لزوم توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها در خصوصی سازی شرکت‌های دولتی

09:50 ۹۸ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 261 0
لزوم توجه به ظرفیت دانشگاه‌ها در خصوصی سازی شرکت‌های دولتی

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان گفت: دانشگاه و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا از این طریق بخش خصوصی خود را ملزم به استفاده از کمک‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه بداند. متأسفانه تا کنون این اتفاق در کشور و استان مرکزی به وقوع نپیوسته است و در واگذاری بسیاری از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، جایگاه دانشگاه صنعتی اراک نادیده گرفته شده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سید فردین تقی زاده در جشن سی امین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی اراک، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: زمانی مأموریت دانشگاه‌های کشور با عنوان دانشگاه‌های نسل اول، تنها تربیت نیروی انسانی بود؛ پس از آن با حرکت جامعه دانشگاهی کشور به سمت دانشگاه‌های نسل دوم، در کنار امور آموزشی به بحث پژوهش نیز توجه می‌شد و اساتید دانشگاه علاوه بر تدریس دروس دانشگاهی، به پژوهش‌های بنیادی نیز روی می‌آوردند.
وی ادامه داد: در دانشگاه‌های نسل سوم پژوهش‌های علمی به مرور زمان هدفمند شدند و دانشگاه‌ها با تربیت نیروهای ماهر و کارآفرین، در جهت رفع نیازهای جامعه برآمدند.
تقی زاده تحول گرا و تقاضا محور بودن را از جمله ویژگی‌های اصلی دانشگاه‌های نسل چهارم برشمرد و افزود: در چنین دانشگاه‌هایی برنامه‌های توسعه منطقه‌ای بر اساس طرح آمایش صورت می‌گیرند و رشته‌های بین رشته‌ای نیز فعال هستند. امروزه سرعت رشد علم در جهان به گونه‌ای است که بین علوم امسال و سال آینده تفاوت‌های اساسی مشاهده می‌شود و بر همین اساس باید نگاه به آموزش، در جهت رفع مشکلات جامعه باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه باید در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی و نوآوری محیط اطراف خود تأثیرگذار باشد، خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها علیرغم توانایی و ظرفیت‌های خود تا کنون نتوانسته اند پاسخگوی نیاز صنعت و جامعه باشند. بسیاری از مشکلات جامعه کنونی ما به بحث صنعت محدود نمی‌شوند و ما باید بومی کردن علوم انسانی را به عنوان اولویتی اساسی در دستور کار خود قرار دهیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید توانایی برطرف کردن مشکلات جامعه در حوزه علوم انسانی را دارا باشند، بیان کرد: متأسفانه امروزه از ظرفیت دانشگاه‌های کشور به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود و در خصوصی سازی ها نیز، جایگاه دانشگاه و نقش اساسی آن در توسعه پایدار ملی نادیده گرفته می‌شود.
تقی زاده تصریح کرد: دانشگاه و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا از این طریق بخش خصوصی خود را ملزم به استفاده از کمک‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه بداند. متأسفانه تاکنون این اتفاق در کشور و استان مرکزی به وقوع نپیوسته است و در واگذاری بسیاری از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، جایگاه دانشگاه صنعتی اراک نادیده گرفته شده است.
وی اضافه کرد: دانشگاه‌ها باید با تولید ثروت به سمت دانشگاه‌های اقتصادی و مولد حرکت کنند و تأمین نیازهای خود را صرفاً متکی به درآمدهای نفتی کشور تلقی نکنند.
وی با بیان اینکه هم اکنون حجم زیادی از کارکنان مراکز دولتی کشور را فارغ التحصیلان مقطع دکتری تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد: متأسفانه ما در کشور دچار مدرک گرایی شده ایم که امیدواریم با حرکت هدفمند و مسنجم دانشگاه‌های کشور به سمت کیفی سازی مسائل آموزشی، این مشکل نیز به زودی مرتفع شود. آموزش عالی در کشور ما به شدت مظلوم واقع شده است و به جرأت می‌توان گفت امروزه کسانی که در دانشگاه‌ها مسئولیتی را برعهده می‌گیرند، به نوعی ایثارگر به حساب
می آیند ؛ چرا که هم اکنون دانشگاه‌های کشور با مشکلات مالی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و با این شرایط باید هر لحظه منتظر اتفاقات پیش بینی نشده‌ای بود.
تقی زاده با اشاره به اینکه سیاست گذاری در حوزه خدمات رفاهی دانشجویان، یکی از رسالت‌های اصلی مجموعه صندوق رفاه دانشجویی به حساب می‌آید، گفت: متأسفانه از برنامه پنجم توسعه کشور تا کنون هیچ خوابگاه دانشجویی با بودجه دولتی به بهره برداری نرسیده است و با توجه به شرایط متفاوت ایران نسبت به کشورهای دیگر، نمی‌توان مشکلات مسکن دانشجویان را نادیده گرفت. صندوق رفاه آماده ارائه تسهیلات ارزان قیمت به دانشگاه‌ها جهت ساخت خوابگاه‌های دانشجویی توسط بخش خصوصی است. در همین راستا علیرغم دغدغه‌های فراوان بخش خصوصی، این مجموعه در تلاش است تا با فعال کردن این بخش در زمینه ساخت سراهای دانشجویی، بسیاری از این مشکلات را برطرف کند و نگرانی دانشجویان را در این زمینه به حداقل برساند.
وی افزود: صندوق در بخش سلف سرویس‌ها و خدمات رفاهی خوابگاهی نیز آماده ارائه تسهیلات و حمایت از دانشگاه هست.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان با ارائه تسهیلاتی در قالب وام‌های دانشجویی به دانشگاه‌هایی که کارگاه‌های مهارت محور یا دانشجویان دارای طرح‌های کار آفرینی دارند، از طرح‌های پژوهشی و نوآوری دانشجویان حمایت می‌کند.
وی با بیان اینکه مجموعه صندوق رفاه دانشجویان با پرداخت وام‌های بدون بهره به دانشجویان دکتری، سعی داشته است فرایند تحقیق و پژوهش این دانشجویان را با سهولت و فراغ بال بیشتری همراه کند، گفت: امیدواریم تا دانشگاه‌های کشور به کیفی سازی امور آموزشی خود اهتمام بیشتری بورزند تا از این طریق بتوانند مشکلاتی را که هم اکنون گریبان گیر جامعه است، برطرف کنند.
تقی زاده با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید طرح آمایش سرزمین را جدی بگیرند، ادامه داد: دانشگاه صنعتی اراک این پتانسیل را دارد تا در آینده بسیاری از مشکلات صنعت و جامعه را برطرف کند و خود را به عنوان دانشگاهی موفق به کشور معرفی کند.
وی در پایان گفت: امیدواریم با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان مرکزی و حمایت نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی، بیش از گذشته به توانایی دانشگاه‌های کشور، خصوصاً دانشگاه‌های استان مرکزی، توجه شود و بتوانیم در آینده شاهد اعتلا و پیشرفت روز افزون این دانشگاه باشیم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
بازنگری در شیوه نامه انضباطی دانشگاه آزاد
آموزش زبان فارسی از زبان انگلیسی عقب مانده است
توئیت وزیر بهداشت درباره ماجرای دانشجوی تقلبی-سه ماه قبل دستور برخورد با صندلی فروشی را دادم
نیازمند مرجعیت اطلاعات و آمار در کشور هستیم
ایجاد اتاق‌های تندرستی در تمام سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها
آمریکا باید جوابگوی ضایعه فوت مادر دکتر سلیمانی باشد-سکوت دیگر جایز نیست
امریکا هیچ شرطی برای آزادی دکتر سلیمانی ندارد
به‌روز رسانی ۴۱ درس کاردانی در دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای
تامین اعتبار ۹۲۰ میلیاردی برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۳۹۷ دانشگاه‌ها
کاهش درآمد دانشگاه آزاد به دنبال کاهش دانشجو- شهریه دانشجویان امانت است