گزینه جذاب اما پر ریسک استقلال!

05:45 ۲۴ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 145 0
گزینه جذاب اما پر ریسک استقلال!

سرمربی جوان استقلال در مدت کوتاه حضور خود به عنوان سرمربی نشانه هایی از جدیت برای دنیای جدید و حرفه تازه اش را نشان داده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،فرهاد مجیدی در دو راهی بسیار مهمی از زندگی ورزشی خود قرار گرفته است .پسر مغرور و جذاب آبی ها در نهایت با خود کنار آمد و گرمکن ورزشی را با پیراهن و شلوار رسمی عوض کرد تا آخرین سیگنال مثبت را هم برای هواداران آبی بفرستد : آماده ام، یک بار دیگر به من اعتماد کنید.
*اعتمادالبته اعتماد نکردن به فرهاد در خط حمله غیر ممکن بود. مهاجمی پر شور و دیوانه که می توانست در هر ورزشگاهی آتش به پا کند. ولی به عنوان سرمربی خیلی ها تردید دارند .
آن شور و شوق در غالب شغلی طاقت فرسا و پیچیده چطور کار میکند ؟فرهاد می تواند در لباس جدید آن شخصیت جاه طلب و صاحب سبک باشد؟دانش فنی و ذهن داینامیک مربی گری را در خود پرورش داده است؟البته این سوال‌های میلیون دلاری، جواب قطعی ندارند.
ولی می توانیم کمی رویاپرداز باشیم.
طبیعتا انتخاب اول هواداران استقلالیک مربی خارجی صاحب سبک و امتحان پس داده است، که تجربه‌ی موفقیت و قهرمانی در کارنامه‌ی خود داشته باشد.
ولی اگر به هر دلیلی اعم از مشکلات مالی و یا در دسترس نبودن گزینه‌ی خارجی مطلوب قرار بر انتخاب گزینه‌ی داخلی باشد چرا به فرهاد مجیدی که نشان داده است، از چالش سرمربی گری در این شرایط استقلال ترسی ندارد و از بقیه‌ی گزینه های داخلی هم جذاب تر به نظر می رسد ،فرصت امتحان ندهیم*سوختنواژه سوختن ورد زبان فوتبالدوستان ایران در این روزهاست کلیشه ای جا افتاده بین اهالی فوتبال که معلوم نیست در دنیای فوتبال چه مثال های روشنی دارد . نمونه های وطنی را بیاد بیاوریم نحوه‌ی جدایی یحیی و منصوریان از پرسپولیس و استقلال شاید معروف ترین مثال ها باشد.مربیانی با استعداد که به اعتقاد فوتبال دوستان با حضور زود هنگام در راس کادر فنی تیم های پایتخت سوختند.
ولی کسی اشاره نمی کند که یحیی پس از پرسپولیسو منصوریانپس از استقلال چه کرده اند. اتفاقا پدیده و ذوب آهن این فصل ثابت کرده‌اند ،اگر به مربیان جوان و با استعداد خود فرصت بیشتر میدادیم، با هزینه‌ی بسیار کمتر ، فوتبال با کیفیت تری بازی می کردیم.
اگر کمی واقع بین باشیم باید بپذیریم یحیی و منصوریان دوباره در روزگاری نه چندان دور سرمربی تیم‌های پایتخت خواهند شد. و نابودی و سوختنی در کار نبوده است. همانطور که حجازی و پورحیدری در گذشته با نتایج ضعیف رفتند و دوباره با قدرت بیشتر برگشتند. موفقیت یک مربی در تیم، محصول بسیاری المان ها و اتفاقات ریز و درشت است ولی فوتبال در نهایت حق مربی با استعداد و قابل را می دهد .دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز خیر.
*نمونه‌ی جهانیدر سال های اخیر بیشتر به مربیان جوان و فاقد تجربه‌ی جدی مربی گری اعتماد می شود. نمونه های جالبی مثل فرانک لمپارد در دربی کانتی ،جرارد در رنجرز و حتی زیدان در رئال مادرید پروژه های جذابی را پیش برده‌اند.
ولی مشهورترین نمونه بی شک گواردیولاست.
کمتر هوادار بارسلونا حدس میزد گواردیولا در بارسلونا به چنین افتخاراتی دست یابد. پپ بدون هیچ تجربه مربی گری در سطح لالیگا و فقط با چند ماه سرمربی گری در بارسلونای بی در دسته دوم اسپانیا ،به عنوان سرمربی باشگاه بزرگ بارسلونا انتخاب شد. نتایج و عملکرد او در چهار سال بعدی خیره کننده بود. ولی همه چیز از یک اعتماد ساده به پسری مقتدر، و از DNA خود باشگاه شروع شد . مدیران ریسک اعتماد به انگیزه و جاه طلبی فرزند باشگاه را پذیرفتند، در حالی که جواب سوالات میلیون دلاری را نمی دانستند.
*جادوی تمریناکثر نزدیکان باشگاه استقلال معتقدند آبی‌ها در سال گذشته خوب تمرین نمی کردند. و خیلی از جلسات تمرینی با حاشیه و بی نظمی همراه بوده است. استقلال در بخش تمرین نیاز مبرمی به دانش یک تمرین دهنده ی مجرب و به روز دارد ، تا با طراحی درست جلسات تمرینی، انگیزه و تمرکز از دست رفته‌ی تیم را در بخش تمرین بازسازی کند . و از طرفی به یک سرمربی مقتدر نیاز دارد تا نظم و دیسیپلین را به جلسات تمرین تزریق کند. فرهاد مجیدی در تمام سال های فوتبال خود عاشق تمرین کردن بود جدیت و تمرکز فرهاد در جلسات تمرینی تیم مثال زدنی بود.در ۳۵ سالگی پا به پای جوان های تیم تمرین می کرد.مربی بدنسازی شخصی داشت و انگار هیچ وقت از تمرین کردن خسته نمی شد .فرهاد می دانست بخش مهمی از موفقیت در زمین تمرین تقسیم می شود و حتما حالا هم در لباس جدید ارزش تمرین را بیشتر از قبل می‌داند.
*قدرت و کاریزمادر یک دهه اخیر جنگ قدرت در استقلال همواره عامل اصلی اختلافات درون تیمی آبی ها بوده است.
خاطرات تلخ دعواهای کاپیتانی ، درگیری بازیکنان با مربیان ،مدیران با بازیکنان و.. را همگی بیاد داریم. ولی فرهاد مجیدی یا وارد این بازی ها نشده است یا اگر اختلافاتی پیش آمده است ، به سود او به پایان رسیده است. قدرتی که فرهاد به واسطه‌ی محبوبیت ویژه‌اش بین هواداران دارد، به او اجازه می دهد در مقابل اکثر مدعیان درون تیم و خارج باشگاه از پیش برنده باشد و این کاریزما ، ابزار بسیار مهمی برای سرمربی آینده‌ی استقلال محسوب می شود . شاید اگر یک نفر بتواند این جنگ قدرت را بدون خونریزی زیاد ، به صلح پایدار برساند فرهاد است
*انگیزهتجربه‌ی استخدام شفر و برانکو ثابت کرد خارج از بحث فنی ،شناخت از شرایط فوتبال ایران و مناسبات مدیریتی باشگاه های ایرانی چقدر در موفقیت مربیان خارجی تاثیرگذار است.
خودمان را نباید گول بزنیم پیدا کردن سرمربی خارجی ۳۰۰-۴۰۰ هزار دلاری که انگیزه‌ی کافی برای جنگیدن با مسائل پیچیده‌ی باشگاه استقلال را داشته باشد خیلی بعید به نظر می رسد ولی یک دستیار خارجی با دانش و در نقش تمرین دهنده با اعداد بسیار پایین تر، در دسترس تر خواهد بود. و بسیاری از نگرانی ها در بخش تمرین تیم را هم مرتفع خواهد کرد.
در نهایت انتخاب فرهاد ریسک بزرگی برای باشگاه استقلال محسوب می شود.ولی نمی توانیم فوتبال دوست داشته باشیم و رویا پرداز نباشیم.
 


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

همه چیز درباره دانه‌هایی شفابخش!
با توجه به تراکم بالای آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئیدها، دانه‌های ریحان قادر به ارتقا سلامت پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید هستند.
بهداد سلیمی سرمربی شد
بهداد سلیمی سرمربی تیم وزنه برداری بیمه رازی شد.
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه
آمار بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل روسیه در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ از سوی FIVB منتشر شد.
ایران ۳ - روسیه صفر- والیبالیست‌ها تزارها را هم به زانو درآوردند
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ به مصاف روسیه رفت و به یک برد قاطعانه دست یافت تا با کسب سه برد متوالی در هفته سوم، صدرنشینی خود را در پایان این هفته قطعی کند.
اوماچ: پشت خط زن کانادا مشکل‌ساز شد- کاپیتان کانادا: در توپ‌گیری مشکل داشتیم
ملی پوش تیم ملی والیبال لهستان گفت: پشت خط زن تیم ملی کانادا برای تیم ما مشکل ساز شد.
هوگ: هدف ما انتخابی المپیک است- در ارومیه مشکلی نداشتیم
سرمربی تیم ملی والیبال کانادا با اعلام رضایت از میزبانی ارومیه گفت: هدف ما بازی‌های انتخابی المپیک است و به همین دلیل از نفرات اصلی استفاده نکرده ایم.
انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه- بازیکنانم ترسیده بودند
سرمربی تیم ملی والیبال لهستان با انتقاد از رفتار هواداران ارومیه ای پس از بازی روز گذشته مقابل ایران گفت: با این رفتار هواداران نمی‌دانم باز هم به ارومیه برگردم یا خیر.
فولاد با ۲ مدافع تمدید کرد
باشگاه فولاد با دو مدافع فصل گذشته خود تمدید کرد.
حضور وریا غفوری در تمرین تیم امید و گفت و گو با مجیدی
عصر امروز تمرین تیم ملی امید با حضور بازیکن تیم ملی فوتبال بزرگسالان انجام شد.
مترجم برانکو: به ماندن او خوشبینم- او اصلا حرفی از الاهلی نزد
مترجم برانکو ایوانکویچ، سرمربی پرسپولیس می‌گوید با او درباره مسائل فوتبالی در این چند روز صحبت نکرده اما به ماندن او در این تیم خوشبین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتصابی جدید در شهرداری پایتخت
پیروز حناچی در حکمی فریدون حیدری را به سمت شهردار منطقه 5 منصوب کرد.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
زمان اولین جلسه دادگاه نجفی مشخص شد
دهم تیرماه اولین جلسه محاکمه شهردار سابق تهران در دادگاه کیفری استان تهران برگزار می‌شود.
جدول لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹
ملی پوشان در آغوش داورزنی
خطیبی: با تصمیم هیأت مدیره مدیرعامل باشگاه شدم
ایران از گروه مرگ زنده بیرون آمد
ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار روس ها
جیمی‌جامپ این بار در والیبال
برگزاری دوره آموزشی VAR در اول مرداد
بازگشت بهداد سلیمی به وزنه برداری
عرب: پول برانکو آماده است و منتظر وکیلش هستیم
شانس مدعیان کسب قهرمانی کوپا امریکا از دید هواداران+عکس