چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

01:07 ۱۳ روز و ۸ ساعت پیش مشرق نیوز 148 0
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!

این مینی سریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:بر خلاف ناتوی نظامی که مدتهاست در وضعیتی باتلاقی کاری از پیش نمی‌برد، ناتوی فرهنگی پرکار است. پخش سریال "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones) به پایان نرسیده بود که بلافاصله "چرنوبیل" (Chernobyl) محصول شرکت HBO نظر مخاطبان را در دنیا به خود جلب کرد.
ادعا شده در حالی که تماشاگران در پی اعتراض برای تغییر در سریال بازی تاج و تخت بودند، «چرنوبیل» توانست در صدر رتبه‌بندی سریال‌های محبوب در سایت IMDb قرار بگیرد و «افسار گسیخته» و «بازی تاج و تخت» را پشت سر بگذارد.
اینمینیسریال ۵ قسمتی، به فاجعه اتمی شهر چرنوبیل در اوکراین (شوروی سابق) می‌پردازد که از آن به عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ یاد شده. این فاجعه سال ۱۹۸۶ رخ داد.
چند سال قبل هم در اوج کش و قوس‌های ما با آمریکا و اروپا، فضای تبلیغاتی سنگینی شکل گرفت، مبنی بر اینکه ایران باید از خیر ۱۶۰ مورد کاربرد برنامه هسته‌ای بگذرد، چون یک روز در اوکراین فاجعه چرنوبیل رخ داده است!این درست مثل این است که بگوییم چون پالایشگاه‌هایی آتش گرفته و به اطراف خود خسارت زده‌اند، کشورها نباید پالایشگاه داشته باشند؛ بلکه خانه‌ها نیز نباید گاز کشی شوند، چون اگر منفجر شوند، ویرانی بسیاری دارند.
یادداشت دیگری از محمد ایمانی را بخوانید:نقشه شرطی سازی با سیاست و اقتصاد ما چه کرد؟دیپلماسی یعنی حراج غیرت و عزت؟!این سمفونی را هرگز از یاد نبریمجالب اینکه بزرگ‌ترین و بیشترین تأسیسات اتمی به علاوه زرادخانه‌های نظامی هسته‌ای، در آمریکا و اروپا قرار دارد. اما در این میان، برای یک حادثه در تاریخ یک امپراتوری سابق سریال ساخته می‌شود.
فاجعه چرنوبیل دستمایه سریال سازی در سطح جهانی قرار می‌گیرد؛ اما دو جنایت ارادی با خساراتی به مراتب هولناک‌تر و صدها هزار کشته، که توسط ابرقدرتی دیگر در قالب بمباران اتمی هیروشیما وناکازاکیاتفاق افتاده، سانسور می‌شود.
چرایی ماجرا تا اینجا روشن است. ابرقدرتی که ده‌ها سال است به ایران و دیگر ملت‌های منطقه جنگ تحمیل کرده و با سر شکستگی رو به رو شده، نیازمند آن است تا نفس داشتن برنامه هسته‌ای صلح
آمیزتوسط ایران را موجب تهدید منطقه بلکه خود مردم ایران جا بزند. بنابراین باید "چرنوبیل" بسازد و نه "هیروشیما و
ناکازاکی".
اما آنچه عجیب بلکه مشکوک است، استقبال مشاور رئیس جمهور از سریال خوش ساخت آمریکایی است. آقای آشنا پس از آغاز پخش سریال مذکور نوشت"تماشا و عبرت گرفتن از سریال چرنوبیل برای اهالی سیاست و دولت و حکومت بسیار مناسب است. عصاره‌اش، این یک جمله است: "تاوان دروغ چیست. ؟What is the cost of lies". این سوال تکان‌دهنده‌ای است".
او چند روز بعد نوشت: "وقتی آنتوییترا نوشتم، برخی این توصیه را نادیده و برخی دیگر آن را به سخره گرفتند. پیام محوری این مجموعه کوچک تلویزیونی همان است که در کلیپ #سقوط [با ایفای نقش
امیرناظمیمعاون فعلی وزیر ارتباطات] مورد تأکید قرار گرفت و برخی باتأویلینابجا و ناروا از آن فرار و هشداردهندگان را ناجوانمردانه متهم به عدم وفاداری کردند".
آشنا می‌افزاید "حرف این است که برای پیش‌گیری از بحران و در حین مدیریت بحران، بیش از هر چیز با مشکلات ارتباطی مواجه خواهیم شد و تنها تدبیر کارگشا مشورت، صراحت، دقت و خوب گوش‌دادن به کسانی است که از دانش و تجربه کافی برخوردارند".
حتماً پنهان کاری -جز در ملاحظات واستثنائاتخاص- مضرّ است و حتماً حفظ ارتباط با مردم و مشورت با اهل فن و شنیدن از آنها، خوب بلکه لازم است. اما به شهادت آنچه در اثر سو مدیریت در این شش سال بر کشور رفته، طیف آقای آشنا و کارکردشان، مصداق همان چیزی است که وی مدعی
تخطئهآن است؛ دروغ و خلاف گویی، پنهان کاری، مشورت ناپذیری، برتابیدن نظرات کارشناسی ولو از داخل دولت، و وقت نگذاشتن برای عام منتقدان و مدیران زیر دست که حتی صدای مرحوم هاشمی و ناطق نوری و دیگر حامیان دولت را هم درآورد و موجب استعفای برخی وزرا شد.
در مجالی به وسعت گنجایش چند کتاب، می‌توان ثابت کرد که خسارت‌های رویکردی و عملکرد برخی مدیران دولتی و مشاوران و دستیاران اطراف آنها، به مراتب بدتر از چرنوبیل بوده و علت اول آن، پوپولیسم و سیاست بازی و اعتماد به دشمنانی بود که آدرس خود اخلالگری و خود ویرانگری می‌دادند.
از دل برجام و متن و روح والصاقاتآن، حتماً چند "چرنوبیل"، "افسار گسیخته" و "بازی تاج و تخت" در می‌آید. فقط درباره "تاوان دروغ"
هایهم طیفان آقای آشنا می‌توان بالغ بر ۱۰ جلد کتاب نوشت؛والبتهدرباره نفوذ با واسطه ناتوی اطلاعاتی و اخلال در دستگاه محاسباتی. یکی
اشهمین ماجرای نفوذ "گاندو" (جیسون رضائیان).
بعدالتحریر: بی بی سی هم از مضمون سریال چرنوبیل استقبال کرد.
چرنوبیل تر از گاندو ها؟!


گروه های زیر مجموعه سیاسی

انرژی هسته ایی
انرژی هسته ایی

آخرین اخبار

اهمیت سپاسگزاری از پدر و مادر درکلام امام رضا(ع)
حدیث امام رضا (ع) درباره سپاسگذاری از پدر و مادر را در اینجا بخوانید.
تعطیلی 2 روزه سینماهای کشور
زمان تعطیلی سینما‌ها به مناسبت شهادت امام صادق (ع) اعلام شد.
خواننده جوان و نوظهوری که جواد رضویان او را کشف کرد
خواننده قطعات موسیقایی فیلم سینمایی «زهرمار» با اشاره به اینکه از میان گزینه‌هایی با حضور چند خواننده مطرح برای خوانندگی در این فیلم انتخاب شده است از تجربه حضور در یک اثر سینمایی سخن گفت.
چالش جدید اهالی سینما- درخواست سینماگران برای توزیع عادلانه اکران
چند سینماگر به تحلیل و بررسی موضوع ایجاد هفت سرگروه برای اکران فیلم‌های سینمایی پرداختند.
پایان اکران بهار 98 -کدام ژانر در این فصل موفق‌تر بود؟
اکران فصل بهار ۹۸ سینما به پایان رسید و فیلم‌هایی با ژانر‌های مختلف اکران شدند.
تصادف خونین در اتوبان تهران_قم
جلال ملکی گفت: در حادثه دیشب یک زن و مرد به علت گرفتار شدن در خودرو جان خود را از دست دادند.
تشریح حداقل و حداکثر حقوق سربازان
سردار کمالی با اشاره به نرخ حقوق سربازان اظهار کرد: حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق پایوران رسمی باشد که این بازه طبق درجه به سربازان تعلق می گیرد.
تصادف خونین اتوبوس با پراید در ساری
برخورد یک دستگاه اتوبوس با پراید در کمربندی جنوبی ساری ۱۶ نفر را روانه بیمارستان کرد.
وضعیت ترافیکی جاده های کشور
سرهنگ رحمانی با اشاره به آخرین وضعیت محورهای شمالی گفت: تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه و آزادراه رشت-قزوین (رفت وبرگشت) را شاهد هستیم و در ضمن محورهای شمالی فاقد هرگونه مداخلات جوی هستند.
شیوه نامه جدید کمپ‌های ترک اعتیاد برای معتادان خاص ابلاغ شد
رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر از تدوین و ابلاغ شیوه نامه جدید کمپ‌های ترک اعتیاد برای نگهداری معتادان مبتلا به بیماری هایی، چون ایدز و هپاتیت خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.
کسانی که نباید به لوبیا لب بزنند
لوبیا گیاهی است از تیره بقولات ، علفی و بالا رونده که به دور درختان و گیاهان دیگر می‌پیچد. برگهای آن سبز رنگ ، پهن ، بزرگ و نوک تیز است که شامل سه برگچه به شکل قلب می‌باشد.
رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد
ترامپ: ایرانی‌ها باید با ما صحبت کنند
ظریف: «تیم ب» آمریکا را از مذاکره با ایران بیرون کشاند
واکنش «ذوالنور» به تحریم «ظریف» و فرماندهان سپاه
نظر آمریکایی‌ها درباره درگیری نظامی با ایران
ترامپ به سیم آخر زد- پیشخوان
گیجی ترامپ پس از سیلی سخت ایران- تحریم ظریف بر سفرهای وزیرخارجه تاثیر دارد؟
کف‌گیر آمریکایی‌ها به ته‌دیگ خورده است
زاکانی: با بازی دیو و دلبر جیب مردم را می‌زنند
نیویورک‌ تایمز: آمریکا به دنبال خرابکاری در ایران است