در رسیدن به مرتبه اجتهاد فرقی بین زن و مرد وجود ندارد

09:39 ۹۸ روز و ۲۰ ساعت پیش قدس 253 0
در رسیدن به مرتبه اجتهاد فرقی بین زن و مرد وجود ندارد

سالروز درگذشت بانو مجتهده امین، بهانه‌ای شد تا این موضوع بویژه اجتهاد بانوان را در گفت‌وگو با خانم صدیقه رضایی، مدرس مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا(س) و دانش‌آموخته سطح چهار حوزه به بحث بگذاریم.

قدس

بحث جایگاه علمی و اجتماعی بانوان دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه، مدتی است در مجامع و محافل مرتبط با موضوع مطرح است تا جایی که در دیدار رمضانی طلاب و روحانیون با رهبر معظم انقلاب، توسط یکی از خواهران حاضر در جلسه مطرح شد و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این گونه واکنش نشان دادند: «سؤال یکی از این خانم‌های فاضل بود که جایگاه اجتماعی طلابِ خواهر کجاست؟ بله، واقعاً سؤال بجایی است؛ البته به‌طور اجمال می‌دانیم این خانم‌های طلبه وقتی درس طلبگی می‌خوانند و ما این همه فاضل زن داریم، حضور این‌ها در بین خانواده‌ها، در اجتماعات زنان خیلی مغتنم است. یک روز یک بانوی اصفهانی بود، ملّای خوبی بود و در علوم عقلی و مانند این‌ها بیشتر تخصص داشتند، خانم محترمی بود؛ مرحوم آقای طباطبایی دیدن ایشان رفته بودند، با ایشان ملاقات کرده بودند، مباحثه کرده بودند و مانند این‌ها؛ و خب افتخار می‌کردیم که یک بانوی فاضله عالمه‌ای داریم؛ حالا چند ‌ده‌هزار طلبه فاضل [داریم] که بینشان تعداد زیادی فضلای برجسته هستند... [این] خیلی چیز مهمی است؛ [باید] جایگاه این‌ها معلوم بشود».
سالروز درگذشت بانو مجتهده امین، بهانه‌ای شد تا این موضوع بویژه اجتهاد بانوان را در گفت‌وگو با خانم صدیقه رضایی، مدرس مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا(س) و دانش‌آموخته سطح چهار حوزه به بحث بگذاریم.
علم‌آموزی جنسیت‌بردار نیست خانم رضایی درباره ورود خانم‌ها به عرصه اجتهاد، با اشاره به سخن پیامبر اسلام(ص) که می‌فرمایند: «طَلَبُ اَلْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَی کُلِّ مُسْلِمٍ»، توضیح می‌دهد: در آموزه‌های دین، علم مصداق نور است و دستیابی به این امر بنا بر گفته رسول‌الله بر هر مسلمانی واجب است. در تاریخ هم می‌بینید که پیامبر(ص) از خانه خود مبارزه با جهل و بی‌سوادی را آغاز کرد و به دستور ایشان، یکی از زنان قریشی که خواندن و نوشتن می‌دانست، مأمور شد به یکی از زنان پیامبر کتابت بیاموزد. خود پیامبر(ص) نیز بخشی از وقت خود را صرف آموزش و ارشاد زنان قرار داده بود؛ بنابراین علم‌آموزی جنسیت‌بردار نیست.
او در پاسخ به این پرسش که چه عوامل و دلایلی سبب شده تا بانوان کمتر به درجه اجتهاد برسند، می‌گوید: اجتهاد حصول توانایی استنباط احکام از منابع و مصادر اصلی اسلام است و بدست آوردن این توانایی نیازمند فراگیری علومی است که تحصیل آن‌ها حداقل 10 سال طول می‌کشد و نیاز به تلاش و کوشش بی‌وقفه دارد. علاوه بر آن مقام علمی او باید توسط مجتهدان تأیید و اجتهادش در جوامع علمی اعلام شود.  بنابراین افرادی ممکن است به این درجه نائل ولی شناخته شده نباشند؛ همان طور که در بین آقایان هم معمولاً مجتهدینی شناخته شده‌اند که مرجع تقلید باشند.
زیرساخت تحصیل در سطوح عالی برای خواهران فراهم نیست این مدرس حوزه و دانشگاه اضافه می‌کند: مورد دیگر اینکه پس از پیروزی انقلاب، توجه ویژه‌ای به حوزه علمیه خواهران شد ولی این توجهات معطوف به سطوح یک و دو و بیشتر در عرصه تبلیغ بود و متأسفانه در حوزه علمیه خراسان هنوز هم درس خارج برای خواهران به صورت رسمی نداریم و زیرساخت ادامه تحصیل در سطوح عالی برای خواهران فراهم نیست. در سال‌های اخیر ورود به سطح سه برای خواهران امکان‌پذیر بود ولی در سطح چهار هنوز رسماً از طرف حوزه علمیه خراسان کلاس درس نداریم و اگر کسی بخواهد در این عرصه و سطوح خارج حوزه وارد شود مستلزم کوشش چند برابری خودش و دنبال کردن دروس ارائه شده در سایت‌های رسمی مراجع است.
رضایی در ادامه به نقش مادری و همسری زنان نیز اشاره و بیان می‌کند: با توجه به نقش‌های متعدد زنان در عرصه‌های زندگی و اینکه برای یک زن فاضله مسلماً نقش همسری و مادری در اولویت قرار دارد، برای همه افرادی که به این عرصه وارد می‌شوند شاید توانایی مدیریت چند نقش مشکل باشد. ضمن اینکه مسلماً نقش‌های متفاوت هر کدام اقتضائاتی دارد و شرایط و الزامات خود را می‌طلبد ولی اگر برای سازگاری این نقش‌ها تدابیر و تمهیداتی بسته به توانایی و ظرفیت افراد اندیشیده شود، می‌شود آن‌ها را مدیریت کرد.
باید تصور عدم دستیابی به اجتهاد از بین برود کارشناس حلقه‌های معرفت حرم مطهر تصریح می‌کند: جنسیت همواره خارج از ذات و ماهیت انسانی است و علم و علم‌آموزی از آنجا که در شمار ارزش‌های انسانی به‌ شمار می‌آید از نظر اسلام تفاوت صنفی در آن وجود ندارد؛ بنابراین با حفظ نقش‌های اصلی زن در زمینه رسیدن به مرتبه اجتهاد نیز فرقی بین زن و مرد وجود ندارد و ما مصداقاً بسیاری از خانم‌ها را می‌بینیم که با تدابیر و مدیریت تمام نقش‌های خود را به نحو احسن انجام داده‌اند. همچنین به نظر من نه تنها تأهل مانع رسیدن به مدارج بالاتر نیست بلکه شاید در بسیاری موارد یک خانم متأهل بهتر از فرد مجرد برنامه‌های خود را مدیریت کند. عضو شورای تحقیقات پایانی حوزه علمیه در پایان می‌گوید: امیدواریم حوزه علمیه خراسان با فراهم آوردن زیرساخت‌های ورود زنان به سطوح عالی حوزه، راه را برای آن‌ها هموارتر کند و یا حداقل با معرفی افرادی که در این عرصه وارد شده‌اند تصور عدم دستیابی به مسئله اجتهاد را از بین ببرد.
انتهاییام/


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟
راهکارهای پزشکان برای درمان «کوتاهی قد»
لحظه‌های نفسگیر ۱۰ زن و مرد تهرانی در برج آتشین
تمرین‌هایی برای کمک به رفع انحراف چشم
به چه نحوی می توانم احساس تنهایی را متوقف کنم؟
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
هنگام بلاک شدن در اینستاگرام راه حل چیست؟
بدترین و بهترین حالت خوابیدن برای سلامتی کدامند؟
یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پرسش و سناریو