برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب باید با دنیا گفتمان علمی داشته باشیم

15:37 ۹۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 451 0
برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب باید با دنیا گفتمان علمی داشته باشیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب اسلامی در سطح داخلی و بین‌المللی و تقویت بنیه علمی کشور و تعامل علمی با جهان، باید با تمام دنیا گفتمان داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمد رضا دارابی امروز، چهارشنبه ۲۲ خرداد در مراسم افتتاحیه سومین کنگره بین‌المللی التهاب در سیستم عصبی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: اگر می‌خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید معیارهای بین‌المللی در زمینه علم و دانش را به دست آوریم.
وی ارتباط با دانشگاه‌های مطرح منطقه و جهان را یکی از اهداف طرح تحول و نوآوری در آموزش وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: برای ایجاد و ارتقای این ارتباط، باید توانمندی‌های علمی خود را افزایش دهیم و به سمت دانشگاه‌های نسل سوم که کارآفرینی را محور برنامه‌های خود قرار داده‌اند، حرکت کنیم.
وی با اشاره به سابقه حرکت‌ها و تحولات علمی در دوران پس از انقلاب اسلامی، گفت: تا پیش از پایان جنگ تحمیلی، درگیر مسائل انقلاب و دفاع مقدس بودیم و وضعیت علمی خوبی نداشتیم؛ اما پس از جنگ، درهای علمی کشور را گشودیم و از دانشگاه‌های نسل اول که صرفاً آموزش و تولید نیروی انسانی بود، گذر کردیم و به دانشگاه‌های نسل دوم که علاوه بر آموزش نیروی انسانی، تولید علم و پژوهش‌های علمی را در اولویت قرار می‌دهند، رسیدیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین زمینه ادامه داد: اکنون در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، افتخار داریم که به سمت تحولات عظیم علمی در کشور حرکت می‌کنیم و ارتباطات علمی گسترده‌ای در سراسر کشور و در همه دانشگاه‌های کشور با دنیا را شاهد هستیم.
دکتر دارابی به سابقه تحولات علمی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای اسناد بالادستی تحول علمی و مأموریت‌هایی که در زمینه علوم اعصاب و گسترش ارتباطات بین‌المللی به این دانشگاه واگذار شده، حرکت‌های زیادی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده است.
وی کسب رتبه‌های بالا در رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی علمی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از جنبه‌های این تلاش گسترده توصیف کرد و گفت: در رتبه‌بندی تولید علم در مقیاس بین‌المللی به رتبه دوم کشور پس از دانشگاه تهران دست یافته‌ایم.
وی همچنین به رتبه‌بندی بین‌المللی پایگاه علمی تایمز اشاره کرد و گفت: در این رتبه‌بندی که ناظر بر تولید علم، آموزش، پژوهش، کسب درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی در دانشگاه‌های جهان است، ایران به رتبه ۱۵۰ آسیا دست یافته است.
دکتر دارابی اضافه کرد: بر اساس این رتبه‌بندی، جایگاه جهانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تعیین شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی، گفت: به برکت برگزاری چنین اجتماعات و مجامع علمی که محلی برای بحث و تبادل نظر دانشمندان حوزه‌های مختلف فراهم می‌آورد، هم در جهت اهداف بین‌المللی‌سازی دانشگاه حرکت می‌کنیم و هم اینکه تجربیات و اندوخته‌های علمی کشورمان را به دنیا معرفی می‌کنیم.
دکتر دارابی خاطرنشان کرد: این کنگره فرصتی برای برقراری ارتباط علمی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد و دانشگاه‌های اروپا و آلمان فراهم کرده و محلی برای تبادل دیدگاه‌های علمی در زمینه علوم بین رشته‌ای مغز و اعصاب ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: اگر قرار باشد ارتباطات علمی را گسترش دهیم و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید از انحصار طلبی و تنگ نظری بپرهیزیم.
دکتر دارابی تأکید کرد: معتقدیم می‌توان با حفظ ارزش‌های انقلاب، در همه زمینه‌ها با جهان به گفت‌وگو نشست و توانمندی‌های علمی و غنای فرهنگی کشورمان را به دنیا معرفی کرد.
وی تبادل دو سویه استاد و دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دانشگاه‌های منطقه و جهان را از اهداف بین‌المللی‌سازی دانشگاه عنوان کرد و گفت: در این راستا در نظر داریم هم استادان ایران را به دانشگاه‌های جهان معرفی کنیم و از حضور آنها در سطح بین‌المللی بهره‌مند شویم و هم اینکه از تجربیات و دانش استادان سایر دانشگاه‌ها در مراکز علمی دانشگاه استفاده کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رئیس دانشگاه مونستر آلمان و استادان این دانشگاه که در این کنگره شرکت کرده‌اند، تشکر کرد و گفت: حضور پژوهشگران آلمانی مغز و اعصاب در این مجمع علمی، فرصت گران‌قیمتی است و ما امیدواریم که این کنگره زمینه‌های مناسب‌تری برای تعاملات علمی بین دو دانشگاه فراهم کند.
وی ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی، گفت: از استادان و پژوهشگران گروه نورولوژی، نوروساینس و روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در برگزاری این کنگره نقش ایفا کرده‌اند، تشکر می‌کنم و امیدواریم این اجتماع علمی، زمینه مناسبی برای تبادلات علمی فراهم کند.
دکتر دارابی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با دانشگاه‌های غازان، استرالیا، تاتارستان و مونستر آلمان ارتباطات خوبی داریم و در حال گسترش این ارتباطات هستیم.
وی یادآور شد: همه این موفقیت‌ها به برکت وجود دانشجویان پیشرو و استادان دانش‌پژوه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دست آمده است.
وی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان آلمانی این کنگره، ایرانیان را مهمان‌نواز، خونگرم و مهربان توصیف کرد و گفت: با برنامه‌های فرهنگی که در جنب کنگره تدارک شده، گوشه‌ای از غنای فرهنگی کشور و استان، تاریخ خراسان رضوی به مهمانان ارائه خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

پاداش قهرمانی در المپیک ناشنوایان؛ فقط ۲ سکه!
سرمربی تیم ملی جودو ناشنوایان اعزامی به بازیهای آسیایی هنگ‌کنگ گفت: کسب عنوان قهرمانی در هنگ‌کنگ هدف اصلی جودوکاران ناشنواست، اما قهرمانی زمانی محقق می‌شود که ورزشکاران ناشنوا مورد توجه مسوولان قرار بگیرند.
کیا قدمی: وزنه‌برداری ایران بهترین نتیجه را در مسابقات جهانی می‌گیرد
وزنه بردار ملی پوش دسته 109 کیلوگرم که به علت مصدومیت از اعزام به مسابقات جهانی تایلند بازماند، گفت: تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات جهانی بهترین نتیجه را خواهد گرفت.
خنت در غیاب میلاد محمدی به پیروزی رسید
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی به پایان رسید.
چند توصیه‌ پزشکی درباره کیف و کفش مناسب دانش‌آموزان
هرساله با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس همواره یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها انتخاب کیف و کفش مناسب برای فرزندشان است و به دنبال انتخاب کیف و کفشی هستند که آسیبی را به بدن فرزندشان وارد نکند.
پوشش بیمه‌ای پرستاری در منزل برای پنج بیماری
معاون پرستاری وزیر بهداشت از تدوین استانداردهای خدمتی مراقبت در منزل خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ مرکز مراقبت در منزل فعال در کشور داریم که به صورت خصوصی کار می‌کنند.
چه گروه‌هایی از اتباع غیرمجاز می‌توانند در مدرسه تحصیل کنند؟
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: فرصت کوتاهی را در نظر گرفته‌ایم تا اتباع غیرمجاز هم بتوانند برای ثبت‌نام فرزندانش در مدارس اقدام کنند.
جزییات تخصیص آب دریای عمان به سه استان
معمای تامین آب استان‌های شرقی که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، با انتقال آب دریای عمان به شرق کشور حل خواهد شد. طرحی که طبق آن امکان برداشت ۱.۲ میلیاردمترمکعب از آب دریا فراهم می‌شود که استان سیستان و بلوچستان ۲۲۸ میلیون مترمکعب، خراسان‌رضوی ۱۱۰ میلیون مترمکعب و خراسان‌جنوبی ۶۰ میلیون متر مکعب از خروجی این آب سهم می‌برند.
قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
سازمان بازرسی مقوله عدم اعلام حقوق مدیران را کنترل کند
یک وکیل دادگستری در خصوص عدم اعلام حقوق و مزایا توسط برخی از مسئولان و دستگاه‌ها در سامانه حقوق و مزایا، گفت: سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به عنوان یک نهاد نظارتی کلان اطلاعیه یا مصوبه‌ای را اعلام کند و بگوید که به عنوان مثال از مهرماه به بعد نفس عدم اعلام مدیران در ارتباط با حقوق‌شان می‌تواند به عنوان اقدامی غیرقانونی تلقی شود.
جزئیاتی جدید از ناپدیدشدن مرموز زهرای ۲ ساله- تصاویر
مردم، آتش‌نشانی و هلال‌احمر برای پیدا کردن «زهرا» بسیج شده‌اند اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هفته چهارم لیگ برتر؛ مدعیان مسیر خود را جدا می‌کنند؟
هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران از امروز(جمعه) با انجام ۷ بازی آغاز می‌شود که در مهم‌ترین بازی‌ها شهر خودرو صدرنشین به مصاف فولاد می‌رود و سپاهان رده دومی پذیرای نفت مسجد سلیمان خواهد بود.
چگونه عمر گوشی‌های هوشمند را افزایش دهیم؟
در برخی از کشور‌ها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد ۲ ساله امضا می‌کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می‌کردیم.
سقوط جنگنده اف-۱۶ در فرانسه
بنا بر اعلام مقامات فرانسوی یک فروند جنگنده اف-۱۶ بلژیک در یک منطقه مسکونی در غرب این کشور سقوط کرده است. در این حادثه یکی از خلبانان این جنگنده با خطوط انتقال برق برخورد کرده است.
۷ سهمیه المپیک زمستانی جوانان برای اسکی ایران
اسکی ایران برای حضور در المپیک زمستانی جوانان ۲۰۲۰ لوزان هفت سهمیه کسب کرده است.
برد آرسنال و باخت لاتزیو و ترابزون در هفته اول لیگ اروپا
هفته اول دور گروهی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا با ۱۲ بازی شروع شد.
استارت آپ‌ها ˮوامˮ نمی‌خواهند
درخواست مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از دولت
مجوز جدید برای تاسیس مناطق ویژه فناوری صادر نمی‌شود
تولید ماده ˮکیتوسانˮ و بذر گیاهان زینتی خانواده کاکتوس در کشور
تشخیص سریع سرطان پوست با کمک یک ابزار دستی
اهمیت تبدیل ˮرایسستˮ به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی برای نظام‌مند کردن هزینه‌های کشور
برآورد انعقاد قراردادهای همکاری با حجم ۲۰۰ میلیارد در رویداد پهپاد
برگزاری ششمین کنفرانس ملی زئولیت انجمن شیمی ایران
رفع چالش صدور مجوز برای پهپادها از سوی معاونت علمی-فناوری پرنده بدون سرنشین جزو حوزه‌های نوآور
رونمایی از ۴ پرنده بدون سرنشین و یک اپلیکیشن در حوزه تجاری‌سازی