بررسی قانونی بودن مالیات سکه

09:30 ۷ روز و ۱ ساعت پیش قدس 36 0
بررسی قانونی بودن مالیات سکه

مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی‌های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می‌گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می‌رسد.

قدس

 مالیات بر عایدی سرمایه همچنان در پیچ‌وخم بررسی ‌ های کارشناسی دولت و مجلس، روزگار می ‌ گذراند و اجرای این قانون در سال جاری، بعید به نظر می ‌ رسد.
یک کارشناس مطلع در سازمان امور مالیاتی در گفت ‌ وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این قانون به دلیل جامعیت، نیازمند بررسی دقیق کارشناسی و صرف زمان است؛ سازمان همچنان مشغول کارشناسی است تا دولت لایحه ‌ ای با حداکثر دقت را به مجلس بفرستد.
وی که خواست نامش فاش نشود، خاطرنشان ساخت: البته دولت امیدوار است امسال این لایحه را به مجلس بفرستد تا به صورت یکجا با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس که املاک و مستغلات را مد نظر دارد، بررسی و تصویب شود اما این امر به پایان یافتن بحث‌های کارشناسی و رفع ابهامات بستگی دارد.
وی در پاسخ به اینکه وقتی قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب نشده، اخذ مالیات خریداران سکه بر چه اساسی صورت می ‌ گیرد، گفت: مالیات بر سکه، مالیات بر عایدی سرمایه نیست بلکه «مالیات بر درآمد» محسوب می ‌ شود. به گفته وی معاملات خودرو و ارز در زمان انجام، توأم با پرداخت مالیات انجام می
‌ گیرد، بدان معنی که هم در نقل و انتقال خودرو مالیات پرداخت می ‌ شود و هم صرافان، مالیات بر درآمد خود را می‌پردازند.
 مالیات پلکانی برای خریداران سکه    در همین حال و پس از اعتراض گسترده به دریافت مالیات از خریداران سکه، رسانه ‌ ها به نقل از معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی نوشتند: همه خریداران سکه که در سال گذشته حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی دریافت کرده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مذکور و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
نادر جنتی گفت: اشخاصی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریده ‌ اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده 100 قانون مالیات ‌ های مستقیم نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت (خرید و فروش سکه) را تا پایان خردادماه امسال به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نمایند.
به گفته وی تا 20 سکه دریافتی مشمول مالیات نیست. برای مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر عدد 150 هزار تومان مالیات مقطوع، برای مازاد 60 سکه تا میزان 100 عدد به ازای هر سکه 200 هزار تومان مالیات مقطوع و برای مازاد 100 سکه تا میزان 200 قطعه به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات مقطوع تعیین شده است.
مجلس، منتظر دولت نمی ‌ ماند واکنش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اما به تعلل دولت در ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه این بود: بیش از این منتظر نمی ‌ مانیم و سه‌شنبه هفته آینده کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید.
محمدرضا پورابراهیمی به خبرنگار ما گفت: ما سال گذشته به حوزه مالیات بر املاک و مستغلات، ورود کردیم و پس از جلسات متعدد، کلیات آن در کمیسیون اقتصادی تصویب شد، اما دولت چند ماه پیش اعلام کرد آمادگی دارد لایحه ‌ ای جامع برای مالیات بر عایدی سرمایه ارائه دهد. واقعیت این است که باوجود اهتمام وزیر اقتصاد، به دلیل فرایند خاص بروکراسی و انباشت لوایح اقتصادی در دولت، احتمالًا لایحه دولت به عمر مجلس دهم قد نمی
‌ دهد.
وی افزود: با وزیر اقتصاد توافق کرده ‌ ایم که تا محتوای پیشنهادی دولت برای تکمیل طرح مجلس برای مالیات ‌ ستانی از معاملات خودرو، ارز و دیگر کالاهایی که در دنیا پایه مالیاتی دارند، در قالب متنی به کمیسیون اعلام شود تا در قالب طرح و در زمان کمتری قانون جامع را نهایی کنیم. اگر تا یک ماه پس از نهایی شدن جزئیات طرح در کمیسیون، پیشنهادهای دولت به ما نرسد، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را در حوزه املاک و مستغلات، نهایی می
‌ کنیم تا در صحن علنی بررسی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دیگر زمانی برای از دست دادن نداریم و با توجه به شوک‌های متعدد اقتصادی در کشور و در حالی که بیش از 100 کشور جهان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا می ‌ کنند، اجرای این قانون برای کشور حیاتی است تا توزیع عادلانه منابع و افزایش پایه ‌ های مالیاتی هم محقق شود.
پورابراهیمی در خصوص دریافت مالیات از سکه هم اظهار داشت: گرفتن مالیات هر چند اقدام خوبی است اما باید بر مبنای پایه مالیاتی قانونی صورت گیرد. بر همین اساس، کمیسیون اقتصادی در حال تهیه گزارشی است که در آن مستندات سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از سکه، از حیث قانونی بودن یا نبودن، بررسی و بزودی اعلام می
‌ شود.
به گفته وی، در سال گذشته، دولت نخستین و بزرگ ‌ ترین خطا را مرتکب شد و سکه را با نرخ غیرواقعی فروخت و اگر قرار است مابه التفاوت و عوارضی امروز اخذ شود، دولت باید به عنوان عرضه‌کننده پاسخگو باشد که چرا چوب حراج بر منابع ملی زده است؟ انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یورش دمنوش ایرانی به نوشابه‌های فرنگی
سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم سنتی در کافه‌های تهران بیشتر شده است.
چه کسانی در جنت به شکل جواهرات بهشتی نمایان می‌شوند؟
خداوند در قرآن کریم، این دسته از افراد را که در بهشت جای دارند، به مروارید پوشیده در صدف تشبیه می‏‌کند.
جدول فروش سینمای ایران-صدرنشینی «شبی که ماه کامل شد»
جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار در دومین هفته از اکران این فیلم منتشر شد.
جنجال انحصارات عجیب و غریب-درِ کانون وکلا به روی حقوق‌دان‌ها باز می‌شود؟
تعداد بسیار زیاد قوانین محدود کننده در کشور، انحصارات عجیب و غریبی را در مشاغل به وجود آورده که موجب خفگی اشتغال شده و یکی از مصادیق این انحصار کانون وکلاست.
وضعیت جوی کشور طی 3 روز آینده- وزش باد و گرد و خاک در تهران
با اشاره به وزش باد شدید موقت و رگبار و رعد و برق در برخی مناطق کشور، از وقوع گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا در بخش‌های مرکزی شامل یزد، اصفهان، سمنان، مرکزی، قم و جنوب تهران خبر داد.
سوار نکردن کارگر به اتوبوس شهری کار دست راننده داد!
امتناع یک راننده اتوبوس در یزد از سوار کردن کارگری به بهانه تمیز ماندن اتوبوس منجر به توقف فعالیت وی شد.
عوامل تأثیرگذار بر سلامت مردم پایتخت
عضو شورای شهر تهران گفت: بعد از آلودگی هوا، آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که سلامت پایتخت‌نشینان را تهدید می‌کند که می‌توان با انجام برنامه‌های مناسب در جهت مقابله با این مسئله اقداماتی انجام داد.
افزایش حملات قلبی با مصرف سیگار الکترونیکی
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد.
7 درمان خانگی برای آفت دهان و تبخال
آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند.
طریقه مصرف عرق کاسنی برای درمان جوش
برای درمان جوش با عرق کاسنی، توصیه می‌شود که عرق کاسنی و شاه‌تره را با هم مخلوط کرده (نسبت دو به یک) و روزی سه لیوان از این مخلوط را قبل از هر وعده غذایی بنوشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
کارمندان دولت خانه دار می‌شوند- پیشخوان
خانه‌نشینی فارغ التحصیلان به چه قیمتی؟
خطرات استفاده از دلار در آینده
راهکارهای ساماندهی بازار مسکن از نگاه رئیس کمیسیون عمران مجلس
واردات ریش تراش به بیش از ۸۹ تن رسید
ضرورت تملک زمین های خارج از محدوده شهری
قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران
سهم ناچیز ایران از بازار چند هزار میلیارد دلاری غذای حلال
مظنه آپارتمان در منطقه قلهک چند؟
نقش بازار متشکل مشابه حضور پلیس است