسیاری انجام شد و می‌دانم که هم موافقانی دارد و هم مخالفانی را؛ ولی تا آن‌جایی که از دستمان برمی‌آمد این بود که اقتضائات سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در کشوری که سیستم‌های اقتصادی آن نوپا است و به هر حال هنوز هماهنگی کامل بین دستگاه‌های اقتصادی نیست را تلاش کردیم این اقتضائات را حتماً در نظر بگیریم و بعد شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری را بنویسیم.
اربابی اشاره کرد: در همین راستا برای آنکه چوب لای چرخ دوستان نگذاریم بهتر این است که سیستم را از آفت‌های مهم مثل اعمال سلیقه دور کنیم و بهترین راهش این بود که بیاییم صدور موافقت اصولی را تحت یک سیستم کاملاً الکترونیکی قرار دهیم که این اتفاق پایان سال گذشته افتاد و به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که تمام فرآیند سرمایه‌گذاری‌ها بایستی الزاماً از طریق این سیستم الکترونیکی انجام شود و نیز ایراداتی هم در سیستم بوده و هست که به فراخور مواجهه با آن داریم ایرادات را حذف و برطرف می‌کنیم.
وی افزود: استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی صدور موافقت‌نامه‌های اصولی را شروع کرده‌اند و بعضی از ادارات کل ظرف ۴۸ ساعت الی یک هفته موافقت اصولی را با رعایت تمام قوانین و مقررات صادر می‌کنند. لذا تلاش کردیم این فرآیندها برای سرمایه‌گذاران روان شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در سامانه یک راهنمایی بگذاریم که دوستان سرمایه‌گذار به راحتی بتوانند مسیر سایت را پیش بروند و سایت به صورت اتوماتیک پیامک را ارسال می‌کند که در چه مرحله‌ای با چه کد پیگیری هستید.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در تهران نیز به عنوان ناظر موافقت اصولی و درخواست‌های سرمایه‌گذاری را رصد می‌کنیم. از طرف دیگر توانسته‌ایم تنوع حوزه‌های سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های مختلف گردشگری تعریف کنیم و در کنار آن به دنبال استانداردسازی موارد مختلف باشیم.
اربابی یادآور شد: اینکه در کنار اسم هتل پروژه‌های محرک گردشگری آمد، خود معنادار است به این معنی که درست است که هتل از نظر سرمایه‌گذاری عمده‌ترین و سنگین‌ترین وزن سرمایه‌گذاری را در حوزه تأسیسات گردشگری دارد؛ اما نگاه به حوزه‌های جدید و سرمایه‌گذاری به تنوعی که می‌شود در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری داشت یک نگاه نویی بود.
وی ادامه داد: در خصوص مجتمع‌های تفریحی، مجتمع‌های درمانی توریستی به نام توریست سلامت، مجتمع‌هایی که می‌توانند جذابیت‌های خاص خودشان را مثل مراکز تفریحی و سرگرمی ایجاد کنند، تلاش کرده‌ایم که برای این‌ها نیز یک فضای خوبی را در نظر بگیریم که بتوانند بیایند و موجب رشد گردشگری بشوند.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اتفاقات بزرگ حوزه گردشگری را حوزه استارتاپ‌ها دانست و افزود: حوزه‌ای که به راحتی اکنون در خانه خودتان می‌نشینید و بلیت و هتلتان را را رزرو می‌کنید و همچنین می‌توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید، حوزه‌های فناوری‌های نوین با ایده‌ها و اتفاقات نو که لزوماً هم کامپیوتری یا لزوماً رایانه‌ای نیستند، هستند.
اربابی گفت: حوزه سرمایه‌گذاری بیشتر از آنکه نیازمند پول و مجوزها باشد نیازمند حمایت است، به طوری که چوب لای چرخ دوستان نگذاریم و دوم این که فرآیندهای خودمان را روان‌تر کنیم، چون یکی از این فرآیندها، فرایند اعطای وام و استفاده از تسهیلات است.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: از حوزه‌های بانکی خواهش می‌کنیم که در حوزه تسهیلات و فرآیندی که بانک‌ها برای تسهیلات دارد به ما کمک و مساعدت کنند؛ به خصوص در حوزه وثیقه‌ها و حداقل این است که در وثیقه گرفتن خود طرح‌ها کمک کنند تا در حوزه کوتاه کردن طرح‌ها که حداکثر زمانی را که برای بررسی طرح‌های گردشگری اختصاص می‌دهند، به هیچ عنوان از ۴۵ روز فراتر نرود و بتوانیم مسیر بهتری را پیش رویم.
اربابی افزود: امیدواریم مجموع دوایر دولتی و مجموع کسانی که کار را از منظر حاکمیت به عهده دارند بتوانند قدر سرمایه‌ها را بدانند و بتوانند قدر پولی را که سرمایه‌گذاران به سختی به دست آورده‌اند و حالا در این حوزه می‌خواهند به کار ببرند بدانند و موجب سرخوردگی حوزه سرمایه‌گذاری نشویم. اگر این امید را در دل سرمایه‌گذاران زنده نگه داریم و سرمایه‌گذاری با یک فرآیند ساده روان و بدون مشکل جلو برود، رسالت خودمان را انجام داده‌ایم.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
سرانجام خانه «اتحادیه» چه شد؟
پرونده قضایی دوچرخه‌سوار آلمانی چه شد؟
کشف تابوت سنگی قرون وسطایی در فرانسه
تپه پیسا عاقبت بخیر می‌شود؟
پیش‌بینی تردد ۲.۵ میلیون زائر در اربعین- بلیت اتوبوس گران نمی‌شود
انجام کدام پرواز داخلی در فرودگاه امام(ره) می‌صرفد؟!
مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد
از خانه منسوب به «پدر چای ایران» دست کشیدند
حریم و عرصه مسجد جامع ساوه آزاد می‌شود-تولید ۲۰۰ هزار شغل توسط میراث فرهنگی
بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از بازار تاریخی اراک