چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

01:07 ۹۷ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 652 0
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

این مینی سریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:بر خلاف ناتوی نظامی که مدتهاست در وضعیتی باتلاقی کاری از پیش نمی‌برد، ناتوی فرهنگی پرکار است. پخش سریال "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones) به پایان نرسیده بود که بلافاصله "چرنوبیل" (Chernobyl) محصول شرکت HBO نظر مخاطبان را در دنیا به خود جلب کرد.
ادعا شده در حالی که تماشاگران در پی اعتراض برای تغییر در سریال بازی تاج و تخت بودند، «چرنوبیل» توانست در صدر رتبه‌بندی سریال‌های محبوب در سایت IMDb قرار بگیرد و «افسار گسیخته» و «بازی تاج و تخت» را پشت سر بگذارد.
اینمینیسریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.
چند سال قبل هم در اوج کش و قوس‌های ما با آمریکا و اروپا، فضای تبلیغاتی سنگینی شکل گرفت، مبنی بر اینکه ایران باید از خیر ۱۶۰ مورد کاربرد برنامه هسته‌ای بگذرد، چون یک روز در اوکراین فاجعه چرنوبیل رخ داده است!این درست مثل این است که بگوییم چون پالایشگاه‌هایی آتش گرفته و به اطراف خود خسارت زده‌اند، کشورها نباید پالایشگاه داشته باشند؛ بلکه خانه‌ها نیز نباید گاز کشی شوند، چون اگر منفجر شوند، ویرانی بسیاری دارند.
یادداشت دیگری از محمد ایمانی را بخوانید:نقشه شرطی سازی با سیاست و اقتصاد ما چه کرد؟دیپلماسی یعنی حراج غیرت و عزت؟!این سمفونی را هرگز از یاد نبریمجالب اینکه بزرگ‌ترین و بیشترین تأسیسات اتمی به علاوه زرادخانه‌های نظامی هسته‌ای، در آمریکا و اروپا قرار دارد. اما در این میان، برای یک حادثه در تاریخ یک امپراتوری سابق سریال ساخته می‌شود.
فاجعه چرنوبیل دستمایه سریال سازی در سطح جهانی قرار می‌گیرد؛ اما دو جنایت ارادی با خساراتی به مراتب هولناک‌تر و صدها هزار کشته، که توسط ابرقدرتی دیگر در قالب بمباران اتمی هیروشیما وناکازاکیاتفاق افتاده، سانسور می‌شود.
چرایی ماجرا تا اینجا روشن است. ابرقدرتی که ده‌ها سال است به ایران و دیگر ملت‌های منطقه جنگ تحمیل کرده و با سر شکستگی رو به رو شده، نیازمند آن است تا نفس داشتن برنامه هسته‌ای صلح
آمیزتوسط ایران را موجب تهدید منطقه بلکه خود مردم ایران جا بزند. بنابراین باید "چرنوبیل" بسازد و نه "هیروشیما و
ناکازاکی".
اما آنچه عجیب بلکه مشکوک است، استقبال مشاور رئیس جمهور از سریال خوش ساخت آمریکایی است. آقای آشنا پس از آغاز پخش سریال مذکور نوشت"تماشا و عبرت گرفتن از سریال چرنوبیل برای اهالی سیاست و دولت و حکومت بسیار مناسب است. عصاره‌اش، این یک جمله است: "تاوان دروغ چیست. ؟What is the cost of lies". این سوال تکان‌دهنده‌ای است".
او چند روز بعد نوشت: "وقتی آنتوییترا نوشتم، برخی این توصیه را نادیده و برخی دیگر آن را به سخره گرفتند. پیام محوری این مجموعه کوچک تلویزیونی همان است که در کلیپ #سقوط [با ایفای نقش
امیرناظمیمعاون فعلی وزیر ارتباطات] مورد تأکید قرار گرفت و برخی باتأویلینابجا و ناروا از آن فرار و هشداردهندگان را ناجوانمردانه متهم به عدم وفاداری کردند".
آشنا می‌افزاید "حرف این است که برای پیش‌گیری از بحران و در حین مدیریت بحران، بیش از هر چیز با مشکلات ارتباطی مواجه خواهیم شد و تنها تدبیر کارگشا مشورت، صراحت، دقت و خوب گوش‌دادن به کسانی است که از دانش و تجربه کافی برخوردارند".
حتماً پنهان کاری -جز در ملاحظات واستثنائاتخاص- مضرّ است و حتماً حفظ ارتباط با مردم و مشورت با اهل فن و شنیدن از آنها، خوب بلکه لازم است. اما به شهادت آنچه در اثر سو مدیریت در این شش سال بر کشور رفته، طیف آقای آشنا و کارکردشان، مصداق همان چیزی است که وی مدعی
تخطئهآن است؛ دروغ و خلاف گویی، پنهان کاری، مشورت ناپذیری، برتابیدن نظرات کارشناسی ولو از داخل دولت، و وقت نگذاشتن برای عام منتقدان و مدیران زیر دست که حتی صدای مرحوم هاشمی و ناطق نوری و دیگر حامیان دولت را هم درآورد و موجب استعفای برخی وزرا شد.
در مجالی به وسعت گنجایش چند کتاب، می‌توان ثابت کرد که خسارت‌های رویکردی و عملکرد برخی مدیران دولتی و مشاوران و دستیاران اطراف آنها، به مراتب بدتر از چرنوبیل بوده و علت اول آن، پوپولیسم و سیاست بازی و اعتماد به دشمنانی بود که آدرس خود اخلالگری و خود ویرانگری می‌دادند.
از دل برجام و متن و روح والصاقاتآن، حتماً چند "چرنوبیل"، "افسار گسیخته" و "بازی تاج و تخت" در می‌آید. فقط درباره "تاوان دروغ"
هایهم طیفان آقای آشنا می‌توان بالغ بر ۱۰ جلد کتاب نوشت؛والبتهدرباره نفوذ با واسطه ناتوی اطلاعاتی و اخلال در دستگاه محاسباتی. یکی
اشهمین ماجرای نفوذ "گاندو" (جیسون رضائیان).
بعدالتحریر: بی بی سی هم از مضمون سریال چرنوبیل استقبال کرد.
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب
راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب و کسب اطلاعات کافی برای آن دسته از کسانی که نیاز به خرید دستگاه تصفیه آب در منزل خود دارند یک موضوع مهمی است.
برکات مداومت در یاد خدا از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اثر مداومت در یاد خدا را در اینجا بخوانید.
پرورش المپیکی‌ها از مسابقات جهانی دانش‌آموزان
رییس فدراسیون ورزش دانش‌آموزی از افزایش تعداد رشته‌های اعزامی به رقابت‌های ژیمناسیاد ۲۰۲۰ چین خبر داد و اعلام کرد: قصد داریم در رشته‌های ورزشی که ایرانی‌ها شانس کسب مدال المپیک دارند در این رقابتها شرکت کنیم.
رونمایی از نخستین تیزر «ماجرای نیمروز: رد خون»- اکران از سوم مهر
نخستین تیزر فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان رونمایی شد.
راهکار برون‌رفت از گره ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس
علیخانی درباره راهکار برون‌رفت از گره ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس، اظهار داشت: انجام برنامه‌های منسجم و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف جهت پیشگیری از ترافیک و مدیریت آن در مهر بسیار حائز اهمیت است.
چرا خودرو‌های سواری آتش نشانی از خطوط ویژه استفاده می کنند؟
سخنگوی سازمان آتش نشانی چرایی تردد خودر‌های سواری آتش نشانی از خطوط ویژه را تشریح کرد.
هوای پایتخت سالم است
شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۷۹ قرار دارد و هوا سالم است.
آخرین وضعیت راه‌های کشور
سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا آخرین وضعیت ترافیکی امروز (بیست و هفتم شهریور ماه ۹۸) را تشریح کرد.
مقصد مانژوکیچ در قطر مشخص شد
باشگاه الریان قطر به زودی مهاجم تیم ملی فوتبال کرواسی را به رسانه‌ها معرفی و رسما با او قرارداد امضا خواهد کرد.
آغاز ثبت‌نام اتباع متقاضی شرکت در مراسم اربعین
محمودی اظهارکرد: برای ثبت‌نام اتباع خارجی در سامانه سماح، هماهنگی‌هایی انجام و مشکلات سخت‌افزاری موجود میان دفاتر خدمات و این سامانه نیز بر طرف شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا
وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ونزوئلا اعمال کرد که سه شخص و ۱۶ موسسه را شامل می‌شود.
برکات مداومت در یاد خدا از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اثر مداومت در یاد خدا را در اینجا بخوانید.
مراحل دریافت گذرنامه
متقاضیان دریافت گذرنامه باید مراحلی را طی کنند که در ادامه می توانند این مراحل را بخوانند.
گزارش پلیس و شهرداری روی میز شورای شهر
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر از برگزاری جلسه‌ای با مسؤولان پلیس راهور و شهرداری خبر داد و گفت: اقداماتی برای سهولت تردد در مهر در دستور است.
هشتگردی‌ها به‌زودی مترو دار می‌شوند
شمارش معکوس برای بهره‌برداری از خط ریلی گلشهر ـ هشتگرد آغاز شده و طبق وعده تا پایان شهریورماه تست سرد این خط انجام می‌شود. طبق گمانه‌زنی‌ها با افتتاح مترو جمعیت ساوجبلاغ ۲۵ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
انصارالله:«ما زدیم» آمریکا و آل‌سعود :«نه! شما نزدید، ایران زد»- نشانه‌های نظم جدید منطقه‌ای
وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟
نماینده مجلس: مقامات آمریکایی از مردم ایران عذرخواهی کنند
استرالیا خواستار اجتناب از تنش با ایران شد
نه به چادر، یقه آخوندی، ریش و انگشتر عقیق
وزیر دفاع سابق انگلیس: برجام مرده و لندن هم باید از آن خارج شود
مسعود رجوی در عربستان مرد- دستور جدید برای واردات گسترده گوشت به کشور-  تاثیر فوری ابلاغیه اعلام اموال توسط رئیسی در دولت
ابهام در آینده بازار نفت- پیشخوان
مذاکره نکردن با امریکا صدای واحد ایران
روایت ملی‌پوش سابق فوتبال از گرسنگی و ناامنی در ایران- اصلاح‌طلبان دچار اختلاف هستند جز در ˮسیاست خیابانیˮ!