مشاور وزیر خارجه: گردشگری محوری مهم در دیپلماسی عمومی است

17:20 ۹۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 667 0
مشاور وزیر خارجه: گردشگری محوری مهم در دیپلماسی عمومی است

مشهد - ایرنا - مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق کشور گفت: توسعه انواع گردشگری نظیر گردشگری زیارت و سلامت به سبب نقش تاثیرگذار آن بر اقتصاد و فرهنگ یکی از محورهای اصلی دیپلماسی عمومی به شمار می رود.

ایرنا

غلامعباس ارباب خالص روز چهارشنبه در دیدار با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در خراسان رضوی افزود: جایگاه و نقش صنعت گردشگری در جهان امروز به حدی است که می توان توجه شایسته نسبت به آن را ضرورتی حیاتی به عنوان یکی از راهکارهای ارتقا تاثیرگذاری فرهنگی، توان افزایی و توسعه اقتصادی مطرح کرد.
وی ادامه داد: شرایط جهان امروز به گونه ای است که تمرکز صرف بر اقتصاد نفتی برای اداره کشور دیگر پاسخگو نیست لذا می بایست جهت گیری عملیاتی و برنامه ریزی به سمت اقتصاد غیرنفتی هدایت شود، در این میان جذب گردشگر بهترین جایگزین برای اقتصاد متکی بر نفت محسوب می شود.
مشاور وزیر امور خارجه گفت: با این وجود تاکنون در بهره گیری از ظرفیت های چشمگیر و پرجاذبه گردشگری ایران برای پیشرفت و توسعه کشور چندان موفق نبوده ایم.
وی افزود: به عنوان مثال اکنون شمار قابل توجهی از اتباع کشورهای مختلف جهان نظیر عراق، عمان، بحرین، کویت، ترکیه و قرقیزستان به خراسان رضوی و مشهد سفر می کنند که مشتاق زیارت حرم منور امام رضا(ع) هستند و از همین بستر می توان برای توسعه صنعت گردشگری و دستیابی به عواید فرهنگی و اقتصادی آن بهترین بهره گرفت.
ارباب خالص ادامه داد: هر گردشگر به طور متوسط در سفر به ایران بین دو هزار تا سه هزار دلار هزینه می کند لذا می توان با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب به منظور جذب گردشگران بیشتر و رونق صنعت گردشگری، از این فرصت برای تحول اقتصادی کشور استفاده کرد.
وی گفت: اگر در قالب تلاش برای رونق صنعت گردشگری به میزان 100 دلار برای هر گردشگر هزینه شود برگشت سود آن 80 دلار و این در حالی است که معادله چنین هزینه و سودی در صنعت نفت و استخراج و فروش آن تا این حد پرمنفعت نیست.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور افزود: در همین چارچوب هم اینک می توان از ظرفیت 25 میلیون مسلمان مشتاق سفر به مشهدالرضا از ترکیه و همچنین شیعیان ایالت حیدرآباد هند که یک سوم جمعیت 80 میلیونی آن ایالت را تشکیل می دهند، به خوبی برای جذب گردشگر مذهبی در مشهد بهره گرفت.
وی ادامه داد: همچنین هنر و معماری پرجذبه، ریشه دار، تاریخی و منحصر به فرد حرم مطهر رضوی جذابیت بسیاری حتی برای گردشگران اروپایی دارد که ظرفیتی بی نظیر به منظور جذب گردشگر از آن قاره به خراسان رضوی و مشهد محسوب می شود.
ارباب خالص به برخی جهت گیری های منفی ناشی از تفکر اشتباه نسبت به مقوله گردشگری نیز اشاره و بیان کرد: گرچه در سال های اخیر این مساله تا حدی تعدیل شده اما تصور اشتباه در زمینه ورود گردشگر هنوز در میان برخی دستگاههای اجرایی دست اندرکار وجود دارد که باید اصلاح شود.
وی گفت: مخالفان جذب گردشگر بدانند، هر گردشگری که وارد ایران می شود از پیش نسبت به کشورمان مطالعه دارد. بر این اساس هر فرد خارجی که ایران را برای سفر گردشگری انتخاب می کند به چارچوبهای بایسته فرهنگی و قوانین جمهوری اسلامی توجه دارد.
مشاور وزیر امور خارجه افزود: هم اینک همه گردشگران خارجی عازم ایران نسبت به لزوم رعایت حجاب اسلامی و دیگر شئونات فرهنگی کشورمان توجیه بوده و خود را در سفر به ایران ملزم به رعایت آنها می دانند لذا در بازگشت به کشورشان می توانند سفیری موثر برای بیان واقعیات مثبت اجتماعی و فرهنگی رایج در ایران بوده و تبلیغات سیاهنمایانه رسانه های غربی معاند را خنثی کنند.
وی ادامه داد: تبلیغات منفی زیادی نسبت به ایران در رسانه های غربی جریان دارد که با اغراض سیاسی و جنگ فرهنگی القاگر عقب ماندگی و فقر در ایران می باشد. این در حالی است که همه گردشگران خارجی پس از سفر به ایران در برابر اینگونه تبلیغات واکسینه می شوند و دیدگاهشان نسبت به کشورمان بطور چشمگیری مثبت شده و تغییر می کند.
ارباب خالص به اقدامات دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه شمال و شرق کشور در حوزه ساماندهی گردشگری و جذب گردشگر نیز اشاره و بیان کرد: ظرف سالهای اخیر از هر هیات خارجی که وارد ایران و مشهد می شود خواسته ایم حتما در میانشان خبرنگار نیز حضور داشته باشد. نتیجه این اقدام شناساندن چهره واقعی، عظمت و جذابیت های ایران اسلامی به دیگر ملل جهان در قالب عکس، خبر و گزارشهای همین خبرنگاران بوده است. هم اینک آرشیوی از اینگونه تولیدات منتشر شده در رسانه های مختلف جهان، در دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه ایجاد شده است.
وی در ادامه بر لزوم توجه رسانه های داخلی به این عرصه تاکید و بیان کرد: اطلاع رسانی دقیق و بهنگام در حوزه جذب گردشگر و رفع چالشهای این عرصه از سوی رسانه، اهمیت و تاثیر بسزایی دارد.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور افزود: در همین چارچوب تاکنون سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) به عنوان رسانه حرفه ای، معتبر و دیرین نظام جمهوری اسلامی تلاش چشمگیری داشته که قابل قدردانی است.
3027/1858


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کاپیتان تیم ملی هاکی: در کل کشور حتی یک زمین چمن استاندارد نداریم
‌کاپیتان تیم ملی هاکی داخل سالن می‌گوید: اگر زیرساخت‌های هاکی چمنی در کشور فراهم شود، در این بخش نیز می‌توانیم موفق شویم.
قاتلی که تنبیه نشد
مرد قاتل که یک بار از چوبه دار نجات پیدا کرده بود پس از آزادی بار دیگر مرتکب قتل شد و پرونده‌اش به دادگاه کیفری استان تهران رفت، اما این بار نیز توانست با جلب رضایت خانواده مقتول از مجازات قصاص رهایی یابد.
اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی
اتحادیه عرب تأکید کرد که جامعه بین الملل باید به مسئولیت‌های خود در زمینه توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی، تأمین حمایت بین‌المللی از فلسطینیان، تلاش برای پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین و اجرای قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی عمل کند.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
دکتر مهدی شادنوش جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.
بازداشت زن جنابت کار در فرودگاه
زن ملایری بعد از قتل همسر، زن برادر و دوست باردارش سعی داشت با هویت جعلی به تهران فرار کند، اما در فرودگاه شناسایی و دستگیر شد.
«شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند
یک درمانگر و کارشناس اعتیاد ورود مخدر گل به کشور را از دلایل کاهش مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: عوارض شیشه نسبت به گل به مراتب سنگین‌تر است.
عوارض استفاده دوباره از بطری های پلاستیکی
سعید سمنانیان گفت: در استفاد دوباره از بطری های پلاستیکی ذرات میکروپلاستیک افزایش پیدا می‌کند و مجموعه‌ای از بیماری‌ها که غدد داخلی ما را هدف گذاری می‌کند میکروپلاستیک‌ها هستند که باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و اختلال در زایمان می‌شود.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.
بن بست ۱۱ ساله در جنایت شیطانی
معمای قتل شیطانی یک زن تهرانی پس از گذشت ۱۱ سال به بن بست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟
از سال‌های بسیار دور این باور در بسیاری افراد وجود داشته که مصرف دمنوش بابونه به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و اگرچه این ادعا هنوز به لحاظ علمی تایید نشده‌ اما باور به آن همچنان می‌تواند برای برخی از مصرف‌کنندگان نتایج سودمندی داشته باشد.