برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب باید با دنیا گفتمان علمی داشته باشیم

15:37 ۷ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 91 0
برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب باید با دنیا گفتمان علمی داشته باشیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای رسیدن به اهداف علمی انقلاب اسلامی در سطح داخلی و بین‌المللی و تقویت بنیه علمی کشور و تعامل علمی با جهان، باید با تمام دنیا گفتمان داشته باشیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمد رضا دارابی امروز، چهارشنبه ۲۲ خرداد در مراسم افتتاحیه سومین کنگره بین‌المللی التهاب در سیستم عصبی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: اگر می‌خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید معیارهای بین‌المللی در زمینه علم و دانش را به دست آوریم.
وی ارتباط با دانشگاه‌های مطرح منطقه و جهان را یکی از اهداف طرح تحول و نوآوری در آموزش وزارت بهداشت ذکر کرد و گفت: برای ایجاد و ارتقای این ارتباط، باید توانمندی‌های علمی خود را افزایش دهیم و به سمت دانشگاه‌های نسل سوم که کارآفرینی را محور برنامه‌های خود قرار داده‌اند، حرکت کنیم.
وی با اشاره به سابقه حرکت‌ها و تحولات علمی در دوران پس از انقلاب اسلامی، گفت: تا پیش از پایان جنگ تحمیلی، درگیر مسائل انقلاب و دفاع مقدس بودیم و وضعیت علمی خوبی نداشتیم؛ اما پس از جنگ، درهای علمی کشور را گشودیم و از دانشگاه‌های نسل اول که صرفاً آموزش و تولید نیروی انسانی بود، گذر کردیم و به دانشگاه‌های نسل دوم که علاوه بر آموزش نیروی انسانی، تولید علم و پژوهش‌های علمی را در اولویت قرار می‌دهند، رسیدیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین زمینه ادامه داد: اکنون در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، افتخار داریم که به سمت تحولات عظیم علمی در کشور حرکت می‌کنیم و ارتباطات علمی گسترده‌ای در سراسر کشور و در همه دانشگاه‌های کشور با دنیا را شاهد هستیم.
دکتر دارابی به سابقه تحولات علمی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای اسناد بالادستی تحول علمی و مأموریت‌هایی که در زمینه علوم اعصاب و گسترش ارتباطات بین‌المللی به این دانشگاه واگذار شده، حرکت‌های زیادی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده است.
وی کسب رتبه‌های بالا در رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی علمی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد را یکی از جنبه‌های این تلاش گسترده توصیف کرد و گفت: در رتبه‌بندی تولید علم در مقیاس بین‌المللی به رتبه دوم کشور پس از دانشگاه تهران دست یافته‌ایم.
وی همچنین به رتبه‌بندی بین‌المللی پایگاه علمی تایمز اشاره کرد و گفت: در این رتبه‌بندی که ناظر بر تولید علم، آموزش، پژوهش، کسب درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی در دانشگاه‌های جهان است، ایران به رتبه ۱۵۰ آسیا دست یافته است.
دکتر دارابی اضافه کرد: بر اساس این رتبه‌بندی، جایگاه جهانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تعیین شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی، گفت: به برکت برگزاری چنین اجتماعات و مجامع علمی که محلی برای بحث و تبادل نظر دانشمندان حوزه‌های مختلف فراهم می‌آورد، هم در جهت اهداف بین‌المللی‌سازی دانشگاه حرکت می‌کنیم و هم اینکه تجربیات و اندوخته‌های علمی کشورمان را به دنیا معرفی می‌کنیم.
دکتر دارابی خاطرنشان کرد: این کنگره فرصتی برای برقراری ارتباط علمی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد و دانشگاه‌های اروپا و آلمان فراهم کرده و محلی برای تبادل دیدگاه‌های علمی در زمینه علوم بین رشته‌ای مغز و اعصاب ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: اگر قرار باشد ارتباطات علمی را گسترش دهیم و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید از انحصار طلبی و تنگ نظری بپرهیزیم.
دکتر دارابی تأکید کرد: معتقدیم می‌توان با حفظ ارزش‌های انقلاب، در همه زمینه‌ها با جهان به گفت‌وگو نشست و توانمندی‌های علمی و غنای فرهنگی کشورمان را به دنیا معرفی کرد.
وی تبادل دو سویه استاد و دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دانشگاه‌های منطقه و جهان را از اهداف بین‌المللی‌سازی دانشگاه عنوان کرد و گفت: در این راستا در نظر داریم هم استادان ایران را به دانشگاه‌های جهان معرفی کنیم و از حضور آنها در سطح بین‌المللی بهره‌مند شویم و هم اینکه از تجربیات و دانش استادان سایر دانشگاه‌ها در مراکز علمی دانشگاه استفاده کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رئیس دانشگاه مونستر آلمان و استادان این دانشگاه که در این کنگره شرکت کرده‌اند، تشکر کرد و گفت: حضور پژوهشگران آلمانی مغز و اعصاب در این مجمع علمی، فرصت گران‌قیمتی است و ما امیدواریم که این کنگره زمینه‌های مناسب‌تری برای تعاملات علمی بین دو دانشگاه فراهم کند.
وی ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری کنگره التهاب در سیستم عصبی، گفت: از استادان و پژوهشگران گروه نورولوژی، نوروساینس و روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در برگزاری این کنگره نقش ایفا کرده‌اند، تشکر می‌کنم و امیدواریم این اجتماع علمی، زمینه مناسبی برای تبادلات علمی فراهم کند.
دکتر دارابی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با دانشگاه‌های غازان، استرالیا، تاتارستان و مونستر آلمان ارتباطات خوبی داریم و در حال گسترش این ارتباطات هستیم.
وی یادآور شد: همه این موفقیت‌ها به برکت وجود دانشجویان پیشرو و استادان دانش‌پژوه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دست آمده است.
وی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان آلمانی این کنگره، ایرانیان را مهمان‌نواز، خونگرم و مهربان توصیف کرد و گفت: با برنامه‌های فرهنگی که در جنب کنگره تدارک شده، گوشه‌ای از غنای فرهنگی کشور و استان، تاریخ خراسان رضوی به مهمانان ارائه خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

قیمت اجاره انبار در تهران چه قدر است؟
برای اجاره انبار در تهران روش‌های مختلفی وجود دارد که مناسب و اقتصادی باشد. به این منظور ما پیشنهاد می‌کنیم از شهرک‌های صنعتی اطراف تهران برای این کار استفاده کنید چرا که به لحاظ اقتصادی و امکانات بسیار مناسب‌اند.
پمپ تصفیه استخر را از پایا گسترش خرید کنید
تجهیزات استخر همان قطعات و ابزارآلاتی هستند که شما در ساخت انواع استخر باید به کار ببرید. البته تجهیزات استخر شامل انواع نمونه‌های بسیار زیادی است که به کار بردن آن‌ها در ساخت هر استخری الزامی نیست؛ اما اینکه شما کدام تجهیزات را باید به کار ببرید و کدام یک نیاز نیست، بسته به نوع استخر شما و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.
چرا خودرو گران است؟
وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور باعث افزایش قیمت بسیاری از کالاها از جمله خودرو شده است. این مساله سبب شده تا قیمت خودرو همنشین کلمه «گرانی» شود. اما چرا خودرو «گران» است؟
روند مثبت در مذاکرات ترابی و پرسپولیس- شنبه همه چیز مشخص می‌شود
مهدی ترابی، هافبک تهاجمی تیم فوتبال در فصل گذشته منتظر است تا مسئولان این باشگاه مشکلات مالی‌اش را برطرف کنند.
رضا قوچان‌نژاد: می‌خواهم در یک تیم خوب هلندی بازی کنم- شرایطم در آپوئل ناامیدکننده بود
رضا قوچان‌نژاد، مهاجم تیم آپوئل قبرس از تصمیم خود برای بازگشت به فوتبال هلند خبر داد.
آغاز مذاکرات باشگاه صنعت نفت آبادان با اسکوچیچ
مسئولان باشگاه صنعت نفت آبادان درصدد انتخاب سرمربی فصل آینده زردپوشان هستند و در این زمینه با سرمربی پیشین تیم‌های فولاد خوزستان و ملوان بندرانزلی مذاکراتی را انجام داده‌اند.
فوتبال جهان| کاپلو: آرژانتینی که مارادونا در آن بازی می‌‌کرد از آرژانتین مسی بهتر بود- سیمئونه: مسی نیاز به یک تیم دارد
فوتبال جهان - سرمربی سرشناس فوتبال ایتالیا مقایسه‌هایی که میان افتخارات لیونل مسی و دیه‌گو مارادونا در رده ملی صورت می‌گیرد را نادرست می‌داند.
عرب: برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند- تهدید می‌کنند که خودت و خانواده‌ات را آتش می‌زنیم!- نه در کما بودم و نه در کمد
ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در جمع هواداران معترض این تیم تأکید کرد که برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند و همه باید هوشیار باشند.
دژاگه از تراکتورسازی جدا می‌شود؟
اشکان دژاگه، هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در هجدهمین دوره لیگ برتر شاید در فصل آینده برای تیم دیگری بازی کند.
تمدید قرارداد مسلمان با باشگاه سپاهان + عکس
محسن مسلمان، هافبک تیم فوتبال سپاهان قراردادش را با این تیم تمدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم- پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره جدایی برانکو از این تیم صحبت کرد و نسبت به اظهارات مهرداد میناوند درباره خودش، واکنش نشان داد.
حمله موشکی به شرق موصل
منابع عراقی از فرود دست‌کم یک فروند موشک کاتیوشا در شرق موصل خبر دادند.
رحیم‌پور: کار کردن با چین و روسیه به معنای کنار گذاشتن اروپا نیست
معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه می‌گوید، سه کشور ایران، روسیه و چین باید همکاری‌های بیش‌تری را برای مقابله با دشمن مشترک (آمریکا) انجام دهند. او در عین حال تاکید دارد که محدود کردن روابط خود به چین و روسیه هم اشتباه است.
سرقت یک میلیاردی پول نقد از یک مغازه در بازار تهران
رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقانی خبر داد که با تخریب گاوصندوق یک مغازه، اقدام به سرقت یک میلیارد تومان پول نقد کرده بودند.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.
رونمایی از ۷ محصول استراتژیک و فناورانه در حوزه بهداشت و سلامت
توجیه استفاده از زیست‌پلیمرهای تخریب‌پذیر از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو است
درخواست صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای انعکاس خدمات مورد نیاز
دومین نشست کارگروه علمی فناوری ایران و سوئیس برگزار شد
باقی ماندن تنها 22 درصد گونه‌های گیاهی مازندران
ˮبوشهرˮ در اجرای نقشه جامع علمی الگویی برای سایر استان‌ها باشد
اعلام آخرین مهلت ثبت‌نام در نمایشگاه فناوری نانو
ساخت پماد حاصل از عصاره هیدروالکلی گیاهی در دانشگاه ایلام
فراخوان ثبت ایده در سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان
حضور ۶ دانشگاه ایرانی در جمع برترین‌های دنیا-ˮشریفˮ صدرنشین دانشگاه‌های کشور